Post-post-sferakonska (anti)depresija

Klubovi, fanzini, konvencije, sajtovi, Bogdaj veći kup ...

Moderator: Dagi

User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Post-post-sferakonska (anti)depresija

Unread post by Izitpajn »

Dakle, u svrhu reanimacije foruma, a i u još nekoliko svrha koje sam tajno nabrojao na jednom supertajnom mjestu, liepo molim sliedeće. Jučer nisam bio prisutan na postSFEUrokonskom dibrifingu, pa me zanima može li netko nakuckati što se sve događalo, tko je sve bio, kakvi razgovori su se vodili i slično.

Da, nešto od ovoga je (meni) već odgovoreno na mailing listi, ali:
1.ako ste lijeni, slobodno kopipejstajte ono što ste već nakuckali ili mi dajte dozvolu da ja (jer nije lijepo objavljivati tuđe mailove bez pitanja)
2.nijedan od odgovora nije bio konkretan, svatko je napisao dvije rečenice, a i sad, nakon pedesetog odgovora, na mailing listi tek počinju izlaziti najzanimljivoje informacije.

Dakle, još jednom, lijepo molim, može li za nas prostorvremenski uskraćene: što se zbi(va)lo jučer u prostorijama SFere? Ono, ajde k'o da pišete izvještaj s konvencije. Jer mislim da je jučerašnji sastanak po posjećenosti (kvantitativno i kvalitativno), sadržaju i važnosti bio debelo iznad bar dvije hrvatske SF konvencije.

Može i fotke kolača, ako Ire nije sramežljiva po tom pitanju.

I, da, nemam ništa protiv svađanja na forumima, ali ovo ne tražim zbog toga.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Post-post-sferakonska (anti)depresija

Unread post by niniane »

Ja isto nisam bila... Anybody?.. :angel:
... characters, personalities, stories and larps...
Stonehead
Hani
Posts: 89
Joined: 04 Jun 2004, 20:10

Re: Post-post-sferakonska (anti)depresija

Unread post by Stonehead »

Ok, dakle moje veoma kratko predočenje postsferakonskog sastanka.

Bilo je kolača... by Irena... čokoladni je bil.
Bilo je pijače i (na Švelovu kasnu realizaciju) bila je topla. Petra je jedina načela vino, a ostali su se držali sokova.
Gledale su se prvo profi slike, a onda i amaterske od prisutnih. Dok je svako toliko neka slika izazvala salvu smijeha, stari švabo je ostao neimpresioniran iako si je Mirko dao truda da mu obrazlaže svaku drugu sliku i foru. Debeli irac (Garret?) se je naizgled dobro zabavljal.
Pogotovo smo uživali u mnogim slikama u kojima Izitpajn prodaje fore i fazone mladim posjetiteljicama konvencije.
Nakon gledanja fotografija se društvo raspalo na grupice, prepoznah tri osnovne formacije: Mirko i stranci; pušači; volonteri i ostali. Mirko je pričal o svojim dogodovštinama, prošlim sferakonima i tko zna čemu, pušaće nisam posjetil, a ostali su se zabavljali tematikom hrvatskog worldcona - kao zanimljivom idejom za razmišljanje. (Iako je Vanja bila veoma rječita i oštra prema debelom ircu na svom odlasku)
Malo smo gnjavili "Burkija" i Moniku o rpgovima i boardgameovima i tak nekih geeky-entertainment temama da bi na kraju završili u usporedbi irske i hrvatske krize i ekonomije te razlikama u mentalitetu. To se dobrim djelom svelo na ispravljanje mojih netočnih navoda :)
Poslije toga smo počistili i o'šli doma.

Eto to.
VELIKI.... VELIKI od Sjevera!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Post-post-sferakonska (anti)depresija

Unread post by Izitpajn »

Čekaj, znači da su zapravo volonteri raspravljali o Worldconu? A jadni mali neiskusni...

