Marsonikon 2012.

Klubovi, fanzini, konvencije, sajtovi, Bogdaj veći kup ...

Moderator: Dagi

proteus77
Pa'u 10. razine
Posts: 333
Joined: 27 Aug 2005, 11:27
Location: Slavonski Brod

Marsonikon 2012.

Unread post by proteus77 »

Ljudi, pozdrav!

Ne mogu izdržati, a da ne velim, tu na forumu- mi, Brođani, odlučili krenuti u organizaciju konvencije!

Naslov vidite, to se još može i izmijeniti. Kon će biti jednodnevni, zasad. Minikon, bumo rekli. Nema potrebe za nekakvom grandioznošću, radije ćemo imati 5 godina zaredom tako, nego da imamo trodnevni kon pa iduće godine ništa, pa onda maloima-malonema...

E sad, par pitanja:

1. Pošto nas je malo, i to organizacijski treba izdurat, mislite li da je dobra ideja da imamo samo, kako da se izrazim, jednostruki program? Znači, počinjemo recimo u 12, završimo navečer, ali nemamo paralelke, tipa u jednoj prostoriji predavanje, u drugoj film, u trećoj igraonica. Ili ipak da budemo raznovrsniji, a možda neke termine ipak ostavimo za to da bude samo jedan događaj u tijeku?

2. Iskreno, tko bi došao u Slavonski Brod na kon? Osječani, Donjomiholjčani, Zagrepčani (to je 2 sata vlakom il autom)? Bi li to bio posjećeni kon, što bi bilo dobro, tj uspjeh u vezi posjete, 50-100 ljudi?!

3. Datum- eh tu ima lomljenja koplja, a budu se i dalje lomila. Naime, proljetni konovi su naša dva najveća- Istrakon, krajem ožujka i Sferakon, koji će ujedno biti i Eurocon 2012, krajem travnja. Ja sam tu u manjini, jer se ne slažem s mišljenjem većine da naš kon bude IZMEĐU ova dva?! To mi je jako loša ideja, utapljanje u dvije naše najveće konvencije, ali ostaje pitanje kada? Po zimi nema šanse, proljeće je zauzeto, možda rujan, malo prije Rikona? Inače, moja ideja je da Marsonikon bude 21.12.2012. Početak u podne, a kraj kad već bude smak svijeta :lol:

4. Dajte nabacite neke prijedloge, što kon treba imati, plus što SVAKAKO trebamo izbjeći, odnosno što Prosječnom posjetitelju SF konvencijeTM ide na živce, pa da to izbjegnemo...

5. Ovako, Slav. Brod je rimska Marsonia, pa bi tema bila Mars. Predavanja imamo 3 zasad, "na rubu znanosti" bi imali o tajnama Marsa, imali bi i neko astronomsko predavanje o crvenom planetu, a ja bih imao predavanje o Marsu na filmu. Možda bismo i klincima po školama dali neki natječaj, crtanje o Marsu i Marsovcima.

6. Mjesto konvencije: ovako, naša učionica je mala, dakle otpada to mjesto gdje se sastajemo. Idealno bi bilo kad bismo mogli dobiti Gimnaziju, jer bi imali i garderobu i veliki hol, i knjižnicu, plus još 2-3 učionice u suterenu, Ali, to je sanak pusti, pa je jedna realnija opcija Dom HVIDR-e, to je u dijelu grada zvanom Plavo polje- velika prednost je blizina kolodvora, i busnog i željezničkog, ali nisam bio tamo pa ne znam ima li prostora onako kako bi najviše pasalo, znači veći hol koji vodi bar u još jednu il dvije prostorije.

7. Jelda da smo zagrizli previše?

8. Tu ima još grandioznih ideja, poput zbirke, ali znam da ljudi svašta na tim našim brejnstorminzima nabace, a ne kuže da oko toga ima hrpa posla, i da je lakše reći nego nešt napraviti...

9. Ajde dajte prijedloge, ja mislim da minikona fali, naročito u Slavoniji i još naročitije, u Dalmaciji? Di su Splićani, Zadrani, Šibenčani, znam da je nešto bilo u Splitu, nosilo ime po Belanu, ak se ne varam Zdeslav Benzon je tamo nešto pokretao? Što je s Kutikonom i Essekonom, jesul oni još živi?

