Zabavnost Sferakona

Jednogodišnji čušpajz

Moderator: niniane

BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Zabavnost Sferakona

Unread post by BerislavLopac »

U jednom drugom threadu sam citirao intervju s ekipom koja uredjuje site Mos Croatia Spaceporta, u kojem su oni naveli sljedece: "Sto se tice Sferakona, moze se govoriti o pomalo okostaloj i vrlo nefleksibilnoj manifestaciji koja je, doduse, zadrzala ozbiljniji pristup SF materiji, gdje su predavanja najcesce on topic, ali je zato poprilicno izgubila na zabavnosti."

Pa me sad zanima misljenje ovdje prisutnih forumasa: sto bi to znacilo "zabavnost" Sferakona, kako ju tko od vas vidi i kako bi ju se moglo "vratiti" (kako oni tvrde da je "izgubljena", pretpostavljam da je nekad i postojala).
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ovdje govorim ?isto iz pozicije newcomera koji je na sferakonu bijo jedan i pol put, al pošto imam poprili?no zdrav odnos prema zabavi te smatram da mi zabava nije stran pojam, osje?am se kvalificiranom prozboriti o ovoj temi.. :iconbiggrin:

elem, ako ?u pri?ati o zabavnosti, aj da najprije kažem što ja pod tim smatram. kad bih rekla da 'sferakon (više) nije zabavan' onda bih lagala jer recimo meni je ove godine na sferakonu bilo izuzetno zabavno (dobro da sam stigla na predavanja=ukupno tri!). e sad, postavljam si (a i vama) pitanje: bi li mi bilo jednako zabavno da sam uletila na doti?ni sferakon solo ili s frendom/icom, a ne poznavaju?i odre?ene ljude zbog kojih mi je ovaj sferakon ostao u doista lijepom sje?anju?? je li bilo ikakvih sadržaja van filmova i predavanja (i star treka na onoj telki) koji bi mi privukli pažnju? izložbe raznorazne pogledaš, ruku na srce, za pol sata. knjige još tolko. i kaj onda?? ?eškaš pored automata za kafu da ti po?ne predavanje koje si utefterio..

usporedimo recimo ovogodišnji sferakon i istrakon. istrakon mi je recimo bio puunoo zabavniji (iako se radilo o manje više jednakoj ekipi). zašto? zato što je istrakon imao puno više 'izvannastavnog sadržaja' da tak velimo. nagradnja?e, pa gurkanje onog ?ofija, pa ždera?ina pala?inki, ?itanje poezije, urlanje na mjesec.. nezamjenjivo! dobro, istrani imaju legalni pristup alkoholu, što purgeri nemaju zbog znanih razloga, al bože moj.. dakle, želim re?i, sferaši samo tako kako ste i do sada, al malkice se posvetiti i neozbiljnim sadržajem :iconbiggrin:

he he, ve? vidim zajapurene sferaše kako se kostriješe.. 'napravite ovo, napravite ono.. svi bi kritizirali, a nitko ne bi zasukao rukave..' :iconbiggrin: :iconbiggrin: oni s kojima sam razgovarala znaju koji su moji planovi za slijede?i sferakon.. do sada nije bilo ozbiljnijih prigovora, tako da, što se zabave ti?e, ja se recimo dobrovoljno javljam da uradim neš po tome.. :uzdravlje:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Guest

Unread post by Guest »

ire wrote:usporedimo recimo ovogodi[?]nji sferakon i istrakon. istrakon mi je recimo bio puunoo zabavniji (iako se radilo o manje vi[?]e jednakoj ekipi). za[?]to? zato [?]to je istrakon imao puno vi[?]e 'izvannastavnog sadrĹžaja' da tak velimo. nagradnja?e, pa gurkanje onog ?ofija, pa Ĺždera?ina pala?inki, ?itanje poezije, urlanje na mjesec.. nezamjenjivo! dobro, istrani imaju legalni pristup alkoholu, [?]to purgeri nemaju zbog znanih razloga, al boĹže moj.. dakle, Ĺželim re?i, sfera[?]i samo tako kako ste i do sada, al malkice se posvetiti i neozbiljnim sadrĹžajem :iconbiggrin:
Mislim da si ovdje ubola u sridu.

