Koju knjigu bi najraĂ°e ekranizirali

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
User avatar
Dren
Jedi Master
Posts: 247
Joined: 16 Jun 2004, 09:18
Location: Place shifting atm

Koju knjigu bi najra?e ekranizirali

Unread post by Dren »

Daklem, interesantan thread, uglavnom samo zbog ovog komentara na jednom drugom forumu, na istu temu :
?itav Miles Vorkosigan serijal, i to bez hebe, ali to bi brijem ko[?]talo ko' svetog petra kajgana jer za to ti trebaju OPAKO dobri glumci da uvjerljivo odglume sve one konverzacije.
------------------------------------------------------------------------------------

Po noveli "Lovina" od Tomislava D. Matkovi?a i Marina Medi?a.
------------------------------------------------------------------------------------

Kratki film po noveleti "Spu[?]tanje" mislim da je napisao Zoran Kru[?]var.
------------------------------------------------------------------------------------
Zoki, jesi ponosan ?:D
if we learn from our mistakes then I'm getting a fantastic education
User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Re: Koju knjigu bi najra?e ekranizirali

Unread post by Bojan »

Ovo ?e vjerojatno zvu?ati ?udno...

Zapravo ne volim ekranizacije dobrih SF romana. NajeĹžim se od straha ?im ?ujem najavu ekranizacije Fondacije. Jer - koliko je stvarno dobrih ekranizacija pisanog SF-a snimljeno? Na pamet mi padaju samo ?etiri: Odiseja 2001, Istrebljiva?, Paklena naran?a, Fahrenheit 451. Nijedan od navedenih nije mla?i od 20 godina.
A sad pogledajmo zadnje desetlje?e. Je li snimljena ijedna stvarno dobra ekranizacija? Ja, robot? Umjetna inteligencija? Johnny Mnemonic?
I zato, da bih izbjegao osje?aj tuge koji me preplavi nakon [?]to u kinu pogledam sme?e-film snimljen po dobrom romanu, ne Ĺželim ekranizaciju nijednog SF romana.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Koju knjigu bi najra?e ekranizirali

Unread post by Zoran »

Dren wrote:------------------------------------------------------------------------------------

Kratki film po noveleti "Spuštanje" mislim da je napisao Zoran Krušvar.
------------------------------------------------------------------------------------
Zoki, jesi ponosan ?:D
:scratch: Ne pretjerano, budu?i da se ne sje?am da sam napisao nešto što se tako zove :dontknow:
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Re: Koju knjigu bi najra?e ekranizirali

Unread post by BerislavLopac »

Bojan wrote:Jer - koliko je stvarno dobrih ekranizacija pisanog SF-a snimljeno? Na pamet mi padaju samo ?etiri: Odiseja 2001...
Tehnicki gledano, Odiseja i nije ekranizacija romana. Clarke je uzeo motive dviju svojih prica -- jedne o monolitu i jedne o putu na Jupiter -- i spojio ih u scenarij, prema kojem je naknadno napisao roman.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Koju knjigu bi najra?e ekranizirali

Unread post by Dagi »

BerislavLopac wrote:Tehnicki gledano, Odiseja i nije ekranizacija romana. Clarke je uzeo motive dviju svojih prica -- jedne o monolitu i jedne o putu na Jupiter -- i spojio ih u scenarij, prema kojem je naknadno napisao roman.
To?no. Taj proces je Clarke lijepo opisao u Izgubljenim svetovima 2001, objavljenima u biblioteci Kentaur (zato i srpski prijevod naslova).
User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Re: Koju knjigu bi najra?e ekranizirali

Unread post by Bojan »

BerislavLopac wrote:Tehnicki gledano, Odiseja i nije ekranizacija romana. Clarke je uzeo motive dviju svojih prica -- jedne o monolitu i jedne o putu na Jupiter -- i spojio ih u scenarij, prema kojem je naknadno napisao roman.
Tocno. Potpuno sam zaboravio na to.
No, "Odiseju" povlacim iz posta, ali ostajem pri izrecenom stavu o ekraniziranju SF-a.
User avatar
HAL9000
Ewok
Posts: 14
Joined: 27 Sep 2004, 21:32

Unread post by HAL9000 »

neuromancera i ostale cyberpunk romane jer je cyberpunk najpogodniji za ekranizaciju
User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Bojan »

HAL9000 wrote:(...) jer je cyberpunk najpogodniji za ekranizaciju
Hm. Nisam siguran. U jednom Cyberpunk F.A.Q. je film "Johnny Mnemonic" naveden kao dokaz smrti Cyberpunka.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Bojan wrote:
HAL9000 wrote:(...) jer je cyberpunk najpogodniji za ekranizaciju
Hm. Nisam siguran. U jednom Cyberpunk F.A.Q. je film "Johnny Mnemonic" naveden kao dokaz smrti Cyberpunka.
Film jeste poprili?no osrednji, sam Gibson je pisao scenarij i nije se ba[?] proslavio.

