Sky Captain and the World of Tommorow

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Bojan »

Na Losusu sam na[?]ao kritiku Sky Captaina. Izdvajam zgodan dio o nastanku filma:
OK, here's the backstory: In 1994, Kerry Conran, a guy who Hollywood knew from Adam, decides he's going to creature a feature-length movie, from an idea he's had in his head for a long time, on his Macintosh IIci. (In 1994, not only was a Mac Iici, all 25 Mhz 68030 of it, not state of the art, it wasn't even art of the state.) So he wrote his own rendering software. How fast was it? To quote John Hodgman in The New York Times talking about one scene, "Every limb of every giant robot had to be rendered separately in advance and reassembled later. Each leg took 12 hours. Each robot had two legs. There were 20 robots." This sort of fanatical devotion to detail makes even Wallace & Grommit's Nick Park and his four seconds of claymation a day of look like a piker.

So, come 1999, Conran has six whole minutes of his feature film in the can (or rather, his hard drive). He shows it to a friend of his, who shows it to someone in the movie business, one thing leads to another, and before you know it, he has a contract to make a $70 million film.

Is this a great country or what?
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Saznajem zanimljivu pojedinost: i Michael Moore i Kerry Conran su iz istog mjesta - grada imenom Flint, u ameri?koj saveznoj drĹžavi Michigan.

Kako je depresivna atmosfera zatvaranja lokalne industrije dala dvojci razli?itih ljudi razli?it pristup filmu! Jedan je dokumentarist koji zarad poruke Ĺžrtvuje objektivnost, drugi je savr[?]eni eskapist!

Sve si mislim: je li to zna?i da bi se budu?e hrvatske filma[?]e trebalo o?ekivati s mjesta poput Siska, Kutine, zagreba?kog Žitnjaka... O?ito ne s Akademije!
User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Bojan »

Dagi wrote:Ĺžrtvuje objektivnost
?
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

?uj, filmovi su mu zabavni, no osobno preferiram BBC-jevski pristup.


No, dobro, preformulirat ?u, eda ne bi od filmske nastala politi?ka diskusija:
Kako je depresivna atmosfera zatvaranja lokalne industrije dala dvojci razli?itih ljudi razli?it pristup filmu! Jedan je angaĹžirani dokumentarist [autocenzura], drugi je savr[?]eni eskapist!
Ok?
User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Bojan »

Dagi wrote:Ok?
O.K!
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Dagi wrote: Sve si mislim: je li to zna?i da bi se budu?e hrvatske filma[?]e trebalo o?ekivati s mjesta poput Siska, Kutine, zagreba?kog Žitnjaka... O?ito ne s Akademije!
Očito ne s Akademije. Da bi se radilo dobre filmove, poĹželjno je imati ili mozga ili neko Ĺživotno iskustvo, najbolje oboje. Kod nas su filma[?]i sinčići koji nemaju ni talenta ni ideja, a hoće inače biti tzv. dru[?]tveno angaĹžirani, e ali nemaju ni yaya pa da podyebavaju k'o Moore (a nije da kod nas ne bi imali o čemu).

Problem kod nas je da kinematografije nema, filmske industrije nema, ima samo Ministarstvo koje doznačuje neke pare probranima i odabranima, i to rezultira s uvrh glave pet-[?]est filmića godi[?]nje, dosadnih za plakat, slaba[?]nih scenarija, lo[?]e i statično glumljenih.

I onda, mjesto da su angaĹžirani, postranu neuvjerljivi i dosadni. Zabavne filmove kod nas u ovom trenutku nitko ne zna snimit. O Ĺžanru, bilo kom, (koji i ne mora biti neplativo skup) da i ne govorimo. To su prezrene forme, ispod nivoa akademski obrazovanih filmskih umjetnika. Zato na[?]e filmove i gleda reda veličine 100 do 300 ljudi u kinima.
A. Ziljak
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Za Bojana:
pro?itao komentar o Sky Captainu na blogu. Dobro i lucidno sastavljeno, a u ostalom se slaĹžem s onim [?]to si napisao!
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Aleksandar Žiljak wrote:
(...) Da bi se radilo dobre filmove, poĹželjno je imati ili mozga ili neko Ĺživotno iskustvo, najbolje oboje. (...)

(...) Zabavne filmove kod nas u ovom trenutku nitko ne zna snimit. O Ĺžanru, bilo kom, (koji i ne mora biti neplativo skup) da i ne govorimo. To su prezrene forme, ispod nivoa akademski obrazovanih filmskih umjetnika. (...)
Okej, znam da idem izvan dretve, no [?]to je s Papi?evom Infekcijom?
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Dagi wrote: Okej, znam da idem izvan dretve, no [?]to je s Papi?evom Infekcijom?
A to je uop?e igralo kod nas?
A. Ziljak
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Ne znam, zato i pitam. Bilo na festivalu u Puli, koliko znam.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

svidio mi se film (Sky Captain..) mada mi je malo išla na žifce glazba "u pozadini" koja je premalo u pozadini.. pri?a je doduše predvidljiva.. mislim film nije spektakularan, da ga se pogledat još koji put radi op?eg dojma, manje zbog pri?e.. i da, na momente sam imala dojam da su se više koncentrirali na to da pokažu kako je lijepa i pametna i neustrašiva i vrckasta Gwyneth Palthrow (kako god da se to piše), a manje su obra?ali pažnju na Juda Lowa.. :? prema ovom što sam vidjela film bi se trebao zvati "Polly Nešto i Sky Captain tu i tamo".. :scratch:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Ha, kao [?]to re?e Žiljak, Sky Captain ima dobre [?]anse postati kultnim: ?ini se da na box officeu nije pro[?]ao bog-zna-kako, ima bitnih inovacija (u cijelosti plavi ekran i pojava pok. Sir Lawrencea), a da bi se pohvatale sve posvete i citati, treba ga pogledati vi[?]e puta... Vrijeme ?e pokazati!
ban

Unread post by ban »

ire wrote:kako je lijepa i pametna i neustra[?]iva i vrckasta Gwyneth Palthrow (kako god da se to pi[?]e)
Mora se priznati da je Gwyneth, ili kako se pise, jako zgodna u tom filmu :)
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

da, lijepa je tolko da ti ide na jetra :?
Instant Geek. Just Add Coffee.
Post Reply