Separacija autora od djela :-))))))

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Separacija autora od djela :-))))))

Unread post by Zoran »

SAMSUILUNOV OTAC wrote: 21 Jan 2024, 14:07
Pitanje koje mi se nameće je: kad čitate, da li čitate s konstantnom primisli - ovo je napisao taj i taj - ili, kad se udubite u knjigu nemate pojma i ne zanima vas tko je autor toga?
A mislim da me ne zanima, ali ipak, npr. nakon što sam saznao za Orwellova iskustva sa Španjolskim građanskim ratom i mržnju prema SSSR-u koja se tamo rodila, na drugačiji način čitam i Životinjsku farmu i 1984.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Separacija autora od djela :-))))))

Unread post by Xaotix »

E, vidiš, to mi prije nije palo na pamet, ali mi bitno utječe na doživljaj djela!
Ako znam nešto o autorovoj prošlosti, mogu razumjeti i njegov kut gledanja i onda mi je jasnije zašto je napisao to što je napisao.
I naglo neki šupci, više nisu šupci, a često i obratno :lol:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Separacija autora od djela :-))))))

Unread post by Izitpajn »

Xaotix wrote: 23 Jan 2024, 03:08 E, vidiš, to mi prije nije palo na pamet, ali mi bitno utječe na doživljaj djela!
Ako znam nešto o autorovoj prošlosti, mogu razumjeti i njegov kut gledanja i onda mi je jasnije zašto je napisao to što je napisao.
I naglo neki šupci, više nisu šupci, a često i obratno :lol:
Hehe, to se meni dogodilo s citatom za koji nisam od prve skontao odakle je :D

"Nije vam odgovaralo da svi budemo jednaki i da nema ovakvih razlika među ljudima. Nije se rat ni završio, a ti si se vratio sa "pošteno" zarađenim kapitalom. Pre tebe njih hiljadu, posle tebe jo hiljadu. Da ponovo zidate dvorce i zamkove, da ponovo tlačite i uništavate ljude ! Je li?"

I citat okej, sve štima, a onda sam otkrio odakle je :D
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Separacija autora od djela :-))))))

Unread post by corwin »

Tko to tamo peva?
sorry zbog gramatike
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Separacija autora od djela :-))))))

Unread post by Izitpajn »

Skoro :cool:
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Separacija autora od djela :-))))))

Unread post by Zoran »

LOL krivo sam pročitao pa je ispalo
"Tko to tamo peva?"
"Škoro."
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Separacija autora od djela :-))))))

Unread post by corwin »

Zoran wrote: 24 Jan 2024, 20:09 LOL krivo sam pročitao pa je ispalo
"Tko to tamo peva?"
"Škoro."
:lol: :lol:
sorry zbog gramatike
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Separacija autora od djela :-))))))

Unread post by corwin »

Izitpajn wrote: 24 Jan 2024, 16:30Skoro :cool:
Ok, nakon gulanja, Balkanski špijun.
Ne znam odakle mi "Tko to tamo peva"
sorry zbog gramatike
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Separacija autora od djela :-))))))

Unread post by Zeljko »

Zoran wrote: 22 Jan 2024, 12:37
SAMSUILUNOV OTAC wrote: 21 Jan 2024, 14:07
Pitanje koje mi se nameće je: kad čitate, da li čitate s konstantnom primisli - ovo je napisao taj i taj - ili, kad se udubite u knjigu nemate pojma i ne zanima vas tko je autor toga?
A mislim da me ne zanima, ali ipak, npr. nakon što sam saznao za Orwellova iskustva sa Španjolskim građanskim ratom i mržnju prema SSSR-u koja se tamo rodila, na drugačiji način čitam i Životinjsku farmu i 1984.
Ne bih rekao mrznja
Citao sam Omaz Kataloniji i manje eseje o Spanjolskom gradjanskom ratu i nisam osjetio da on mrzi ikoga
Medjutim ja ne volim klosare a on je jedno vrijeme bio klosar u parizu i londonu
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Separacija autora od djela :-))))))

Unread post by Zoran »

Ha, navodno mu je - kao pripadniku anarhističkih odreda - dosta teško pala "izdaja" od strane SSSR-a.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Separacija autora od djela :-))))))

Unread post by Izitpajn »

Zapravo je bio u trockističkom POUM-u ali efekt je bio isti.
User avatar
suaco
Puppeteer
Posts: 166
Joined: 09 Jun 2009, 09:42
Location: Zemlja čokolade i piva

Re: Separacija autora od djela :-))))))

Unread post by suaco »

Razmišljam o ovome otkako mi je iskočila dretva - meni je veći problem preporučiti knjige kad je autor đubre, nego ih čitati. Relativno nedavni primjer koji mi pada na pamet je The House in the Cerulean Sea, što mi je bio tako najs cozy romančić kojeg sam rado pročitala, da bih tek naknadno saznala o poveznicama sa krađom djece u šezdesetima (Sixties Scoop), i sad mi je knjiga tako bljakić i teško mi je preporučiti je ikome.

Pročitala jesam još jednu knjigu istog autora (Under the Whispering Door), ali na svu sreću je skroz meh tako da nemam nikakve dileme oko ne-preporučivanja. Ali ako ću biti iskrena sama sa sobom, dok sam čitala sam razmišljala o problematičnosti autora, i nisam sigurna je li mi knjiga bila meh jer je knjiga meh, ili mi je knjiga meh zato što imam problem s autorom. Ali sam prilično sigurna da neću njegove druge stvari čitati tako skoro.
Štajaznam tko je kriv, ja čitam knjige o zmajevima, a ne vijesti. (Zoran)
Post Reply