NDH 2033

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Re: NDH 2033

Unread post by Acrodyn »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:
Acrodyn wrote:Nakon par dana negativnih komentara i uvreda treba nam nešto takvo što se tiče našeg teksta! :zubo:
A očekivali ste pohvale na Dnevno ha eru? Ili večernjaku? :lol2:
O čemu ti? Pa na dnevno hr nas obožavaju. :zubo:
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: NDH 2033

Unread post by Nazir »

A da vi skupite sve te linkove i postavite ovdje? Ja sam čuo samo za onaj s Indexa :tapsh: :tapsh:
User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Re: NDH 2033

Unread post by Acrodyn »

Dnevno.hr

Večernji

T-portal

Ima toga još, ali imaju dosta manje komentara pa ne znam isplati li se slati. Dnevno je jedina stranica gdje su nas baš u članku popljuvali, barem koliko ja znam. :P

Pričaš da si vidio na indexu, ali mislim da na indexu nismo objavljeni. Jesi pomješao s nekom drugom stranicom ili nisam informiran oko toga? :scratch:
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: NDH 2033

Unread post by Brumiko »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:
Acrodyn wrote:Nakon par dana negativnih komentara i uvreda treba nam nešto takvo što se tiče našeg teksta! :zubo:
A očekivali ste pohvale na Dnevno ha eru? Ili večernjaku? :lol2:
A što ne valja s Večernjakovim osvrtom? Objektivno da objektivnije ne može biti! Možda čak pomalo blagonaklono.

Ja sam pročitao jedan dio, i uopće se ne osjećam tako milostivim kao Večernjakova novinarka. Zapravo, mislim da je ova zbirka priča školski primjer zašto "dosta hrvatskih ljubitelja SF-a ne želi čitati hrvatski SF", o čemu se nedavno raspravljalo.
User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Re: NDH 2033

Unread post by Acrodyn »

Brumiko wrote:
SAMSUILUNOV OTAC wrote:
Acrodyn wrote:Nakon par dana negativnih komentara i uvreda treba nam nešto takvo što se tiče našeg teksta! :zubo:
A očekivali ste pohvale na Dnevno ha eru? Ili večernjaku? :lol2:
A što ne valja s Večernjakovim osvrtom? Objektivno da objektivnije ne može biti! Možda čak pomalo blagonaklono.

Ja sam pročitao jedan dio, i uopće se ne osjećam tako milostivim kao Večernjakova novinarka. Zapravo, mislim da je ova zbirka priča školski primjer zašto "dosta hrvatskih ljubitelja SF-a ne želi čitati hrvatski SF", o čemu se nedavno raspravljalo.
Ne mogu objektivno komentirati zbirku na kojoj sam radio, ali zato mogu ovo posljednje.

Mislim da si malo fulao sa svojim "školskim primjer". Samo prošle godine je u nas izašlo par romana koji bi puno bolje poslužili kao nešto takvo. Romani koji su toliko tematski zastarjeli da ja ne znam što traže u dvadeset i prvom stoljeću (a možda i još koju deseticu unazad). I onda se kao "školski primjer" etiketira zbirka priča gdje je svaki pisac unio neku svoju viziju i svoj stil. Jednostavno ne bih zbirku općenito stavio kao "školski primjer" ičega, eventualno poneku priču zasebno, ali i to nema toliko jak utjecaj koliko ima jedan roman. Jer ako će nešto masama koje vole SF upasti u oči, to će biti baš romani, a ako je taj isti tematski sličan tamo nekoj epizodi originalnog star treka, a izašao je 2013 godine, biti će odbačen i zaboravljen. I u konačnici će to biti razlog zašto se ne čita hrvatski SF.

