Zabavnost Sferakona

Jednogodišnji čušpajz

Moderator: niniane

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

nisam mislila da treba ikog vu?i za rukav a definitivno sam sigurna da nisam nigdje spomenula ?evape!

kao prvo rekoh da sa postoje?im sferakonom sve štima, sve super, fajn, mrak! to je jedna super ozbiljna sf konvencija (minus bilte :iconbiggrin: ). al mislim da ?ak i super ozbiljnim sf ljudima na super ozbiljnim sf konvencijama ne bi škodilo malo zabave. sad, vi koji obožavate krajnosti, tu ne podrazumijevam dovo?enje ?ike s harmonikom i majmuna sa škrabicom, nego par mini-zabavno-sf doga?anja a la istrakon koja bi se odvijala u pozadini i samo bi, po mom skromnom mišljenju, doprinjela cijeloj stvari. ja tu ne vidim cirkus, kao neki koji vole krajnosti.

džizs, sad bi rekla neš, al ?u bit fina.. :?
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

E sad mi je vec stvarno dosta ovog foruma! Dakle, ovo gore sam opet bio ja.
Je, shvatili smo po kvacicama, to jest nedostatku istih :) Stare navike, ha?

Pa, možda bi trebalo razmisliti o profesionalizaciji ekipe koja organizira SFerakon. Pove?ati cijenu ulaznice za 50% (ili ?ak 100%), i iz tog iznosa platiti honorare. Tako bi organizatori (mislim na pojednice, ne SFeru) imali jasnu motivaciju da "posao" obave što bolje, a posjetitelji bi se mogli opravdano žaliti ako im nešto nije bilo po volji.
Mislim da to ne bi funkcioniralo. Ljudima koji gube svoje vrijeme na organizaciju Sferakona ionako ne bi mogao platiti toliko da bi ih te pare motivirale više od same ?injenice da, ako oni ne organiziraju Sferakon, ne?e nitko drugi. A kritike bi se namnožile eksponencijalno rezultiraju?i eksponencijalnim gubljenjem živaca od strane organizatora koje onda ne bi mogao neutralizirati eksponencijalnim pove?anjem para.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

ire wrote:kao prvo rekoh da sa postoje?im sferakonom sve štima, sve super, fajn, mrak! to je jedna super ozbiljna sf konvencija (minus bilte :iconbiggrin: ). al mislim da ?ak i super ozbiljnim sf ljudima na super ozbiljnim sf konvencijama ne bi škodilo malo zabave. sad, vi koji obožavate krajnosti, tu ne podrazumijevam dovo?enje ?ike s harmonikom i majmuna sa škrabicom, nego par mini-zabavno-sf doga?anja a la istrakon koja bi se odvijala u pozadini i samo bi, po mom skromnom mišljenju, doprinjela cijeloj stvari.
Odlicno. Imas konkretnih ideja (ovo se odnosi na sve nas, ne samo na tebe, Ire)? Go ahead!

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAARGH!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:mumum:
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Bojan wrote: Pove?ati cijenu ulaznice za 50% (ili ?ak 100%),
:iconbiggrin: :iconbiggrin: :mrgreen: :o :headbang: :flower: :!: :x :x :!:
Već i uz ovakvu cijenu dolazim na sferakon samo ako dignem kakvu nagradu ili me objave u zbirci pa kao takav dobijem besplatni upad. Među sf fanovima koji NISU došli, najviše prigovora koje sam ja čuo išlo je upravo na preveliku cijenu.
Ne kažem da je prevelika za troškove, ali izgleda da je prevelika za nečiji budžet.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Pljuvanje po Sferakonu je prastari sport. Ĺ to je pljuva? manje informiran, odnosno [?]to je manje vidio, to je ?vr[?]?i u svojim stavovima. Recimo, evo jednog teksta iz "Vie Galactice" br. 4 iz 1995., dakle prastare. Autor teksta priznaje da je prvi put na Sferakonu, ali "zna razlikovati dobru konvenciju od lo[?]e". Najve?a zamjerka mu je [?]to je istodobno i[?]lo nekoliko streamova programa! Sljede?e godine je Via Galactica donijela pohvalni napis; mislim da je autor tog teksta bio pak te godine i glavnim organizatorom konvencije. No, taj podatak bi trebalo provjeriti. Onda 1998. opet iz istog izvora slijedi upljuv. Onda se vi[?]e nisu ogla[?]avali po tom pitanju.

Za ovogodi[?]nji Sferakon jedan portal donosi suvisli informativni tekst, iako je raniji osvrt na Sferakon u tekstu (?ini se istog autora) o Istrakonu bio, blago re?eno, neinformiran.

Itakodalje, itakodalje, itakobliĹže...

Metnimo ovak': Sferakon ima nedostataka, no da je ba[?] zasluĹžio sistematsko pljuvanje, nije!