Ĺ to se ti?e kiberpanka kao najpogodnijeg za ekranizaciju, ne znam otkud ba[?] to. Svaki je SF danas prikladan za ekranizaciju. Trebaju samo dvije stvari: pare za CGI i mozak za suvislu preradu. Ovog prvog Hollywood ima, od ovog drugog se provodi sistematsko cijepljenje i bojim se da ?e za koju godinu biti k'o s velikim boginjama: istrebljeno u divljini (bar se svi skupa nadamo!).

Ĺ to se ti?e kiberpanka na filmu, dva najsuvislija naslova (mogao bih braniti i prvi Matrix, barem u kontekstu dana[?]nje ameri?ke produkcije) kojih se mogu sjetiti su evropski: Wim Wendersov Do kraja svijeta i Salvatoreova Nirvana. A i jedno i drugo ho?e malo cijediti drenovinu. Iako, feeling i atmosferu su uhvatili. Tu je i jedan stariji film, koji je ekranizacija ne?ega, sad se ne sje?am ?ega, i nastao je daleko prije kiberpanka kao pokreta, ali je uhvatio i teme i atmosferu: Tavernierov Direktan prijenos smrti. Dodu[?]e, i to znade biti do boga razvu?en film, s Max von Sydovom na kraju bez koga se moglo. Ina?e, glume Romy Schneider i Harvey Keitel.

Op?enito, mislim da su za ekranizacije daleko bolje pri?e nego li romani. Radi se o tome da je pri?a kratka, ima neku ideju i (nadajmo se) narativnu liniju i obi?no svega nekoliko likova. I s time se inteligentni scenarist i reĹžiser onda mogu igrati.

Roman, s druge strane, s brojnim likovima, podzapletima, obratima i [?]to ti ja znam ?ime sve ne je zapravo bolji za sapunicu. Dakle, TV seriju.
A. Ziljak
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Arhetipi cyberpunk filmova, od kojih je bar jedan nastao jos i prije tog samog pojma (a drugi tu negdje), ipak su Tron i Bladerunner.

Istina, prvi je vise cyber nego punk, a drugi vise punk nego cyber, ali to je to.
User avatar
BlockflĂśte
Hani
Posts: 96
Joined: 05 May 2004, 02:34

Unread post by BlockflĂśte »

Mene uvijek iznova fasciniraju brojne ekranizacije Herbertove Dine, po?ev od onog natprirodno mlako napravljenog filma(djeluje kao for[?]pan nastavku serijala, koliko je fabula nejasna i nepovezana, pa kona?no do najnovijeg serijala, koji se eto fabulom nadovezuje na prvi (koji mi se, ono malo [?]to sam vidio, svi?a), samo [?]to ima CGI danas osrednje kakvo?e...

Meni je zanimljivo gledati te serije, jer sam to sve ve? pro?itao pa je skroz fora pogledat ekranizaciju. Al', objektivno(i svi kaĹžu koji knjigu ne ?itahu), sve je to onako osrednje, s manjim pomacima prema boljem. Dina ipak zasluĹžuje malo vi[?]e.

Pitam se je li nemogu?e s njom napraviti ono [?]to je Jackson izveo s LOTR, ?isto zato jer bi trebalo previ[?]e filmova. Ili, izgleda, fali platno sposobnih fanatika?
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Blockflöte wrote:Dina ipak zaslužuje malo više.

Pitam se je li nemogu?e s njom napraviti ono što je Jackson izveo s LOTR?
Mislis, iskasapiti originalno djelo?
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

SlaĹžem se s Berislavom. Film koji ima dobru cyberpunk atmosferu, ali je ekranizacija ne?eg sasma desetog jest Blade Runner.

Uostalom, je li netko (uop?e) ?itao Dickov Sanjaju li androidi elektri?ne ovce?
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

BerislavLopac wrote:
Blockflöte wrote:Dina ipak zaslužuje malo više.

Pitam se je li nemogu?e s njom napraviti ono što je Jackson izveo s LOTR?
Mislis, iskasapiti originalno djelo?
Xe, xe, pretekao si me :)

Iako, meni nije toliko bio problem nepridržavanje originala koliko neke druge stvari...
Post Reply