Hvala svima na prijedlozima, unaprijed se veselim prijedlozima, sugestijama, volio bih da se jave oni koji bi sigurno došli (već znam neke koji budu :lol: ), pa da taj kon na nešto sliči...

Pozdrav od esefoljubaca iz Slavonskog Broda!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Marsonikon 2012.

Unread post by Ire »

vratit ću se pojedinim pitanjima, za sada:

:wav:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
nelchee
Pa'u 10. razine
Posts: 375
Joined: 06 Apr 2007, 09:46
Location: Avalon
Contact:

Re: Marsonikon 2012.

Unread post by nelchee »

Bravo na inicijativi, nadam se da ćete to i provesti :)
proteus77 wrote:mislite li da je dobra ideja da imamo samo, kako da se izrazim, jednostruki program? Znači, počinjemo recimo u 12, završimo navečer, ali nemamo paralelke, tipa u jednoj prostoriji predavanje, u drugoj film, u trećoj igraonica. Ili ipak da budemo raznovrsniji, a možda neke termine ipak ostavimo za to da bude samo jedan događaj u tijeku?
U redu je da imate linearan program, ALI ako uz to imate neku alternativu za ljude koje neka točka programa ne zanima, npr. otvorena igraonica. No koliko sam primijetila, gejmeri često uopće ne idu na predavanja, osim ako su baš o gejmanju :lol: tako da slobodno odvojite RPG, LARP, TCG, boardgame i slično i to nek ide paralelno sa ostalim programom.
proteus77 wrote:možda rujan, malo prije Rikona?
Iz našeg iskustva, ne savjetujem taj termin. Po ljeti se svi razbježe i kod nas nema šanse da se prije 1.9. svi skupimo i krenemo u organizaciju, a isto vrijedi i za institucije s kojima surađujemo - svi imaju kolektivni godišnji tako da po ljeti nemaš s kime razgovarati.
proteus77 wrote:4. Dajte nabacite neke prijedloge, što kon treba imati, plus što SVAKAKO trebamo izbjeći, odnosno što Prosječnom posjetitelju SF konvencijeTM ide na živce, pa da to izbjegnemo...
Sto ljudi sto ćudi, nema tu nekog prosjeka.
Njurgaju kad nema igara.
Njurgaju kad nema projekcija.
Njurgaju kad ima projekcija, ali sve su već gledali.
Njurgaju kad zatvoriš šank. Bilo to u pola noći ili 4 ujutro, ne postoji pravo vrijeme za zatvaranje šanka.
Njurgaju kad u ponoć više nema programa pa im je dosadno (duuh! mi želimo da vam je dosadno i da već jednom odete ća tako da mi možemo doma!).
Njurgaju kad na šanku nema rolanja.
Njurgaju kad nema besplatne cedevite, a prijašnjih godina je bilo.
Njurgaju kad ih potjeraš iz zgrade jer istu moraš zaključati pa onda moraju nastaviti dernečiti negdje drugdje.
..nastavite niz...
;)
proteus77 wrote:7. Jelda da smo zagrizli previše?
Bez brige, niste. Neka 3-4 Rikona je organizirao potpuno nov i neiskusan tim pa na kraju uvijek ispadne barem OK, ako ne i super.
Prvi Liburnicon je meni također bio dosta dobar.
Imate prednost što je u manjim sredinama lakše od grada i županije dobiti sredstva jer je manja konkurencija, iskoristite ju ;)
proteus77 wrote:8. Tu ima još grandioznih ideja, poput zbirke, ali znam da ljudi svašta na tim našim brejnstorminzima nabace, a ne kuže da oko toga ima hrpa posla, i da je lakše reći nego nešt napraviti...
Pustite grandiozne ideje za kasnije godine. Ako vam se nešto izdaje, krenite s fanzinom, bilo tiskanim bilo online.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Marsonikon 2012.

