Zasto se ne citaju domaci autori?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply

DomaÌe autore ne èitam, jer:

nemam pojma da postoje
4
9%
pi[?]u smeĂŚe
4
9%
èitao bih, ali nemam gdje
2
5%
èitam ako mi doðu pod ruku
30
68%
grabim sve [?]to napi[?]u
4
9%
 
Total votes: 44

Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

O sindromu "mucavac/mutavac je progovorio" ve? sam pisao, pri ?emu mogu samo Şaliti ?lanove komisije za dodjelu Sfere, koji po sluŞbenoj duŞnosti ?itaju sve [?]to doma?i autori istresu iz sebe. Dakle, dragi moji, sretno vam bilo! Žiljak se nakon deset godina predsjednikovanja komisijom mudro zahvalio na ?lanstvu u istoj - ostaju mcn, Petra, ?ini mi se Izitpajn itd. (dopunite me, odnosno ispravite ukoliko grije[?]im).

Hajdmo to?ku po to?ku. Prvo, ovdje se radi dakle o ?itanju doma?eg romana koji svircu ne vrijedi ni?emu ([?]to pak ne mogu odgovorno tvrditi jerbo ga nisam ?itao - ?ime sam vrlo lahko sebe diskvalificirao iz diskusije), no - eto - valja mu dati popusta jerbo je doma?a roba.

KRIVO!

Okej, za[?]to?

Uzmimo kao radnu hipotezu da u Hrvatskoj ima 12 do 15 autora koji su se zbilja etablitali takvima. Realisti?no, radi se o ljudima koji su objavili zbirke u prva dva kola biblioeke "Sfera" (dakle osmero), uz jo[?] jedva [?]est do osam daljnjih autora (recimo Jadrej?i?, Konvi?ni, Bere?i? i tu i tamo tko god).

Oni znaju pisati. Upozoravam - ukoliko netko drĹži da predmetna biblioteka nije nikakvo mjerilo (legitiman stav!), odnosno da ima svoje neshva?ene favorite - kona?na brojka se ne ?e bitno razlikovati! Eh, [?]to tim ljudima treba zamjeriti?

Kratko i jasno: PIĹ U KRATKU FORMU!

Tko od njih ima roman, bilo napisan, bilo objavljen? Rezime: prema mojim saznanjima: Macan (za djecu plus KoĹža boje masline), Perkovi? (za neupu?ene - Izipajn s ovog foruma, roman neobjavljen), Bere?i? (jedan roman neobjavljen, drugi nedovr[?]en na NOSF-u), i time smo se plus-minus ispucali.

Što je sa starim kvrgama iz doba "Siriusa"? Živu?i su Benini, Prodanovi?, Raos - ostali su tiho - i dragovoljno! - izumrli onda kad su trebali napisati ono svoje najbolje, sazrijev[?]i od autora kratke forme do ve? ?ega!

Ukratko, hrvatski Ĺžanrovski roman se ti?e ljudi koji rade jednokratni izlet u Ĺžanr - u ekstremnom slua?ju uop?e u pisanje - a do?ekuje ih blagonakloni prijem jerbo "doma?e je doma?e".

Sve to me podsje?a na istinitu anegdotu o ?ovjeku koji je imao averziju prema morskoj hrani, no na nesre?u zaljubio se u Dalmatinku. Sretni su roditelji djevojke (?ovjek je ina?e prili?no suvisao), saznav[?]i kako im budu?i zet dolazi po prvi put na objed, ?ovjeku priredi[?]e delikatesne rakove. Nesretnik se citiranih rakova najeo, pozlilo mu je, a zatim iz pristojnosti i ljubavi nahvalio tih rakova. Prirodno, odu[?]evljeni punac i punica su mu od tada prire?ivali iste te rakove, a ovaj se svaki put propisno najeo, ispovra?ao, pa zatim tvrdio kako je jelo izvrsno. Za ku?nu uporabu su on i (sada ve?) Ĺžena pripremali kontinentalne recepte, no svaki susret s njezinim roditeljima zna?io je muku Isusovu.

