Antologija hrvatskog SF-a

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

ban wrote:Ako me sjecanje ne vara, a tesko da me vara, antologiju hrvatskog SF-a bio je prije par godina sastavio za Zagrebacku nakladu Zarko Milenic. Knjiga nije izasla.
Od Žarka Milenića dobio sam, i ovdje vama prenosim, popis autora i priča za antologiju hrvatskog SF-a koju je on pripremio prije nekoliko godina za Zg Nakladu. Pripremio je i bilješke o piscima, te predgovor. Žarko kaže da bi ta antologija mogla izaći najesen kao posebni broj časopisa "Književna rijeka". Evo popisa:

Neven Antičević: Duboko u bunaru želja
Branko Belan (1912-1986): Učenik u predsoblju
August Cesarec (1893-1941): San doktora Prospera Lupusa
Lilijana Domić: Ahilej i Pentesileja
Nedjeljko Fabrio (1937): Prilaz izazovu
Zvonimir Furtinger (1912-1986): Djed i unuk
Dunja Grbić (1950): Biti čovjek
Hrvoje Hitrec (1943): Gospodar Velike piramide
Mladen Horvat (1903-1938) : Zelene oči
Vojislav Kuzmanović (1930-1976): Nema više Davona
Darko Macan (1966.): Prijestupnik
Krsto A. Mažuranić (1948.): Recept milostive Adele
Damir Mikuličić (1942): Prokionske trešnje
Branko Pihač (1956): Posljednje pitanje
Predrag Raos (1951): Poštovani uredniče
Sunčana Škrinjarić (1931. - 2004.): Povratak
Slobodan Šnajder: Mrtva straža
Zdravko Valjak: Pothodnik

Priče su, očito, poredane po abecednom redu prezimena autora (po mom bi mišljenju kronološki redoslijed možda bio bolji). Ova povijesna antologija, po mom mišljenju, nimalo neće smetati nekoj malo suvremenijoj antologiji, nekoj koja bi obradila novije doba.

Davor
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

Aleksandar Žiljak wrote: Što se ti?e antologije hrvatskog SF-a: Osobno smatram da bi trebalo nešto složiti, po sljede?em klju?u: SIRIUS + FUTURA + SFERAKONSKE zbirke, s idejom da se dade presjek kroz ono najsuvislije što je od '76 stvoreno. Kad bi se kao target date uzela 2006, moglo bi se razgovarati o nekih trideset godina (najplodnijih) hrv. SF-a. Mislim da bi se tu moglo napraviti nešto opsega 400-500 kartica, i da se onda taj period zaklju?i i na takve antologije stavi to?ka. A svatko tko je taj period prespavao/ignorirao/nije bio ni ro?en dobio bi neki uvod koji bi mu možda pomogao da sve stavi u neki kontekst.
Bilo kako bilo, ostaje ?injenica da u Hrvatskoj, iako imamo - ?ini mi se - 2 antologije fantastike, jedan pregled SF-a nemamo.
Neka moja razmisljanja o buducoj ili, jos bolje, buducim, antologijama hrvatskog SF-a:
- Molba/prijedlog uredniku: mozda bi antologija hrvatskog SF-a mogla postati posebna rubrika na Nosf forumu, da se unutar nje mogu formirati zasebni threadovi, ovako kad je sve u jednom threadu ima dosta digresija koje skrecu pozornost...
- Bi li nacelo "jedan autor - jedna prica" zadovoljilo potrebe hrvatske SF antologije? Ili bi neki autori mogli/trebali biti zastupljeni s vise prica?
- S obzirom da hrvatska knjizevnost ima i znacajnu fantasy tradiciju, bi li to trebalo umijesati u Sf antologiju, ili ostaviti po strani, ili mozda cak razmisljati o hrvatskoj fantasy antologiji? Pa onda, sto je s horrorom, pa zatim sto s onim pricama koje su ranije drugi klasificirali kao "fantasticne price" odnosno uklopili ih u pojam "hrvatski fantasticari", a koje bi po mnogim kriterijima mogle spadati i u SF?
- Nekoliko primjera za potcrtavanje dvojbi: prica Davora Slamniga "Prpunada" je, po mom misljenju, prva hrvatska moderna fantasy prica, jos k tome i humoristicna, i na neki je nacin anticipirala ono sto ce petnaest godina kasnije pisati Vanja Spirin, Zoran Krusvar, i drugi. Zatim, zbirka prica Borisa Perica "Groblje bezimenih" jedna je od mnogih knjiga tzv. mainstream autora koja pliva izmedju labavih granica SF-a/horrora/"klasicne" fantastike, i mislim da bi trebala biti podrucje naseg interesa, i za bibliografiranje, i za antologiziranje. Zapravo, ako cemo imati posebnu rubriku o Cro SF antologiji, u jednom bismo se threadu svakako trebali informirati o knjigama koje su manje dostupne ili rasirene, ali bi zasluzivale da na njih upozorimo jedni druge... Recimo, jako me zanimaju dvije zbirke prica Denisa Pericica, nisam ih jos stigao procitati, ali mi po prikazima u novinama to takodjer izgleda kao nesto sto ne bismo smjeli zaobici...
- Svakako bih volio da se ufuramo u ideju da bi buduca CRO SF antologija trebala predstavljati hrvatski SF i prema vani, prema drugim jezicima, na koju bi ju trebalo prevesti... u nekim posredovanjima oko tog posla mogu dati i osobni doprinos...
- Ma zapravo, cini mi se da je pitanje antologije usko povezano i s pitanjem bibliografije, pa predlazem uredniku sada vec definitivno svehrvatskog cro sf foruma da razmisli i o rubrici CRO SF Bibliografija, tu bismo isto mogli obaviti dosta korisnog posla... primjerice, koliko ljudi zna da je jedan od prvih pokusaja pisanja SF-a u Hrvata na dijalektu, daleko prije serije o "Glibokem jarku" u Futuri, bila kajkavska obrada Zivotinjske farme Borivoja Radakovica, na jednoj duplerici negdasnjeg casopisa za kulturu "Oko"...

