Hrvatski SF - ad-hoc istraživanje

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Hrvatski SF - ad-hoc istraživanje

Unread post by Zoran »

Izitpajn wrote: 17 Nov 2023, 10:21
Zoran wrote: 11 Nov 2023, 01:19
corwin wrote: 10 Nov 2023, 18:49
Zoran wrote: 07 Nov 2023, 18:51

Sad mogu sto puta glasat sam za sebe.
Ne može to tako!
Prvo moraš obećati nešto...Pelješki most kod Brćevca, golf igralište u Čepikućama, novu gredu u Babinoj Gredi, nešto!!!
Svemirski brod na Kupi!
(fora je od Envera Krivca)
Nenene, čekaj čekaj. Svemirski brod Srpske Moravice!

Ne! HRVATSKI svemirski brod Srpske Moravice!
Čekaj,čekaj, čekaj... Srpske Moravice, to se od '91. zove Moravice. Bez brodova. A Brod Moravice ti je drugo mjesto, jugoistočno od Moravica.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Hrvatski SF - ad-hoc istraživanje

Unread post by Zoran »

Izitpajn wrote: 17 Nov 2023, 10:22 Ako koga zanima, evo i rezultata:

https://sfera.hr/2023/rezultati-ankete- ... antastici/
Ja znam da si se ti osobno najmanje triput ulogirao kako bi mi srušio ocjenu. Doduše, tako si mi podigao čitanost pa ajde, opet dobro. :razz:
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Hrvatski SF - ad-hoc istraživanje

Unread post by Zoran »

Aj sad ozbiljno. Ovako na prvi pogled, čini mi se da je najviše iskočio Rendić. Budući da je visoko ocijenjen i ima visoku čitanost, a oko njega su naslovi koji su objavljeni bitno ranije tako da su imali više vremena generirati čitatelje. Trebao bih ga pročitati.

Jest da je uzorak mali, ali ok, to je to što imamo. Zapravo je skroz šteta da se samo cca 40 ljudi odazvalo, konstantno imamo taj problem s publikom. :rolleyes: I vidi se da je to 40 ljudi koji intenzivno prate domaći Sf, jer imamo 16 naslova koji imaju po 10 i više čitatelja u uzorku od 40. To mi djeluje kao baš dosta puno, što opet vjerojatno znači da u uzorku imamo jezgru hardcore fanova i vrlo malo nekih casual čitatelja.

Opet me iznenađuje što nema "Frine Ordio" jer sam po komentarima na Instagramu kad se knjiga pojavila očekivao da će biti nekakva uspješnica, ali prvo su joj izmakle nagrade, a onda je nema ni ovdje. Također me malo iznenadilo što nigdje nema Raosa. Mislim, nije me jako iznenadilo jer godinama nisam čuo da ga se baš nešto spominje, kao da se generacija koja ga je čitala malo povukla s društvenih mreža, ili se možda samo ova anketa nije probila do njih.

Iznenadila me visoka ocjena Irbisa, ja ga se mutno sjećam, ali pamtim da mu iz nekog razloga nismo dali Artefakt tj. da smo odlučili da ga te godine nećemo uručiti. Dakle trebao bih i njega pročitati ponovo.

Čudi me da "Krsnik" nije dobacio dalje, a zanimljivo mi je i to što za Veroniku Santo čujem isključivo u kontekstu nečega što ima veze sa Sferom. Nije mi pretjerano čudno što se Luka Bekavac nije pojavio, jer pretpostavljam da on prvenstveno kotira u nekim drugim krugovima, iako osvaja "Sfere". Vjerujem da bi u nekom drugom uzorku on bio negdje prilično visoko, a da bi ostatak tablice isto bitno različito izgledao.

Zapravo mi je žao što nemamo neku demografiju ispitanika, to bi mi bilo zanimljivo vidjeti.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Hrvatski SF - ad-hoc istraživanje

Unread post by Zoran »

Također, navodno je Davorin nekom rekao da se Barol prodaje bolje od ostalih domaćih autora (pod pretpostavkom da je to zato što ljudi misle da je stranac) pa mi je čudno da se on nije pojavio negdje, a kad smo već kod toga zanimljivo je da su negdje nestali svi oni silni fanovi Viktorije Faust od prije dvajs godina.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Hrvatski SF - ad-hoc istraživanje

Unread post by Izitpajn »

Samo da napomenem da su naslovi pokupljeni iz komentara na društvenim mrežama. Ako nekoga nema, to znači da ga nitko nije spomenuo.

Što se tiče Raosa, on je najbolje stvari napisao prije '90., a anketu smo najavili kao "u zadnjih 30 godina". Viktorija Faust... A ono, za nju nisam iznenađen. Kratkotrajni hajp i onda se pada u zaborav, ono što sam čitao i nije bilo bogznakako kvalitetno.