Realisti?no, kome se ne svi?a, ima nekoliko mogu?nosti:
- ignorirati Sferakon;
- uklju?iti se nekom to?kom programa, kako bi pobolj[?]ao konvenciju;
- dovesti svoju [?]kvadru, pa se s njima zezati;
- nazvjeriti se alkoholom ili ?ime ve?, pa mu je ionako svejedno gdje je.

Moja osobna politika je straight: znam kolika za...bancija organizirati makar i skromniju manifestaciju, pa stoga odradim svoj dio (ove godine prigodni broj "Parseka" te okrugli stol) uplativ[?]i kotizaciju, jerbo u pripremnoj fazi svaka para dobro do?e. Ukoliko imam primjedbi, uputim izravno organizaciji.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Jel ti to vodis redovnu evidenciju clanaka o Sferakonima? :;
Dagi wrote:Realisti?no, kome se ne svi?a, ima nekoliko mogu?nosti:
- ignorirati Sferakon;
- uklju?iti se nekom to?kom programa, kako bi poboljšao konvenciju;
- dovesti svoju škvadru, pa se s njima zezati;
- nazvjeriti se alkoholom ili ?ime ve?, pa mu je ionako svejedno gdje je.
Zaboravio si jos jednu: doci i zabaviti se, a poslije po raznim webortusima pljuvati po programu i organizaciji.

Op. a: webortus (m), 1) Web sajt izvorno ambiciozno zamisljen, ali zapeo u relizaciji, b) Web sajt ciji autor misli da je to nesto jako veliko, pametno i znacajno u svjetskim mjerilima, a ustvari nije nista posebno.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Zoran wrote:Ve? i uz ovakvu cijenu dolazim na sferakon samo ako dignem kakvu nagradu ili me objave u zbirci pa kao takav dobijem besplatni upad.
Kao da bi ti se dalo potegnut do Zagreba da je ulaznica 30 kuna...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Imas konkretnih ideja
imam, ko što sam ve? rekla..
Instant Geek. Just Add Coffee.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Izitpajn wrote:
Zoran wrote:Ve? i uz ovakvu cijenu dolazim na sferakon samo ako dignem kakvu nagradu ili me objave u zbirci pa kao takav dobijem besplatni upad.
Kao da bi ti se dalo potegnut do Zagreba da je ulaznica 30 kuna...
Čuj, možda i bi...
a nije samo u tome stvar, nego nekako djeluje... pa, ne baš user friendly. U Pazin mi dođe brdo poznatih ljudi iz Rijeke, a u Zagreb neće nitko. Pitam zašto, a oni kažu nešto u stilu: "Ma, oni su ful u kurtzu s tim akreditacijama i tim sranjima..." Mislim, činjenica je da se na Sferakonu od posjetitelja očekuje da kupi ulaznicu, i to ide do toga da me nekoliko puta tijekom večeri "legitimiraju" neki nadobudni stražari. Policijski kon? U Pazinu na konvenciju može ući svatko, ma što god bio službeni stav. Plaća 'ko 'oće. Pri svakoj najavi konvencije daju obavijest gdje ljudi koji dođu mogu spavati, a kad sam ja pitao isto za sferakon... pa, nije bila predviđena takva opcija. Ispada da osim prijevoza i skupog ulaza treba još platiti i hotel! Dobro, znam ljudi u Zagrebu pa se snađem... ali ima ljudi koji ne znaju. Ti vjerojatno ne dolaze na sferakon. A sve skupa ostavlja dojam nejuzerfrendlinesa.
I onda mi nitko iz Ri neće na sferakon "jer je upad skup"
I onda bi možda i igralo neku ulogu da je cijena 30 kuna.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Zoran wrote:a oni kažu nešto u stilu: "Ma, oni su ful u kurtzu s tim akreditacijama i tim sranjima..."
Pa, ili to ili ?e organizatori pla?at troškove Sferakona iz svog džepa. Sferakon je jednostavno skuplji za organizirat samim tim što je u Zagrebu. Naravno, s druge strane, upadi na Eurocone su ve? neko vrijeme besplatni zahvaljuju?i sponzorima, tako da bi se možda nešto moglo napraviti na tom planu. S tre?e strane, ja znam da ja to ne bih znao izvesti, tako da ?u se suzdržati od kritike. S ?etvrte strane, 90 kuna za tri dana tokom kojih ipak imaš masu sadržaja - uvijek se spominju filmovi kojih možeš odgledati bar 10 u pravoj filmskoj dvorani što se onda debelo isplati - definitivno nije puno, samo ako posložiš prioritete.