Ovako:

1. SFera je osnovana da bi povezivala SF-ovce
2. SFera i danas nudi okupljanja SF-ovcima (Sferakon)
3. ljudi prigovaraju da na Sferakonu nije zabavno
4. ljudima nije zabavno jer im fali dogadjanja koja nemaju veze s SF-om, a zabavna su

Moj zakljucak: ljudi zele entertainment i tulume, pa nek im SFera to organizira. Mozda sam malo grub, i pliz Ire nemoj to uzeti osobno, samo odgovaram na tvoj post koji mi je pomogao da ukopcam neke stvari, ali meni se tako cini.

Uostalom, ista je prica bila i s Woodstockom -- glazba je bila samo izgovor.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

:cussing: Grrr, glupi forum me opet sam izlogirao dok sam slao poruku!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Okej, ajmo ovako:
sto bi to znacilo "zabavnost" Sferakona,
To zna samo onaj tko je to rekao. Ja pretpostavljam da je za njega "Sferakon" nešto sli?no cirkusu ili luna-parku gdje ?e on platiti ulaznicu, u?i, sjesti i, kao konzument usluge koju je platio, o?ekivati da ga organizatori zabavljaju.
kako ju tko od vas vidi
Isklju?ivo iz svoje perspektive. Sferakon je bio zabavan ako je meni bilo zabavno. E, sad tu ide uzro?no-posljedi?ni tok ?iji drugi korak kaže da je meni bilo zabavno ako je i drugim ljudima bilo zabavno. Nisam siguran da svi imaju takav stav, ali to je ve? druga pri?a.
kako bi ju se moglo "vratiti"
Tako da se malo više ljudi, a pogotovo oni koji imaju puno energije koju demonstriraju kritiziranjem, priklju?i organizaciji i tom svojom energijom doprinese tome da se svi dobro osje?aju.
(kako oni tvrde da je "izgubljena", pretpostavljam da je nekad i postojala).
Nisam siguran prema kome si ironi?an, pa ?u odgovoriti neutralno. Bilo je dobrih i loših Sferakona. Može se raspravljati o tome koji su uzroci jednima i drugima, ali kad je rije? o volonterskom, ponavljam, volonterskom radu, kritika (pogotovo ovakva) je ekskluzivno, ponavljam, ekskluzivno pravo onih koji žele i mogu bolje. Sjediti sa strane i pljuckati po ljudima koji za svoj trud nisu pla?eni, koji od svega toga nemaju materijalnu korist, kojima ništa od svega toga ne ide u džep, je za mene znak ili gluposti ili moralne pokvarenosti.

Eto, ja sam ispilio svoje, tj. ono što ispilim svaki put kad se potegne ova tema, pa vi sad navalite dalje.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Disklejmer: svoj prethodni post sam napisao *prije* nego što sam pro?itao Irenin odgovor tako da se stvari tamo napisane *ne* odnose na nju. End disklejmer :)

Dakle:
bi li mi bilo jednako zabavno da sam uletila na doti?ni sferakon solo ili s frendom/icom, a ne poznavaju?i odre?ene ljude zbog kojih mi je ovaj sferakon ostao u doista lijepom sje?anju?? je li bilo ikakvih sadržaja van filmova i predavanja (i star treka na onoj telki) koji bi mi privukli pažnju? izložbe raznorazne pogledaš, ruku na srce, za pol sata. knjige još tolko. i kaj onda?? ?eškaš pored automata za kafu da ti po?ne predavanje koje si utefterio..
S Jasminkom sam dosta puta razgovarao baš na temu "koliko se treba truditi da bi uvukao novajlije u društvo", to jest, treba li (prva krajnost) ljude izvan društva milovati peruškom po guzici i navla?iti za sve dostupne udove da bi se isti smilovali i pristupili, ili ih (druga krajnost) treba pustiti da se sami odlu?e i da, kad jednom budu spremni, sami kažu "dobar dan, ja sam taj i taj", pa da onda pro?u proces inicijacije koji bi se sastojao od odre?enog perioda tihog upoznavanja s grupom da bi se onda moglo sudjelovati u njoj. Sad, naravno, nijedan pristup nije pretjerano produktivan, ali onda koji dio sredine izabrati? S jedne strane, Sferakon je nastao kao klupska konvencija na kojoj su ljudi izlazili iz izolacije da bi se jednostavno aktivno prodružili sa sebi sli?nima. Me?utim, danas to više nije slu?aj i danas Sferakon eventualno ima svrhu poslužiti kao centar za regrutaciju geekova. Dakle, vidimo pomicanje od gore navedene druge krajnosti prema onoj prvoj. Me?utim, sad je tu zbilja dobro pitanje dokle treba i?i jer, kao prvo, ne možeš ti introvertnu mrcinu koja ne zna razgovarati ni s uku?anima uvesti u klub (ili možda možeš?), kao što ne možeš ?ovjeka koji svoje fanovanje provodi tiho, kod ku?e s Futurom u ruci, prisiliti da se aktivira ako on to ne želi (znam nekoliko takvih), a kao drugo, ima jako malo ljudi kojima ve? nije pojelo živce od gomile konvencija i kojima se jednostavno ne da širiti podru?je svog djelovanja u organizaciji.

