China Mieville

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: China Mieville

Unread post by Milena »

Kod Mievillea nije toliko stvar u variranju koliko u tome što je Bas Lag stilski težak, i to je potpuno namjerno (kad pogledaš, npr., King Rat, Kraken, Un Lun Dun ili C&C vidiš da Mieville može i drugačije, kad hoće), i obično ljudima treba vremena da se ufuraju u takav način pripovijedanja/emocionalno unesu toliko da ih tempo i stil ne smetaju. :kava:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: China Mieville

Unread post by Nazir »

arkturuz wrote:
Nazir wrote:Prva trećina knjige je takva da sam mu mislio dati ocjenu tri i prestati s čitanjem.
Kaj je uopće s tim piscima danas? Zakaj materijal toliko varira? Čini se da fanovi uspijevaju ignorirati takve stvari, ali sudeći po komentarima na amazonu i redditu npr. dosta ljudi varijabilna kvaliteta materijala nervira.
Da, to je dobro pitanje. Mislim da je g. Mieville jedan od onih koji pišu baš po svome - to se npr. izrazito vidi iz njegovog vokabulara. Stvarno sam u početku imao velik problem pratiti ga jer nisam neki ekspert za engl. i kad sam počeo vaditi nepoznate riječi odustao sam nakon nekog vremena :zubo: S druge strane, 1. komentar na goodreadsu je neka cura koja ga je jako nahvalila zbog toga jer ju je 'naučio puno novih riječi' (a mislim da se radi o izvornom govorniku). Dakle, vjerojatno velik utjecaj ima poznavanje jezika (npr. znam da je Milena rekla da se gušta u njegovom stilu. Vjerujem da je velika "pogodnost" jer je ona stručnjak za engl. i stvarno se može guštati za razliku od mene koji "orem" kroz to). Također, pri kraju sam se valjda malo navikao pa mi je bilo nešto lakše, a i uočio sam da sam čak počeo i uživati :) Jako bih volio pročitati neki dobar prijevod na hr da vidim kako bih ga doživio na 'domaćem terenu'.

Drugi (i mislim da važniji) faktor je taj da na momente toliko rasteže s radnjom jer je okupiran world buildingom. On jest zanimljiv, ali majke mi, moglo se to nekako drugačije. Ne znam kako je knjiga izgledala u početku, prije nego što je došao tata urednik - možda je bilo još gore :D Uglavnom se svodi na to da upoznajes nekakve osobne / političke / rasne / geografske situacije koje ti daju podlogu da bi mogao dublje razumjeti ono što se događa kasnije. I zašto sam mu dao na krjau 4, stvarno su bile bitne. Ono, stvarno ih je posložio tako da sam bio impresioniran.

Za varijacije u ocjeni mislim da je uzrok u tome što se ljudima ne da toliko trošiti vremena na čitanje uvoda da bi tek kasnije dobio nešto konkretno. Možda je malo povezano s današnjim boljkama kratkog attention span-a. Mieville očito ima stav "jebite se, neću vam olakšati" i ide tim svojim putem koji mnogima ne sjeda, ali su zato oni strpljiviji dosta nagrađeni...

(s druge strane, za Perdido koji nisam čitao sam čuo da na kraju nije imao takvu 'katarzu' kao kod mene Scar)
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: China Mieville

Unread post by Milena »

Dodatni problem kod Bas Laga je i to što su to političke knjige, i pisane su onako kako se pišu teorijski politički radovi (konačno, CM i jest politolog po struci), dok je zaplet tu doista sekundaran. Zbilja preporučujem da se pogleda King Rat, koji je možda i "najlakša" njegova knjiga, a meni je odmah totalno sjela. No, napominjem da sam ja i veliki ljubitelj Moorcocka, pa onda možda i to ima utjecaja (jer se kod KR jako vidi Moorcockov utjecaj).
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Re: China Mieville

Unread post by arkturuz »

Pročitao sam sada prva dva paragrafa od Scara (na Amazon previewu) i eto već nekoliko riječi ne znam kaj znače :)
Kaj se tiče političkog konteksta tu sam na slabijoj nozi jer me politika u principu zanima samo u obliku "Yes Minister" i "Black Adder" sintagmi, a ne kao sociološki fenomen. Mieville je faca ipak mora se priznati. Toliko je drugačiji da ga se lako odbaci i ignorira (u mojem slučaju barem).