Ne razumijem ovo za Veroniku Santo. Ti za nju znaš iz drugih konteksAta?
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Hrvatski SF - ad-hoc istraživanje

Unread post by Zoran »

Izitpajn wrote: 17 Nov 2023, 18:37
Ne razumijem ovo za Veroniku Santo. Ti za nju znaš iz drugih konteksAta?
Nemoj misliti da ja kritiziram sastavljanje ankete. Samo mi je interesantno da nitko nije spomenuo neke ljude koji su nekad, u neko drugo vrijeme, bili često spominjani.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Hrvatski SF - ad-hoc istraživanje

Unread post by Izitpajn »

Sad te ne kontam. Nisam ni mislio da kritiziraš sastavljanje ankete. A da, nitko ih nije spomenuo, jebiga, sic transit gorila mundi :D

Nisi odgovorio za Veroniku Santo.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Hrvatski SF - ad-hoc istraživanje

Unread post by Zoran »

Izitpajn wrote: 17 Nov 2023, 21:10
Nisi odgovorio za Veroniku Santo.
Nisam, jer je u tom trenutku došao forumaš Mcn i onda sam mu morao objasniti da nije upao u vremenski procjep i da je to što na nosf forumu raspravljam s tobom o naslovima koji su uglavnom izašli prije desetak godina potpuno normalno 🤣🤣🤣 A Santo mi zbilja nitko ne spominje, ali treba imati na umu da mi baš nema tko ni spomenuti 🤔
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Hrvatski SF - ad-hoc istraživanje

Unread post by Zoran »

Da pojasnim - o književnosti najviše pričam s mejnstrimašima koji po definiciji ne čitaju nikakav sf, ili s jako mladim gikovima koji ne čitaju niš hrvatsko. Eventualno vidim ono što po Instagramu reklamiraju izdavači.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Hrvatski SF - ad-hoc istraživanje

Unread post by Xaotix »

Mislim da je stvar u tome do koga je došla anketa i tko se od toga popisa javio na nju i porazbacao ocjene :)

Možda, ako se ovo ponovi, puno ljudi dođe s tim pitanjem "A zašto mamicu vam, na popisu nije bio kapitalac domaćeg SF-a, Hrvati u svemiru Hrvojka Horvata? (Autor i naslov izmišljeni ovog trena, nek se Hrvojko Horvat ne ljuti ako postoji), pa se pojavi i prošireni popis.

Činjenica je da se svake godine objavi masa stvari koju čita samo rodbina i žiriji, često zbog problema s distribucijom i promocijom, a često i zato jer se radi o onih Sturgeonovih 90% koje nitko ne želi niti štapom taknuti bez preporuke. A za to su opet na raspolaganju često samo rodbina i žiriji...
I tako se taj kotač kotura :D
Randomness is strong with this one!
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Hrvatski SF - ad-hoc istraživanje

Unread post by Zoran »

Xaotix wrote: 24 Nov 2023, 01:35 Mislim da je stvar u tome do koga je došla anketa i tko se od toga popisa javio na nju i porazbacao ocjene :)

Možda, ako se ovo ponovi, puno ljudi dođe s tim pitanjem "A zašto mamicu vam, na popisu nije bio kapitalac domaćeg SF-a, Hrvati u svemiru Hrvojka Horvata? (Autor i naslov izmišljeni ovog trena, nek se Hrvojko Horvat ne ljuti ako postoji), pa se pojavi i prošireni popis.

Činjenica je da se svake godine objavi masa stvari koju čita samo rodbina i žiriji, često zbog problema s distribucijom i promocijom, a često i zato jer se radi o onih Sturgeonovih 90% koje nitko ne želi niti štapom taknuti bez preporuke. A za to su opet na raspolaganju često samo rodbina i žiriji...
I tako se taj kotač kotura :D
Pa da, utoliko bi bilo korisno da su postojala neka demografska pitanja, jer bismo onda znali do koga je dobacila anketa i je li ona mjerodavna uglavnom za, ne znam, korisnike Instagrama u dobi od 24-28 godina koji žive s dvije mačke ili za ženske članove udruge Sfera od 26-32 godine s neparnim brojem naušnica, ili za osobe koje se identificiraju kao jednorozi u dobi od 36-47 godina a žive na području Donjeg Miholjca i imaju magisterij iz rudarstva.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Hrvatski SF - ad-hoc istraživanje

Unread post by Izitpajn »

Irelevantno. Anketa je došla do koga je došla: ljudi na fejzbuku, instagramu, Forum.hr. Uzorak je takav kakav je.

Možemo ovo ponoviti sljedeće godine, svi prijedlozi se prihvaćaju.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Hrvatski SF - ad-hoc istraživanje

Unread post by Zoran »

A dobro, koja je bila svrha te ankete? Ako je svrha bila utvrditi čitanost, onda je dosta bitno znati koga si zahvatio anketom. Očekivao bih da će dob ispitanika dosta utjecati na odgovore.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Hrvatski SF - ad-hoc istraživanje

Unread post by Izitpajn »

Svrha je bila dobiti apsolutno bilo kakve preliminarne rezultate. Pošto su dobiveni bilo kakvi preliminarni rezultati, anketa je uspjela. Sad možemo raspravljati dalje vezano uz to koga što zanima i kako i kada napraviti novu anketu.
Post Reply