Sad, ovdje nemam neki bogznakako pametan zaklju?ak jer je to zbilja pitanje o kojem se može duuugo raspravljati, a ni ja nisam siguran u vlastito mišljenje o tome. Ali definirao bih sljede?e pitanje (i pol):

Koliko daleko treba i?i da bi se ljude aktivno povuklo (doslovno za rukav) u aktivni fandom?

Tko bi to (i, još važnije, KAKO) trebao napraviti?


Pa ajd izrecite svoja mišljenja o tome.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

valjda Berislav Lopac wrote: Uostalom, ista je prica bila i s Woodstockom -- glazba je bila samo izgovor.
Je, Woodstock zavr[?]io tako [?]to je upala ameri?ka vojska sa [?]atorima i opremom za ?i[?]?enje latrina (tzv. "govnosrcima"), kao i krekerima, soki?ima te kikiriki-putrom. Osobno poznajem gospo?u (sveu?ili[?]nu profesoricu) koja je ondje bila, pa moĹže potvrditi.

Nadam se da Sferakon ne ?e tre?i dan spa[?]avati Hrvatska vojska!
User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Bojan »

Dagi wrote:Nadam se da Sferakon ne ?e tre?i dan spa[?]avati Hrvatska vojska!
Da... bojim se da bi to vi[?]e sli?ilo spa[?]avanju [?]kolske dje?ice od strane Ruske vojske, nego ovom primjeru iz Woodstocka. Mada, tre?eg dana SFeraKona ionako ne bi imali skoro nikoga za spa[?]avati.

No, od SFeraKona koje sam posjetio, onaj 2000. je bio najdosadniji, a 2004. najzanimljiviji. Kad razmislim, ve?a je razlika bila u mojoj aktivnosti, nego u samom SFeraKonu. Konkretno, 2000. sam introvertno obilazio predavanja i projekcije, a 2004. sam se pomalo aktivirao.
Dakle, to potvr?uje ono [?]to kaĹže Izitpajn - dosadno je onima koji do?u na konvenciju da bi ih netko zabavio, a zanimljivo onima koji si stvore zabavu.
Izgleda da je problem u tome [?]to dio posjetitelja (koliki dio?) traĹži gotovu zabavu. Kako Izitpajn kaĹže, organizatori SFeraKona to rade volonterski. Pa, moĹžda bi trebalo razmisliti o profesionalizaciji ekipe koja organizira SFerakon. Pove?ati cijenu ulaznice za 50% (ili ?ak 100%), i iz tog iznosa platiti honorare. Tako bi organizatori (mislim na pojednice, ne SFeru) imali jasnu motivaciju da "posao" obave [?]to bolje, a posjetitelji bi se mogli opravdano Ĺžaliti ako im ne[?]to nije bilo po volji.
Btw, ja nisam za ovakvo rje[?]enje, ali mislim da ga treba uzeti u obzir.
Guest

Unread post by Guest »