A Moorcocka znam samo iz priča o Elriku od Melniboneje i par romana. Nisam ga doživio kao nekog super pisca, al znam da ga ljudi vole. Meni je okej (radio je i neke lirikse za Blue Oyster Cult, po meni najbolji rock bend od tamo iza Doorsa i Hendrixa). Kaj je od njega dobro za čitati još?
There's death from the beginning to the end of time
And I'm the cosmic champion and I hold a mystic sign
And the whole world's dying and the burdens mine
And the black sword keeps on killing 'til the end of time
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: China Mieville

Unread post by Milena »

Uff, sad si uhvatio pitati fanicu za preporuke... Bar mi je savjest čista jer se Moorcocku klanjaju mnogo veća imena :)

Ovako: Behold the Man, koji je i kao priča i kao roman jedno od zbilja seminalnih djela SF-a općenito; serija A Nomad of Time Streams, steampunk-prije-steampunka; Legends from the End of Time, jedan od najsmješnijih SF-ova ikad; kompletan Jerry Cornelius, koji je bio među prvim dokazima da žanr može obrisati pod tzv. ozbiljnom književnošću ako samo to hoće; kratke priče, među kojima posebno Wolf i The Deep Fix, već spomenuti Behold the Man, i da ne zaboravim, Wizardry and Wild Romance, fenomenalnu zbirku teorijskih tekstova.

Ukratko, preporučam ovo. :zubo:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: China Mieville

Unread post by LordShaper »

Milena wrote:Behold the Man
Jedna od najboljih stvari koje sam do sada pročitao, courtesy of Monolith (e ne mogu se broja sjetiti).

A što se tiče Mievillea, yeah, politika je veliki dio Bas-Laga. Naročito Iron Councila. Ali ponavljam se :D

Nazir je spomenuo prijevod. E sad, znam da postoji hrvatski prijevod Perdida, je li itko vidio na što to liči? Izvori znaju sfušati prijevod...
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Re: China Mieville

Unread post by arkturuz »

"Behold the Man" mi se čini da sam i ja u nekom Monolitu čitao... Ovaj Jerry Cornelius serijal mi se čini interesantan. Premda ono kaj ću možda prvo nabavit je nešt iz von Beck serijala jer you can't beat a good story about Satan :) Vidim ja da sam olako prelazio preko Moorcocka.
There's death from the beginning to the end of time
And I'm the cosmic champion and I hold a mystic sign
And the whole world's dying and the burdens mine
And the black sword keeps on killing 'til the end of time
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: China Mieville

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

LordShaper wrote:Nazir je spomenuo prijevod. E sad, znam da postoji hrvatski prijevod Perdida, je li itko vidio na što to liči? Izvori znaju sfušati prijevod...
Ja sam to čitao u prijevodu. Nisam baš bio prezadovoljan.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Re: China Mieville

Unread post by arkturuz »

Što se tiče prijevoda guglaj "Stanica Perdido" i potraži link na scribd.com. Netko je uploadao tamo dio knjige.
There's death from the beginning to the end of time
And I'm the cosmic champion and I hold a mystic sign
And the whole world's dying and the burdens mine
And the black sword keeps on killing 'til the end of time
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: China Mieville

Unread post by LordShaper »

arkturuz wrote:"Behold the Man" mi se čini da sam i ja u nekom Monolitu čitao... Ovaj Jerry Cornelius serijal mi se čini interesantan. Premda ono kaj ću možda prvo nabavit je nešt iz von Beck serijala jer you can't beat a good story about Satan :) Vidim ja da sam olako prelazio preko Moorcocka.
Kad već digresiramo u ovom topiku :zubo: osvrnuo bih se na ovo i rekao slijedeće: Steven Brust, To Reign In Hell
. Naravno, ako nisi već čitao...
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Re: China Mieville

Unread post by arkturuz »

Hehe, nisam čitao, bookmarkam. Trenutno repriziram čitanje "Good Omens" pa sam u tom moodu :)
There's death from the beginning to the end of time
And I'm the cosmic champion and I hold a mystic sign
And the whole world's dying and the burdens mine
And the black sword keeps on killing 'til the end of time
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: China Mieville

Unread post by Milena »

LordShaper wrote:Steven Brust, To Reign In Hell
:love: :love: :love:

A meni je i Vlad Taltos sjajan, iako je serija sad već toliko dugačka da ima neravnomjernosti... no, u svakom slučaju, ako netko voli drukčiji fantasy, Brust is a must.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Re: China Mieville

Unread post by arkturuz »

Našao sam jeftini primjerak na abebooksu sa cool coverom: http://tinyurl.com/bmccvmp :tv:
There's death from the beginning to the end of time
And I'm the cosmic champion and I hold a mystic sign
And the whole world's dying and the burdens mine
And the black sword keeps on killing 'til the end of time
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: China Mieville

Unread post by LordShaper »

Ponosni vlasnik starog (ono, spasio sam ga iz ujakova ormara a on ga je valjda dobio nekad davno od nekog tko ga je kupio u nekom antikvarijatu) paperbacka s gorelinkanom naslovnicom :kava:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
Post Reply