Sto se tice "hrvatskih fantasticara" - postoje najmanje cetiri antologije, i povrh toga knjiga Jurice Pavicica "Hrvatski fantasticari", knjizevno-znanstvena studija o fantasticarima, u kojoj samo sekundarna bibliografija zauzima nekoliko stranica... A hrvatski SF, tvrdim, zasluzuje barem jednak tretman.

I isprika svima: nekako sam "zakuhao" stvar, a onda me nije bilo dva mjeseca... no, nakupilo se dosta toga sto bih imao za reci, pak bumo sve te praznine kompenzirali...

Itd... citamo se jos,

Davor
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

davors wrote:Neka moja razmisljanja o buducoj ili, jos bolje, buducim, antologijama hrvatskog SF-a:
Kao [?]to sam ve? razglasio, moja malenkost i Tomislav Ĺ aki? smo se primili izrade antologije hrvatskog SF-a, po na?elima koja se gore ve? spomenuta. Dakle, primarno na[?]i SF ?asopisi, SFERAKONSKE zbirke, etc. u zadnjih 30 godina (od 1976). Ciljani datum izlaska je SFERAKON 2006, izdava? je Mentor.

Da odgovorim na neke stvari u ovom postu:Definitivno ide na?elo 1 autor - 1 pri?a, ima za to vi[?]e razloga, prostor je jedan od njih. Za bolje predstavljanje autora se trebaju raditi autorske zbirke, a to ve? znamo da je u toku za autore iz 90-tih.

Tako?er, u antologiju ne?e i?i minijature i rtzv. vicevi na 1-2 kartice. Mogla bi se raditi neka antologija minijatura, to je ne[?]to drugo, druga pri?a. Isto tako, mislim da ?e se izbjegavati autori koji su objavili samo jednu stvar i ni[?]ta vi[?]e u Ĺživotu. Ima ih... Izuzetak smo spremni raditi samo ako se radi o stvarno nekoj rastura?ini od pri?e.

Onako kako ja zami[?]ljam antologiju: radilo bi se o fantastici koju definiram kao trolist SF-fantasy-horror. Ne bih uklju?ivao tzv. hrvatske fantaste, to je ne[?]to sasvim drugo i ve? temeljito obra?ivano i obra?eno.

Ĺ to se ti?e prijevoda, to se mora raspravljati kasnije. Moj je cilj da dobijemo antologiju pri?a (potcrtano, boldano i jo[?] jednom podcrtano), a na Ĺžalost u na[?]em SF-u je bilo svega i sva?ega, od [?]tapskih dokumenata, transkripata crnih kutija, eseja, traktata, ispraznih dijaloga na po deset stranica i svega drugoga osim pri?a, dakle sa likovima kojima se ne[?]to doga?a, koji se su?eljavaju s nekim problemom i rje[?]avaju ga. ?itam SIRIUSE, pa znam o ?emu govorim, na[?] je SF s dolaskom nove generacije 90-tih napravio drasti?ni korak naprijed.
A. Ziljak
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Jo[?] sam ne[?]to zaboravio:

