Što trenutno čituckate?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Meni je u Hyperionu najbolja stvar bila baš ta razlika u stilu različitih priča. A prema Keatsu sam bio ravnodušan...
No ako nastaviš epopeju sa Endymionom, onda Keatsa više nema, ali priča liči na D&D scenarij u dve knjige. S katoličkom crkvom kao križancem SSSR-a, 1984 iTorquemade u najboljim danima.

Što se mojiih čituckanja tiče, pod nosom mi je - pod nosom mi je trenutno Not Before Sundown Johanne Sinisalo. Dobar stil, stvar obećava. Zasad nije SF, ali ima skandinavske trolove koji normalno žive po šumama kao ugrožena vrsta.

Prije toga mi je pod nosom bilo svašta, ali od SFa samo Sirius B i poneki stari Ubiq.

Od ostalog:
Bovićev Ljudožder vegetarijanac; Meh... Loše. Uopće nije roman, nego brdo nabacanih pričica s jedinim ciljme da pokažu kakav je glavni lik gad. Medicinarima bi moglo bit zabavno ako počnu prepoznavati likove iz svoje bolnice.
Frederik Lenz: Surfing the Himalayas, Ringdal: Love for sale i još par stvri kojih se ne merem sjetit (Mozda bi zbilja trebao akivirati Goodreads account)
Randomness is strong with this one!
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Nazir »

Xaotix wrote:(Mozda bi zbilja trebao akivirati Goodreads account)
Podupirem inicijativu :cheers:
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by arkturuz »

Nakon cca 10 godina ponovo čitam Zindellov "Neverness". Koliko me prije 10-tak godina impresionirala ta knjiga, toliko mi sada dok je čitam fali moderni SF pristup kojeg toliko kritiziram :)
Radi se o relativno maštovitom romanu, ali rupa u priči ima milijon (osim ak se ne radi o "unreliable narrator" pristupu).
There's death from the beginning to the end of time
And I'm the cosmic champion and I hold a mystic sign
And the whole world's dying and the burdens mine
And the black sword keeps on killing 'til the end of time
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by arkturuz »

Pospremil sam Neverness privremeno na policu i počeo čitat "The Illuminatus! Trilogy" po drugi put. (Prvi put nisam pohvatao baš sve konce od nekih 15 milijardi njih :)). Enivej, koliko je ta knjiga na tripu, to je nevjerojatno. Jučer sam se na poslu ceril par sati, a danas pak u vlaku. Zanimljivo je koliko obične stvari mogu bit smiješne kad se stave u pravi kontekst. A o bijelom zecu da i ne pričam :)
There's death from the beginning to the end of time
And I'm the cosmic champion and I hold a mystic sign
And the whole world's dying and the burdens mine
And the black sword keeps on killing 'til the end of time
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by niniane »

Obuzela me Kitty Norville (by Carrie Vaughn) - sad sam na trećoj knjizi... Dosta je zabavno :)
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

It was the year when they finally immanentized the Eschaton...
I nakon toga više ne znaš jesu li oni na tripu pisali Illumninatus ili ti na tripu čitaš :lol: Preporučio sam ju nekim ljudima i najbolje je da su SF fanovi oduševljeni, dok ostali mislie da je knjiga smeće. Čak i dva fanatika teorije zavjera, jer je "neuvjerljiva i ismijava se se sa ozbiljnim stvarima"... :scratch:

On topic,
proroštao sam SFerinu knjižnicu i iskopao YuSFan iz 1986 i 1988, zajedničko izdanje jugoslavenskih SF klubova. Malo zanimljivosti:
- u realizaciji 1. broja su sudjelovala samo 4 kluba; Pulsar iz makedonije, Lira iz Niša, Lazar Komarčić iz Beograda i SFera. Ljute se na Slovence jer se od četiri Ljubljanska kluba nije javio nitko.
- u drugom broju tekstove osim ova 4 gore šalju i; Meteor iz Subotice, Vizija iz Titovog Velesa, Gea iz Osijeka, Šolt i Nova iz Ljubljane..
Gdje su nestale sve te brojke :(
Randomness is strong with this one!
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by galaxie500 »