I molim ovaj dio s malo više detalja:
(Iako je Vanja bila veoma rječita i oštra prema debelom ircu na svom odlasku)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Post-post-sferakonska (anti)depresija

Unread post by Xaotix »

Ukratko? Količina raspisivanja na Euroconskoj grupi zavarava :kava:

Ključni dio oko kojeg se povela rasprava na grupi:
- Gareth (navedeni Irac) je spomenuo da su worldconi u Americi strogo strukturirani po raznim pravilima (soba sa besplatnom klopom i cugom je tamo obavezna, kao i kolica za nepokretne Amere koji mogu cosplayat jedino Jabbu the Hutta) koja su u Americi obavezna, ali izvan kontinenta se tome može progledat kroz prste.
- Predložio je da, ako zaista želiomo organizirati Worldcon, što više nas ode do Londona vidjeti kako stvari zaista izgledaju
- Spomenuo tradicionalnu strukturu odbora u kojem predsjednik nema ništa za radit 6 mjeseci prije kna jer do tada već sve bitno mora biti posloženo.
- I sam je rekao, Worldconi su dosadni :sleepy2:

Ukratko, iz njegovih 5 minuta i detalja sa strane, Worldcon je američka prćija koju ne vole puštati izvan svojih granica jer ih ionako brdo nema pasoše i ne vole putovati u daleku, čudnu i siromašnu Europu. Ja sam to shvatio u stilu "Ljudi to je velik poso, bolje da vas je puno i da znate sve detalje prije nego krenete". Bilo je i drugih interpretacija tipa "Oni nama sole pamte, pa nisu se u stanju sami niti za sebe pobrinuti"... Tako je počelo.
Vanji je valjda puko film nakon svih tapšanja po glavici u zadnje dve godine kad su nas svi gledali kao jadne male koji se eto pojavili a da u životu konvencije nisu vidjeli, ali neka, objasnit će nam već oni.

Ostali detalji:
- Gareth je bio pozvan ranije, Nijemci su bili doslovno oteti na zebri pred hotelom (možda hrvatice ne mogu reći ne Daveu Lallyu :hehe: , ali zato Švabe još nisu našle penicilin za Moniq)
- Švabe su bile tradicionalno germanski hladnokrvne, dok se irca tradicionlano zezao (ko ga zna od prije, zna uzorak ponašanja)

- Gledale su se fotke, Ire je složila fini čokolač, pa se poveo razgovor o konevncijama. Tu se negdje pokrenuo razgovor o krumpirovoj gladi, građevinarstvu u Hrvatskoj i irskoj, geopolitičkim i ekonomskim pitanjima Irskog booma itd...
- Švel je dilo zadnje Parseke, spremili smo finu medicu, idući tjedan je Booksa.

Na kraju su o Worldconu najviše međusobno debatirali VD-i volontera, o tome što bi se i kako bi se moglo (slušo s pol uha, Stonehead ima detalje)...
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Post-post-sferakonska (anti)depresija

Unread post by Izitpajn »

Xaotix wrote:(soba sa besplatnom klopom i cugom je tamo obavezna
Ej... ej... EJ!!! 'Bemusunce, bio sam u Glasgowu '95. i tada toga nije bilo... Zašto tada toga nije bilo? Ej!!!

A što se tiče jesu dosadni ili nisu... Bio sam jednom, ali mlad i neiskusan i davno je bilo pa ne bih znao procijeniti (a prije toga sam bio samo na tri SFeraKona i mižda jednom Kutikonu), but I'm inclined to agree. Najdosadniji dijelovi SFeraKona su kad su svi na predavanjima pa na hodnicima nema ljudi za druženje... A na WCima ima više od deset paralelnih streamova predavanja, što znači da su svi uvijek na nekom predavanju.

Dalje:
- konvencija je UVIJEK u hotelu ili kongresnom centru. 'Nuff said. Ogromni hodnici i holovi, kvadratura k'o aerodrom, otprilike ko SFeraKon u Internationalu, samo veće.
- bar pola, a vjerojatno i više sudionka su matori Ameri. Zamislite 2000 njih koji imaju: konstituciju kao naš dragi irac (čije ime nećemo spominjati da se ne bi našao u search engineu), ljepotu kao Šeril i starost kao briđit... I svi na jednom mjestu i svi osjećaju veliku potrebu da im potrebe budu ispunjene...
- cijena ulaska deset puta veća od sferakonske/eurokonske

Iskreno, ispočetka mi je WC bio mrzak zbog količine posla i obaveza koje bi trebalo odraditi. Međutim, uz to, sve više razmišljam o tome da mi nešto nije napeto biti ni gost/sudionik, pogotovo s obzirom na pare koje bi trebalo pljunuti.
Stonehead
Hani
Posts: 89
Joined: 04 Jun 2004, 20:10

Re: Post-post-sferakonska (anti)depresija

Unread post by Stonehead »

