LR 15 - niveska 16

Sudjelujete u literarnoj radionici pisanjem, čitanjem i komentiranjem priča

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

LR 15 - niveska 16

Unread post by Nimrod »

SJENA”¦

Mia i Katie lijeno su se rastezale preko kreveta, a oko njih su ležali isprobani i odbačeni raznovrsni komadići odjeće.

Mia: Zašto se ne odlučiš za onu malu crnu haljinicu, onu što si je dobila od NJEGA
za maturalnu”¦
Katie: Onu od prije deset godina?
Mia: Da”¦baš tu”¦
Katie: Zar misliš”¦
Mia: Mislim”¦i on bi mogao biti tamo”¦
Katie: Ta je vjerojatnost vrlo mala”¦
Mia: Ali, ipak”¦
Katie: To IPAK ništa ne znači”¦
Mia: A što ako ipak bude tamo?
Katie: Pa da još i pomisli da sam radi njega”¦
Mia: Po tvome bi značilo da više nikad ne smiješ obući tu istu haljinu samo zato što
ti je on prije punih deset godina rekao da si u njoj najljepša”¦
Katie: I da sam samo njegova, i da će me uvijek voljeti, i ”¦
Mia: Daj, Katie, prestani sama sebi slamati srce”¦i obriši te besmislene suze”¦
Katie: Evo, evo”¦
Mia: Donijet ću je ako mi obećaš da se nećeš opet rasplakati”¦
Katie: Ok”¦evo, već se smiješim”¦a i nisam je vidjela deset godina. Jesi li sigurna
da se nije raspala od starosti”¦hi,hi,hi”¦evo, sad sam još i dobre volje”¦
Mia:”¦dolazim za tri minute”¦

Mia ode vukući svoje papuče i Katie se na to od srca nasmije. Nikad joj neće biti jasno kako ona ne čuje to grebanje papuča koje je izluđivalo sve ukućane.
Uh”¦što mi je ovo trebalo”¦ta haljina će me ubiti samo ako je dotaknem, pomisli.
Poluotvoreni prozor zaškripi lagano i potom lupne. Na stropu zatitra neobična sjena, šestokraka. Zatitra i nestane”¦ Katie se zamisli ne zamjećujući ništa oko sebe. Glava joj je bila prepuna dojmova s one davne maturalne večeri kad je postala njegova, dušom i tijelom, svakim svojim djelićem, ne ostavljajući ni trunčice osjećaja samoj sebi. Dala mu se svom ljepotom svoje čiste mladosti misleći da je to ono, pravo, zauvijek”¦Brzo se zasitio te čistoće i odlepršao dalje, gorko pomisli. Odmahne glavom tjerajući teške misli. Začuje klapuckanje Mijinih papučica i namjesti bezbrižnu masku na lice. Koliko ih dnevno promijenim, pomisli, sve za svoje najdraže.

Mia: Evo”¦kao iz dućana”¦miriše na naftalin”¦
Katie: Hm”¦naftalin”¦zašto nije na lavandu?
Mia: Pa neće valjda sad to biti problem?
Katie: Ne, ne, samo sam mislila”¦
Mia: Hajde”¦
Katie: Evo, već se svlačim”¦

Mia lagano povuče haljinu i vrećica od najlona zašuška pod njezinim prstima.Uhvati vješalicu i podigne je prema gore.Katie je baš u tom trenutku skidala potkošulju i oči su joj bile pokrivene bijelom, pamučnom tkaninom.Mia pogleda crnu svilu i osjeti kako gubi svijest.Oči su je zaboljele od crnog bljeska i ona se sruši.Katie se okrene i vidjevši prijateljicu kako beživotno leži pored kreveta osjeti pulsiranje u sljepoočnici.Bila je kukavica u kriznim situacijama. Baš onda kad je trebalo biti priseban, ona je bila najslabija.

Katie: Mia, hej”¦probudi se, što ti je Mia?

Otrči u kupaonu i brzo se vrati noseći čašu s hladnom vodom. čaša joj ispadne iz ruke kad je na mjestu gdje je maloprije ležala njezina Mia ugledala samo uredno složenu malu crni haljinu, opet zakopčanu u najlonsku vrećicu. Samo mali rub haljine virio je pri dnu vrećice i njoj se učini da je neobično crna, kao da bliješti nekim drugačijim sjajem.

Katie: Još ću početi i umišljati”¦-reče naglas.-Miaaa. Miaaa, daj ne igraj se
skrivača”¦-poviče i istrči iz sobe tražeći prijateljicu.

Vraćajući se u sobu pomisli opet, po tko zna koji put ,kako joj je prijateljica izgubila
svaki zdravi smisao za šalu.

Katie: Sad ću se ozbiljno naljutiti na nju”¦

Šuškanje iza leđa natjera je da se okrene.

Katie: Ti!?
Bruno: Da, ja”¦
Katie: Otkud”¦
Bruno: Nikad nisam ni otišao.
Katie: Ali, prošlo je”¦
Bruno: Točno devet godina, jedanaest mjeseci i trideset dana, sutra je deset punih
godina od naše ljubavi”¦

Katie se nasmije kroz zube i procijedi.

