Što trenutno čituckate?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by poison »

čitam neke ne-SF lagane stvari, a što se SF-a tiče, mieville i dalje. sada čitam un-lun-dun i jako mi se sviđa. (mislim, unbrellas i binjas? :D what's not to like?) i ide puno brže od krakena i embassytowna. očito da sam na mentalnom nivou teenagera ;)
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Dijelom po direktivi ("ako sam morala ja, bogami ćeš i ti") a ećim dijelom iz radoznalosti (autorica nam dolazi u opatiju za dva tjedna) pročitao sam Kushielovu strijelu br.1 Jacqueline Carey. To je ono rascapareno Algoritmovo izdanje za kioske (4 dijela knjige, jedan tjedno), dakle prvi od četiri dijela prvog dijela trilogije :scratch:

Pretpostavljam da je ideja bila prodat jeftino knjigu za plažu (dobar džepni format), ali ne znam koliko će to supjeti s obzirom da se u tih prvih 190 stranica ne događa ništa. Ima par udioca koje bi potegle dalje, ali ne znam da li su toliko jake da se čitatelju da otići do kioska po slijedeću četvrtinu. Sudeći po kratkom sadržaju na wikipediji, sve što se i događa u knjizi se događa nakon te 200. stranice, ali broj prosječnih čitatelja i čitateljica u hrvatskoj koji to znaju je zaista minimalan.

Nije sve tako crno: worldbuilding nije loš, a i ljubitelji dvorskih intriga i zavjera će doći na svoje (vjerojatno ima nečeg u dijelovima 2-4).
Ako tražite sočne opise seksa i putenog isčekivanja koje se obećavaju u blurbu, slobodno tražite dalje. Carey je tu reputaciju morala steći negdje drugdje...

Zasad, prema početku, teško da ću se mašiti ostatka iako mi taj kratki sadržaj obećaje sve i svašta.
Randomness is strong with this one!
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by poison »

čitala prije par godina. neloše.
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Rekao bih da je to zbog one tri četvrtine koju nemam volje loviti po kioscima :lol:
Možda ovisi o trenutnom prijevodu. Jasno mi je da ekipa iz Terre d'Ange ima prdjeve i riječi za opise koje nitko drugi nema, ali opisi su mi u prijevodu malo natrpani i monotoni. Tko zna, možda i pokušam ako naletim na original. :sleepy2:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Milena »

Xaotix wrote:Rekao bih da je to zbog one tri četvrtine koju nemam volje loviti po kioscima :lol:
Možda ovisi o trenutnom prijevodu. Jasno mi je da ekipa iz Terre d'Ange ima prdjeve i riječi za opise koje nitko drugi nema, ali opisi su mi u prijevodu malo natrpani i monotoni. Tko zna, možda i pokušam ako naletim na original. :sleepy2:
Nisam čitala prijevod, ali tekst u originalu nije baš sasvim jednostavan, tako da je moguće da je tu (bar dio) problem(a).
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Afro
Puppeteer
Posts: 102
Joined: 09 Nov 2010, 14:51

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Afro »

Nog wrote:Potpuno se slazem za "Rat miru", knjiga ima sve da bi bila dobra, ali nikako da me uvuce
Iskoristio plažu za čitanje do kraja. Roman sa dobrom idejom, ali kilavom realizacijom. Kao da ju je Vinge pisao u cajnotu ili preko one stvari, samo da nabrzaka stavi nešto na papir, pa trk na drugu stranu da mu ne zagori ručak.

Usput sam iskoristio odmor i za "Božji čekić" A.C. Clarkea. Što reć'. Odličan. Makar sam neko vrijeme izbjegavao Clarkea zbog posljednje dvije Odiseje, koje sam relativno nedavno pročitao, a koje su zbrlj-mrlj.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Connie Willis: Doomsday Book.
Počelo dobro,već na 34 stranici imam podjelu na likove koje volim i mrzim, ali društvacne je vrlo dvodimenzionalno. Zasad. Vidjet ćemo kako se stvar razvija u slijedeće tri četvrtine..
Randomness is strong with this one!
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by arkturuz »

Pročitao Book of Skulls Roberta Silverberga, te Mockingbird Waltera Tevisa. Book of Skulls nije nešt - volim Silverberga, ali ovo mi je osrednje. Četiri glavna junaka čiji se unutarnji glasovi slijevaju u jedan sa sitnim varijacijama.

