Što trenutno čituckate?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
suaco
Puppeteer
Posts: 166
Joined: 09 Jun 2009, 09:42
Location: Zemlja čokolade i piva

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by suaco »

a cuj, ako ne ide - ne ide, ne moras se forsirati ;) probaj za par godina, mozda ti bude onda bolji :)
Štajaznam tko je kriv, ja čitam knjige o zmajevima, a ne vijesti. (Zoran)
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Nazir »

poison wrote:i sad se opet osjećam glupavo, jer si n-ta osoba koja hvali sandersona. a ja sam krenula čitati elantris, pa mi nekako nije sjeo i odustala sam. pa sam krenula čitati mistborn, i nekako mi nije sjeo. ali evo, svečano obećavam da ću pročitati prvi dio mistborn do kraja, možda je isti slučaj kao i s mievilleom, od kojeg bih odustala do 50. stranice da ga nije preporučila milena.
Da se nadovežem, počeo sam s Mistbornom i postao sam ovisnik. Ne znam zašto ti nije sjeo, al ja se baš guštam (na štetu svih ostalih aktivnosti koje bih trebao raditi) :x
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Milena »

poison wrote:i sad se opet osjećam glupavo, jer si n-ta osoba koja hvali sandersona. a ja sam krenula čitati elantris, pa mi nekako nije sjeo i odustala sam. pa sam krenula čitati mistborn, i nekako mi nije sjeo. ali evo, svečano obećavam da ću pročitati prvi dio mistborn do kraja, možda je isti slučaj kao i s mievilleom, od kojeg bih odustala do 50. stranice da ga nije preporučila milena.
Ak' te to tješi, meni je Sanderson a major yawn. Mislim, nema tu ničeg bitno novog, ni konceptualno ni stilistički. Tak da... (Disclaimer: čitala sam samo prvu, navodno je druga bolja. Ali nije mi dao ni jedan razlog da je pročitam.) :kava:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Nazir »

Završio Scalzijeve Redshirts - nisam baš bio tako oduševljen kao generalna većina. Kao ideja, stvar je super, ali izvedba mi je poprilično loše napravljena. Ima trenutaka kada sam se dobro nasmijao, ali sam stalno imao osjećaj kao da čitam (loš) fan-fic star treka (da, jasno mi je da je to poanta, ali je moglo biti mnogo bolje napravljeno) ... 3/5
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Sandman »

Nazir wrote:Završio Scalzijeve Redshirts - nisam baš bio tako oduševljen kao generalna većina. Kao ideja, stvar je super, ali izvedba mi je poprilično loše napravljena. Ima trenutaka kada sam se dobro nasmijao, ali sam stalno imao osjećaj kao da čitam (loš) fan-fic star treka (da, jasno mi je da je to poanta, ali je moglo biti mnogo bolje napravljeno) ... 3/5
To je otprilike i moja ocjena Redshirtsa. A ista mi je i za njegov Fuzzy Nation, "reboot" Little Fuzzy od H. Beam Piper koji mi je puno bolji. Original, ne Scalzi. Scalzi ima ponekad tendenciju otić u malo previše apsurdno, barem meni. Završetci oba romana su mi imala osječaj kao da čitam radove nekih početnika. Sve ide ok a onda završi podosta "djetinjasto".

I dok je kod Redshirtsa to prihvatljivo jer je roman parodija klišeja, kod Fuzzy Nationa mi je kraj uprskao sasvim solidnu knjigu.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by poison »

Milena wrote:
poison wrote:i sad se opet osjećam glupavo, jer si n-ta osoba koja hvali sandersona. a ja sam krenula čitati elantris, pa mi nekako nije sjeo i odustala sam. pa sam krenula čitati mistborn, i nekako mi nije sjeo. ali evo, svečano obećavam da ću pročitati prvi dio mistborn do kraja, možda je isti slučaj kao i s mievilleom, od kojeg bih odustala do 50. stranice da ga nije preporučila milena.
Ak' te to tješi, meni je Sanderson a major yawn. Mislim, nema tu ničeg bitno novog, ni konceptualno ni stilistički. Tak da... (Disclaimer: čitala sam samo prvu, navodno je druga bolja. Ali nije mi dao ni jedan razlog da je pročitam.) :kava:
iskreno? da, tješi me. jako. do sada sam razvila stav: ako milena kaže da valja, čitaj istog trena. ako milena kaže da ne valja, ni ne pokušavaj. ti si moj književni guru :love: . (jedino oko čega se razilazimo je početak WoT, meni su prvi nastavci bili zanimljivi i zabavni, postao je naporan tek iza petog... no, to možda ima veze i s tim da sam ga čitala prije desetak godina ;) a i ne može nam se književni ukus potpuno podudarati, dovoljno je freaky i ovako :zubo: )

