PAVONIS: rasprave i komentari (was: Zajednički svijet)

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

PAVONIS: rasprave i komentari (was: Zajednički svijet)

Unread post by mcn »

In DUNE, Paul's home planet of Caladan was at Delta Pavonis (Gliese 780).

Chasm City by Alastair Reynolds
reviewed by Rich Horton
Set in the same future as his first novel, Revelation Space, the book follows Tanner Mirabel who comes to Yellowstone from Sky's Edge (a planet of 61 Cygni A in the Delta Pavonis star system).

mcn :)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

mcn wrote:In DUNE, Paul's home planet of Caladan was at Delta Pavonis (Gliese 780).
:shock: Nisam ovo znao majke mi!
(a planet of 61 Cygni A in the Delta Pavonis star system).
:? Ovdje je neko ne?? zajebal...
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Unread post by mcn »

E, imam joss jedan problem s PAVONISOM, ali ovaj put pravi, a ne nitpicky. :)

Naime, di je tu SF? Galakticcko carstvo (bez obzira na Krushvarov teorem da je SF sve ssto ima planete i rakete) ni dosta. Fali SF premisa koja che generirati pricce i povezivati ih. Inacce imamo zajedniccki svijet koji je ni po ccemu poseban, a povezan je samo geografijom. Plus, sva dosadassnja priccanja bavila su se politikom ssto me navodi na misao kako ukljuccene visse zanima to od SF-a.

Elem, molim SF premisu zajednicckog svijeta pa onda mozzemo priccati.

mcn
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

A Sto kaZete da stanovnistvo Delte funkcionira zahvaljujući tajni koristenja "pra-energije" nec?ega sto je iz pokrenulo big-bang prvotnog jaja citavog univerzuma i potom iscurilo u nepoznatom smjeru... tj. Deltu.

Deltansko drustvo primjerice moze biti ne-tehnolosko ali besprijekorno efektno u iskoristavanju prirodnih resursa upravo zahvaljujući prvotnom dahu, pra iskri whatever we call it svekolikog postanka, ovladavanje tajnom "pra-ena" donijelo bi nepovratnu prevagu bilo kojoj od tri zainteresirane strane.

BTW i samo ime Delta daje naslutiti da je u pitanju konacna tocka necega sto je nekoć davno krenulo na put iz izvorista u ovom slucaju pocetne tocke nastanka svega sto nas okruzuje.

Ovo nadam se otvara mogucnost razrade znanstveno-filozofskih reperkusija otkrivanja misterija pocetka svega i gradnju potencijalno vrlo zanimljivog SF koncepta... dončjufink?!
:blob:
Image
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

mcn wrote:Naime, di je tu SF?
Tamo gdje ga staviš.
Elem, molim SF premisu zajednicckog svijeta pa onda mozzemo priccati.
The Croat is strong in this one, my master...

Dakle, vidim da si i ti pokleknuo pred svehrvatskim nacionalnim sportom "dajte mi sve na tacni inače neću mrdnut malim prstom". Moliš SF premisu? A što sam ja ovdje, neki gospodar koji dijeli drugima ideje? Hoćeš da ti ja dam ideju po kojoj ćeš pisati? E nemere!

Ajmo još jednom, za one koji nisu shvatili, a, vidim, ima ih: što vam fali u zajedničkom svijetu, uzmite/napravite si sami. JEDINI uvjet je da to ne bude u direktnoj kontradikciji/diskrepanciji/čemuveć s onim ranije napravljenim.

Osim toga, još u onom pra-prvom postu sam napisao: svrha ovoga je prije svega zabava (zajebancija, stilska vježba, role-playing, čisti eskapizam). Ako iz svega izađe dobar SF, super. Ako ne, bar smo se zabavili.

Iako, s obzirom na količinu zainteresiranih koji su nagrnuli napisati nešto, ovo mi sve više liči na role-playing with myself.
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Unread post by mcn »

>"dajte mi sve na tacni inače neću mrdnut malim prstom".

Ne pizdi, Izi. Ako bi da se ljudi igraju u tvom pjessccaniku, onda ih izvoli zainteresirati. Inacce nema razloga da se igraju BASS tamo.

Netko uvijek daje premisu: Asprin za Thieves' World, Martin za Wild Cards itd.

