Sky Captain and the World of Tommorow

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Sky Captain and the World of Tommorow

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Vrlo zabavno, a vizuelno i stilski retro do yaya! Uzor serijali iz kasnih tridesetih, stripovi iz tog perioda, Gernsback i naravno Fritz Lang!
A. Ziljak
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

a jel pametno?
jel vrijedno novaca?
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Unread post by Sandman »

Meni je bio zabavan.

Vizualno super napravljen, pri?a stoji na stripovskim nogama.

I puno manje gluposti nego u velikoj ve?ini filmova u zadnje vrijeme.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

onda možda i odem pogledat.. :mrgreen:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Imam par pitanja:

1. Jel zna netko jel kakav strip poslužio kao predložak filmu? (iako nisam ništa takvo vidio na špici)

2. Jel to možda remake nekog starog filma? (iako nisam ništa takvo vidio na špici)

3. Iz kojeg je filma skinut Laurence Olivier?
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Izitpajn wrote:Imam par pitanja:

1. Jel zna netko jel kakav strip poslužio kao predložak filmu? (iako nisam ništa takvo vidio na špici)

2. Jel to možda remake nekog starog filma? (iako nisam ništa takvo vidio na špici)
Ne, kako je to Žilja ve? u startu primjetio Conranovi uzori su u filmu bili serijali iz kasnih tridesetih i stripovi iz tog perioda... doduše lete?i su roboti prema priznanju samog redatelja inspirirani "Mechanical Monstersima" (1941.), jednim od crti?a iz Max Fleischerova Superman serijala a o?igledan je i utjecaj kultne Wellesove radio-drame iz 1938. "The War of the Worlds":

"They've reached Sixth Avenue... they've reached Fifth Avenue... they're a hundred yards away...".

Kao i istoimenog filma iz 1953. : zvuk zraka koje koriste roboti je isti onaj zvuk koji u spomenutom filmu proizvode zrake smrti marsovskih osvaja?a...
3. Iz kojeg je filma skinut Laurence Olivier?
Wuthering Heights (1939.)

:blob:
Image
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

ire wrote:a jel pametno?
jel vrijedno novaca?
Po mom mi[?]ljenju je pametnije od 90% Ĺžanrovske produkcije, a mislim da je i vrijedno novaca. Sad ne znam je si li mislila na novac za snimanje filma ili tvoj za kartu? :)
A. Ziljak
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Izitpajn wrote: 1. Jel zna netko jel kakav strip posluĹžio kao predloĹžak filmu? (iako nisam ni[?]ta takvo vidio na [?]pici)

2. Jel to moĹžda remake nekog starog filma? (iako nisam ni[?]ta takvo vidio na [?]pici)
1. Takvih stripova i filmskih serijala o vrlim pilotima ima[?] u ameri?koj pop-kulturi na tone i vagone, mislim da ti ih ?ak ni Macan ne bi znao nabrojiti sve. Evo, recimo, nekih novijih koje si moĹžda vidio, iako nisu SF, ve? vi[?]e ratni/[?]pijunski/akci?i, konkretno Milton Caniffov Steve Canyon i Johnny Hazard, ne znam to?no tko je autor. Dobro, to je iz 40-tih pa na dalje.

2. Nije remake nijednog konkretnog filma, ve? povla?i hrpe filmskih serijala, koji su se snimali do pedesetih, dok TV nije ubila cijeli Ĺžanr, a skoro i film op?enito, bar u US of A. Serijali su bili 12 do 16 nastavaka, ne znam koliko je koji trajao, pro[?]etaj se malo Video Movie Guideom pa ?e ti biti jasno.