Tko ima kakve sugestije, posebno po pitanji izvora od 1976-naovamo, neka se javi. Moj je mail aziljak@globalnet.hr

Hvala unaprijed!
A. Ziljak
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Aleksandar Žiljak wrote:na Şalost u na[?]em SF-u je bilo svega i sva?ega, od [?]tapskih dokumenata, transkripata crnih kutija, eseja, traktata, ispraznih dijaloga na po deset stranica
Ni[?]t' tragi?no, i moja posljednja pri?a je sudski zapisnik...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Okej, prema nekim Žiljakovim rije?ima, na NOSF-ovoj SF listi se donekle i razvila diskusija o sadrŞaju antologije. Kako nisam ?lan iste, ne mogu komentirati.

Ostajem pri tome da je sastavljanje antologije monokratski pothvat - ne nuĹžno i autokratski. Naime, trenuta?no mi ne pada na pamet nijedna antologija koja je sastavljana komisijski.

A ukoliko Mileni? i Vlaini? ostvare svoj pothvat, tim bolje: imat ?emo DVIJE antologije! S mogu?no[?]?u usporedbe.
ban

Unread post by ban »

Dagi wrote: Kako nisam ?lan iste, ne mogu komentirati.
Kako nisi clan? Prije par dana je stigla tvoja prijava i Davors te istog dana uclanio. No, da nema nekih zbivanja na listi otada i nema :shock: , pa te to mozda zbunjuje.
Za pomoc oko liste posalji ovakav prazan mail:

Code: Select all

mailto:Sf-lista-request@nosf.net?subject=help
Za arhivu liste posjeti:
http://nosf.net/mailman/private/sf-lista_nosf.net/
Morat ces unijeti svoj u sifru koju si ili sam izabrao prilikom upisa ili ti ju je sistem generirao, a dobio si je u mailu. E, sad, gledao sam popis clanova, prijavio si se bio koliko se sjecam s mailom kod odbd.hr, a sad je upisana druga adresa (htnetova), sto ce reci da ste ili ti ili moderator promijenili adresu.
Dagi wrote:A ukoliko Mileni? i Vlaini? ostvare svoj pothvat, tim bolje: imat ?emo DVIJE antologije! S mogu?no[?]?u usporedbe.

Mislim da Milenic i Vlainic vise ne suradjuju u svezi antologije. Mileniceva ce antologija po svemu sudeci izaci u Rijeci za Knjizevnu Rijeku.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Sad je sve u redu. Pregledao sam komentare na listi. No, kao [?]to rekoh, drĹžim sastav takve antologije poslom za [?]to manje ljudi - jedan, dvojica najvi[?]e...

Dobro je me?utim [?]to ?e postojati jo[?] jedna antologija, kako bi postojao izbor, odnosno usporedba izme?u njih. Tako?er se nadam kako ?e se s vremenom - recimo u desetak predstoje?ih godina - nakupiti materijala za tre?u.

A [?]to misli [?]tovano op?instvo o antologiji hrvatskog horrora? Ili fantasyja?
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Dagi wrote:No, kao [?]to rekoh, drĹžim sastav takve antologije poslom za [?]to manje ljudi - jedan, dvojica najvi[?]e...
Tako je! Jedan narod, jedan urednik, jedna antologija!!! :)
Dagi wrote: Dobro je me?utim [?]to ?e postojati jo[?] jedna antologija, kako bi postojao izbor, odnosno usporedba izme?u njih. Tako?er se nadam kako ?e se s vremenom - recimo u desetak predstoje?ih godina - nakupiti materijala za tre?u.
Ma dobro... Neka cvate tisu?u cvjetova! :flower: :flower: :flower: Samo nek' se zna tko komandira tenkovima...
Dagi wrote:A [?]to misli [?]tovano op?instvo o antologiji hrvatskog horrora? Ili fantasyja?
Na?elno, planirana antologija ?e uklju?iti i F i H. A ina?e, za specijaliziranu antologiju: A koji fantasy i horror?
A. Ziljak
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Aleksandar Žiljak wrote:Tako je! Jedan narod, jedan urednik, jedna antologija!!!?
?ovje?e, nad ovim se smijem danima!

