Hipersvemirski pogon

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Hipersvemirski pogon

Unread post by Ire »

:notworthy: puuuuut putujeeeeeeeeeeeeem ..
Nova studija jedne teorije iz kvantne fizike dovela je do vrlo ozbiljne tvrdnje znanstvenika da je mogu?e razviti pogon koji bi, teroretski, mogao pokretati letjelicu kroz hipersvemir, brže od brzine svjetlosti.

Da stvar nije plod prebujne mašte dokazuje i to što neobi?ni hipersvemirski pogon, koji bi putovanjem kroz druge dimenzije omogu?io me?uzvjezdana putovanja, upravo istražuje vlada Sjedinjenih Ameri?kih Država.

Hipotetska naprava, koja je objašnjena samo na?elno, bazira se na kontroverznoj teoriji o sastavu svemira, koja bi potencijalno omogu?ila svemirskom brodu da putuje do Marsa za samo tri sata, dok bi put do zvijezde udaljene 11 svjetlosnih godina trajao 80 dana, piše New Scientist.

Teoretski pogon radi tako što stvara jako magnetsko polje koje bi, prema ideji, koju je razvio njema?ki znanstvenik Burkhard Heim 1950-ih, stvaralo gravitacijsko polje koje bi rezultiralo potiskom na svemirski brod.

Tako?er, ako je stvoreno dovoljno veliko magnetsko polje, letjelica bi, dosežu?i nezamislive brzine ušla u drugu dimenziju, gdje je brzina svjetlosti ve?a. Isklju?ivanje magnetskog polja rezultiralo bi ponovnim pojavljivanjem letjelice u našoj dimenziji.

Zra?ne snage Sjedinjenih Država su izrazile zanimanje za tu ideju i znanstvenici rade za ameri?ki odjel za energiju (American Department of Energy) ? koji ima ure?aj poznat kao Z Machine, koji može proizvesti takvo magnetsko polje koje je potrebno za ovaj pogon ? što zna?i da bi, ako se teorija održi, mogli provesti testiranje.

Profesor Jochem Hauser, jedan od znanstvenika koji su predložili ovu ideju, rekao je The Scotsmanu da bi se, ako sve pro?e dobro, pogon mogao testirati za pet godina.

Ipak, prof. Hauser, fizi?ar na Sveu?ilištu primijenjenih znanosti u Salzgitteru, Njema?ka, i bivši šef aerodinamike u Europskoj Svemirskoj Agenciji, napomenuo je da je to bazirano na vrlo kontroverznoj teoriji koja bi zahtijevala zna?ajne promjene u trenutnom razumijevanju zakona fizike.

"To bi bilo zadivljuju?e. Radio sam na sustavima za pogon dosta dugo i to bi bila zadivljuju?a stvar. Korist bi bila doslovce neograni?ena", rekao je. "Ali ovo nije tu iza ugla; prvo moramo dokazati da je teorija znanstveno opravdana, a postoji dosta fizi?ara koji imaju druga?ije mišljenje".

"Naš je posao da dokažemo da imamo pravo i na tome radimo".

Rekao je da bi ovaj pogon omogu?io svemirskim brodovima da putuju u druge zvjezdane sustave. "Ako je teorija to?na tada ovo nije znanstvena fantastika", reako je prof. Hauser.

"NASA me zaposlila i uskoro ?u razgovarati detaljnije s nekim iz zra?nih snaga, ali je sve to još u ranoj fazi. Mislim da bi u najboljem slu?aju u sljede?ih pet godina mogli vidjeti radi li ta tehnologija ".

