Muke po Stand upu

Mjesto za rasprave o svemu onom što drugdje nije našlo mjesta.

Moderator: Xaotix

User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Unread post by niniane »

A možda jednostavno ljudi imaju različit smisao za humor?.... Pa ono što je nekome smiješno, ne mora biti i svima?....

Vjerovali ili ne, ali bilo je čak i prrrrravo psihološko istraživanje o humoru.... Baš mi je žao što ne znam napamet rezultate, sigurno su bili zanimljivi, probat ću potražiti....
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Stvar je upravo u onome o čemu sam govorio. Ljudi kod nas nisu navikli na takav humor. Npr, neki komičari u Njemačkoj koji su uspješni, kod nas ne bi nikoga nasmijali, jer se mi nismo navikli smijati tome. Stvar je u dresuri, ništa drugo.

Npr. od svih hrvatskih "humorističnih" serija na tv-u, Bitange i princeze su jedina serija čiji je humor, napokon nadišao ono tradicionalno hrvatsko što-se-više-dereš-to-si-smiješniji načelo. Napokon se malo počelo razmišljati o onome što likovi govore, a ne gleda se više isključivo na to da to što likovi moraju reći dreknu iz petnih žila i pri tome nešto razbiju, pa je to, kao smiješno.
Ajmo, kuke i motike po meni. :o
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

sorry, ali cinjenica je da se niti ja, a bome niti nitko u studiju nije smijao...
zakljucak, nisu smijesni.
nema me.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

sorry, ali cinjenica je da se niti ja, a bome niti nitko u studiju nije smijao...
zakljucak, nisu smijesni.
Postoje agencije koje prave castinge ljudi koji će sjediti u publici u takvim emisijama. Hrpa ljudi se prijavljuje na te castinge, pa se onda izabire publika koja se uglavnom sastoji od modela koji traže priliku da ih se vidi na tv-u, studentarije koja nema pametnijeg posla i penzionera koji su se došli malo ugrijati u studiju (jer svi znamo da je u tim studijima uvijek vruće). Za to malo sjedenja i pljeskanja se dobije sto-dvjesto kuna i svi sretni i zadovoljni. E sad. Na žalost, publika se ne bira toliko po afinitetima prema sadržaju u emisiji, koliko prema fizičkom izgledu. Zato se događaju takve stvari da se komičaru nitko ne smije. Kada bi publika dolazila sama u takve emisijie, aq da ptrije toga bude upoznata sa sadržajem i gostima, vjeruj mi da bi se ljudi smijali. Jer bi neki od njih došli i zbog tih komičara.
Koliko mi je poznato, a neka me Mr. Piton ispravi ako griješim, publika koja dolazi u Tiger Lilly (ili kako se već zove taj klub) se smije komičarima. Da i tu publiku biraju casting agencije, nekako sumnjam da bi bilo toliko smijeha.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Hamenaglar wrote:sorry, ali cinjenica je da se niti ja, a bome niti nitko u studiju nije smijao...
zakljucak, nisu smijesni.
bitange i princeze???

to uopce nije smijesno...

i komicaru se nitko ne smije, jer ponavljam, nije smijesan.

Ne gledam puno stand up, ali jednom sam kod jedne djevojke imao priliku vidjeti (na kompu jel) nekoliko amerikanaca kako nastupaju, i bili su daleko smijesniji od ovog na zuhri. Doduse medju tim amerima koje sam gledao bio je i Pablo Francisco i on mi se jos najmanje svidio.

Ono malo na Zuhri sto sam vidio od naseg stand up-a, je ubi-boze-dosadno.

Sto se tice hrv. humoristicnih serija, situacija je jednako grozna. Snimaju se kao na tapeti, a ne valjaju pišljivog boba.
nema me.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Mr.Piton wrote:Ja pisem satima neke fore koje traju po minutu i pol i onda ih testiram tejdnima i onda opet preprevljam satima.
Crna strana stand-upa :lol: Zato i nema toliko komicara. Ne znaju sto bi rekli, ili znaju ali nemaju strpljenja tunirati tekstove, ili su jednostavno svima dozlaboga dosadni.
Inace, vise ljudi se ovdje dotaklo i onog, "nije sve svima smjesno". Istina. Stosevi o Star Treku i StarWarsima ce super proci na konu, ali kad ih probas izvesti pred "generickom" publikom, samo ce tupo teliti u tebe.
Tvrd je taj krusac zar ne?
Ajde da ne bi bilo da su komicari mazohisti, sve se na kraju isplati kad publika proplace od smijeha (bar se nadas da zbog toga placu).
Mr.Piton wrote:Ali ako ces biti jedan od onih kretena koji su kao vidjeli kako to sve ide i sada doci tamo, vidjeti moj nastup i poceti mi djeliti savjete i neke pozitivne kritike onda mi se nemoj ni javiti. Ako to nisi ti onda dodi i castim cugom!
Iskreno, kad gledam nastupe, pogotovo uzivo, previse se zamaram analizom (tako sam utukao pola Pervanove Bozanstvene komedije :?). Zato bas u zadnje vrijeme i ne pratim stand up jako intenzivno. Ali savjete, kritike i ine prigovore dajem samo na zahtijev pa si miran. A ovo pivce cu ti zapamtit :D
Randomness is strong with this one!
Mr.Piton
Ewok
Posts: 6
Joined: 01 May 2007, 12:42
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Mr.Piton »

Evo da dam svoje misljenje u vezi ovih stvari i da odmah kazem da ce ovo biti poduzi reply iz razloga sto ovdje mnogi ne vidite one ocite razloge zasto se ljudi tako olako ovdje ne smiju komicarima.

