LR 21 - Biljana

Sudjelujete u literarnoj radionici pisanjem, čitanjem i komentiranjem priča

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

LR 21 - Biljana

Unread post by Nimrod »

Noć

- Donio si?
- Jesam -tiho reče Vrtlar, - sve kako ste tražili, Gospodaru.
- Težina?
Zvučalo je nestrpljivo, zadihano.
- Stodvadest kila, jedno dva dana staro, jedno od jučer.
Gospodar je izustio neku psovku i podigao ruku, bijesan. Šamar. Zvoni kroz mrak. Zvoni u ušima.
- Ali...- htjede reći, gutajući slinu. Naglo ušuti. Gospodareve su oči sad bile dvije lomače.
- Nemamo vremena za glupe propuste, Vrtlaru. Taj od jučer nije dovoljno hladan. Računaj ponovo.
- Mjerio sam - kaže Vrtlar,- uzduž i poprijeko, vagao sam. Kilaža odgovara.
- Premalo hladnoće u ukupnoj težini, tikvane...Nije dovoljno, sasvim blizu, ali nedovoljno.

Vrtlar je šutio. Hoće li ga opet poslati u potragu za truplima?
- Nemamo vremena - ponovio je Asmodej, - moramo zgotoviti za dva sata.
- Prosijavat ćeš zemlju - reče.
- Molim?
- Prosijat ćeš zemlju, moraš odstraniti sve što živi u njoj. Ni glista, ni crv, ništa nek ti ne promakne. Izvagat ćeš to što istrijebiš. Izračunat ćeš ponovo.
Vrtlar se prihvatio lopate. Zemlja je bila meka, mirisna, živa. Lako je padala na veliko sito.
- No?
Asmodej je nestrpljivo lelujao oko rake.
- Kako stojimo?
- Pa... - Vrtlar se nije obazirao na Gospodarevo "stojimo", Gospodar, naime nikad ne stoji. On lebdi.
- Sad smo u malom dobitku, gram previše - reče kad je izvagao masu koja je migoljila pa ju je stalno trebalo vraćati na vagu i paziti na očitanje. Vaga za mjerenje životne topline bila je precizna, nije bilo razloga za zabrinutost.
Amodej se nagnuo nad veće truplo. Gramu životne topline odgovara pedeset grama hladnoće, minus vrijeme smrti, plus mekoća zemlje, plus doba noći, plus mjesečeva faza... Mrmljao je formulu dok nije našao ono što je htio. - Evo, reži!
I Vrtlar oštrim nožem odreže uho s trupla i baci ga na vagu za hladnoću.
- Aaaah... - uzdahnuo je s olakšanjem.
- Sad brzo - požurivao ga je Gospodar, moramo zgotoviti za pola sata.

= 0 =
- Ovo je Ona Noć?

- Jeste - odgovorio je drugi.

Meka zemlja crnica polako je isijavala hladnoću mrtvih trupala što su spavala u njenom krilu i stapala se
s maglom, ne višom od visine ugašenih svijeća na grobovima.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
biljana
Puppeteer
Posts: 134
Joined: 07 Feb 2007, 23:49
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by biljana »

Ajoooj.... eto mene opet,, lupetam... :dontknow:
Napisala prvu asocijaciju i odmah poslala, a tek onda pročitala upute za postanje
sorry, nisam baš preozbiljno shvatila, početničke greške, drugi put ću se jače potruditi
Image
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Nije mi baš jasno što se u priči događa. Možda da si nekako nagovijestila kakva je to Ona Noć?
Ȓini mi se da je priča nekako nezgrapno napisana.
Primjeri:
Gospodar je izustio neku psovku i podigao ruku, bijesan. Å amar. Zvoni kroz mrak. Zvoni u ušima.
Ovo izgleda kao da je to neki poseban šamar, a u stvari, običan šamar.
Gospodar je izustio neku psovku i podigao ruku, bijesan. Å amar. Zvoni kroz mrak. Zvoni u ušima.
- Ali...- htjede reći, gutajući slinu. Naglo ušuti. Gospodareve su oči sad bile dvije lomače.
Pomislio sam da :"Ali" kaže Gospodar... Ali ček malo... aha, to kaže Vrtlar.

- Ovo je Ona Noć?

- Jeste - odgovorio je drugi.

Pomislih: koji je to sad "drugi", jesu li to još Vrtlar ili Gospodar?

Priča bi mogla biti malo tečnije napisana, da "klizi" dok se čita, a ovako je nekako kao razlomljena.
Po mom mišljenju. :wave:
User avatar
biljana
Puppeteer
Posts: 134
Joined: 07 Feb 2007, 23:49
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by biljana »

pa rekoh da sam na prvu loptu skočila, 15 minuta posla....
Meni smeta propust tipa >I Vrtlar oštrim nožem odreže uho s trupla i baci ga na vagu za hladnoću.
...kao da to nije ista vaga, skala gore, skala dole... ostalo...pa, možda još koja riječ, ali ne puno.
Zašto da objašnjavam što se ima desiti Te Noći? Å to god vam se hoće....

:D
Image
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Unread post by Belzebubbles »

Sviđa mi se taj nedorečeni ton, sve ostaje u nekakvom mraku neznanja, visi i čeka svoj trenutak da ti se sruči na nepripremljenu glavu.
Dobra ideja, iako bi moglo i bolje.
Post Reply