Katie: Ljubavi? Tako nazivaš ono što se dogodilo samo jedanput?
Bruno: Da, meni je bilo dovoljno”¦

U kutu oka bljesne mu zvjezdica, a na čelu se pojavi pulsirajuća žila koju on brzo
pokrije pokretom glave namještajući preko nje svileni pramen kose , na koju je bio posebno ponosan. Katie mu okrene leđa ne mogavši ga više gledati. Srce joj je udaralo i ona ga pritisne rukom kao da će ga umiriti.

Katie: I meni je bilo dovoljno da cijeli život tražim nešto što sam samo ja umislila, i
da izgubim povjerenje u sve što bi moglo biti slično,a nije, i u sve što predstavlja
muški rod, i”¦
Bruno: Toliko gorčine iza svega”¦
Katie:”¦koja pali u ustima, a u prsima stvara pritisak”¦
Bruno: Hajde, obuci ovu haljinu , samo za mene”¦čuo sam tvoj razgovor s
prijateljicom.

U Katie se nešto pobuni, ali onda , trenutak poslije, osjeti kako joj se ruke podižu protiv njezine volje i kako je haljina miluje dok joj se spuštala niz tijelo. Sama sebi bila je daleka. Gledala je kroz prozor, a on je stajao iza nje.Uhvatio ju je za ramena i polako okretao prema sebi.

Katie: Eto”¦jesi li”¦

Pogled na njegovu pulsirajuću žilu koja se sad otkrila, a on je nije ni pokušavao pokriti ošinuo ju je jačinom groma, a pogled se zamutio dok se haljina pred njezinim očima pretvarala u stotine sitnih blještavo-crnih trakica koje bi, čim bi se razdvojile, odmah dobile glavu i rep i otpuzale niz njezine noge”¦
Bruno osjeti sladak grč i užitak potraje dok se ona nije srušila na pod. Ova je bila najslađa, pomisli. Deset godina”¦
Prekorači beživotno tijelo .Prozor se otvori ,a sa stropa nestane šestokraka sjena i izleti van”¦
Last edited by Nimrod on 17 Jan 2007, 15:35, edited 1 time in total.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Unread post by Bubba Zanetti »

Simpa priča koju nisam baš najbolje skužio, ali čini mi se da je u pitanju neka varijanta vampir-pričice.
:uzdravlje:
Perhaps it's the result of an anxiety.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Ideja: dobra.

Malo drugarskog kritiziranja, mada nisam objavio ni 1 pricu, a ti si nagradjivana autorica:

Bruno se iznenada pojavi iza Katie. Ta zena ga nije vidjela 10 god, nocu joj se pojavi iza ledja u spavacoj sobi, netom sto joj je frendica nestala... Bi li u takvoj situaciji zena popricala s njim o ljubavnim temama, gorcini spram muska roda, sjetila se «one noci» i slicno, ko da su se jucer rastali?
Ili bi... što?

Dodatna zamjerka (koja mozda to i nije, nego pitanje ukusa):
Ima dijelova koji su... kako da kazem... ono, ko iz ljubica. (Ne, casna rijec, nikad nisam procitao ljubic iz sredine Glorije... samo 5- 6 strana jednoga, a i to u posebnim okolnostima: -))))
Stil ko iz ljubica, nista lose ali kad se pojavljuje u prici koja je po zanru, recimo, horror fantastika, to mi bas ne pase uz zanr..
User avatar
Romantica
Jedi Master
Posts: 272
Joined: 22 Jul 2005, 09:11

Unread post by Romantica »

Dobra priča. A što drugo i očekivati od naše Niveske.
Sviđa mi se to što ispočetka priča nema elemente SF-a odnosno Fantasyja što čitatelja još više zaintrigira i tjera da čita dalje.
Meni osobno ne smeta što ima elemenata ljubiča i tvojoj priči, SF ili Fantasy ne znači samo rat i ubijenje .... zar ne?
Mah - mah
User avatar
Panonsky
Puppeteer
Posts: 127
Joined: 19 Oct 2006, 23:13
Location: Planet Zemlja

Unread post by Panonsky »

Nebo mu poljubim, pa jel netko ovdje piše loše priče??? Evo već četvrta priča koju čitam iz opusa L.R.15 i nemam nekakvih velikih zamjerki. Početak mi je bio malo tezak, pomislih e sad će neki ljubić il sl. no kako se situacija razvija postaje jasno da je sve na svome mjestu i još jedan plus jer sam primjetio kako si dijaloge pisala kao za scenu, viš' to mi ni' prije palo na pamet da se i tako mogu pisati dijalozi. na kraju...priča je u žanru, dijalozi su tu, kraj je odličan, gramatika na mjestu, što više reći???
?
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Nemam ništa protiv "ženskog pisma", što se vidi i po tome što mi je najomiljeniji SF autor Sv. Ursula, ali ovo me previše podsjetilo na onu stilsku vježbu gdje glavna junakinja razmišlja hoće li piti kamilicu ili šipak.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Opet mi je TB mazuo tekst sa tastature....
Randomness is strong with this one!
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Mani se priča sviđa i dac it! :uzdravlje: :D Ima dobar tempo razvoja događaja, i za tako kratku priču vrlo dobru karakterizaciju likova. Ostalo je povijest.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Post Reply