Prvo Zuhra. Ja sam bio u tom studiju i prvi i osnovni problem je taj sto je taj "štand" dobrih 5-7 metara (mozda i vise) udaljen od publike i tu se odmah gubi ona prisnost sto negativno utjece na reakciju na komicareve fore. Drugo, razmjestaj publike je kao u vrsti. To je isto psihologija.
Zasto mislite da u svim mogucim comedy klubovima su oni mali okrugli stolovi? Nije to bez veze.

I zadnja stvar. Da li bi se vi vise nasmijali vicu da vam pride neki nepoznati tip na ulici ili da vam ga isprica onaj smjesni tip iz vaseg drustva koji uvijek nasmijava ekipu?
I sada, sve to plus sto taj materijal koji je bio na Zuhri nije sada totalno materijal klase A da se uvijek svi i inace smiju, publika od 7-77, i mala nervoza komicara i eto dolazimo do rjesenja zasto ono na Zuhri skoro svima izgleda kao smece i skoro nikad se publika onako od srca na nasmije.

Inace Tiger Lilly Comedy Club vise ne postoji i sada je aktivan klub Purgeraj gdje je svaki ponedeljak Open Mic night u 21:30 gdje moze doci bilo tko i nastupati. Ne samo kao komicar nego i imitarot, pjevac ili bilo sta.

Sto se tice bitanga i princeza. Znam jednog od scenarista i znam kakva je situcija tamo i jednostavno uz ovu napomeu od ovoga i napomenu od ovoga tesko je napisati nesto jako dobro, ali i oni kada naprave nesto to nije bas najbolje.

I sada ovo sto je netko spomenuo - publika nije naviknuta=najveca glupost moguca. Ne kazem da je autor te recenice glup jer cini se kao logicno, ali da kazem rijecima Seinfeld-a "If something is funny, it's funny."
Nema toga da se ljudi navikavaju. Znam ljude koji nikad culi za stand up, slucajno dosli na cugu u Purgeraj i umirali od smijeha.

I za kraj sto se tice ovoga pricanja o Star Treku na Kon-u i pred pezicima. Da, ali stvar je u ovome. Komicar nije umjetnik i nema onoga da je on ispricao, a da ga nisu shvatili. Komicar je zabavljac i on je taj koji se treba prilagoditi situaciji i publici. Sada tu postoji odredeni nivoi humora i sl, ali recimo da se svodi na to da trebas znati kada ispricati foru nacinom kako Yoda prica i kada ju malo zaciniti "kuiš buraz" stavom.
Ovo sam sada pregeneralizirao, ali vjerujem da su svi shvatili sto zelim reci. Trebas imati integriteta i biti ustrajan u svom stilu, ali ti nisi umjetnik. Narano kada se razvijes i ljudi te znaju onda ce vidjeti da ti nisi bas materijal za djecije zabave jer pricas o seks-u i sl. pa ce se same gaze profiltrirati.

Hvala na citanju :)
It's all funny until somebody gets hurt, then it's hilarious!
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Unread post by niniane »

Hm....
Meni se sviđa tip humora kakav je imao "Goran i ne-Goran" na Istrakonu, tip humora kakav je u "Bitangama i princezama", tip humora kakav je u npr. "Smislu života", tip humora kakav su imale one komične epizode "Xene", tip humora iz onog filma u kojem klinci putuju Europom (ne znam kako se točno zove), tip humora iz filma "Robin Hood - muškarci u tajicama"....
Ne sviđa mi se "Seinfield", "Audicija" mi naprosto nije ni izdaleka toliko smiješna kao većini ljudi koje znam...

Samo naglašavam da postoje individualne razlike u onome što nam je smiješno. I da nije u redu tvrditi "ovo jest smiješno, ovo nije" s takvom isključivošću koju nalazim kod nekih na ovom topicu (neću imenovati) - jer se ljudi u ukusima ipak razlikuju.

