Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Natječaj za Istrakon 2013 (15.01.2013.)

Unread post by LordShaper »

I nitko ne kupuje hrvatsko. :zubo:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by Milena »

Pa čuj, to je svakako najbrže i najjednostavnije rješenje za uspjeh ove generacije; ali onda će se sljedeća opet suočavati s istim problemima. To mu, dakle, više dođe kao duhovna emigracija nego kao izvoz... :zubo:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by LordShaper »

Ajmo sad jedan fandomski sukob 'Pisci, otiđimo iz Hrvatske' vs 'Pisci, ostanimo u Hrvatskoj' :zubo:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Natječaj za Istrakon 2013 (15.01.2013.)

Unread post by Xaotix »

Zorane, imaš cugu za novu abecedu pred imenom kad se vidimo :wave:

Zadnjih 30ak postova prebačeno iz dretve o istrakonskoj zbirci (tražili ste...)
Sandman wrote:Pojavilo se par imena nakon Zoranovih radionica, a stariji su većinom odustali pritisnuti stvarnim životom. I što ću se ja tamo truditi ako to nitko ionako ne čita stavom. Bio je svojevrsni bum tamo '00, '01, '02 i sad je entuzijazam tih ljudi splasnuo, iz svakojakih razloga. Uvijek od deset ljudi koji se pojave ostane možda jedan. Ali novi se ne pojavljuju.
Mislim da si ovdje okrznuo problem i rješenje: If you build it, they will come.

Kao što si i sam rekao, nakon Zoranovih radionica pojavilo se par ljudi koje je nastavilo pisati i polije njih. Ista stvar se dogodila u Zagrebu, nakon Macanovih radionica, s kojih je također ostalo nekoliko ljudi koji objavljuju (neki jako sporadično :lol:). Proteus je prošle godine kad je predstavljao Orion spomenuo da su održavali i radionice u Slavonskom Brodu, i vidi, pojavio se Marsonikon. Ok, riječ je o početnicima i ranim radovima, ali ako oni nastave pisati, eto Samsungu konurencije u njegovom dvorištu. ;)
Koliko ja vidim iz ovdje pristunih jadikovki i iz vlastitog iskustva, nije problem želja za pisanjem, nego jednostavno navika, tj stavljanje dupeta u stolac. Izgleda da su to radionice postigle.


A o preodgoju Rvackh čitatelja... šta ja znam. Agresivna kampanja u kojoj bi se neke zbirke ili slično dale gratis na kioske, pa nek se ljudi zakvače?
Randomness is strong with this one!
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by Zoran »

Xaotix wrote:
A o preodgoju Rvackh čitatelja... šta ja znam. Agresivna kampanja u kojoj bi se neke zbirke ili slično dale gratis na kioske, pa nek se ljudi zakvače?
Pa sad bar možeš džabe stavit sve na net... ali čita li to itko (ili samo downloadaju i zaborave)?
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Natječaj za Istrakon 2013 (15.01.2013.)

Unread post by Sandman »

Xaotix wrote:Koliko ja vidim iz ovdje pristunih jadikovki i iz vlastitog iskustva, nije problem želja za pisanjem, nego jednostavno navika, tj stavljanje dupeta u stolac.

S ovim se u potpunosti slažem. Stalno namjeravam početi pisati za marsonikon i nikako. A ideja razrađena.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
Afro
Puppeteer
Posts: 102
Joined: 09 Nov 2010, 14:51

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by Afro »

Ako mogu pitati: što je to YA? Čitam nekoliko zadnjih stranica i stalno se pojavljuje taj pojam, pa ono. E da, i FFK.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by Milena »

YA = Young Adult, literatura za tinejdžere. Uključuje stvari od Harryja Pottera i Sumraka do Igara gladi i ostalog.

FFK = Festival Fantastične Književnosti
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
proteus77
Pa'u 10. razine
Posts: 333
Joined: 27 Aug 2005, 11:27
Location: Slavonski Brod

Re: Natječaj za Istrakon 2013 (15.01.2013.)

Unread post by proteus77 »

Sandman wrote:
Xaotix wrote:Koliko ja vidim iz ovdje pristunih jadikovki i iz vlastitog iskustva, nije problem želja za pisanjem, nego jednostavno navika, tj stavljanje dupeta u stolac.

S ovim se u potpunosti slažem. Stalno namjeravam početi pisati za marsonikon i nikako. A ideja razrađena.

Ajde, ajde, možeš/možete vi to. Tema je dosta široka, vremena ima (čak i ako odete na Istrakon, stignete nešto napisati kad se vratite iz Pazina :) )

Ja mogu reći da će marsonikonske zbirke biti sigurno, i kad već pričam o njoj, a da ne odem u offtopic, pitanje:

Kupuju li ljudi i izvan fandoma/konvencija SF zbirke? Ne znam, možda što je zbirka u SB ipak novum, mi smo na predstavljanju Marsonica 2 prodali 20-ak zbirki ono, slučajnim prolaznicima (OK, naša zbirka je jeftinija u usporedbi sa ovim dvjema).