Bojan wrote:
Dagi wrote:Nadam se da Sferakon ne ?e tre?i dan spa[?]avati Hrvatska vojska!
Da... bojim se da bi to vi[?]e sli?ilo spa[?]avanju [?]kolske dje?ice od strane Ruske vojske, nego ovom primjeru iz Woodstocka. Mada, tre?eg dana SFeraKona ionako ne bi imali skoro nikoga za spa[?]avati.
Pa ne bas vojska, ali bilo je slucajeva kad smo imali Hitnu (tzv. Operacija Phiber :uzdravlje: ).
Izgleda da je problem u tome [?]to dio posjetitelja (koliki dio?) traĹži gotovu zabavu. Kako Izitpajn kaĹže, organizatori SFeraKona to rade volonterski. Pa, moĹžda bi trebalo razmisliti o profesionalizaciji ekipe koja organizira SFerakon. Pove?ati cijenu ulaznice za 50% (ili ?ak 100%), i iz tog iznosa platiti honorare. Tako bi organizatori (mislim na pojednice, ne SFeru) imali jasnu motivaciju da "posao" obave [?]to bolje, a posjetitelji bi se mogli opravdano Ĺžaliti ako im ne[?]to nije bilo po volji.
Btw, ja nisam za ovakvo rje[?]enje, ali mislim da ga treba uzeti u obzir.
Ne, niposto. Svugdje u svijetu SF i druge konvencije organiziraju fanovi -- pa cak i na manifestacijama tipa Olimpijade glavninu svakodnevnog posla snose volonteri (tko se sjeca '87?).

Po meni je to najgora moguca opcija, jer cim uvedes novce u pricu odmah se sve raspada. Konvencije su u svojoj osnovi veliki tulumi, i u nacelu se i ocekuje da tek novopridosli ne sudjeluju u aktivnostima; svi ostali se na ovaj ili onaj nacin ukljucuju kako bi sebi i drugima pruzili dobru zabavu.

Tako je i Sferakon nekad funkcionirao, i tako bi trebao i opet. Mislim da je jedan od bitnijih problema sto u zadnje vrijeme kao da je doslo do raslojavanja kako fandoma, tako i posjetitelja Sferakona.

Kad pogledam zadnjih par Sferakona, glavnina aktivnosti bila je prilicno zatvorenog tipa: u jednom uglu me?ika[?]i bacaju svoje kartice, u drugom trekkieji imaju svoje kruzoke, u podrumu kompjuterasi napucavaju mutante itd. Vrlo malo tih grupa se medjusobno mijesa, a jos je manje "renesansnih" ljudi koji bi sudjelovali bar u vecini tih aktivnosti.

Nekad je bilo normalno i uobicajeno odigrati partiju svemirskog saha, pa otici na neko predavanje, pa pogledati film, pa cijelu noc sjediti i razglabati o SF-u. Mozda sam samo nostalgican, ali mislim da su cinjenice da se Sferakon vise ne odrzava 24 sata i da u principu nedostaje pravi kutak za opusteno caskanje (na svjetskim konvencijama poznat kao fan room) dosta utjecali na atmosferu sadasnjih konvencija.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

:x
E sad mi je vec stvarno dosta ovog foruma! Dakle, ovo gore sam opet bio ja.

No, imam jos jednu ideju a propos ove Bojanove ideje da uzmemo profesionalce: ajmo organizirati alternativnu, komercijalnu konvenciju! Ono, red Star Warsa, red Star Treka, red Magica, Pokemoni, Yu-Gi-Oh, kompjuterske igre, stripovi, DVD-i, standovi, kokice, cevapi... Sve ono za sto bi raja dala pare, na jednom mjestu, bez kulturologije i fanovanja, strogo profesionalno. Tajana prodaje kostime, sank zaradjuje masne pare, sve legalno i uz zaradu.

:happy1:
User avatar
Dren
Jedi Master
Posts: 247
Joined: 16 Jun 2004, 09:18
Location: Place shifting atm

Unread post by Dren »

Zaboravio si kladionicu. Tu se vrte pare!
Evo;
Ko ?e prvi izvu? ma? u sljede?em nastavku Star Warsa:
Luke Skywalker kvota 1,8
Obi van Kenobi kvota 2,1
Yoda kvota 8,0
Ostali kvota 2,0
Ĺ ta kaĹže[?]?
if we learn from our mistakes then I'm getting a fantastic education
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Dren wrote:Zaboravio si kladionicu. Tu se vrte pare!
Evo;
Ko ?e prvi izvu? ma? u sljede?em nastavku Star Warsa:
Luke Skywalker kvota 1,8
Obi van Kenobi kvota 2,1
Yoda kvota 8,0
Ostali kvota 2,0
Šta kažeš?
Ma to predugo traje, treba nesto kratko i na brzaka.

