Što trenutno čituckate?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by LordShaper »

Xaotix wrote:
Xaotix wrote:(navodno bi trebao)...
:zubo:
Ja samo prenosim što sam čuo od glodura istog. Bilo je novih probelma s tiskarom, pa bi dvobroj umjesto u ljeto trebao izaći sada. Slijedeći broj bi se trebao jubilarno poklopiti s Rikonom.
Mjesecima ništa pa onda možda dva (ae, tehnički tri pošto je sad dvobroj na redu :zubo: ) broja u mjesec dana :lol:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
Nog
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Aug 2009, 19:47
Location: Veja

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Nog »

Anubisova vrata od T. Powersa - sviđa mi se od prvi puta kad sam ju pročitao prije petnajstak godina, sada kupio novo izdanje Algoritma. :cheers:
Navigare necesse est, vivere non est necesse
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

The Broken Sword od Poula Andersona

Richard Morgan je onomad u Zagrebu spomenuo da mu je taj roman bila inspiracija za The Steel Remains (sad dio triologije A Land Fit For Heroes).
Preporučujem ljubiteljima arhaizama i kolinja (i "pristojnih" aluzija na žestoki seks :lol: )

Čitma verziju iz 1971. koja bi trebala biti uglancana verzija originala iz 54. Anderson tvrdi da nije mijenjapo priču, ali kako je u ta dva desetljeća ipak naučio bolje pisati, te štogod o srednjovjekovnom ratovanju i inim detaljima, uglancao je tekst i izražavanje, scene i detalje te napravio priču čitljivijom. Baš me zanima kakva je verzija iz 54.
Randomness is strong with this one!
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by arkturuz »

Nog wrote:Anubisova vrata od T. Powersa - sviđa mi se od prvi puta kad sam ju pročitao prije petnajstak godina, sada kupio novo izdanje Algoritma. :cheers:
Pročitao sam je davno, i meni je vrijeme za re-read. Inače, zadnjih par dana čitam od Saramaga Kolebanje smrti. Taj lik je spaljen - treba nam takvih stilista u SF-u.
Nakon toga brijem po Geneu Wolfeu - Endangered Species, zbirka priča. Gene Wolfe je zakon - on piše knjige za čitatelje, a ne samo za sebe.

Zadnji SF roman koji sam pročitao je tužna priča jedna: The Holy Machine (http://www.amazon.co.uk/dp/1848874618). Sviđa mi se način na koji su SF elementi ubačeni u priču tako da se ni ne primjećuju. Tj, nema nekog posebnog žargona, linga ni nomenklature uobičajene za SF. Radnja je zanimljiva, premda malo nategnuta po kutevima, tak da nije must-read. Kraj je tužan, taki je život :)

Također, kvazi-SF roman koji me se dojmio zbog stila, a i zbog same radnje, pročitao sam nedavno: Galatea 2.2(http://www.amazon.co.uk/dp/0349107718). Glavna radnja o programiranju i simuliranju Turingovog stroja koji bi mogao riješiti završni ispit iz književnosti (poput IBM-ovog Watsona) ispresjecana je pričateljevim sjećanjima na prošlost i propalu vezu s djevojkom. Autor je i sam bio programer prije književne karijere pa su opisi programiranja i algoritama autentični.
There's death from the beginning to the end of time
And I'm the cosmic champion and I hold a mystic sign
And the whole world's dying and the burdens mine
And the black sword keeps on killing 'til the end of time
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Dagi »

Xaotix wrote: Eeeee, Rikon 2011! Pamtim to kao da je bilo danas, kad je babo Horak donijo prvi broj Siriusa B do nas...
Prođe otad pola bajrama, al se novi broj ne dostavi nama. Kažu da ga je tiskari satro... E sad neko mora nastavit dalje
Eeeee, Rikon 2011! Pamtim to kao da je bilo danas, kad je babo Horak donijo prvi broj Siriusa B do nas...
U ruci mu piva, oko vrata akreditacija, i reko da će biti i časopis, i portal, i godišnjak,
i da ga neka nostalgija vuče, i da će izdavati što mu bude ćeif.
Prođe otad pola bajrama, al se novi broj ne dostavi nama. Kažu da ga je u tiskari satro trošak.