Ĺ alu na stranu, pitanje je pristupali se problemima komisijiski ili individalisti?no? Orvi pristup bolje radi kad se ima vremena i novaca, pa se po[?]tuje nekakav op?i interes. Drugi na?in je stvar ograni?enih resursa - osim vizije i entuzijazma!
Aleksandar Žiljak wrote:Ma dobro... Neka cvate tisu?u cvjetova! (...) Samo nek' se zna tko komandira tenkovima...
Ah, te kopije pedestpetica. S njima samo problemi.
Aleksandar Žiljak wrote:Na?elno, planirana antologija ?e uklju?iti i F i H. A ina?e, za specijaliziranu antologiju: A koji fantasy i horror?
Pa, ne znam. Predmnijevam kako ima kompetentnijih za odgvoriti.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Dagi wrote: Ĺ alu na stranu, pitanje je pristupali se problemima komisijiski ili individalisti?no? Orvi pristup bolje radi kad se ima vremena i novaca, pa se po[?]tuje nekakav op?i interes. Drugi na?in je stvar ograni?enih resursa - osim vizije i entuzijazma!
Iskreno, jo[?] nisam ?uo za nekakve komisijske antologije. Stvar je u ne?em drugom. Naime, antologija moĹže poku[?]ati biti objektivna ili subjektivna.

Mislim da pojam subjektivne antologije ne treba previ[?]e obja[?]njavati. To se radi po sistemu, svi?a mi se - ne svi?a mi se. Takve antologije poslije ho?e biti predmetom Ĺžestokih kontroverzi i polemika, posebno kad se pobune oni koji u nju nisu uvr[?]teni. :)

Objektivna bi, pak, antologija morala dati presjek jednog perioda, u ovom slu?aju hrvatskog SF/F/H od 1976. do 2006. Tu onda upadaju i oni koji, barem po mom osobnom uvjerenju, i nisu ne[?]to posebno, ali su, jebi ga, uspjeli protjerati 10+ pri?a u npr. SIRIUS. Mislim da sada[?]nji trenutak zahtijeva jednu koliko je god to mogu?e objektivnu antologiju.
A. Ziljak
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Aleksandar Žiljak wrote:Iskreno, jo[?] nisam ?uo za nekakve komisijske antologije. Stvar je u ne?em drugom. Naime, antologija moŞe poku[?]ati biti objektivna ili subjektivna.
Hm, u pravu si. Ĺ i[?]ovi?ev "komisijski" pristup vjerojatno je trebao pridonijeti objektivnosti.
Aleksandar Žiljak wrote:Mislim da pojam subjektivne antologije ne treba previ[?]e obja[?]njavati. To se radi po sistemu, svi?a mi se - ne svi?a mi se. Takve antologije poslije ho?e biti predmetom Şestokih kontroverzi i polemika, posebno kad se pobune oni koji u nju nisu uvr[?]teni.
Ha, ra?unaj da ?e[?] dobiti pobunu, he, he.
Aleksandar Žiljak wrote:Objektivna bi, pak, antologija morala dati presjek jednog perioda, u ovom slu?aju hrvatskog SF/F/H od 1976. do 2006. Tu onda upadaju i oni koji, barem po mom osobnom uvjerenju, i nisu ne[?]to posebno, ali su (...) uspjeli protjerati 10+ pri?a u npr. SIRIUS. Mislim da sada[?]nji trenutak zahtijeva jednu koliko je god to mogu?e objektivnu antologiju.
Je, svakako. Premda bi bilo zanimljivo imati dvije i vi[?]e antologija Ĺžanra. No, realisti?no govore?i: nit' ima [?]tofa za popuniti vi[?]e od jedne ozbiljne antologije, nit' su nakladnici toliko narajcani. Svejedno se nadam da ?e Mileni? istjerati i svoju.
ban

Unread post by ban »

Iako pretpostavljam da oni kojih ce se ovo ticati to znaju ipak postam ovdje da dosta se zgodna baza svih prica objavljenih u Siriusu moze naci na ovoj adresi:

http://cromath.math.hr/~beros/sf/

U bazi su i price do Future 102, te nesto Monolit(h)a i Alefa. Valjda je autor ukljucivao i domace price. Nisam dugo gledao.
User avatar
Den
Pa'u 10. razine
Posts: 457
Joined: 04 Aug 2003, 22:19
Location: Osijek

Unread post by Den »

ban wrote:Iako pretpostavljam da oni kojih ce se ovo ticati to znaju ipak postam ovdje da dosta se zgodna baza svih prica objavljenih u Siriusu moze naci na ovoj adresi:

http://cromath.math.hr/~beros/sf/

U bazi su i price do Future 102, te nesto Monolit(h)a i Alefa. Valjda je autor ukljucivao i domace price. Nisam dugo gledao.
po imenu fajla bi reko da sam ve? probao program, djelotvorniji bi bio obi?ni tekst ( a i preglednije bi bio)
Post Reply