Što trenutno gleduckate?

Rasprave o SF serijama

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje sadržaja koji su zaštićeni autorskim pravom, a dobavljeni su nelegalnim putem.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Što trenutno gleduckate?

Unread post by Belzebubbles »

ratchet wrote:Da, prilagodba bi potrajala, proizvodnja hrane je visoko industrijalizirana, a zalihe male. Nastupila bi Velika glad. Da sam ja jedan od velikih vođa pustio bih neki dizajnirani virus, sa cijepivom u pričuvi, pristojne smrtnosti, koji bi riješio problem prenaseljenosti prije nego što horde gladnih naprave možda i nepopravljivu štetu u ekosustavu. Je, to jest genocid, ali je i pitanje opstanka civilizacije.
svima je uvijek prvo rješenje bilo kakvog problema klat ljude na veliko :-/
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno gleduckate?

Unread post by LordShaper »

E sad, pitanje opstanka civilizacije nije baš 'bilo kakav problem' :zubo:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Što trenutno gleduckate?

Unread post by Belzebubbles »

a ne znam
ako nije "pitanje opstanka civilizacije", onda je pitanje opstanka arijevske rase
pa je u kmerskoj verziji pitanje opstanka ne znam čega, agrarne reforme valjda
uvijek je nešto
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Što trenutno gleduckate?

Unread post by ratchet »

Nije to rješenje kao takvo, mislim to sa klanjem na veliko. Stvar je u tome da bi veliki dio zbog ljudi nedostatne proizvodnje hrane i malih zaliha ( čini mi se oko 6 mjeseci ) ionako umro. Ipak smo mi poprilično ovisni o električnoj energiji. A da li bi to bilo od gladi i u ratovima i klanju za zadnje komade hrane, uz rastući kanibalizam i sveopća uništavanja ili kroz neku brzu epidemiju koja bi možda i homogenizirala ostatke čovječanstva i dozvolila da se nastavi dalje, e to je već nešto gdje ne bih volio biti jedan od onih koji bi o tome odlučivali. Mislim da kakvu god odluku donio da je ne bih poslje sebi mogao opravdati i živjeti s tim dalje
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: Što trenutno gleduckate?

Unread post by jbt »

@ratchet

Bilokoje rjesenje koje ukljucuje mikroorganizam je osudjeno na propast. Mikrici toliko brzo mutiraju, da u stvari nemas nacina da ih se rjesavas na neki efikasan nacin.
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Što trenutno gleduckate?

Unread post by ratchet »

Pa, onda sranje i spori oporavak civilizacije. Ali serija Revolucija ostaje smeće. Jer sve ono zanimljivo što bi proizišlo iz potpunog nestanka elektriciteta ovdje nema, a prikaz 15 godina kasnije je potpuna idiotarija. Pa stoga još jednom: Ne gledati.

Evo nedavno sam odgledao Novozelandsku seriju This is not My Life. Jeftina ( snimljena s malo para što se vidi ) i ponekad pomalo naivna. Ali sve u svemu dobra. Nemam zamjerke na samu radnju. Tu se vidi da scenarist zna žanr a vjerojatno je i sam SF pisac. Sasvim solidna stvar.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Što trenutno gleduckate?

Unread post by Belzebubbles »

ja još uvijek nisam uvjeren da bi u slučaju nestanka struje prva stvar koju bismo trebali napraviti bilo - pobiti većinu populacije. :)
ne razumijem koja je argumentacija toga.
koja je svrha?
što time dobivamo?
a pogotovo kad se uzme u obzir da bi se ionako pojavile neke epidemije. Jer su izgledne.
..
unatoč toplim preporukama da se ne gleda Revolution, moram priznati da sam ga odgledao
tj. pilot.
i slažem se da je dosta slaba serija.
ponešto slična onoj seriji gdje onaj profesor povijesti vodi onaj gerilski rat protiv vanzemaljaca onih zlih. Iako se ne sjećam kako se to zove.
..
guba mi je kako su neobjasnili kako je došlo do nestanka struje. Čini mi se da se ova serija jednostavno okorišćuje zombi-apokaliptičnim opsesijama koje trenutačno more američku kulturu. Svi se pripremaju za kraj svijeta, sve neviđeno uspaljuje ideja nekog idealnog svijeta pastorale gdje će odmetnici opet lutati šumama, ili će zombiji lutati šumama, a zajednice će biti manje i bolje naoružane, i napokon će se vratiti čvrsta valuta bazirana na srebrnom standardu, a ne ovo papirnato i elektroničko smeće.
stuja je nestala jer:
Image
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno gleduckate?

