Život u svemiru

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Život u svemiru

Unread post by Ire »

prenosim vam dio rasprave s hr.rec.sf ..
Pa jednostavno, ovako: ?ovje?anstvo ?e za kojih par stotina godina sigurno biti na takvoj razini tehnologije da ?e se mo?i voziti svemirom od zvijezde do zvijezde, ko danas izme?u gradova. Zna?i mi ?emo onda biti ko vanzemaljci koje o?ekujemo. Trebalo nam je samo par tisu?a godina da od kamenog doba pa do?emo do te razine. Što je to u usporedbi s bilijunima godina koliko se stvarala Zemlja? Zašto onda vanzemaljci nisu došli prije? Zašto nas nisu posjetili u taj bilijun godina? Jednostavno - zato što ih nema! Mi smo jedini život u svemiru!
[hah]
?estitam(o), upravo si otkrio toplu vod... UPS, Fermijev paradoks.
Ofkors, krivo si ga shvatio. Fermijev paradoks ne govori o životu u svemiru, nego o inteligentnom životu u svemiru.
[Slaven Brumec]
Fermi ga sere. Ko da ja sada kazem da ako mi se ne pojavi burek ljepo serviran ravno ispred mene u roku od 5 minuta onda on ne postoji.
Vjerujem da ima zivota van solarnog sistema koji nije potekao sa zemlje.
Ne vjerujem da je ista inteligentno doslo do zemlje, a kamo li neki svemirski proktolozi!
[Shadar`m`hael]
posebno je zanimljiv ovaj zadnji citat:
Fermi, zapravo, nije srao, nego je uo?io vrlo ozbiljan problem znanstvene fantastike - gdje su svi ti svemirci u lete?im tanjurima? :-)
Svemir je star najmanje 13 milijardi godina. Iz toga slijedi da su, prema najpesimisti?nijim pretpostavkama, prve "zemljolike" planete (sa visokim udjelom "teških" elemenata) nastale prije više od 10 milijardi godina. Ako smo ultrakonzervativni pa zaklju?imo da na pojavu tehnološke civilizacije treba ?ekati barem koliko i u slu?aju Zemlje, slijedi da su se prve tehnološke civilizacije sposobne za svemirska putovanja mogle razviti barem 500 milijuna godina prije nego li je uop?e nastao Sun?ev sustav. Uz to, procjenjuje se da je prosje?na starost zemljolikih planeta u našoj galaktici 800-tinjak milijuna godina ve?a od Zemljine.
Ako se neka civilizacija širi prosje?nom brzinom od samo 0.01 svjetlosne godine na godinu, što je tehnološki sasvim zamislivo (i, zapravo, jako, jako
ultrakonzervativno), ispada da je galaktika trebala biti napu?ena u roku od tri?avih par desetaka milijuna godina (a najvjerojatnije i ZNATNO manje ako uzmemo ve?u brzinu širenja). Osim toga, trebala je biti zasi?ena komunikacijskim EM zra?enjem, megainženjerskim objektima, itd.
Svega toga nema => razne pretpostavke:

1. Mi smo jedini inteligentan život u krugu od barem par stotina milijuna svjetlosnih godina.

2. Vanzemaljske civilizacije su se razvile, ali su danas na tako visokom stupnju razvoja da mi to doslovno ne možemo pojmiti (vidi pojam Singularitet na, recimo, http://www.kurzweilai.net/ ). Iz toga slijedi da takve civilizacije ne možemo niti uo?iti. Zagovornici takve teorije kažu da su naši pokušaji otkrivanja takvih civilizacija jednaki pokušaju mrava da uo?i svemirsku postaju: ne samo da mrav nema sredstva za takav pothvat, nego ga uop?e ne može pojmiti!!!

3. Za razne druge teorije vidjeti neke SF romane, recimo Reynoldsov "Revelation Space" serijal.
[Slaven Brumec]
Instant Geek. Just Add Coffee.
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Unread post by MadDog »

Ehhh... zadnje [?]to sam ja ?uo po tom pitanju je da vanzemaljci, kao i mi - ?ekaju vanzemaljce...

Inteligentne civilizacije cijele galaktike, a i [?]ire, lijepo sjede u[?]u[?]kane na svojim planetama i ?ekaju da im se do?e... nitko ne bi kretao nikud... i zato ne znamo jedni za druge... a mogu?nost je da niti ne?emo...
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Unread post by Zeljko »

ljudi... udaljenosti su stvarno prevelike
?ak i za brzinu svjetlosti :x
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Zaboravio si na FTL drive
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Unread post by Zeljko »

i za to je predaleko...
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
Post Reply