Mockingbird je s druge strane jako dobra knjiga. Odlično ocrtano raspadanje društva u nepismene i nadrogirane idiote uzork kojima su (većinom) suicidalna ponašanja robota čiji mozgovi su kopije pravih ljudi ali sa prebrisanim sjećanjima. U samome tekstu i biografskom stilu pisanja glavnih junaka koji pričaju radnju primjeti se razlika u razini znanja i shvaćanja svijeta. Nije predepresivno :)
There's death from the beginning to the end of time
And I'm the cosmic champion and I hold a mystic sign
And the whole world's dying and the burdens mine
And the black sword keeps on killing 'til the end of time
User avatar
Afro
Puppeteer
Posts: 102
Joined: 09 Nov 2010, 14:51

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Afro »

Pročitao "Susret s Ramom" - jako dobar roman. Izvrstan čak. Ohrabren sa zadnja dva Clarkeova pročitana djela, odlučih se na nastavak, "Rama II" i... Ništa. Nula bodova. Ista stvar kao i zadnje dvije Odiseje, Clarke je napisao arhaičan SF.
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by LordShaper »

Ramu 2 je pisao Gentry Lee, to što je Clarke naveden na koricama je samo marketinški uvjetovano. A i ono, u pisanju se osjeti da Clarke nije imao veze s R2. Al' za druge dvije Odiseje se ne može tako izvući :zubo:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Brumiko »

arkturuz wrote:Čitam mnogo cool "House of Suns".
Dobar roman! Ostavi te zapanjenim pred ogromnošću univerzuma. Interesantan je motiv prolaznosti svake civilizacije u kontekstu te prostorne i vremenske ogromnosti univerzuma. Sličan motiv javlja se i u Reynoldsovom Pushing Ice, u Jazbini na nebu Vernora Vingeja i, naravno, kod Poula Andersona, praoca svih takvih tema, u Tau Zero. Sasvim suprotno od space opera vulgaris gdje brod nakon jednog vuuššš u vakuumu dojde do ruba galaktike na doručak.

Ja sam House of Suns uzeo u ruke nakon što sam pročitao aposlutno sve iz Revelation Space univerzuma. House of Suns mi je zato došao pomalo kao šok. Naime, Revelation Space je mračan univerzum, hororast. Suprotno tome, unatoč... nesretnim premisama koje su prouzročile konflikt u fabuli House of Suns, taj roman je vedar skoro kao neki "omladinski" SF tipa Bjažića & Furtingera ili Julesa Vernea.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Brumiko »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:Ne znam, meni je ta knjiga (Rat miru) onako... iz nekog me razloga nije povukla iako je tema dobra. A baš bih volio da mi s svidjela. :(
Moj buraz totalno okida na postapokaliptične, falloutovske teme, ali ga Rat miru također nije povlekel. Meni je bilo oke, iako jest čudno miješati tu tematiku s, de facto, prostorno-vremenskim paradoksima.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Brumiko »

Afro wrote:Pročitao "Susret s Ramom" - jako dobar roman. Izvrstan čak. Ohrabren sa zadnja dva Clarkeova pročitana djela, odlučih se na nastavak, "Rama II" i... Ništa. Nula bodova. Ista stvar kao i zadnje dvije Odiseje, Clarke je napisao arhaičan SF.
Nisam siguran koliko je Clarke tu imao svoje prste. No, kaj, bar se navčiš problematici održanja ljudske genetske raznolikosti u "Adam i Eva" uvjetima. Preciznije, u "Adami i Eva" uvjetima. ;)
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 768
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Zeljko »

Afro wrote:Pročitao "Susret s Ramom" - jako dobar roman. Izvrstan čak. Ohrabren sa zadnja dva Clarkeova pročitana djela, odlučih se na nastavak, "Rama II" i... Ništa. Nula bodova. Ista stvar kao i zadnje dvije Odiseje, Clarke je napisao arhaičan SF.
aaa jbg ja ću uskoro treći put čitati ramu i nastaviti sve da pročitam
isto tako i odiseju planiram
šteta...
ljudi koje znam kažu da im se sviđa rama II ali da je odiseja zapravo skoro pa knjiga zahvala svima i svakome :zubo: :lol:
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
Post Reply