Sirius B - Treba li nam (još) jedan SF časopis

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

proteus77
Pa'u 10. razine
Posts: 333
Joined: 27 Aug 2005, 11:27
Location: Slavonski Brod

Re: Sirius B - Treba li nam (još) jedan SF časopis

Unread post by proteus77 »

Jel bio Horak na Liburniconu, jel donio jedanaesticu? :fuch:

Na fejsu piše uskoro, ovdje da je trebao izać za Liburnicon, nadam se da je forum točniji bio.
User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Re: Sirius B - Treba li nam (još) jedan SF časopis

Unread post by Acrodyn »

Ništa od toga se desilo nije...
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Sirius B - Treba li nam (još) jedan SF časopis

Unread post by Nazir »

Acrodyn wrote:Ništa od toga se desilo nije...
Pohvalit ćemo babu Horaka da se ništa nije desilo na Liburniconu, ali da nije ni dolazio zato da može završiti odmah u komadu 2 broja :tapsh:
proteus77
Pa'u 10. razine
Posts: 333
Joined: 27 Aug 2005, 11:27
Location: Slavonski Brod

Re: Sirius B - Treba li nam (još) jedan SF časopis

Unread post by proteus77 »

Stigao Sirius br. 11 meni u Slavonski Brod!

I piše da sam pretplaćen još samo na broj 12...

Ovako, u malo većem uvodniku Horak "opleo" po Sferi, zanimljivo. :zubo:

Sadržaj broja:

Cat Rambo, pa apsolutni dragulj broja- priča velikog urednika Astoundinga Johna W. Campbella Jr.-a "Tko je tamo?" (Who goes there?), inače po njoj je prvo 1951. C. Nyby (a u biti Howard Hawks) snimio The Thing from another world, a onda i 1982. Carpenter Stvora, super; slijedi priča Guin Wymana (kucamo na vrata zaboravljenih asova, again), pa stari poznanik iz dvobroja, Ken Liu; opet slijedi zanemarena autorica, Margaret St. Clair, i na završnoj stranici legendarni Živko Prodanović s minijaturom. Zdeslav Benzon se raspisao na 17 stranica s malo oproštaja od preminulih velikana i pričama o dobitnicima SF nagrada u zadnje vrijeme...


Uglavnom, bacam se odmah na čitanje Who goes there?, znam da sam je skinuo u originalu s nekog sajta, al da vidim kakva je u prijevodu...
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Sirius B - Treba li nam (još) jedan SF časopis

Unread post by LordShaper »

Oho, uvodnik zvuči zanimljivo :zubo:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Sirius B - Treba li nam (još) jedan SF časopis

Unread post by Nazir »

LordShaper wrote:Oho, uvodnik zvuči zanimljivo :zubo:
Sad i mene zanima :lol:
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Sirius B - Treba li nam (još) jedan SF časopis

Unread post by Sandman »

Sad čekam doći doma da vidim da li je stiglo. :zubo:
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Sirius B - Treba li nam (još) jedan SF časopis

Unread post by LordShaper »

Mhm, ja mislim da ću ga tek na Rikonu dobiti... Glavno da nas od cijelog časopisa priče najmanje zanimaju :lol:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Sirius B - Treba li nam (još) jedan SF časopis

Unread post by niniane »

Dajte uvodnik za nas koji nemamo taj broj Siriusa B ;)
... characters, personalities, stories and larps...
proteus77
Pa'u 10. razine
Posts: 333
Joined: 27 Aug 2005, 11:27
Location: Slavonski Brod

Re: Sirius B - Treba li nam (još) jedan SF časopis

Unread post by proteus77 »

Pošto je praznik i nemam što radit, evo ukratko za vas kojima još Sirius B nije stigao il niste pretplatnici.

Uvodnik urednika ovaj put ima 4 (!) stranice umjesto uobičajene jedne. I podnaslovljen je: Rasprava o raspravi o domaćem SF-u.

Odmah se Horak pita jesu li rasprave o stanju CRO SF-a stihijska ili redovita pojava i kakva je od njih korist uopće?

To sve je potaknuto raspravom na OVOM forumu. :cheers: :occasion9: :zubo:

E sad malo kratim:

Veli da takve rasprave trebaju, ali da iza njih treba uslijedit nešto da bi se narečeno stanje i popravilo. Neki linićevski "paket mjera". E sad, tko bi trebao to provesti?

Uglavnom veli da se stalno drvi isto na tim raspravama i iza tog se ništ ne dogodi. Tu se obrušio i na nakladnike i urednike (Antičević, Lokotar, Izvori, Zagrebačka naklada). Onda i na klupsku scenu, referirajući se na SFeru i klupske sastanke koji se svode na piće i druženje (a ne na rasprave o pročitanom, i tu se sjeća good ol' times i Ivanićgradske i desetke, dvadesetke i svih tih zadimljenih prostorija...)