Mi volonteri smo samo razglabali o ideji koja je "visila u zraku". Daleko od ičeg ozbiljnog, samo teoretiziranje kad bi bilo, kak bi bilo, gdje i sl.
Na mahove su se u razgovor ubacivali i iskusnije ličnosti u vidu Ivana, Petre...
Nije baš da smo iz razgovora izveli neke zaključke ali nekak smo se složili da Hrvatskoj fali i prostora, novaca i organizatora za takav događaj. Da su šanse za dobiti bid relativno male. Da ako se i krene u realizaciju tak nečega da bi bilo najbolje napraviti "po naški" (zadovolji se minimum tradicije i ostalo "raspašoj") pa APP te da ako bi se doista počelo ozbiljno razmatrati WC, da bi trebalo napraviti generalnu probu u vidu nečeg tipa Croaticona (autorska prava na ime pripadaju Franu) - nekaj dovoljno komplicirano da se kvalitetno istestira organizacija, a dovoljno "nebitno" da ako propadne nije gargantuanski problem za buduća pokoljenja. Iskrsnula je ideja da bi se za takav glomazni poduhvat trebalo udružiti sa svim organizatorima konova u državi. Razbacivali smo se brojevima bez ikakvih temelja u stvarnim podacima. To je više manje sažetak cijelog razgovora kojeg smo imali u utorak po tom pitanju.

Moj osobni razlog zakaj bih htel videti WC u hrvatskoj je to kaj bih ja htel videti WC, ali nemam love za putovanja :)
Izvan toga, WC zvuči jako dosadno (iako, da budem iskren, prije nego sam čul strance o tome kak pričaju ja sam nekak zamišljal da je WC nekaj ala Comic-con - karneval geekave zabave - guess not).
VELIKI.... VELIKI od Sjevera!
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Post-post-sferakonska (anti)depresija

Unread post by niniane »

Ok, kad se tako sve posloži, i meni se WC čini dosadnjikavim :/ Da imam para da mogu birati hoću li ići na WC ili na Comic con, definitivno bih odabrala potonji. Da se WC u Hrvatskoj organizira "po naški", dakle po modelu "red predavanja, red zabave", pa da bude kao ovaj Eurocon na neku potenciju, to bi bilo super - ali NAMA, a ne onima koji su navikli na drukčiji Worldcon.

I slažem se s time da još nismo spremni za to. I to ne zbog organizatora, nego zbog financija i daleko nedovoljne podrške lokalne i nacionalne razine. I mislim da eventualni argument "Ali to je SVJETSKA konvencija, za to ćemo sigurno dobit i pare i prostor"" ne stoji, jerbo je ovo bila EUROPSKA konvencija (a mi ulazimo u EU), a u medijima se o njoj vidi skoro pa ništa. I nije baš da su nas zasuli parama za organizaciju. Tako da... I am being very skeptical. :zbunj:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Post-post-sferakonska (anti)depresija

Unread post by Xaotix »

niniane wrote:... ovo bila EUROPSKA konvencija (a mi ulazimo u EU), a u medijima se o njoj vidi skoro pa ništa.
S druge strane Cheryl i ekipa su oduševljeni kolko ih je ljudi izintervjuiralo i kaliko se TV kamera motalo uokolo... Pa sad ti zaključi kakva je medijska popraćenost u bijelom svijetu... :zubo:

@Stonehead
Croaticon već imaš dva do tri puta godišnje... 90% ekipe ti dođe na Istrakon, pa mjesec poslije svrati na SFeraKon i onda sezonu zaključe Rikonom.
I ti bi sad tu guro još jedan kon? Između Liburnicona, Domikona i skorog Marsonikona? :zubo:
Izitpajn wrote:Ej... ej... EJ!!! 'Bemusunce, bio sam u Glasgowu '95. i tada toga nije bilo... Zašto tada toga nije bilo? Ej!!!
Vanamerički kon pa mu se valjda progledalo kroz prste. Bitno da su imali, kolko čujem, one male golferske autiće za kopnene kitove. Malo sam si razmišljao kako bi mi to izveli i jedino mi je na pamet palo da svakom debeljku damo jedan karamboolčić iz lunaparka i veliku žlicu za cipele :zubo:

A što se demografske slike tiče, i nama je na Kontakt htjela doći Gina Lee Nolin pa smo joj rekli da prošeće dalje.
Randomness is strong with this one!
Quicksilver
Jedi Master
Posts: 208
Joined: 25 Aug 2006, 14:57

Re: Post-post-sferakonska (anti)depresija

Unread post by Quicksilver »

