Pravopisno pitanje

Radionice pisanja, savjeti za pisce, priče, pjesme, galerije
Svi su forumaši dobrodošli kreativno se izraziti, samo se nemojte previše unerediti

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Pravopisno pitanje

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Budući da u opisu dretve stoji i savjeti za pisce, a vjerujem da se ne misli na savjete tipa koju kremu koristiti za mazanje hemoroida, rekoh, idem ovo staviti ovdje.

Dakle, moje se pitanje odnosi na sljedeći slučaj: postoji li u hrvatskom pravopisu pravilo ili mogućnost stavljanja određene vrste znaka kod skraćivanja riječi u naslovima?
Naravno, nitko nije shvatio ovo pitanje, pa ću objasniti na konkretnom primjeru.

Recimo, lik se preziva Mačkožder, ali ga svi znaju kao Žder. Dakle, svi mu skraćuju prezime. Ili još bolje, nije bitno kako ga svi poznaju. Nitko mu se ni ne obraća po prezimenu, ali bih ja baš htio da njegovo prezime bude u naslovu, i to ova skraćena verzija. Eto, baš hoću i šta mi ko može!
Ako bih hito da naslov priče bude, recimo, Mačkožder ždere mačke, ali bih ovo Mačkožder skratio u Žder, kao Žder ždere mačke, ima li neko pravilo u vezi toga?
Pitam iz jednog razloga, koji je možda glup, jer se radi o tuđem pravopisu, ali svejedno. Naime, jedna roman Stephena Kinga se zove 'Salem's Lot što je skraćeno od Jerusalem's Lot. Može li se i je li potrebno u hrvatskom pravopisu staviti taj apostrof tamo gdje je riječ skraćena, tj. odrezana ili postoji neki drugi znak, tipa smajlić ili zabranjeno trubljenje u blizini bolnice? Ili ne treba ništa, pa nek si ljudi misle jel to skraćeno ili ne?

A što ako bih ja npr. baš htio da se zna da je skraćeno, i to prije nego pročitaju priču?

EDIT: možda će značenje pitanja postići jači efekt ako umjesto prezimena Mačkožder, koje je lako skratiti, koristimo prezime, recimo, Cicvarić, a ja bih htio da u naslovu stoji Rić voli u šumu ić

Mislim da je to to. Ako se sjetim još neke začkoljice, bez brige, podijelit ću je s vama. :kava:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Pravopisno pitanje

Unread post by Belzebubbles »

nisam stručnjak, ali moje mišljenje, logički gledano, jest sljedeće:
ovo što ti opisuješ je ustvari nadimak. A nadimak pišeš po istim pravilima po kojima pišeš i imena. Primjerice, ako se netko zove Vladislav i mi ga nazovemo Vlad, to je sad novo ime (označitelj), a koje ima istog označenika kao i prije. Rastislav postane Slav. Tu nema nikakvog problema.
Ne znam je li uopće moguće signalizirati čitatelju da je nešto nadimak, a ako nije upoznat s dužom verzijom imena.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Pravopisno pitanje

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Slažem se s tobom u načelu. Samo, stvar je kod nas da se nadimci uglavnom tvore od početnog dijela imena ili prezimena. Ne od zadnjeg dijela, ili barem ja nisam čuo za takav nadimak. Rijetko će tko Tomislava zvati Slav. Ako kažeš Tomi, puno ćeš lakše zaključiti o kome se radi nego kad kažeš Slav. Recimo, problem bi nastao ako bi ulicom išli Tomislav, Krunoslav i Miroslav. I ti kažeš: "Eno ga, dolazi, moraš pucati u Slava." Ako slučajno barem dvojica imaju taj nadimak (što bi bio iznimno rijedak slučaj, ali ne i nemoguć), moglo bi doći do problema. Ahm, dobro, ova digresija nema baš direktno veze s onim što me zanima, ali neka. :zubo:

Uglaavnom, zanima me govori li naš pravopis što o tome slučaju (jer naši pravopisi vole izmišljati toplu vodu i komplicirati gdje stignu) ili za sve vrijedi isto.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Pravopisno pitanje

Unread post by Belzebubbles »

mislim da si prestrog
nadimak moš radit od čega kod oćeš
tipa, Aleksandar je Saša. Nevezano i uz šta. Moje je osobno mišljenje da to što ti misliš da postoji, to pravilo tj., dakle, ja mislim da to ne postoji i da nema potrebe za time pošto je obuhvaćeno doslovnom "pjesničkom slobodom" nadimka. Tj. time da ti pravopisu ne moraš objašnjavati legitimnost nadimka. Jednostavno ne moraš. Što god se sjetiš može bit nadimak. Zato mi se i Žder čini oke.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Pravopisno pitanje

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Da, opet se slažem, ali čini mi se da sam krivo definirao problem. Ajmo reći da se ne radi o nadimku, nego o skraćivanju bilo koje riječi. Recimo da netko ne kaže pravopis nego pis. Ili za strojobravar kaže bravar. Ako umjesto Strojobravarova kći napišem Bravarova kći može se dobiti poptuno drugi smisao do kojega ja nisam htio dovesti.

Ili, ajmo ovako: ako bih ja htio da se zna kako se ne radi o bravaru nego o nečemu drugome, da tome "bravaru" nešto nedostaje, bi li bilo pravopisno pogrešno ako bih stavio apostrof ispred riječi "bravar" time označujući da tu nešto fali? Ili trotočku nrpr. Ili eventualno crticu, što mi se čini vrlo ružnim.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Post Reply