Mi smo fanovi čučali na Kajzerici, komšiluk viko: "SFera bona pusti hajvana, u Narodnu Republiku dođi nama! Tamo je tržište!"
Onda smo uletjeli u europsku priču, organizirali konvencije, prevodili priče, izdavali zbirke.
Misli smo da za to imamo nekog šlifa. I zaboravili riječi babe Prćića u rijetkim trenucima kad nije reminisciro:
"Sine", veli, "Tko uređuje za raju, a za paru mu se svira, završit će karijeru na kraju Sibira!"

I fakat. Kad murija uleti na SFeraKon i reče: "Hajdemo, raja, fajrunat!" ostadosmo bez ičega.
I zaboravili sve zajedničke akcije i sve zajedničke derneke, i kakav je belaj bio kad smo radili Kontakt.
I sada u miru praznih prostorija na Kajzerici razmišljamo o riječima babe Prćića u rijetkim trenucima kad ovaj nije reminisciro.
"Sine", veli, "Tko uređuje za raju, a za paru mu se svira, završit će karijeru na kraju Sibira!"
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by LordShaper »

:lol2: :notworthy: :notworthy:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by LordShaper »

Pročitao jučer Sirius B dvobroj, iz broja u broj sve bolje priče. Scalzija izdvajam :notworthy:

Inače, vidio jučer da je Algoritam GRRM-ovu "Pjesmu sudnjeg dana" dao na kioske kao paperback po cijeni od 29,90. Objeručke pozdravljam ovaj potez i nadam se da će se još kvalitetnih žanrovskih stvari naći na kioscima.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by arkturuz »

Vidio sam knjigu ali mi je promakla cijena. Šteta kaj nije onaj originalni cover prvog, isto Algoritmovog, izdanja. :(
There's death from the beginning to the end of time
And I'm the cosmic champion and I hold a mystic sign
And the whole world's dying and the burdens mine
And the black sword keeps on killing 'til the end of time
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Dagi wrote:"Sine", veli, "Tko uređuje za raju, a za paru mu se svira, završit će karijeru na kraju Sibira!"
:notworthy: :lol2:

Oćmo ovom dodat i muzički nastavak pa uzglabit? Odo ja stihoklepat "Na konvenciju kada pođem ja" :lol:
Randomness is strong with this one!
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by LordShaper »

Prati te pet - šest gikova? :zubo:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by LordShaper »

GRRM "Pjesma sudnjeg dana" - ostade mi kojih četrdesetak stranica za večeras, dobra knjiga, definitivno drugačija od ostatka opusa, dobrim dijelom zato jer žanrovski elementi vrlo sporo izbijaju na površinu većim dijelom romana pa roman dobro funkcionira i kao uvid u mentalitet šezdesetih u SAD i kako su velike nade i snovi iz tog doba završili.

Znam dosta fanova Martinovog ASOIAF serijala ali pitam se koliko ih je ustvari čitalo išta drugo od njega. On mi je onako, uz recimo Simmonsa jedan od autora koji jednostavno dobro pišu, neovisno o tome u kojem se dijelu žanrovskog spektra djelo nalazilo.*



----

*ajd, Simmons se zadnjih par romana malo previše zanosi time da mu svaka druga bude neka pametna referenca za studente književnosti ili povjesti pa mu radnja pati i pogubi se u digresijama ali nadam se da je to samo faza...
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Sandman »

Meni je Martin jedan od dražih autora kratke priče. A Fevre dream mu je zakon roman. Iako se radi o vampirima preporučam ga svima. Ovi ne svjetlucaju.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
Afro
Puppeteer
Posts: 102
Joined: 09 Nov 2010, 14:51

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Afro »

Richard Dawkins - "Najveća predstava na Zemlji".

Odlična knjiga, u kojoj Dawkins objašnjava zašto se i kako odigrala evolucija, usput izbijajući mnoge "adute" iz ruku kreacionističke opozicije. Ne morate biti biolog ili kemičar da biste pohvatali konce priče; knjiga je pitka i zanimljiva, potpomognuta Dawkinsovim jasnim objašnjenjima i opaskama.
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by LordShaper »

Sandman wrote:Meni je Martin jedan od dražih autora kratke priče.
Same here,Dreamsongs antologija me oduševila (imam ono čudovište od jednosveščanog paperback izdanja, problem je naći položaj za čitati ga :zubo: ).
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
Post Reply