?emu sve ovo? Zato [?]to je, ?ini se, u kratkoj formi situacija jasna, no u roman se upu[?]taju ljudi koji jednostavno ne poznaju niti zanat pisanja, niti Ĺžanr, niti uop?e imaju i[?]ta za re?i. A ljudi koji imaju veze sa svime gore navedenim se mudro drĹže kratke forme i ne talasaju!
ban

Unread post by ban »

Dagi wrote:Tko od njih ima roman, bilo napisan, bilo objavljen? Rezime: prema mojim saznanjima: Macan (za djecu plus KoĹža boje masline), Perkovi? (za neupu?ene - Izipajn s ovog foruma, roman neobjavljen), Bere?i? (jedan roman neobjavljen, drugi nedovr[?]en na NOSF-u), i time smo se plus-minus ispucali.
Ne zaboravi Pasinija. Nedavno je najavio i objavljivanje romana mu za veliku kucu.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Zahvaljujem! Kao [?]to rekoh, drago mi je kad me se dopuni ili ispravi glede ?injenica!
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Unread post by Alien2dio »

Vanja Spirin

Jedna stvar mi nije jasna, kojim ja to jezikom pricam kad me nitko ne razumije?
Smatram da smece i skart ne treba poticati a kamoli objavljivati, medjutim u zabokrecini hrvatskog izdavastva vrlo cesto nam prodaju "muda pod bubrege".
I zasto je onda tako veliki grijeh ako se izmedju ostalog objavljuju i hrvatske lose knjige?
Ako su jednako lose ja cu radje dati novac za hrvatsku losu knjigu nego za americku.
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Alien2dio wrote:Vanja Spirin
Hvala!
Alien2dio wrote:Jedna stvar mi nije jasna, kojim ja to jezikom pricam kad me nitko ne razumije?
Smatram da smece i skart ne treba poticati a kamoli objavljivati, medjutim u zabokrecini hrvatskog izdavastva vrlo cesto nam prodaju "muda pod bubrege".
I zasto je onda tako veliki grijeh ako se izmedju ostalog objavljuju i hrvatske lose knjige?
Ako su jednako lose ja cu radje dati novac za hrvatsku losu knjigu nego za americku.
Ne ?ini ti se da si malo kontradiktoran? Spa[?]ava te fraza "izme?u ostalog", priznajem.
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Unread post by Alien2dio »

Dagi wrote: Ne ?ini ti se da si malo kontradiktoran? Spa[?]ava te fraza "izme?u ostalog", priznajem.
Gdje sam to kontradiktoran? Pa nisam ja izdavac da odlucujem o tome sto ce se objaviti?
ja sam samo konzument s jakim lokal patriotskim nabojem :;
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Bojan »

Dagi wrote:Eh, [?]to tim ljudima treba zamjeriti?
Kratko i jasno: PIĹ U KRATKU FORMU!
Za[?]to im to treba zamjeriti? ?ak i ako zanemarimo moje osobno mi[?]ljenje (da je kratka forma, uz ne ba[?] ?este iznimke, najbolje [?]to je SF dao knjiĹževnosti), ostaje ?injenica da vrijednost knjiĹževnog djela ne moĹžemo mjeriti brojem kartica.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

SlaĹžem se da broj kartica ne kaĹže ni[?]ta, i samom mi padne mrak na o?i kad mi ljudi hvale nekakve (obi?no fantasy) dekalogije. S druge strane, autori koji su se dokazali pismenima drĹže se kratkih formi - jo[?] uvijek!