U suprotnom, nek se nađu svi komičari, nek se proglase stručnjacima za humor i lijepo operacionaliziraju što točno JEST, a što NIJE smiješno. Pa ćemo se onda svi smijati onome što kažu da je smiješno, nitko se neće smijati onome za što odluče da nije smiješno, i ovakvih rasprava neće biti... :?
Mr.Piton
Ewok
Posts: 6
Joined: 01 May 2007, 12:42
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Mr.Piton »

Naravno da se ukusi razlikuju i to stoji bez ikakvih iznimaka, ali usporedimo Friends i Bitange i princeze. Da su BiP na engl i da im se da marketinska prilika kao i Friends-ima da li bi postigli takvu popularnost?
Moje misljenje je na ne bi i o tome se. Seinfeld je proglasen najbolji ikada sitcom u jednoj od najvecih anketa, ali to znaci da sada kad ami netko kaze da mu Seinfeld nikad nije bio smjesan da cu mu reci da je kreten ili da ne znam sto je smijesno nego jednostavno to nije njegov tip humora. To je normalno i o ukusu se ne moze raspravljati, ali se moze raspravljati o nekim realnim granicama i pravilima u humoru tj. stand up komediji.
It's all funny until somebody gets hurt, then it's hilarious!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Komisija koja ce zakljuciti sto je smijesno a sto nije?
Pa zavrsi ovako... http://www.net.hr/webcafe/matakovic/pag ... 52006.html

@Piton
Sve sto si rekao stoji i slazem se s tobom 98%.
Prostor u kojem se nastupa je bitan. U koliko klubova se na to obracala paznja ili su uopce prilagodjeni bilo kakvim nastupima? Organizatori/vlasnici cesto imaju politiku:"Samo ti izadji van i budi smjesan", a cijeli dio sa prostorom, rasvjetom, ozvucenjem i sl. im uopce nije jasan (pa niste vi muzicari?).
O prilagodjavanju publici uopce necu trositi rijeci. Nazalost, vidjeh dosta ljudi koji su izasli na pozornicu i drvili po svom napamet nauceni tekst, bez obzira na reakcije.
Kod nekih profica koji su dolazili u Tiger Lilly se moglo dobro vidjeti kako u prvom dijelu nastupa ispipavaju publiku i traze sto im odgovoara.

Ma lako je biti kriticar... Treba radit. Ajmo mi sad kad smo tako pametni i smijesni lijepo spremit materijale pa izac na megdan na nekom konu... Pa kome slava a kome paradajzi! :D
Randomness is strong with this one!
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Unread post by niniane »

Mr.Piton wrote:Naravno da se ukusi razlikuju i to stoji bez ikakvih iznimaka, ali usporedimo Friends i Bitange i princeze. Da su BiP na engl i da im se da marketinska prilika kao i Friends-ima da li bi postigli takvu popularnost?
Moje misljenje je na ne bi i o tome se. Seinfeld je proglasen najbolji ikada sitcom u jednoj od najvecih anketa, ali to znaci da sada kad ami netko kaze da mu Seinfeld nikad nije bio smjesan da cu mu reci da je kreten ili da ne znam sto je smijesno nego jednostavno to nije njegov tip humora. To je normalno i o ukusu se ne moze raspravljati, ali se moze raspravljati o nekim realnim granicama i pravilima u humoru tj. stand up komediji.
Nemojmo se krivo razumjeti - ja se slažem s većinom toga što si napisao na ovom topicu. Naravno da postoje granice i pravila i da je stand up jednaka umjetnost kao i druge - samo htjedoh dati do znanja da me smeta kad netko npr. moj osobni (ili bilo čiji) ukus u vezi humora (kao i bilo čega drugoga - knjiga, filmova, glazbe...) procijeni sa "Joj, nemaš pojma, to ti ništa ne valja" umjesto sa "Meni osobno se to ne sviđa, ali okej ako se tebi sviđa".

Jednom sam se uz pivu svađala sa jednim neću-ga-imenovati hrvatskim redateljem (čak perspektivnim, kako kažu...) oko toga da li je "Domino efekt" dobar ili loš film. Ja sam komentirala da mi se film svidio zbog toga-toga-toga-i-toga, on me ispljuvao i zaključio da ja nemam pojma o tome što valja, a što ne.
Odbijam vjerovati da valjaju jedino art filmovi (po mogućnosti, Woody Allen), jedino knjige teške socijalne i politizirane tematike, jedino umjetnost koju nitko ne kuži, a svi se prave da ju kuže, jedino humor iz Seinfielda i Prijatelja. Valjda zato volim ovaj cijeli alternativni đir - iako ne mogu reći da sam pročitala i pogledala sve što sam/bih trebala.

Da sažmem - sve ok, trebaju postojati neka osnovna mjerila da li je nešto dobro ili ne - ali mi se čini da se velika većina ljudi PREVIÅ E povodi za tim mjerilima umjesto da razvija svoj individualni ukus.

(mislim da je ovo moj najduži post na ovom forumu dosad :D )
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Unread post by niniane »

Xaotix wrote:Komisija koja ce zakljuciti sto je smijesno a sto nije?
I was kinda sarcastic there...
User avatar
nelchee
Pa'u 10. razine
Posts: 375
Joined: 06 Apr 2007, 09:46
Location: Avalon
Contact:

Unread post by nelchee »

meni je mataković glup ko penis, i apsolutno ne kužim kome to može biti smiješno.

then again, xkcd mi je smiješan..
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

meni matakavic isto nije smijesan.

a rijec VULGARNOST samo izvire iz svih pora.
nema me.
Post Reply