Unread post by LordShaper »

Serija se zove Falling skies, kojoj je - ako se ne varam - već i treća sezona odobrena. Ratchet je svojedobno napravio savršen opis serije u ovom topiku :lol2:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Što trenutno gleduckate?

Unread post by ratchet »

Belzebubbles wrote:ja još uvijek nisam uvjeren da bi u slučaju nestanka struje prva stvar koju bismo trebali napraviti bilo - pobiti većinu populacije. :)
ne razumijem koja je argumentacija toga.
koja je svrha?
što time dobivamo?
a pogotovo kad se uzme u obzir da bi se ionako pojavile neke epidemije. Jer su izgledne.
..

Ma, k vrapcu, nije tu bila argumentacija da treba, nego da bi zbog neizbježnog raspada industrije i prometa na duži rok došlo do masovnih žrtava, prvenstveno zbog nedostatka hrane, a i lijekova, pa sam postavio pitanje ne bi li možda čak bilo i bolje da se to obavi na brži i ( maybe ) bezbolniji način.
I autori Revolucije su prikazali društvo sa malim ruralnim zajednicama i ruševnim gradom u kome je nekad živjela populacija jedne Hrvatske. Dakle, žrtve su bile velike, ali ih oni nisu pokazali, elegantno su ih zaobišli.
Na žalost svijet nije Japan. Tamo bi ( gledajući njihovo ponašanje nakon Fukushime ) žrtve bile minimalne, oni bi se organizirali, racionalizirali i krenuli dalje. Ali zapadna i njima pripadajuće kulture, temeljene na filozofiji: meni, sve, sada, odmah, e tu bi bilo sranja. Vidi samo naš Domovinski rat gdje su neki ostajali bez ičega a drugi se bogatili prodajom humanitarne pomoći i krčmili društveno vlasništvo. Ili pogledaj New Orleans nakon i za vrijeme katastrofe. Da svijet nije usrano mjesto ne bi dnevno umiralo 5000 djece od gladi i izlječivih bolesti, a za spasiti ih bi bio dnevno dovoljan novac koji se potroši na jednu kavu.

A serije su stvarno zadnje vrijeme koma. Evo npr Terra Nova ( čak sam je i gledao ):
Tu je producent rekao scenaristima: Hoću seriju o dinosaurima. I neka budu zbilja dobri. Ne štedite. Ah da, dodajte i neke likove.I nekakvu priču. Ako stignete.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno gleduckate?

Unread post by LordShaper »

Što je seriju i usmrtilo. Jer prošlo je doba Jurskog Parka kad je sama činjenica da imaš dinosaure bila dovoljna da ljudi gledaju nešto...a imam dojam da tkogod da je radio seriju taj je smatrao da će dinosauri biti ključan i dovoljan uvjet da publika pohrli k ekranima svaki tjedan :lol2:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Što trenutno gleduckate?

Unread post by Belzebubbles »