To se ti?e generacije devedesetih, dok su autori iz doba "Siriusa" zgasnuli taman kad su plus-minus dozrijeli do toga da napi[?]u romane. Ponavljam, iznimka iz te generacije su Benini, Raos, Živkovi?.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

I što ću ja sad jadan, imam napisanih 20-ak kartica i još me ide, a mcn me traži 10-15 :dontknow: I sad ti ne piši kratku formu 8-)
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Dagi re?e:
SlaĹžem se da broj kartica ne kaĹže ni[?]ta, i samom mi padne mrak na o?i kad mi ljudi hvale nekakve (obi?no fantasy) dekalogije. S druge strane, autori koji su se dokazali pismenima drĹže se kratkih formi - jo[?] uvijek!


Ima za to, ?ini mi se, nekih razloga ?isto izdava?ke prirode. U principu, kod nas nije niti lako, niti isplativo izdati SF roman. Nije nemogu?e, ali se za koli?inu uloĹženog truda naprosto ne isplati. Onda kao autori romana ispadaju, manje-vi[?]e, skribomani, koji su ionako kategorija za sebe.

Za primjer, uzmimo "Sablju" Ivana Gavrana koja je navodno pro[?]la vi[?]e desetaka (!!!) izdava?a dok je do[?]la do Hena Coma i objavljivanja. A u pitanju je the najbolji hrvatski (preciznije bosanski, a i to ne[?]to govori) SF roman od Raosa i njegovog "Nul efforta". Ovdje ne ra?unam Macana, jer "KoĹža boje masline" je jedva roman, mislim po duljini.
To se ti?e generacije devedesetih, dok su autori iz doba "Siriusa" zgasnuli taman kad su plus-minus dozrijeli do toga da napi[?]u romane. Ponavljam, iznimka iz te generacije su Benini, Raos, Živkovi?.
Budimo realni, ta generacija nije imala nekih potencijala za roman. ?itajmo malo SIRIUSE, i ispada da je Raos najsuvisliji hrvatski SF pisac tog perioda, a vrlo odgovorno tvrdim da je hrvatska SF produkcija od 1994. na ovamo deset kopalja iznad SIRIUSA. Bar [?]to se ti?e Hrvata... Za obrazloĹženje, mislim da treba pogledati neki od mojih postova s po?etka ove diskusije.
A. Ziljak
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Alien2dio wrote: Jedna stvar mi nije jasna, kojim ja to jezikom pricam kad me nitko ne razumije?
Smatram da smece i skart ne treba poticati a kamoli objavljivati, medjutim u zabokrecini hrvatskog izdavastva vrlo cesto nam prodaju "muda pod bubrege".
I zasto je onda tako veliki grijeh ako se izmedju ostalog objavljuju i hrvatske lose knjige?
Ako su jednako lose ja cu radje dati novac za hrvatsku losu knjigu nego za americku.
Problem je u ne?em drugom: da smo u situaciji kad objavljivanje lo[?]eg zna?i odbijanje publike od onog [?]to je dobro. Radi se o tome da na[?] SF nije prodro u [?]iru knjiĹževnu javnost, o njemu se slabo pi[?]e izvan FUTURE i fanzina, ne recenzira ga se po Globusu, Nacionalu, novinama, Pola ure kulture, etc., nije fenomen kao (napuhani) FAK. Drugim rije?ima, nema nikog tko ?e na[?]oj u pravilu intelektualno lijenoj ?itala?koj publici re?i [?]to je dobro, a [?]to ne.

Onda se dogodi da na[?] ?itatelj nai?e na "Prodor" ili "Vanijan" ili "U an?eoskom liku zvijeri", po?ne se s time mu?iti, baci knjigu u kut i kasnije vi[?]e ne?e nikakav hrvatski SF/F/H Ĺžanr! Eto, u tome je kvaka!
A. Ziljak
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Aleksandar Žiljak wrote:Drugim rije?ima, nema nikog tko ?e na[?]oj u pravilu intelektualno lijenoj ?itala?koj publici re?i [?]to je dobro, a [?]to ne.
Okej, ovaj problem je dvojak, i to na dva na?ina. Prvo je dvojstvo kritike: mainstream versus SF, a zatim dvojstvo unutar Ĺžanrovske kritike.

Zato krenimo redom.