E sada, da sam ovdje stao s porukom vjerojatno bi me napao s jednom očitom činjenicom, a ta je da je i distopija kao takva jako zastarjela. No, nažalost, u trenutnoj je situaciji u Hrvatskoj bila itekako prikladna. I tematika je definitivno očita iz naslova, tako da ljubitelji SF-a su mogli komotno zaobići zbirku čija im je tema već dosadila i ne očekuju ništa novo. Ali stvar je da se zbog trenutne situacije našlo nešto ljudi koji inače ne čitaju SF, a koje je privuklo ovo što smo pisali. Dobro, ajde, mnogi su nas popljuvali bez da su pročitali išta :D , ali možda će efekt biti sasvim suprotan od tvog mišljenja. Možda koristeći nešto aktualno pozovemo još ljudi, koji inače uopće ne čitaju SF, da počnu. No to je možda samo moje jako ambiciozno razmišljanje. U konačnici, vrijeme će reći svoje.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: NDH 2033

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Zoran wrote:Bajdvej Samsunže, nisam li ja tebi poslao neki mejl s nekim pitanjem vezanim uz neke priče?
Uf, da, zavoravih ti odgovoriti! :x U gužvi sam ovih dana zbog priprema, jer idem u Italiju na mjesec dana, pa mi je to skroz slip of maj majnd. Odgovorit ću ti.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: NDH 2033

Unread post by Zoran »

Acrodyn wrote: Mislim da si malo fulao sa svojim "školskim primjer".
Brumiko je u drugoj raspravi iznio teoriju o tome kako je jedan od glavnih razloga nezainteresiranosti čitatelja za domaći sf takozvani "Plimaški sindrom", prema časopisu "Plima". To bi se odnosilo na priče s pretjeranim propovijedanjem određene ideološke poante, posebno uz ismijavanje onih koji misle drugačije ili "ne razumiju".

E sad, ja još nisam naučio procijeniti broj čitanja prema broju downloada. Zbirka je za sad downloadana oko 2000 puta, ne znam smijem li iz toga pretpostaviti da ima oko 200 čitanja? Što bi za naše pojmove bilo dosta dobro, obzirom da je friško izašla.
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: NDH 2033

Unread post by Nazir »

Acrodyn wrote:Pričaš da si vidio na indexu, ali mislim da na indexu nismo objavljeni. Jesi pomješao s nekom drugom stranicom ili nisam informiran oko toga? :scratch:
Da, ja sam pomiješao Index i Dnevno ... Doduše, T-portal i Večernjak su skroz neutralni, samo su objavili vijest ...

Brumiko wrote:Ja sam pročitao jedan dio, i uopće se ne osjećam tako milostivim kao Večernjakova novinarka. Zapravo, mislim da je ova zbirka priča školski primjer zašto "dosta hrvatskih ljubitelja SF-a ne želi čitati hrvatski SF", o čemu se nedavno raspravljalo.
Cijenim mišljenje, ali plz. de malo argumentiraj. Pročitao sam zbirku i stavit ću osvrt, ali mi je generalno neka četvorka. Ima par glupih, par super priča ... Pomoglo bi kada bi istaknuo što te točno najviše svrbi na konkretnim primjerima. To te molim kao uslugu svima koji pišu jer bez konkretnog inputa nema poboljšanja. Ovo što Krušvar spominje Plimaški sindrom, da, zbirka dosta pati od toga, ali me zanima i dalje ...
User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Re: NDH 2033

Unread post by Acrodyn »

Nazir wrote: T-portal i Večernjak su skroz neutralni, samo su objavili vijest ...
Jesu, da. Nije u njima problem, poslao sam te linkove zbog komentara. Tamo su ljudi bili manje neutralni, blago rečeno. :happy1:
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: NDH 2033

Unread post by Zoran »

Acrodyn wrote:
Nazir wrote: T-portal i Večernjak su skroz neutralni, samo su objavili vijest ...
Jesu, da. Nije u njima problem, poslao sam te linkove zbog komentara. Tamo su ljudi bili manje neutralni, blago rečeno. :happy1:
Ti se isto čudiš kao da nikad nisi vidio komentare po internetskim portalima :kava:
User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Re: NDH 2033

Unread post by Acrodyn »

Zoran wrote: Ti se isto čudiš kao da nikad nisi vidio komentare po internetskim portalima :kava:
Touche, ali do sada nisu bili nikako usmjereni prema meni pa su automatski bili manje kul.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: NDH 2033

Unread post by Milena »

Evo, da dam samo vrlo površan feedback -- površan jer zbirku nisam ozbiljno pročitala, već samo prolistala, iz raznih razloga, od kojih je najvažniji, jednostavno rečeno, taj što je cijela zbirka neka vrsta gorkog vica. I tu, čini mi se po onome što sam od priča vidjela, leži i njen najveći problem.