on-topično: još uvijek čitam krakena. ne znam u čemu je problem :scratch: , jer sam paralelno progutala "cold steel" kate elliott (i imam totalni literary crush :oops: ).
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Milena »

poison wrote: on-topično: još uvijek čitam krakena. ne znam u čemu je problem :scratch: , jer sam paralelno progutala "cold steel" kate elliott (i imam totalni literary crush :oops: ).
Pa možda ti ni Kraken ne sjedne... ja s Mievilleom dijelim fascinaciju oktopodima i krakenima, pa to vjerojatno pomaže. :) Osim toga, ne znam jesi li stigla dotle, ali -- vidjelice koje čitaju utrobu Londona -- ono, what's not to like?

A za Elliott, ne staj mi na muku, sad mi je uletjela još jedna knjiga koju moram pod hitno pročitati, pa mi još uvijek stoji Cold Steel netaknut... jer znam da neću stati kad ga jednom otvorim. :zubo:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by poison »

ma, sviđa mi se, u tome je fora. knjiga mi se sviđa, sviđaju mi se sve te sitne (i malo manje sitne) bizarnosti koje su savršeno ukomponirane, ali svejedno se čita vrlo, vrlo polako.
a elliott... znaš da sam ti napisala da ne znam jesam li oduševljena ili razočarana. e, pa, oboje sam. oduševljena sam knjigom kao takvom, ali sam i razočarana jer ima one sitne, sitne mane zbog kojih nije savršena. a morala bi biti, tako savršeni likovi zaslužuju savršenu knjigu. no, nema veze, volim ju svejedno. (i to se zove prava ljubav ;) )
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by arkturuz »

Čitam mnogo cool "House of Suns".
There's death from the beginning to the end of time
And I'm the cosmic champion and I hold a mystic sign
And the whole world's dying and the burdens mine
And the black sword keeps on killing 'til the end of time
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Domaća produkcija, dočitavam što nisam prije pročitao u Žiljkovoj Knjizi beštija.

Prije toga sam se (opet) potepo na Mathesona i Ja sam legenda.
Tu negdje, potpuno nežanrovski, progutao sam i Zagrebački kabaret Igora Mrduljaša (tata nama poznatije Petre).Ako uskoro izleti neka steampunk priča (moš mislit :lol:), očekujte i dobro istražene scene iz kabareta.

Rekao bih da slijedi Ubiq, zadnji iz tuceta.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Afro
Puppeteer
Posts: 102
Joined: 09 Nov 2010, 14:51

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Afro »

Pročitao "Atlas oblaka" Davida Mitchella.

Roman je zapravo zbirka šest naoko nepovezanih priča, čija je radnja disperzirana kroz vrijeme. Kreće se sa 19. stoljećem, a svaka sljedeća priča skače nekoliko desetljeća, ili čak nekoliko stoljeća naprijed. Ovaj mi koncept u početku nije sjeo, jer taman kad se zagriješ za radnju određene priče, ona prestane, a kormilo preuzme drugi lik, pa tako šest puta za redom. No od sredine romana priča ide nizvodno, nazad ka prvoj priči, zaključujući putem sudbine svih junaka koji se u romanu pojavljuju.

Završetkom čitanja shvatiš da su svi, iako naoko nemaju nikakve veze jedni sa drugima, zapravo duboko povezani. Povijest se ponavlja, glupost je vječna, Historia est magistra vitae, neke su od pouka romana. Preporuka.

Uzeo čitati "Rat miru" Vernora Vingea. Na prvih sam par stranica, pa nemam ništa još za reći. No od Vingea sam prije dvije-tri godine pročitao "Fire upon the deep", koja mi se svidjela - nadam se da će takav slučaj biti i sa ovim romanom.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Afro wrote:Pročitao "Atlas oblaka" Davida Mitchella.

Roman je zapravo zbirka šest naoko nepovezanih priča, čija je radnja disperzirana kroz vrijeme. Kreće se sa 19. stoljećem, a svaka sljedeća priča skače nekoliko desetljeća, ili čak nekoliko stoljeća naprijed. Ovaj mi koncept u početku nije sjeo, jer taman kad se zagriješ za radnju određene priče, ona prestane, a kormilo preuzme drugi lik, pa tako šest puta za redom. No od sredine romana priča ide nizvodno, nazad ka prvoj priči, zaključujući putem sudbine svih junaka koji se u romanu pojavljuju.

Završetkom čitanja shvatiš da su svi, iako naoko nemaju nikakve veze jedni sa drugima, zapravo duboko povezani. Povijest se ponavlja, glupost je vječna, Historia est magistra vitae, neke su od pouka romana. Preporuka.