Pozornost ameri?ke vlade na Prof. Hausera i njegovog australskog kolege Waltera Droschera privukao je njihov rad Svemirski pogonski ure?aj baziran na Heimovoj kvantnoj teoriji.

http://iskon.hr/znanost/page/2006/02/04/0024006.html
Instant Geek. Just Add Coffee.
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Unread post by corwin »

zvu?i zanimljivo :dontknow:
sorry zbog gramatike
User avatar
Logos
Ewok
Posts: 15
Joined: 16 Dec 2005, 09:16

Unread post by Logos »

Ĺ to bi to dobro bilo... ali opet, potrebno je jo[?] puno oko toga istraĹžiti :;
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

evo, brijem da ?u s osamdeset na svoj prvi put za Andromedu :D
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ma, ljudi, nije to to, ako ne sjedne[?] na bicikl, pa lijepo polako, da moĹže[?] razgledat okolicu. Ĺ ta ako te negdje nasred puta prema kraju Oortovog oblaka potjera pi[?]... a WC zauzet, pa otvori[?] prozor?i? da se popi[?]a[?] ko ?ovjek i vakuum te izvu?e van? Kako ?e[?] se znat vratit na Zemlju, a nisi vidio ni p od puta?! To vi meni objasnite! :scratch:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
kali
Ewok
Posts: 26
Joined: 07 Jan 2007, 19:25
Location: Zagreb

Unread post by kali »

nekako mi se čini da je magnetizam prestaro otkriće da bi nam sad ponudio novu tehnologiju...ja čekam da se neka nova sila otkrije... :D
"To see a world in a grain of sand
And a heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of your hand
And eternity in an hour. "
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

I onda neka kažu da nije moguće putovati brže od svjetlosti!
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

teorija je uistinu kontroverzna. Koliko sam ja upucen, mi ne znamo nista o gravitacijskoj sili, izuzev da postoji i da djeluje tako kako djeluje. Takodjer koliko ja znam, gravitacijska i magnetska sila nisu povezane, drugim rijecima ne vidim zasto bi magnetsko polje (ma koliko jako i veliko bilo) stvaralo gravitaciju. Trece oni nemaju nikakvih dokaza da bi povecanje brzine iznad c nas uvelo u drugu dimenziju, mozda bismo se kad dosegnemo brzinu svjetlosti, jednostavno prestali ubrzavati i nastaviti se gibati tom brzinom.

Uglavnom, meni ovo ne djeluje nimalo uvjerljivo.
nema me.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Veza izmedju gravitacijske sile i elektromagnetske sile jos nije dokazana, ali pretpostavlja se da su sve osnovne sile nekako medjusobno povezane.

Kao sto su rekli u JFKu:
"Teoretski, moguce je da slon visi nad provalijom drzexi se repom za tratincicu..."

kako bilo ja bih im dao sansu :alien:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Σίσυφος
Ewok
Posts: 15
Joined: 25 Jan 2008, 00:53
Location: kvantno nistavilo

Re: Hipersvemirski pogon

Unread post by Σίσυφος »

Xaotix wrote:Veza izmedju gravitacijske sile i elektromagnetske sile jos nije dokazana, ali pretpostavlja se da su sve osnovne sile nekako medjusobno povezane.
Dokazana je, ali nije bas reklamirana (u biti se ide preko polja na ujedinjenja, a tek koliko dimenzija je u igri).

Btw, ni u teoriji ne bih htjela iskusiti tolika ubrzanja, masta mi je dovoljna koliki god sam fanatik za svemirskim putovanjima.
Nam et ipsa scientia potestas est!
Krvoje
Jedi Master
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2006, 19:00

Re: Hipersvemirski pogon

Unread post by Krvoje »

Meni je ovo lijepa slika, ali možda malo scary. Nismo baš psihološki spremni za tak nešto.
-Bllaa!-
Yama yo, yama yo
Yama yo, yama yo
Yama wa ikite iru!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Hipersvemirski pogon

Unread post by Izitpajn »

Ja sam psihološki spreman napraviti veliki razmak između sebe i (većine) ostatka čovječanstva...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Hipersvemirski pogon

Unread post by Xaotix »

Ali ostatak čovječanstva još nije. :lol:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Hipersvemirski pogon

Unread post by Izitpajn »

Šta, napraviti veliki razmak između sebe i mene? :zbunj:
Post Reply