Nego, nota bene, onaj moj smajli na kraju prethodnog posta smije se samo napola...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Posljednji polu-poku[?]aj polu-profesionalizacije Sferakona bio je 1994., s poznatim rezultatima. Bio je to Sferakon u zagreba?kom Studentskom centru, pri ?emu je SFera davala program, dok je financijski dio organizacije i[?]ao preko jedne udruge studenata ekonomije. Ime glavnog organizatora sa SFerine strane, kao i naziv predmetne udruge ne spominjem kako bi se za[?]titili nevini.

Rezultat: doti?na udruga je u sve prakti?ne svrhe prestala funkcionirati tijekom sljede?e dvije-tri godine, SFera je protjerana iz SC-a (tolerirala se prodaja "Parseka", dodu[?]e na "Endemovom" [?]tandu), dok se Sferakon seli na ETF, tj. dana[?]nji FER.

Molim ispravak ukoliko sam naveo neto?ne ?injenice.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Izitpajn wrote: S Jasminkom sam dosta puta razgovarao ba[?] na temu "koliko se treba truditi da bi uvukao novajlije u dru[?]tvo", to jest, treba li (prva krajnost) ljude izvan dru[?]tva milovati peru[?]kom po guzici i navla?iti za sve dostupne udove da bi se isti smilovali i pristupili, ili ih (druga krajnost) treba pustiti da se sami odlu?e i da, kad jednom budu spremni, sami kaĹžu "dobar dan, ja sam taj i taj", pa da onda pro?u proces inicijacije koji bi se sastojao od odre?enog perioda tihog upoznavanja s grupom da bi se onda moglo sudjelovati u njoj. Sad, naravno, nijedan pristup nije pretjerano produktivan, ali onda koji dio sredine izabrati? S jedne strane, Sferakon je nastao kao klupska konvencija na kojoj su ljudi izlazili iz izolacije da bi se jednostavno aktivno prodruĹžili sa sebi sli?nima. Me?utim, danas to vi[?]e nije slu?aj i danas Sferakon eventualno ima svrhu posluĹžiti kao centar za regrutaciju geekova. Dakle, vidimo pomicanje od gore navedene druge krajnosti prema onoj prvoj. Me?utim, sad je tu zbilja dobro pitanje dokle treba i?i jer, kao prvo, ne moĹže[?] ti introvertnu mrcinu koja ne zna razgovarati ni s uku?anima uvesti u klub (ili moĹžda moĹže[?]?), kao [?]to ne moĹže[?] ?ovjeka koji svoje fanovanje provodi tiho, kod ku?e s Futurom u ruci, prisiliti da se aktivira ako on to ne Ĺželi (znam nekoliko takvih), a kao drugo, ima jako malo ljudi kojima ve? nije pojelo Ĺživce od gomile konvencija i kojima se jednostavno ne da [?]iriti podru?je svog djelovanja u organizaciji.

Sad, ovdje nemam neki bogznakako pametan zaklju?ak jer je to zbilja pitanje o kojem se moĹže duuugo raspravljati, a ni ja nisam siguran u vlastito mi[?]ljenje o tome. Ali definirao bih sljede?e pitanje (i pol):

Koliko daleko treba i?i da bi se ljude aktivno povuklo (doslovno za rukav) u aktivni fandom?

Tko bi to (i, jo[?] vaĹžnije, KAKO) trebao napraviti?


Pa ajd izrecite svoja mi[?]ljenja o tome.
Definitivno sam protiv toga da bilo koga bilo kuda vuku za rukav ili bilo koji drugi dio odje?i. Osobno uop?e ne bi voljela biti dio ne?eg [?]to stje?e ?lanovi na taj na?in. Puno ugodnije se osje?am u dru[?]tvu ljudi koji Ĺžarko Ĺžele biti u nekoj interesnoj zajednice. Ni[?]ta dobro ne moĹže se prinudno napraviti (bez obzira da li je prinuda represivna ili benefitna).

Nat
At last, the stars are finally right...
Post Reply