Xaotix wrote:Švabe su bile tradicionalno germanski hladnokrvne..
gle, na odlasku su me obojica Švaba srdačno zagrlila, rekli da im je bilo ljepo na hrvatskom Euroconu i da se nadaju da ćemo se vidjeti svi skupa u Kievu ili makar Dublinu + dobila sam puse. Jab' rekla da su se oni opako opustili i da im je bilo sjajno. Švabe inače ovo ne rade nakon kaj nekog vide 3x u dvije godine. The hell, ne naprave ni kad vide nekog 3x u istom tjednu! :thumbup:
Stonehead
Hani
Posts: 89
Joined: 04 Jun 2004, 20:10

Re: Post-post-sferakonska (anti)depresija

Unread post by Stonehead »

Xaotix wrote: @Stonehead
Croaticon već imaš dva do tri puta godišnje... 90% ekipe ti dođe na Istrakon, pa mjesec poslije svrati na SFeraKon i onda sezonu zaključe Rikonom.
I ti bi sad tu guro još jedan kon? Između Liburnicona, Domikona i skorog Marsonikona? :zubo:
To je bilo bačeno ime - stvar je generalne probe... da vidimo dal' to možemo... jer je bilo priče da bi svi organizatori svih konova u hr surađivali na tom jednom velikom - pa ako prođe dobro, znamo da smo organizacijski spremni za nekaj veće (WC) - stress test

ni jedan od navedenih nije dovoljno velik pothvat (kolko ja znam) da bi poslužil ovoj svrsi o kojoj smo pričali :)
VELIKI.... VELIKI od Sjevera!
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Post-post-sferakonska (anti)depresija

Unread post by Milena »

Meni je WC u Glasgowu bio super, jer je to bilo vrijeme prije interneta pa se moglo popasti za tadašnje prilike nepojmljivo veliki dealers' room. I imali su igraonice za djecu, koje smo i mi ove godine imali. I bilo je puno gostiju, pa se moglo zapit s Delaneyjem (dobro, ne baš zapti, ali moglo ga se častiti cugom), i trkeljat s Terryjem Pratchettom i tak. Ali inače nije ništa drugačiji od Eurocona, samo kaj je veći. I imao je coffeeclatcheve, koje mi nismo imali, a bilo bi ih dobro imati, ali nigdje ne piše da se to ne može dodati u SFeraKon ili bilo koji drugi naš domaći con.

OTOH, isto tako nigdje ne piše da mi ne možemo napraviti VelikiKon -- pa bio Croaticon, ili Balkanokon, ili Whatevercon, i jednostavno imati veliki SFeraKon, pa tko dođe, došao je. Stvari koje su tu bitne:
- pronaći prostor (i ne, FER, koliko god nam svima prirastao srcu, nije dobar prostor za nekaj veće jer je već i ovako bio na rubu pucanja)
- osigurati dovoljno veliku i bučnu reklamu doma i vani (zato mislim da možda ne bi bila loša varijanta napraviti Balkankon, jel'da)
- naći pare (opet se vraćam na Balkankon, za što bi se vjerojatno lakše dalo izmusti novce s više strana nego za Croaticon), i onda to naprosto napraviti. Možda još recimo dodati i ono što ove godine nismo do kraja uspjeli, eurowiscon, čime bismo opet mogli izmusti još više para, i biti jedinstveni i generalno super. Ali opet, to smo ionako... :zubo:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Post-post-sferakonska (anti)depresija

Unread post by Izitpajn »

Meni nije jasno na što mislite kad kažete "Croatikon" ili "generalna proba za Worldcon". Ovaj Sfeurokon je bio apsolutno najviše i najveće što se može napraviti, a da nije WC. Jedan korak dalje je onaj od sedam milja. Nisam siguran da postoji kategorija između.
Stonehead
Hani
Posts: 89
Joined: 04 Jun 2004, 20:10

Re: Post-post-sferakonska (anti)depresija

Unread post by Stonehead »

Ideja je bila jednostavno ta da sad Sferina ekipa koja radi Sferakon jednostavno nije kapacitativno u mogućnosti organizirati nekaj veće od Eurocona, dakle trebalo bi ekstra ekipe uvesti u organizaciju. Pa bi ta *velika generalna proba* u stvari bila proba kak ta proširena Organizacija radi skupa. Jer isti ljudi rade sferakon već godinama kolko ja znam.... i uhodana su ekipa - za WC jednostavno treba više ljudi. Samo to.
VELIKI.... VELIKI od Sjevera!
Post Reply