Iste stvari si imao i u pulp literaturi, a [?]to se vizualizacije ti?e, to je Fritz Lang, ali i Frank Paul, ilustrator Gernbsbackovih popularna znanost/SF publikacija.
A. Ziljak
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Rijetko sudjelujem u ovoj temi - ne idem ?esto u kino. No, Sky Captain je bio ugodnim iznena?enjem. Naime, gledaju?i film imao sam rijetko zadovoljstvo gledati upravo onim po [?]to sam i i[?]ao u kino. U ovom slu?aju, zabavni, inteligentno osmi[?]ljeni retro pulp... Priznajem, "inteligentno osmi[?]ljeni... pulp" zvu?i kao proturje?nost, no tko god je vidio film, moĹže uo?iti paĹžljivo kombiniranje vi?enih elemenata s originalnima, eda bi se dobio visoko kvalitetni filmski doĹživljaj.

Osobno, ovaj film drĹžim srodnim Rocketeeru i The Shadowu, koji su tako?er retro fantazije, no evidentna je koli?ina uloĹženog truda [?]to izdvaja Sky Captaina.

Film nije moĹžda do kraja savr[?]en: ima par poduljih kadrova kad autor odustaje od sfumata, a nisu pretjerano bitni za radnju. Primjer: znanstvenik strada od zrake smrti (pred konac filma, ulazak u Totenkopfov stoĹžer), pa se raspadne znanstvenikov sprĹženi kostur. ?ini se kao da je animacija preuzeta iz neke od ra?unalnih igara za koje je i ina?e sa?injen lijepi broj animacija raspadnutih kostura u visokoj rezoluciji...

Film koji ne samo zabavlja, nego i zapanjuje - preporu?ljivo!
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Dagi wrote:Osobno, ovaj film držim srodnim Rocketeeru i The Shadowu, koji su tako?er retro fantazije
Ne smijemo ovdje zaboraviti Phantoma i Dicka Traceya, pa cak do neke mjere i prvi film o Batmanu, te gomilu modernih crtanih toga tipa: Batman, Superman itd. Neki od njih asociraju tek na pedesete, poput Dicka Traceya i tih crtica, ali onaj pravi "teski" retro nas vuce skroz u tridesete, poput Rocketeera, Phantoma i Sky Captaina.

A, jasno, najludji retro od svih je ipak serijal o Indiani Jonesu. :mrgreen:
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

He, he, u pravu si!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Aleksandar Žiljak wrote:Sad ne znam je si li mislila na novac za snimanje filma ili tvoj za kartu? :)
moj, naravno.. briga me za tu?i novac :iconbiggrin:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

BerislavLopac wrote: Ne smijemo ovdje zaboraviti Phantoma i Dicka Traceya, pa cak do neke mjere i prvi film o Batmanu, te gomilu modernih crtanih toga tipa: Batman, Superman itd. Neki od njih asociraju tek na pedesete, poput Dicka Traceya i tih crtica, ali onaj pravi "teski" retro nas vuce skroz u tridesete, poput Rocketeera, Phantoma i Sky Captaina.
A, jasno, najludji retro od svih je ipak serijal o Indiani Jonesu. :mrgreen:
Da, sve to stoji, ali je Sky Captain oti[?]ao korak dalje, a to je da je poku[?]ao rekonstruirati izgled filmskog kadra iz tog vremena, s monokromatskom fotografijom (istina, s ne[?]to nedosljednosti u tom smislu kako se dolazi do kraja filma), kadriranjem, vizualijama, simbolima, etc. Svi gore navedeni se tematski i sadrĹžajem bave predratnim periodom, ali su stilski i vizuelno dana[?]nji (odnosno iz osamdesetih, devedesetih, etc.).
A. Ziljak
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Aleksandar Žiljak wrote:Svi gore navedeni se tematski i sadrŞajem bave predratnim periodom, ali su stilski i vizuelno dana[?]nji (odnosno iz osamdesetih, devedesetih, etc.).
Istina. U njima ?ovjek svije?om traĹži ne[?]to [?]to bi bio vizualni retro. Podsje?am na animiranu sekvencu u Rocketeeru.
Post Reply