Naime, u čemu je stvar. SF (shvaćen kao spekulativna fikcija) ima, po mome, tri moguća opravdanja za svoje postojanje: jedan je da govori o onome što bi (i kako) moglo biti, drugi je da kritički tematizira ono što jest, a treći je čista priča, onaj famozni sensawunda, eskapizam, zovite to kako hoćete. Najbolji SF uspijeva spojiti sve troje; osrednji SF ubada dvije od tri stvari, a loš ostaje samo na jednoj. Priče koje sam ja vidjela ovdje uglavnom ostaju samo na kritičkom pristupu, i na tome su mi većinski padale, gubeći me kao čitatelja unutar prva dva-tri odlomka. Neke od ideja činile su mi se zanimljivima, ali samo ideja nije dovoljna da mi da razlog da čitam priču do kraja. Možda je to dijelom i profesionalna deformacija, instinktivno kretanje dalje onog časa kad nemam dobrog razloga da nastavim po tekstu, ali trenutno zbilja nemam ni vremena ni volje prisiljavati se da u sitne noćne sate čitam nešto do čega mi zapravo nije stalo.

Kad budem imala više vremena ( :lol2: :lol2: :lol2: ), dat ću si truda da pročitam cijelu stvar od početka do kraja, pa možda budem imala i suvislijih komentara. Zasad, dok mi je čitanje za vlastiti gušt nešto što moram uguravati u vožnje tramvajem i neprospavane noći, ostat ću na ovakvoj ocjeni. Zamisao nije loša, i očito je da je marketinški opravdana -- kad je zadnji put neka SF zbirka dobila toliko javnih reakcija? -- ali nisam primijetila da je dovoljno dobro realizirana. Moguće je, naravno, i da griješim.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: NDH 2033

Unread post by Xaotix »

Evo još jedne recenzije
Randomness is strong with this one!
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: NDH 2033

Unread post by Nazir »

Pošto sam napisao "službenu" recenziju iz posta gore, dajem još mali dodatak na svaku priču pojedničano, po mom "poznatom" NOSF stilu recenziranja :zubo:

I da, samo generalno - jako mi je drago da je Milena napisala ovo gore jer je u biti pogodila bit - zbirka je fora, ali nije baš za petice. Najviše je manjak po tome što se ta politička poruka ponegdje toliko silovito utiskivala da se malo pogubi onaj osnovni dio priče i kvalitetnog pisanja ... No, ima par stvarno dobrih iznimaka.

I napomena, mnoge priče imaju mnogo više dobrih elemenata nego što sam navodio, ali mi je ovo već drugi review za ovu zbirku pa mi treba odmor od tipkanja :tapsh:

Zoran Žmirić – Lanac
Veoma prikladna priča za otvaranje zbirke, dobro uvodi čitav štih NDH. Isprva se smiješ svim tim idejama, a kasnije, kao i sa ostatkom zbirke, sve više plačeš jer vidiš da nije tako daleko od sadašnjosti. Ono što mi u ovoj priči nije štimalo je dio od zatvora na dalje. Kao, robijaš koji 14 – 16 sati dnevno provodi u teškom fizičkom radu usput vodi čitav pokret otpora i zna kad se neka mušica čula u kardinalovoj sobi na Kaptolu … Kužim da se referira na političare i mafijaše koji i iz zatvora vode svoj biznis kao da ništa nije bilo, ali u ovom obliku mi nije sjelo. Također, kraj nejasan. Gl. lik na sve to izbaci sadržaj želudca, a nekako sam dobio dojam da je oduvijek bio „negativac“ koji u biti nije imao problem s društvenim uređenjem i sl.

Lea Stoiljković Medved – Tunel
Fora priča koja se referira na ženske probleme u novom uređenju. Svidio mi se stil, ideja i sl. No, kraj mi je nekako previše manjkav. Čitavu priču gradi oko tunela koji možda jesu, možda nisu, sve se vrti oko njih, a onda nula bodova. Kužim da je bit bila u ugođaju, ali fali i ovaj drugi dio.

Hana Dagostin – Dan sedmi
A ono, tako – tako. Kratka, ok je, ali ništa što bih pretjerano istaknuo.