Onda malo lamentiranja kak se domaće ne kupuje i ne čita, a ne radi se to jer se ne izdaje, a ne izdaje se jer to ne bi nitko ni čitao i tako...

Tu je malo opleo i po sferakonskoj zbirci, da ljudi to uzmu pa ne pročitaju il čak ostave (!) pa organizatori to skupljaju po FER-u... (ako je ovo istina, nek mi netko onda po jedan primjerak Zagroba i Struni nemira pokloni :zubo: :oops: )

Posuo se Horak pepelom i reko da ne plaća članarinu i ne dolazi na Kajzericu, al da bi dolazio kad bi se tamo radilo nešt da se pokrene nešt, a ne da se svede na "klupsko druženje uz pivu s ljudima kojima se mogu nać i na pivi bez klupe" (ovdje mi je interesantno kako je malo jezično zglajzao jer se klupski sastanak ne odnosi na klupu, neg valjda na klub :lol: :D :scratch: ).

Uostalom, Rikon je blizu pa ćete tamo pokupit Siriuse B i pročitat sami pa odmah upitajte Horaka što je uvodnikom htio reći. :)

Nota bene, na br. 11 piše da je broj za svibanj/lipanj 2013, znači li to da je i 12. već u pripremi? Nek ga to netko priupita na Rikonu i pozdravi od mene, eto.

Nadam se da sam ovime zadovoljio vašu znatiželju. :vrag: :kava: :happy1: :fuch:
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Sirius B - Treba li nam (još) jedan SF časopis

Unread post by Nazir »

Referirat ću se na ostalo kasnije, djelom se slažem s nekim stvarima, djelom mislim da su više posljedica jednostavne promjene koja s vremenom dođe i neke stvari ne mogu biti iste kao što su nekad bile.

No, ovo mi je malo previše zapelo u oko:
proteus77 wrote:Tu je malo opleo i po sferakonskoj zbirci, da ljudi to uzmu pa ne pročitaju il čak ostave (!) pa organizatori to skupljaju po FER-u... (ako je ovo istina, nek mi netko onda po jedan primjerak Zagroba i Struni nemira pokloni :zubo: :oops: )
Svaki posjetitelj dobije zbirku ako je platio upad. Naravno, dio tih ljudi, možda čak većina, ne pročita zbirku jer ih možda ne zanima, što god. Znam da i dosta pročita. No, da organizatori skupljaju po FER-u ostavljene knjige ... e to je glupost. Jerbo, u organizaciji sam 5-6 godina i nikad mi se nije desilo da sam vidio ostavljenu zbirku, kamoli ih "skupljao"po FER-u. Možda je malo problem da se urednik previše upustio u lamentiranje pa je onda otišao u ekstrem, ali ... jbg Proteus ... stvarno nema tih "ekstra odbačenih zbirki" :zubo:
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Sirius B - Treba li nam (još) jedan SF časopis

Unread post by niniane »

What David said :)
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Sirius B - Treba li nam (još) jedan SF časopis

Unread post by Xaotix »

Jedanaestica je na vrhu "Za čitat" hrpe, čim prorešetam Lutza, a Dvanaestica bi mogla kompletirati tucet već na Rikonu, ako se stigne...

A što se uvodnika tiče, što reći nego da je poanta na mjestu. Najgore od svega je što sam u posljednjih desetak godinica čitao nekoliko sličnih sadržajem. Ma što sličnih, identičnih. I to iz vremena kad je navodno sve bilo u uzletu. Tako da, izgleda, napretka zaista nema. :(

Inače, sjajna vemena Ivanićgradske su imale malu prednost. Nije bilo svih medija di se ekipa može raspisati o svemu i svačemu. Ako si htio raspravljati o nekoj knjizi, mogao si imati sreće pa imat susjeda kojeg su zanimale iste stvari ili potegnuti do obližnjeg SF kluba. A danas, "koji ću K... tamo, kad sam sve rekao na fejsu i goodreadsu?" (citat!) Da ne ispadnem grintavi dedica... :bilo: Odo ja čitat!

PS. nego, u SFeri se još uvijek raspravlja o knjigama, serijama i filmovima... Ali to ide pod ono "druženje", i kaotičnu raspravu. A tko želi nek se javi za book club ;)
Randomness is strong with this one!
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Sirius B - Treba li nam (još) jedan SF časopis

Unread post by LordShaper »

Xaotix wrote:Jedanaestica je na vrhu "Za čitat" hrpe, čim prorešetam Lutza, a Dvanaestica bi mogla kompletirati tucet već na Rikonu, ako se stigne...
'oćel bit neka recenzija Lutza?
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
Post Reply