Da, dobra knjiga. Sviđa mi se što je svih šest priča pisano različitim sitilovima, da se što više razlikuju.

Uzeo čitati "Rat miru" Vernora Vingea. Na prvih sam par stranica, pa nemam ništa još za reći. No od Vingea sam prije dvije-tri godine pročitao "Fire upon the deep", koja mi se svidjela - nadam se da će takav slučaj biti i sa ovim romanom.
Ne znam, meni je ta knjiga (Rat miru) onako... iz nekog me razloga nije povukla iako je tema dobra. A baš bih volio da mi s svidjela. :(
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Nog
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Aug 2009, 19:47
Location: Veja

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Nog »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:
Afro wrote:Pročitao "Atlas oblaka" Davida Mitchella.

Roman je zapravo zbirka šest naoko nepovezanih priča, čija je radnja disperzirana kroz vrijeme. Kreće se sa 19. stoljećem, a svaka sljedeća priča skače nekoliko desetljeća, ili čak nekoliko stoljeća naprijed. Ovaj mi koncept u početku nije sjeo, jer taman kad se zagriješ za radnju određene priče, ona prestane, a kormilo preuzme drugi lik, pa tako šest puta za redom. No od sredine romana priča ide nizvodno, nazad ka prvoj priči, zaključujući putem sudbine svih junaka koji se u romanu pojavljuju.

Završetkom čitanja shvatiš da su svi, iako naoko nemaju nikakve veze jedni sa drugima, zapravo duboko povezani. Povijest se ponavlja, glupost je vječna, Historia est magistra vitae, neke su od pouka romana. Preporuka.

Da, dobra knjiga. Sviđa mi se što je svih šest priča pisano različitim sitilovima, da se što više razlikuju.

Uzeo čitati "Rat miru" Vernora Vingea. Na prvih sam par stranica, pa nemam ništa još za reći. No od Vingea sam prije dvije-tri godine pročitao "Fire upon the deep", koja mi se svidjela - nadam se da će takav slučaj biti i sa ovim romanom.
Ne znam, meni je ta knjiga (Rat miru) onako... iz nekog me razloga nije povukla iako je tema dobra. A baš bih volio da mi s svidjela. :(
Potpuno se slazem za "Rat miru", knjiga ima sve da bi bila dobra, ali nikako da me uvuce, "Fire upon deep" mi je puno bolji a i "Deepnes in the sky".
"Atlas oblaka" sam procitao prije par godina (prije filma koji jos nisam pogledao) i nisam se bas odusevio. Skuzio sam foru sa podjeljenim pricama i procitao ih u komadu pricu po pricu, mozda je i to razlog sto mi nije sjela. Price su OK i poveznice medu njima ali cjeli koncept mi je prerazvucen.

Inace upravo sam procitao "Ranks of Bronze" od D.Drakea i poceo zbirku prica koje se nastavljaju na taj koncept "Foreign legions". Zabavno stivo za opustanje sa nekim dobrim idejama. :happy1:
Navigare necesse est, vivere non est necesse
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by galaxie500 »

Sandman wrote:
Nazir wrote:Završio Scalzijeve Redshirts - nisam baš bio tako oduševljen kao generalna većina. Kao ideja, stvar je super, ali izvedba mi je poprilično loše napravljena. Ima trenutaka kada sam se dobro nasmijao, ali sam stalno imao osjećaj kao da čitam (loš) fan-fic star treka (da, jasno mi je da je to poanta, ali je moglo biti mnogo bolje napravljeno) ... 3/5
To je otprilike i moja ocjena Redshirtsa. A ista mi je i za njegov Fuzzy Nation, "reboot" Little Fuzzy od H. Beam Piper koji mi je puno bolji. Original, ne Scalzi. Scalzi ima ponekad tendenciju otić u malo previše apsurdno, barem meni. Završetci oba romana su mi imala osječaj kao da čitam radove nekih početnika. Sve ide ok a onda završi podosta "djetinjasto".

I dok je kod Redshirtsa to prihvatljivo jer je roman parodija klišeja, kod Fuzzy Nationa mi je kraj uprskao sasvim solidnu knjigu.
Scalzi je prilično precijenjen pisac, ni njegov Old Man's War nije baš neki odmak od Heinleinovih Starship Troopers (s primjesom Haldemana), a u Locusovoj anketi je najbolji roman dvadesetprvog stoljeća. Ako hoćete neku dobru space opersku military stvar, pročitajte trilogiju SA Coreyja (Ty Franck i D. Abraham), počevši s Leviathan Wakes. Abraham je za klasu bolji pisac od Scalzija.
Post Reply