telepatija / telekineza

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

telepatija / telekineza

Unread post by Ire »

jesu li telepatija & telekineza SF ili fantasy, pitam vas ja .. :dontknow:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
BlockflĂśte
Hani
Posts: 96
Joined: 05 May 2004, 02:34

Unread post by BlockflĂśte »

SF...u stvarnom svijetu, ako imaju magijsku primjesu, onda su fantasy :D
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Okultisti te fenomene uzimaju pod svoje, tvrde da su stvarni, ali kad dodju do Randija,(lik koji je ponudio milijun $ za izvodjenje neceg paranormalnog u kontroliranim okolnostima), rezultati redovito izostanu ...
Gdje to staviti u fikciji ? Mislim isto kao i Blockflote- moze i jedno i drugo, ovisi o zanru price ...
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

sve ovisi o objasnjenju...

fantasy je kad pisac sam postavi svoje zakone, ali onda ih se mora pridrzavati, SF je kad pisac koristi ekstrapolacije nasih zakona, ali i onda ih se mora pridrzavati...
nema me.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Telepatija i telekineza mi se cine kao vrlo ne- SF ideje. U SF-u bi mogli postojati fenomeni koji slice tome, ali u stvari nisu to. Recimo nano helikopteri koji dizu ciglu uvis... Ili slanje poruka putem kakvih vibracija ili feromona... Ali kako poslati feromonsku poruku na drugi kontinent?
The Force i citanje misli su vise za fantasy...

Upotreba telepatije u sf-u recimo: Vernor Vinge : Fire Upon the Deep, i mislim Zelaznijev roman u kojem covjek koji cita misli zaradjuje pisuci eseje studentima, zaboravio kako se zove...
Upotreba u fantasy-ju: sve...Telepatija i telekineza su ipak za carobnjake...
User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Unread post by Bubba Zanetti »

Meni telepatija i telekineza spadaju u ?isti horror jer me prvo asociraju na krvarenje iz nosa ili o?iju, popucane kapilare i explodiraju?e glave izazvane zlim moĹždanim valovima.
:shock: :shock:
Vidjeti filmove The scanners, The fury, Carrie itd.

:violent2:
Perhaps it's the result of an anxiety.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Hamenaglar wrote:sve ovisi o objasnjenju...
Fantasy aspekt je jasan: ?arolija - force - divine intervention.

Kako SF zahtijeva znanstvenu potku, tu bi se trebalo okrenuti biologiji ili antropologiji. Telepatija je moĹžda malo mek[?]i orah, pa bi se dalo objasniti kako dva mozga direktno komuniciraju.
Dve osobe koje zajedno Ĺžive ili su bliske se mogu toliko uskladiti da su svjesne osje?aja i stanja onog drugog. To je ve? istinito za blizance, majke i djecu, ljude koji dugo vremena rade zajedno i ve? unaprijed znaju [?]to ?e onaj drugi napraviti....
To bi bio niĹži nivo komunikacije, empatija. Takve dve osobe mogu komunicirati i telepatski, ali to tek trebaju nau?iti, kao [?]to npr. ljudi nakon moĹždanog udara ponovo moraju nau?iti govoriti.
Evo SF faktora: Napretkom dijagnostike i neurologije postaje poznato koji dijelovi mozga se aktiviraju prilikom telepatije, i postaje jednostavno te dijelove vjeĹžbati. Pravi majstori telepatije su toliko razvili empatiju se sposobni sinkronizirati sa bilo kojom osobom, te komunicirati s njom. Sad, [?]to ta osoba "?uje", tj. [?]to "govori" telepatu jako ovisi o tome da li i sama ima telepatske sposobnosti (znanja), te o tome da li je telepat istreniran komunicirati sa neuvjeĹžbanim telepatima.

