Google Lunar X prize

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Google Lunar X prize

Unread post by Xaotix »

Malo više detalja na http://nosf.net/2007/moon-20-utrka-do-mjeseca/
Sam koncept X prizea mi se jako sviđa, jer zbilja potiče ljude na ulaganje novca u prave stvari. Ne znam da li tih 20 milijuna pokriva sve troškove do Mjeseca, ali takve stvari se ionako rade za čast i slavu.
Zanima me da li bi se kao jedan od natjecatelja možda mogla okupiti neka grupa studenata u kojoj bi sudjelovalo i Sveučilište u Zagrebu. Zvuči malo utopistički, ali studoši danas lansiraju svoje satelite, pa bi ovo bio logičan korak dalje.

Znam da je bilo ozbiljnih rasprava da i ekipa studoša iz Zagreba lansira svoj satelit, ali je to zapelo zbog raznih komplikacija. Glavna je bila ta što Hrvatska nije član Evropske svemirske agencije, čime su nam mnoga vrata zatvorena.
Pa sad, kao hrpa ljubitelja SFa koja bi htjela letati svemirom, možda bi se tu nešto dalo napraviti? Barem pogurnuti prave ljude u pravom smjeru?

Inace, Slovenci su jedno vrijeme bili u nekakvom partnerstvu sa ESAom, iako izgleda više nisu (ne mogu naći podatke). 2001. je u sklopu BESTa bio ponuđen seminar na temu paraboličkih letova, koji je uključivao i praksu. Na žalost, Hrvati se nisu mogli prijaviti jer su se primali samo studenti iz zemalja partnera ESA-e. Slovenci su tada bili na listi!
Inače, Slovensku svemirsku agenciju je osnovao/osniva Dragan Zivadinov, koreograf koji je napravio prvi balet u bestežinskom stanju :D
Randomness is strong with this one!
Post Reply