Ali, opet, sve što sam nabrojao ne demantira ?injenicu da Sferakon pomalo jest user unfriendly konvencija. Npr. zašto su maknuli kockice sa šanka? Pitajte ih, I ain't no snitch :)
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Izitpajn wrote: Sferakon je jednostavno skuplji za organizirat samim tim [?]to je u Zagrebu.
I ne samo to: Istrakon je u Pazinu velika manifestacija u malom gradu. Ovaj Istrakon (meni prvi) imao sam subotu ujutro slobodno, pa sam lunjao gradom i pohodio lokalne znamenitosti. Pri tome sam ?askao s ljudima (kustosicom muzeja, galeristom itd.) koji su imali vi[?]ak vremena u sustavu. ?ak i ako ih Istrakon nije izravno zanimao, bili su detaljno informirani [?]to se doga?a - usred razgovora s galeristom u lokalnu galeriju upada njegova gospo?a supruga koja je oti[?]la pogledati konvenciju (?ini mi se radi Tanjinih kostima) i obasipa muĹža u stilu: "To je super, odi vidi, imaju i likovnu izloĹžbu, sigurno ?e te zanimati!"

Anegdote na stranu, u gradu od kakvih pet tisu?a ljudi (neka me Ĺ i[?]ka ispravi ako sam proma[?]io broj Ĺžitelja) konvencija koja okupi tristotinjak sudionika je velika. Time je vjerojatno i lak[?]e animirati gradske vlasti, turisti?ku zajednicu i uop?e ljude.

Sferakon se u Zagrebu utopi izme?u partijskih kongresa, politi?kih skupova, radni?kih demonstracija, finalnih utakmica, stru?nih savjetovanja, koncerata na Trgu, gay-parada, prezentacija lonaca i poklopaca, i uop?e raznih masovnih sadrĹžaja tog nemrtvog grada.
Izitpajn wrote: Naravno, s druge strane, upadi na Eurocone su ve? neko vrijeme besplatni zahvaljuju?i sponzorima, tako da bi se moĹžda ne[?]to moglo napraviti na tom planu. S tre?e strane, ja znam da ja to ne bih znao izvesti, tako da ?u se suzdrĹžati od kritike.
Mmmda... I ja ?u se suzdrĹžati iz istog razloga.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Ne da mi se pojedinacno quotati, pa pomalo na sve odozgora:

Ire: ajde, sto cekas, pucaj. Ili pokreni organizaciju. :mrgreen:

Ako nista drugo, Internet je (potencijalno) olaksao posao onima koji zele organizirati nesto na Sferakonu jer se na forumima i newsima mogu potraziti misljenja i pomagaci, lakse nego nekad.

Zoran, Izitpajn:

Hmmm. Imaju ljudi pravo. Nekako je Sferakon zaista po tom pitanju poceo stagnirati (nisam bas bio ukljucen zadnjih par puta); kao da se razmislja: organizaciju rade ti i ti ljudi, pa se ja necu gurati; a tim ljudima malo ponestaje sape i entuzijazma.

S druge strane, mozda je bas problem u organizatorima, ne znam. S Vlatkom nisam vec dugo razgovarao, znam da je dobar dio nekad glavne ekipe sad tek marginalno prisutan (Tanja, Darko...), kockica i dobre atmosfere za sankom nema otkad ga ne vode Tamara i Irena :tweety: ...

Tko je zapravo od osoba izravno upletenih u organizaciju prisutan na ovom forumu? Znam da Dalibor radi bilten, no to nije izravno vezano uz program. Jos netko?

Naime, fali mi sajt na kojem bih mogao procitati imena organizatora. :iconbiggrin: Nekoc sam pokusao pokrenuti mailing listu na kojoj bi organizatori medjusobno mogli razmjenjivati ideje i informacije, ali to nije zazivjelo -- mozda bi finalni sajt mogao imati jedan forum za organizatore, na kojeg bi i svatko drugi moga postati ideje i prijedloge. Just brainstorming. :drunken:
User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Bojan »

BerislavLopac wrote:mozda bi finalni sajt mogao imati jedan forum za organizatore, na kojeg bi i svatko drugi moga postati ideje i prijedloge.
Mislim da bi bilo jednostavnije i produktivnije, organizatore dovu?i ovdje.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Bojan wrote:
BerislavLopac wrote:mozda bi finalni sajt mogao imati jedan forum za organizatore, na kojeg bi i svatko drugi moga postati ideje i prijedloge.
Mislim da bi bilo jednostavnije i produktivnije, organizatore dovu?i ovdje.
Ne slazem se. Ljudi se vole negdje osjecati doma, a ne da ovise o nekome.

Iskreno, osobno vise volim kad ima veci broj raznih foruma, po raznim sajtovima, nego jedan veliki za sve zivo kao ovaj. Bio bih sretniji i kad bi SFera imala ponovo svoj vlastiti forum (ali bolje organiziran nego je bio onaj stari). Na kraju krajeva, ovo je Web -- sve je one click away.
Post Reply