Robert Vrbnjak - Jedan dan u životu Hrvoja D.
Zanimljiv splet humora i ozbiljnosti, ima nekih detalja koji dosta dobro funkcioniraju. Ono, ide …

Mladen Blažević – Dušebrižništvo
Standardne stvari o nejednakosti u društvu pa ih neću toliko isticati … Malo me bunilo jer se ovdje pojavljuju srbi, bosanci i sl. Po tome mi više liči na Jugoslaviju 2033 nego NDH :D

Zoran Krušvar – Heroj
Mislim da je ovo najbolja priča iz zbirke i da najbolje pokazuje neko „realno“ stanje kako bi stvari izgledale. Također, ima jako fin splet elemenata sf-a + ljudskosti što je čini dobrom u smislu priče, a ne samo društvene kritike.

Carmela Žmirić – Pomajka
Poprilično mi se svidjela i dobro mi je odrađena. Fino napisano, OK ideja i izvedba … Također, bar ima mali tračak svjetla na kraju priče.

Majda Jurić – Bolja beba
Jako zanimljivo. Neobično je čitati o bogatom sloju nakon svog onog jada i bijede … Ugl, ide sasvim fora, a mislim da je kraj priče i završna rečenica definitivno najveći plus svega :D

Dajana Šalinović – Okupacija
A, opet autorica koju sve više čitam naokolo, a i ovaj put je poprilično dobro napravila posao. Svidjelo mi se kako je smislila stvari, a kraj je također dobar i stvarno ga nisam očekivao!

Mladen Blažević - Gdje provesti vikend?
A ono, ima fora ideju, ali mislim da je provedba slaba. Najviše je problem u nekim sf detaljima koji su mi bez logike. Ne znam sad brojku, ali gdje je smisao toga da u Zagrebu NDH živi samo 4-6 tisuća ljudi? No, čita se OK, ide lagano …

Eva Rodić – Predivan je život!
Isto OK, nije mi ništa ludo za istaknuti. Dosta dobro prenesen mentalitet gl. lika.

Davor Mandić – Naši i vaši
Imam dojam (potkrijepljeno biografijom) da autor nije baš shvatio ovaj projekt ozbiljno i onda je napisao … a ono, čušpajz koji baš i nema smisla niti šarma.

Igor Beleš – 33
Vrlo, mnogo dobro. Možda druga po redu, iza Krušvarove. Glavni razlog zato što mislim da je autor odlično prenio perspektivu male djevojčice i da je stvarno uvjerljivo dok je čitaš. Ima super detalje, čita se napeto sve do … onoga što mi je nekako skroz uprskao, susreta s nekim luđakom u šumi. Nekako mi izgleda da je autor htio dati još malo društvene kritike pa je ubacio tog lika koji još malo drvi po svojoj tužnoj sudbini. Ili je to trebalo nekako drugačije ili ga maknuti.

Goran Gluščić – Jehudiel
Jako kratko i fora. Dobio sam je na čitanje i prije same zbirke kad sam se lomio od smijeha na sve te „Amen“ i sl. fore. Ovako među svima ovima se to malo pogubi i poprima puno mračniji ton, to je zanimljiv pokazatelj kako raspoloženje i kontekst utječu na dojam neke priče.

Majda Jurić – Rekonkvista Mars
Naj SF-ičnija priča. U biti je jako fora i svidjela mi se. Ima zanimljivu ideju. Malo li-la to o balkanskim ratnicima na izvoz, ali je u biti stvarno dobra. Potakla me na suosjećanje s gl. likovima što mi se svidjelo na način da nema nekakvih crnih tema, krvi, smrti i ne znam čega, a u biti opet dobro prenosi poruku.

Lea Stoiljković Medved – Hidden folder
Veoma dobro, emotivno i jasno, a opet s nekim dobrim elementima humora. 'Plodne maternice' kao ime grupe su mi bile … a ono, nešto hladno i ledeno mi je prošlo kralježnicom :D

Alen Brabec – ŽMK
Isto OK, brzo se čita i ima nekih dobrih i smiješnih elemenata.

Alen Kapidžić – Otac, sin i duh
Veoma mnogo dobro, svidjelo mi se za kraj. Dobar naglasak na ljudskim sudbinama, zanimljiva ideja. Doduše, ako sam dobro izvukao zaključak – priča kaže da seksualno zlostavljanje djece kod njih isključivo stvara homoseksualne sklonosti. Slažem se da jedno može voditi do drugog, ali mi se čini da je to za potrebe priče stavljeno na n-tu potenciju.
Post Reply