ratchet wrote:Ma, k vrapcu, nije tu bila argumentacija da treba, nego da bi zbog neizbježnog raspada industrije i prometa na duži rok došlo do masovnih žrtava, prvenstveno zbog nedostatka hrane, a i lijekova, pa sam postavio pitanje ne bi li možda čak bilo i bolje da se to obavi na brži i ( maybe ) bezbolniji način.
Ne želim te trolat iako imam dojam kao da baš to činim jer sam se uhvatio te jedne stvari koju si napisao :D, ali...
Reko, kažeš da su žrtve neizbježne. Ja se tu slažem. Ali mi se generalno čini kao bolja opcija - ne ubijat ljude, nego se jednostavno pokušat prilagodit. Primjerice, Hrvatska i nije toliko gusto naseljena zemlja. Da nas sad izda struja i postane nužno vratiti većinu populacije u primarni sektor, jednostavno bi se moralo manje napučivat gradove i nać sreću u poljoprivredi. Niš drugo. Jer ako bi poljoprivreda bila manje efikasna zbog izostanka struje i problema s transportom, jednostavno ih pošaljemo na selo. A šta ja znam. Ne traže ljudi toliko hrane baš. Imaš više od par tjedana prije nego umreš. Puno mi se veći problem čini osigurati opskrbu pitkom vodom.

A kao drugo, nisam sasvim siguran da bi čovječanstvu cijela ova prilagodba natrag na poljoprivredu bila olakšana ako bi pola (recimo) radne snage nestalo.
I autori Revolucije su prikazali društvo sa malim ruralnim zajednicama i ruševnim gradom u kome je nekad živjela populacija jedne Hrvatske. Dakle, žrtve su bile velike, ali ih oni nisu pokazali, elegantno su ih zaobišli.
Ali, hehe, ne bih rekao da je njima glavni cilj serije napravit realnu pretpostavku kako bi izgledalo društvo nakon struje. Nego više kako spojit muškete i ruševine Chicaga.
Baš kao što kasnije spominjete za ovo s dinosaurima. Cilj je prikazat neku vizualiju, neki element koji bi mogao imati prođu, ovo ostalo je samo potpora dinosaurima/postapokalipsi/itd.
Barem takav dojam ostaje nakon gledanja tih suvremenih serija.
Želim reći da nije ta populacija nestala iz logičkih razloga nego zato jer je to odgovaralo narativu serije. I postizanju tih ranije odlučenih obilježja koja su prodali producentima.

Ko Falling Skies i gerilska borba protiv vanzemaljaca. On jednostavno ODBIJA shvatiti da gerilska borba s vanzemaljicima tako kako je on prikazuje jednostavno nije moguća. Jer valjda i prosječni vanzemaljski debil koji putuje kozmosom ima FLIR sustave kojima može iznać onog profesora povijesti i kazetnim bombama čitavu seriju privest prijevremenom kraju.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Što trenutno gleduckate?

Unread post by ratchet »

Evo danas čitam u novinama čovjek kuka: Cijelo ljeto kopam, plijevim i zaljevam a netko mi preko noći pobrao cijeli vinograd i odnio 400 kg grožđa. Drugi je prijavio da mu je u ponedjeljak nepoznati muškarac s kombajnom obrao čitav urod kukuruza i nestao bez traga.
A tek Hrvatska bez industrije, prometa i komunikacije. Brrrr

Al hajde, vidim da si ti za razliku od mene optimist. Neka. Ja sam nepopravljivi paničar. A takvih imamo i previše.
Doduše, kažu da su optimisti samo nedovoljno dobro informirani pesimisti.

No da te utješim. Kad bi sav elektricitet nestao sa Zemlje bilo bi hrane u izobilju. I ljusko tijelo je stroj koji ne šljaka bez elektriciteta. Broj žrtava 100%.

Sutra kreće Fringe. Eto do čega je došlo kad se tome veselim.
U iščekivanju nečeg dobrog. Npr. druge sezone Homelanda.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno gleduckate?

Unread post by LordShaper »

ratchet wrote:U iščekivanju nečeg dobrog. Npr. druge sezone Homelanda.
Jako mi je drago što su pobrali par Emmya ove godine, zasluženo.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Što trenutno gleduckate?

Unread post by ratchet »

Gledao sam ove godine i Dansko-Švedsku seriju Bron Broen ( Most, The Bridge ), također sjajna stvar koju preporučam.

Ako sad ne kršim neka pravila ovdje hvaleći na kraju samo serije koje nisu SF.

Ali evo npr. Star Gate Univers mi se sviđao. Jedino od sveg tog serijala. Naravno da su ga ukinuli.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
Post Reply