I kad će neka recenzija Marsonica 1 i 2? Jel čito tko u Sferi, dajte malo tog feedbacka i u Slavoniju...
User avatar
suaco
Puppeteer
Posts: 166
Joined: 09 Jun 2009, 09:42
Location: Zemlja čokolade i piva

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by suaco »

je li moguce da se probno napravi tematska zbirka (istrakonska, sferakonska, ffk, stogod. hell, ako ne zelite zbirku, nudim ja eridan za tu upotrebu) a da su tema iskljucivo YA price? i da tu zbircicu (i vaznije, natjecaj prije nje) ako se uspije sloziti izreklamiramo po svim konovima i izvan njih. mozda bi time privukli nesto citatelja koji bi citali domaci geek YA i vidjeli ima li mozda mladih pisaca koji pisu takve stvari ali nisu nikada probali nista drugo slati na natjecaje jer ih ne zanimaju vec spomenuti krastavci i stogod. mozda bi netko od njih bio potencijal i za nesto drugo nekad jednom, samo da sazna da imamo taj nas fandom... pa eto dobijes novi kut za reklamu, mozda dobijes novih pisaca i mozda novih citatelja. naravno, mozda sve skupa bude totalni promasaj... je li to previse blesava ideja? :ninja:

ili bas mislite da za iskoristiti taj val popularnosti takve literature forma bas mora biti roman?
Štajaznam tko je kriv, ja čitam knjige o zmajevima, a ne vijesti. (Zoran)
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by Milena »

Bojim se da je tu roman neusporedivo bolja opcija. "Starinski" SF je u svojoj suštini žanr kratke priče jer se, kad se sve zbroji, oslanja na ideju, a za to je kratka priča u biti dovoljna; YA SF -- ovaj novi, barem -- je u svojoj suštini žanr koji je bliži usmenoj književnosti, po tome što mu svi znaju (ili bar razumno predviđaju) kraj, te osim world-buildinga provodi većinu vremena odgađajući svoj kraj, a ne vodeći prema njemu. Također, budući da se u velikoj mjeri oslanja na simpatije koje čitatelji imaju prema likovima, zahtijeva dovoljno prostora za njihov razvoj (koliko god taj razvoj bio stereotipan ili ne), što i opet ne pogoduje kratkoj priči. Slična je situacija na primjer s ljubićima, koji imaju zilijarde romana i, u novije vrijeme, podosta novela (u angloameričkom smislu, tj. jakodugačkih priča), ali kratke priče su zapravo nepostojeće unutar žanra (osim u erotici).
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
proteus77
Pa'u 10. razine
Posts: 333
Joined: 27 Aug 2005, 11:27
Location: Slavonski Brod

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by proteus77 »

Kad već nabacujemo ideje što bismo mogli, a ne košta ništa; evo, iduće godine je 20 godina od prve sferakonske zbirke, 20 godina smo samostalna država (znam, sad već i više od dvajst), je li došlo vrijeme za nekakvu antologijicu hrvatske SF priče, dakle "creme de la menthe" svega od samostalnosti naovamo? Nek se i preklapa s Ad Astrom u jednom dijelu, nema veze. Pa se to i prevede na engleski pa da se i u Europi predstavimo? Mislim, znam za onu o gloginju i mlaćenju, ali stvarno, na jednom mjestu imati sve najbolje, to bi bilo nešt za čeg bih bez razmišljanja izdvojio i značajniju sumu novaca. Moj personalni favorit je, a to je ipak već i novela možda: Nebo iznad Marijane, Igora Lepčina.

Inače, mi smo tek danas skužili da uopće na prvom Marsonikonu NISMO imali predstavljanje Marsonica. :lol: Eto, svašta se nauči "za drugi put"...

Ja inače nisam ništ napisao, bilo od SF-a bilo od drugih tema, sad me malo i sram što se javljam na ovoj temi, ali kao zainteresirani čitač svega hrvatskog od SF-a, moram napisat svoje mišljenje.

E da, je li netko probao poturit neki scenarij il nešt za neku seriju SF tematike pa da se tako proba popularizirat među publikom. Nikakve invazije, ali od Neba iznad Marijane bi se mogla napravit jedna lijepa epizoda hrvatske inačice Zone sumraka. Naravno, Funtaka bi glumio Ivo Gregurević, tko drugi? :)
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by Milena »

proteus77 wrote:Kad već nabacujemo ideje što bismo mogli, a ne košta ništa; evo, iduće godine je 20 godina od prve sferakonske zbirke, 20 godina smo samostalna država (znam, sad već i više od dvajst), je li došlo vrijeme za nekakvu antologijicu hrvatske SF priče, dakle "creme de la menthe" svega od samostalnosti naovamo? Nek se i preklapa s Ad Astrom u jednom dijelu, nema veze. Pa se to i prevede na engleski pa da se i u Europi predstavimo?
Ovaj, tisak i prijevod koštaju podosta. :)
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
proteus77
Pa'u 10. razine
Posts: 333
Joined: 27 Aug 2005, 11:27
Location: Slavonski Brod

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by proteus77 »

Milena wrote:
proteus77 wrote:Kad već nabacujemo ideje što bismo mogli, a ne košta ništa; evo, iduće godine je 20 godina od prve sferakonske zbirke, 20 godina smo samostalna država (znam, sad već i više od dvajst), je li došlo vrijeme za nekakvu antologijicu hrvatske SF priče, dakle "creme de la menthe" svega od samostalnosti naovamo? Nek se i preklapa s Ad Astrom u jednom dijelu, nema veze. Pa se to i prevede na engleski pa da se i u Europi predstavimo?
Ovaj, tisak i prijevod koštaju podosta. :)

Nisam htio editirat, mislio sam da ideja ne košta ništa. :lol: Jel se sprema što u vezi dvadesetgodišnjice zbirke, možda bar neki best of sferakonskih priča?
Post Reply