Napisao sam (v. NoSF 22) priccu u Una Razum svijetu jer ga razumijem. Pisao sam, bogme, i razne licence jer sam i njih razumio. A ovaj PAvonis mi je preopchenit, blijed i, za sada nezanimljiv.

mcn
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

mcn wrote:Ne pizdi, Izi. Ako bi da se ljudi igraju u tvom pjessccaniku, onda ih izvoli zainteresirati.
Ne, to nije MOJ pješčanik. Ja sam iskopao rupu, nasuo pijesak, ušao unutra i počeo slagati dvorac. Sad, pješčanik je dovoljno velik da svatko, ako mu moj dvorac nije po ukusu, krene s gradnjom svoga. Koliko je to teško za shvatiti?

Evo, ako će ovako biti lakše: odričem se "svog" pješčanika, poklanjam ga svakome tko se želi igrati.


Napisao sam (v. NoSF 22) priccu u Una Razum svijetu jer ga razumijem. Pisao sam, bogme, i razne licence jer sam i njih razumio. A ovaj PAvonis mi je preopchenit, blijed i, za sada nezanimljiv.
Pa, možeš:
1)okrenuti se i otići
2)ubaciti nešto što će ukloniti preopćenitost, bljedilo i nezanimljivost.

Žao mi je zbog ovakve reakcije. Nisam u ovo ulazio kao u promišljeni projekt. Pala mi je na pamet ideja i bacio sam je van da vidim hoće li privući koga i hoće li možda povući još kakve ideje. To je sve. S obzirom da je stvar proizvela kritike i prije nego što je počela, možda bi bilo najpametnije zatrpati pješčanik i zasaditi kruške.
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Unread post by mcn »

>Sad, pješčanik je dovoljno velik da svatko, ako mu moj dvorac nije po
>ukusu, krene s gradnjom svoga. Koliko je to teško za shvatiti?

Tessko je shvatiti svrhu igranja bass u tome pjessccaniku kad ni po ccemu nije bolji ili zanimljivii od nekog nasseg.

>1)okrenuti se i otići

Oprosti ssto sam mislio da sam konstruktivan u svojoj destruktivnosti.

>2)ubaciti nešto što će ukloniti preopćenitost, bljedilo i nezanimljivost.

To bi bio ekvivalent gradjenja novog pjessccanika dok sam se ja zaista, sa svim ovim pitanjima, HTIO igrati u tudjem.

>Žao mi je zbog ovakve reakcije. Nisam u ovo ulazio kao u promišljeni >projekt. Pala mi je na pamet ideja i bacio sam je van da vidim hoće li >privući koga i hoće li možda povući još kakve ideje. To je sve. S obzirom >da je stvar proizvela kritike i prije nego što je počela, možda bi bilo >najpametnije zatrpati pješčanik i zasaditi kruške.

Koji jadni pokussaj izazivanja suchuti. :wave: Ideja nije lossa, ali promissljanje joj, jest, fali.

ZZao mi je ako svima kvarim igru. Idem ja sad.

mcn
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Unread post by mcn »

A opet, mozzda je juzzina kriva za obostranu nadrkanost. Sori.

mcn
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

mcn wrote:Koji jadni pokussaj izazivanja suchuti.
Ovo ti nije trebalo.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Okej, ajmo probat bit konstruktivni.
mcn wrote:Tessko je shvatiti svrhu igranja bass u tome pjessccaniku kad ni po ccemu nije bolji ili zanimljivii od nekog nasseg.
Poanta je u tome da ne postoji "neki vaš", tj. neki drugi pješčanik. Moj je jedini grijeh što sam se prvi sjetio i prvi kukuriknuo. Moja obrana je da nemam ništa protiv da i drugi kukuriču koliko ih volja.
Oprosti ssto sam mislio da sam konstruktivan u svojoj destruktivnosti.
No problemo.
>2)ubaciti nešto što će ukloniti preopćenitost, bljedilo i nezanimljivost.

To bi bio ekvivalent gradjenja novog pjessccanika
Kratkoročno, možda i bi. Ali ovako ti onda ostaje mogućnost da se stvari u nekom budućem trenutku ipak spoje. Ako ne, bože moj, svatko zadržava kopirajt nad onim što je napisao.
dok sam se ja zaista, sa svim ovim pitanjima, HTIO igrati u tudjem.
Nerazumijevanje vjerojatno proistječe iz toga što ja ovaj pješčanik ne shvaćam kao "nečiji". Ja sam se samo prvi sjetio i ispričao priču. I gotovo. Zar je to toliko teško za pojmiti?[/i]
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Unread post by mcn »

>Zar je to toliko teško za pojmiti?

Meni, occito, jest. :?

mcn
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Evo ti onda pa malo proučavaj :ocasion:
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

WOW!!! Pissing contests!

Image
:blob:
Image
Post Reply