Nego...

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Nego...

Unread post by Tomislav Sakic »

LordShaper wrote:Dizajn je tako dobar da mi je žao što nisam ništa za taj broj poslao.
Nije samo tebi žao, i nama je žao što se iza dosad najbolje naslovnice kriju dosad najslabije priče. Šta ćeš, kriza na sve strane, pa tako i u pisanju, a bogme nije ni da urednici vuku ljude za rukav (iskreno).



Inače, ja već godinama zagovaram objavljivanje popisa finalista (shortlist), jer bi bilo lijepo znati koliko je npr. netko dobio nominacija, a pogotovo i to koristiti u promociji i sl.

No koliko vidim, i SFeraKon sam je za 8 dana, pa nigdje plakata, reklama, i sl., a kamoli popisa što je u zbirci ili nagrada. Ne znam čemu čuđenje, sve je to tradicija:)
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Nego...

Unread post by Nazir »

Tomislav Sakic wrote:Također, iskreno, mislio sam da je ovaj forum već dugo zamro
Eee, trudimo se da ga ipak reanimiramo svako malo, čak nam i ide uspješno :love:
Tomislav Sakic wrote:Da vijesti iz hrvatske SF scene budu crnje, Ubiq 12 je izišao, ali je pitanje kako će biti dostupan na SFeraKonu s obzirom da naš izdavač (Mentor) nema namjeru biti prisutan na SFeraKonu.
Uf, sjeb. Držim fige da se to nekako riješi...
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Nego...

Unread post by ratchet »

Niti Mentor ne dolazi na Sferakon? Što, nema ciljane publike tamo? :lol:
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Nego...

Unread post by Zoran »

Pa, nemam pojma koji je mentorov razlog, ali ne čini mi se nemogućom teorija da na sf konvenciji nije isplativo prodavati sf knjige. A pogotovo domaćih autora.
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Nego...

Unread post by LordShaper »

Ne znam za Mentor ali čini mi se da je ove godine što se tiče Istrakona Algoritam očito baš to mislio.

Mada ne vidim baš logiku: ako se na sf konvenciji ne isplati prodavati sf knjige, gdje se isplati?
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Nego...

Unread post by Zoran »

Možda... nigdje? :(

A s druge strane, možda imamo pogrešno mišljenje o konvencijama, kao o mjestima na kojima se susreće masa knjiških moljaca.

Ja već godinama imam osjećaj da se naša konvencije i njihova publika naveliko udaljavaju od knjige, al kako je to samo moj osobni dojam onda to ne bih iznosio kao tvrdnju.
User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Re: Nego...

Unread post by Acrodyn »

Ovo zvuči kao prequel Fahrenheita. :(
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Nego...

Unread post by LordShaper »

Hm, ja pak imam osjećaj da na Sferakonu štandovi s knjigama (naročito Algoritmov i to onaj dio štanda s knjigama na engleskom) sasvim lijepo posluju, tako da se barem Sferakon može gledati kao mjesto na kojem ćeš naći knjiške moljce. Istrakon je ionako uvijek imao reputaciju derneka :zubo: No, to je što se tiče dijela tvoje izjave koji se dotiče prodaje sf knjiga generalno. Što se tiče prodaje domaćeg sf-a, e tu bi se netko od izdavača/prodavača trebao oglasiti s nekim konkretnim ili okvirnim brojkama mada se meni osobno čini da je *ta* publika ostala na istoj razini - niskoj, naravno.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Nego...

Unread post by Xaotix »

Hm... Macan zna prepričavati anegdoticu kad su ga domaći mainstram pisci pitali kolko domaći SF pisci prodaju knjiga. Ne sjećam se točno kolko je ovaj odgovorio, ali je brojka izgledala smiješno niska (stoitinjak komada), na što su mainstreamaš bolo uzdahnuo "Kad bi bar mi imali tolko publike"...

Nemam pojma zašto Mentor nema štand (mislim da je Macan odlučio uzeti pauzu do daljnjega), ali kolko sam čuo, prodaja UBIQa je riješena.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Nego...

Unread post by Milena »

Xaotix wrote:Hm... Macan zna prepričavati anegdoticu kad su ga domaći mainstram pisci pitali kolko domaći SF pisci prodaju knjiga. Ne sjećam se točno kolko je ovaj odgovorio, ali je brojka izgledala smiješno niska (stoitinjak komada), na što su mainstreamaš bolo uzdahnuo "Kad bi bar mi imali tolko publike"...
Naklade za mainstream knjigu domaćeg autora koji nije neko postojeće ime (tipa Tomić, Rudan i sl.) se kreću oko 300. Bile bi i manje da nije neisplativo. Možda bi trebalo cijelu domaću produkciju jednostavno prešaltati na PoD sustav. Pa ono, imati u knjižari odjel s jednim PoD strojem i jednostavno ljudima na licu mjesta praviti knjigu koju zatraže. Jer za onih 500 ljudi koji još čitaju u ovoj zemlji bi to bilo dovoljno. :kava:

Jel' se zna kako stvari stoje s drugim nakladnicima koji rade domaćice? Hoće li biti Izvori, ZGn... ?
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Nego...

Unread post by Zoran »

Glede mejnstrim naklada, naklada moje mejnstrim zbirke kod VBZ-a je navodno 1000 komada, od čega se do sad navodno prodalo jedno 250.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Nego...

Unread post by Milena »

Zoran wrote:Glede mejnstrim naklada, naklada moje mejnstrim zbirke kod VBZ-a je navodno 1000 komada, od čega se do sad navodno prodalo jedno 250.
:notworthy: :notworthy: :notworthy:

Zaozbiljno, ti si Krušvar, nisi newbie.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Nego...

Unread post by Zoran »

sad sam ti bio napisao mejl kako sam mejnstrim publici apsolutno i potpuno newbie, al sam se sjetio par izuzetaka pa sam pobrisao mejl. :scratch:
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Nego...

Unread post by Milena »

Pa si napisao post da mi nisi napisao mejl. Mislim da smo ušli u metasvijet. :D
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Post Reply