Telekineza... hmmm... Trenutno poznajemo 4 sile tj djelovanja: gravitaciju, elektromagnetsku silu, te slabu i jaku nuklearnu silu. Pretpostavlja se da su one samo manifestacija nekog elementarnijeg djelovanja, kao [?]to su npr elektricitet i magnetizam dva aspekta elektromagnetizma. Teoretski, poticanjem ili aktiviranjem jednog aspekta, moĹžemo aktivirati neki drugi (primjer: kretanje Ĺžice kroz magnetsko polje izaziva tok elektriciteta kroz Ĺžicu)

SF faktor: postoji jo[?] poneki aspekt djelovanja, ali on jo[?] nije pronadjen (trenutno se i ispitivanja gravitacije kre?u po vrlo teoretskim vodama). Recimo da je jedan od tih aspekata snaga misli (u nedostatku boljeg termina). Dakle, ako se sinkroniziramo sa nekom osobom sa njom moĹžemo komunicirati. Ali ako se sinkroniziramo sa nekim drugim djelovanjem, i onda djelujemo na njega, moĹžemo izazvati neki efekt. Npr izazvati tok elektriciteta izmedju dvije to?ke (lightning bolt), iskriviti gravitaciju u nekom smjeru (telekineza), aktivirati slabe nuklearne sile da se atomi i molekule me?usobno presloĹže... (transmutacija - olovo u zlato itd)

Evo osnove.. ostaje dosta prostora za razradu, i kako mi se ?ini, to ?u i napraviti. (ako ovo upotrijebite u nekom svom romanu ili pri?i, molio bih malu referencu na niĹžepotpisanog :mrgreen: )
Randomness is strong with this one!
User avatar
4/\/I)`/
Puppeteer
Posts: 145
Joined: 16 Apr 2005, 01:39
Location: Astralna špilja.
Contact:

Unread post by 4/\/I)`/ »

Razni vidovi telepatije i telekineze se ?esto pojavljuju u svim podĹžanrovima, ali se ne doga?a tako ?esto da su parapsiholo[?]ke sposobnosti jedini znanstveno-fantasti?ni tj. fantasti?ni element.
Postoje ?itavi svjetovi koji se kod raznih autora upravo baziraju na takvim sposobnostima, a stvar ho?emo li to zvati fantasy ili sf ,u potpunosti ovisi o "na?inu primjene". Mnogi , poput Clarka, drĹže da je to logi?an "evolucijski iskorak" u budu?nosti, kao normalan na?in komunikacije, dok neki takve sposobnosti daju nekim "magi?nim" likovima, kako bi poja?ali njihova obiljeĹžja (razni ?arobnjaci i sl.), ili, kako je netko spomenuo, kada je stvar vezana, na bilo koji na?in, s magijom.
Prvo treba pogledati o kakvom se svijetu radi i na koji je na?in do[?]lo do telepatije - ona moĹže biti vezana uz "izvanzemljane", evoluciju, darovite pojedince telepate koji tu sposobnost iskori[?]tavaju (nije li Tatjana Jambri[?]ak o tome pisala), uz napredak tehnologije op?enito koji to omogu?ava , tako da se onda radi o SF-u.
U fantasyju je parapsihologija ?esto tek usputni element , a moĹže biti i glavno obiljeĹžje neke rase ili lika, ali se , ?ini mi se, ne[?]to rje?e pojavljuju fantasy svjetovi koji se u potpunosti baziraju na telepatiji.

Sama stvar, uostalom, ima i odre?enu znanstvenu podlogu (vr[?]ila su se brojna ispitivanja, otvoreni istraĹživa?ki centri), ve?ina naravno, u poku[?]aju iskori[?]tavanja u vojne svrhe (a znamo da su takvi "eksperimenti" ?esto na bazi SF-a :D :lol:) , ali zbog brojnih prijevara nikada parapsiholo[?]ke sposobnosti nisu dobile pravu afirmaciju u znanstvenoj javnosti, i kao takve se kod nas ponekad znaju tretirati kao "[?]arlatanstvo" , budu?i da tu spadaju i stvari kao [?]to je "mental healing" i sl. Postoje, naravno, brojne teorije o telepatiji i telekinezi (na koji na?in se postiĹže), [?]to SF-u samo ide u prilog, budu?i da se to ipak poku[?]ava znanstveno razloĹžiti.
No, kako to zasad jo[?] nije obja[?]njeno , ostaje mnogo manevarskog prostora , te se bez problema takve sposobnosti mogu smjesiti u fantasy svjetove.