Tales from the White Hart Arthura Clarkea.
Sjećam se tih priča iz Siriusa. Moram priznati da su mi sad puno bolje nego onda. Ima ih i nešto lošijih, jer Clarke definitivno nije bio dobar pisac, ali većina spada među najbolje što je napisao (dio uopće nije SF, no to nije ni bitno). Bitno je da su mi priče još zanimljivije, jer znam koji su to likovi koji slušaju Purvisove priče.
Npr. Charlie Willis je sam Clarke (to je pseudonim koji je često koristio krajem četrdesetih i početkom pedesetih), tu su John Christopher, John Wyndham, Charles Eric Main i još nekoliko drugih pisaca iz toga doba.
kako je ovo zbirka izdana prije par godina, na pedesetu obljetnicu prvog izdanja, tu je i dodatna priča, koju su potpisali Clarke i Baxter o ujedinjenju ekipe u White Hartu, s Jamesom Mc Creighom (Fredrikom Pohlom), Benom Gregsonom (greg benford) i ostalima.
Usput došlo mi i šest Crankova!, časopisa koji je izlazio devedesetih (ukupno ih izašlo osam), a u njima bili Lethem, Lafferty, Le Guin, Wolfe i ostali "literarniji" pisci SF-a. Jedan od najkvalitetnijih časopisa ikad. Ako vam se ne da nabavljati pojedinačne časopise, ima antologija Best of Crank, isplati se.
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by galaxie500 »

Sad kad sam završio White Hart, idem na Wind From Nowhere, prvi Ballardov roman (iako je Drowned World prije objavljen). To mi je jedini njegov roman kojega do sada nisam imao, jer ga je relativno teško nabaviti (zadnje izdanje bilo je 1976.) i jedini roman kojega se Ballard odrekao (zato nema reprinta).
Baš me zanima zašto.

Drugo što čitam je Sheckleyjeva zbirka Masque of Manana s četrdesetak njegovih najboljih stvari. S obzirom da je Sheckley upravo u programu rehabilitacije kod mainstream publike s novom Best of zbirkom koju je sastavio Lethem, idem se ponovo obrazovati u sheckleyani (iako sam nedavno pročitao ponovo nekoliko genijalnih priča u starim Galaxyima (Skulking Permit npr.)
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by niniane »

Pročitala "Changeless" od Gail Carriger i sad imam silnu potrebu pročitati i ostale knjige iz serijala :D Odličan i zabavan steampunk :thumbup:

Sad čitam Powersovo "Kad tamno istekne" ;)
... characters, personalities, stories and larps...
Mali_Mate
Ewok
Posts: 8
Joined: 08 Dec 2008, 12:29

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Mali_Mate »

I meni je "Changeless" bio zabavan

al je svaka iduca knjiga u serijalu bila sve gora i gora

Stoji mi "Timeless" na polici al ga odgadjam jer mi se stvarno ne da
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by niniane »

Hm, vidjet ću, ima sad i novih knjiga za čitati...

Recimo, Istromancer oliti Priče o Davoru Šišoviću ;) Danas krenuh čitati, zasad je zabavno :) :)
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Pokupio sam 4. SiriusB prije nego li sam dovršio 3. Broj 3 mi je dobar...
Randomness is strong with this one!
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ja nekidan završio "Kutiju u obliku srca" i "Norvešku šumu", sad čitam nešto od Koontza (jel uopće bitan naslov?), pa ću se bacit na Žiljka. E da, Istromancera sam već pročitao. ;)
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Nog
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Aug 2009, 19:47
Location: Veja

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Nog »

Upravo završio Halting state od Strossa. Prilično zabavno ali ne bi preporučio ljudima bez jačeg poznavanja engleskog jezika jer ima dosta škotskog, IT tehno jezika i zamućenih referenci na engleske fore (samo za "shit hitig the fan" ima desetak različitih). Svaka za sebe nije previše teško za razumit iz konteksta ali kad se sve skupe zajedno može bit dosta zguljeno. Ako se neki od naših izdavača odluči nadam se da će nać dobrog prevodioca. :zubo:
Navigare necesse est, vivere non est necesse
Post Reply