U srednjestruja[?]koj kriti?arskoj masi ljudi slabo poznaju Ĺžanr, osim kad im se ne[?]to uz puno pompe nabije pod nos; na pamet mi pada Klonirana.

Unutar Ĺžanra vidim tako?er probleme; ili se prili?no nekriti?no hvali [?]togod autori objave, a sve u ime misije [?]irenja Ĺžanra, [?]to radi primjerice Ĺ i[?]ovi?. Ili - djela se podvrgavaju kriterijima kojima bi se ocjenjivao, recimo, svjeĹži Haldeman ili Sterling, pa ispadne da kriterije koliko-toliko pro?e jedan roman u deset godina. Ovo potonje ?ini Macan.

Svi se mi slaĹžemo da trebaju doma?i autori, svi se mi slaĹžemo da ih treba poticati, svi se mi slaĹžemo da njihove radove treba i filtrirati. Jedini je problem [?]to se praksa razilazi u dva ekstremna smjera!

Realisti?no, krene li se Ĺ i[?]ovi?evom logikom, objavit ?e se plus-minus sve u ?uture, pa bude li [?]togod i ?itljivo, tim bolje. Marx je uostalom tvrdio da kvantiteta daje kvalitetu.

S druge strane, nabiju li se pak Macanova mjerila, godi[?]nje ?e moŞda pro?i materijala za jednu i pol zbirku (Sferakonska, uz pokoju pri?u tu i tamo), a romana ?e biti doslovce jedan u deset godina, ako ne i manje. Ovaj potonji pristup podsje?a me na depresivni opis [?]to je o slovenskom SF-u dao Žiga Leskov[?]ek (http://www.sfera.hr/parsek/br75/ziga.php).

Gdje je pravi put prosvjetljenja i istine? Kojom svijetlom stazom se popeti na planinu Wodan? Osobno tendiram Macanovom pristupu, pa stoga ne bih i[?]ao na kompromise, iako sam svjestan da je takav pristup - osobito na kratak rok - pone[?]to opasan.
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Unread post by Alien2dio »

Aleksandar Žiljak wrote:Drugim rije?ima, nema nikog tko ?e na[?]oj u pravilu intelektualno lijenoj ?itala?koj publici re?i [?]to je dobro, a [?]to ne.

Onda se dogodi da na[?] ?itatelj nai?e na "Prodor" ili "Vanijan" ili "U an?eoskom liku zvijeri", po?ne se s time mu?iti, baci knjigu u kut i kasnije vi[?]e ne?e nikakav hrvatski SF/F/H Ĺžanr! Eto, u tome je kvaka!
Po meni to nije problem domaceg SF-a, osobno mi ne treba tudje misljenje da mi kaze sto ja volim. Veci mi se cini problem sto je SF sustavno bio marginaliziran (ne samo u HR-u) i samim tim nije se tretirao kao knjizevnost ravna bilo kojoj drugoj.
Opcenito hrvatska knjizevnost se ne dozivljava, isto kao ni hrvatski film ili hrvatski strip. Bit ce da vrijedi stara "niko nije prorok u vlastitom selu" i mislim da tu leze razlozi zasto se ne citaju domace knjige.
Miljon hrvata ce uzeti citati knjige Danielle Stell ili gledati amerikanske filmove koji vrijedjaju inteligenciju gledatelja ili pak reci da je Zagor vrhunac strip umjetnosti. A s druge strane ce gledati blijedo u tebe kad im spomenes Vanju Spirina, Darka Macana, Edvina Bijukovica...
Last edited by Alien2dio on 28 Jul 2004, 11:24, edited 2 times in total.
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Unread post by Alien2dio »

Ili bambi molestersa u glazbi. Ljude su morali biti prvo prepoznati u bijelom svijetu da bi se ovdje netko sjetio da postoji nekakav band iz Siska koji svira najbolji surf na svijetu i vidi vraga, predgrupa su REM-u.
Kakva smo mi to nacija :shock:
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
Post Reply