btw, ?lanak na ISKONU --> zanimljiva teorija o obja[?]njenjima takvih pojava > Holografski svemir (nisam sigurna da li je to bilo na nosf-u) .
Nakon sto smo transhumirali Velebitom, susreli smo se oci u oci groznom transgresijskom diskrepancijom, kojeg li akcidenta! Zbog horibilnog gigantizma imisije nodalnih tiranopolisa , ekocid je bio negligentno neizbjezan...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

našla sam popis knjiga koje tematski spadaju u "Telepathy - Mind Reading - ESP - Psionics" - i to 10 strana! :shock:

očito je da su se mnogi sf pisci bavili tom tematikom, unatoč nedostatku znanstvene podloge.
Holografski svemir (nisam sigurna da li je to bilo na nosf-u)
pročitala sam taj članak i bio mi je malo previše .. bla :? najbolji su mi oni koji su nezadovoljni "zbog nemoći standardnih teorija da objasne sve pojave u kvantnoj fizici" pa onda smišljaju svoje teorije .. to mi je neka kvaziznanost :?
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Telepatija stvarno postoji. Znam to jer sam ja telepat. Dokaz? Pa upravo vidim da ti [?]to ?ita[?] ovaj post misli[?] da sam lud.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Phlatline
Puppeteer
Posts: 107
Joined: 02 May 2004, 15:01
Location: Osijek
Contact:

Unread post by Phlatline »

kontam da bi se moglo uvrstiti i u SF i u F iako mislim da nekako bolje zvuči ako je u SF svijetu. U raspravu o tome dal to postoji ili da li je to sljedeća faza ljudske evolucije ne ulazim jer je to :x
Image
User avatar
Panonsky
Puppeteer
Posts: 127
Joined: 19 Oct 2006, 23:13
Location: Planet Zemlja

Re: telepatija / telekineza

Unread post by Panonsky »

Ire wrote:jesu li telepatija & telekineza SF ili fantasy, pitam vas ja .. :dontknow:
Niti jedno :drunken: naime...
Ove dvije sposobnosti koje navodiš su prisutne u svakom čovjeku no još uvijek su u latentnom obliku. Mogu, naravno, mogu se aktivirati prirodno ili nasilno, što to znači? Prirodno kao koristan alat prilikom našeg evolucijskog napretka svijesti a to podrazumijeva da takava osoba mora biti potpuno (usudio bih se reći u kozmičkom smislu) moralna i dobronamjerna kako ne bi zloupotrebila ove sposobnosti. Nasilno, u smislu "prčkanja" po ljudskom mozgu od strane poznavaoca koji su sposobni medicinskim, točnije kirurškim putem ove latentne sposobnosti probuditi u gotovo svakom čovjeku. Postoji još jedan način, a to je slučajno i namjerno buđenje ovih sposobnosti raznoraznim meditativnim tehnikama. Problem kod namjerno izazvanog buđenja ovih sposobnosti je što se ne mogu kontrolirati i neizvježban čovjek može (a to se najčešće i dogodi) poludjeti ili čak izvršiti samoubojstvo.

kako sve ovo još nije toliko jasno dato na uvid širem pučanstvu (pazi mene sad, počeo sam pričati k`o Pervan u večernjoj školi) sve ovo "spada" u domenu SF-a pa čak i u Fantasy i opet zbog toga što tako golica ljudsku maštu, a golica je stoga što pojedinci mogu ostvariti ova stanja ( šta si rekao? Ništa! A onda sigurno opet oni glasovi u glavi!!!") ali su rijetki, uistinu su vrlo rijetki oni koji mogu svijesno kontrolirati telepatiju, a telekineza je gotovo beskorisna i zanimljiva samo Uli Gelleru i Indijskim fakirima koji se onda mogu preseravati i reći; "Uuuu... Vidite me, ja sam mađičar :D "

Jesam sad sve rekao? Nisam naravno... Sjećate se onog filma "Skener" e to vam je ismijavanje svega ovoga, a opet ima istine, pogotovo u onom dijelu gdje prikazuju na koji način su pojedinci postali tkz. skeneri ( a to je opet lijepo TBF odrecitirao u svojoj istoimenoj hip-hop pjesmici) :uzdravlje:

:wave:
?
Post Reply