Unread post by Xaotix »

:blob: :blob: Živjela inicijativa! :blob: :blob:
1. Pošto nas je malo, i to organizacijski treba izdurat, mislite li da je dobra ideja da imamo samo, kako da se izrazim, jednostruki program?
Da li ćeš imati dva streama ili jedan ne ovisi toliko o broju organizatora, koliko o broju predavača. S obzirom da pokrećete nešto novo, pogledaj koliko bi uopće predavača (voditelja radionica, natjecanja itd.) mogao dobiti.
2. Iskreno, tko bi došao u Slavonski Brod na kon? ...<snip>... Bi li to bio posjećeni kon, što bi bilo dobro, tj uspjeh u vezi posjete, 50-100 ljudi?!
Pusti sad brojke. Bitno je da se ljudi zabave i da im bude dobro. Ako to uspijete, ljudi će nastaviti dolaziti. Računaj na ljude iz Broda i okolice, nemoj posjetu bazirati na ljudima sa strane. Njihov dolazak ovisi o zvijezdama na nebu, zemljopisu i datumu, a pomaže i ako postoji mjesto za baciti vreću za spavanje.
3. Datum. ...<snip>... Po zimi nema šanse, proljeće je zauzeto, možda rujan, malo prije Rikona? Inače, moja ideja je da Marsonikon bude 21.12.2012.
21.12. nije zima? :lol: Razmisli malo zbog blizine Božića, ljudi se mogu razbježati ili imati drugih planova. Zimski kon inače ne bi trebao biti veliki problem. Nema sunčanja, ali termin je prazan. Uostalom, datum nije pisan u kamenu, i ne bi bili prvi kon koji mijenja datum održavanja u raznim godinama. Što se termina između Rikona i Sferakona tiče, ne bi problem bio u utapljanju Broda, nego u činjenici da će ljudima možda treći kon unutar mjesec dana biti previše i preskočit će onaj koji najmanje znaju. Slovenci su imali Konfuziju u takvom terminu i iako je kon bio izvrstan, mnogima je bilo previše ići još i tamo.
4. Dajte nabacite neke prijedloge, što kon treba imati, plus što SVAKAKO trebamo izbjeći, odnosno što Prosječnom posjetitelju SF konvencijeTM ide na živce, pa da to izbjegnemo..
Nelchee ti je sve rekla. Što god ne staviš, neko će njurgat jer mu fali. Što god staviš, njurgat će da mu je glupo. Koliko sam skužio, ekipa vam je mlada i neiskvarena drugim konovima, pa bi mogli imati mrak ideje. Ono što uglavnom treba imati je neko mjesto gdje bi ekipa mogla visiti i družiti se, i neki izvor kave/cuge/klope u blizini. Ljudi koji ne njurgaju tek tolko da njurganju i pljuju često kažu da je sve na konu bilo blah ALI da im je bilo super sjest i popričat s ekipom.
6. Mjesto konvencije:
Ne treba ti soba za svaku stvar u programu. Za predavanja je to sigurno prednost jer ljudi unutra imaju svoj mir, dok sve ostalo može biti u jednoj velikoj prostoriji. I gejmeri, i kvizovi i sl. A ni ljudi se ne rasprše, nego mogu minglati.
7. Jelda da smo zagrizli previše?
Još niste :D Pričekaj malo, kad objavite datum i skužite da nema više nazad...
8. Tu ima još grandioznih ideja...
Za početak pusti megalomaniju. :lol: Ljude ćeš, a pogotovo geekove, najlakše oduševiti sitnicama. Zabavna igra, besplatna kava, prostor uređen u SF stilu...
9. Ajde dajte prijedloge, ja mislim da minikona fali,
Nemoj se prijedloga držati ko pijan plota, da ti se ne dogodi da dobiješ minikopiju a ne minikon. Najbolje ćete se osjećati ako napravite kon na kakvom vi želite biti, i utisnete mu svoj žig, nešto prepoznatljivo.
Randomness is strong with this one!
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Marsonikon 2012.

Unread post by Dagi »

proteus77 wrote:1. Pošto nas je malo, i to organizacijski treba izdurat, mislite li da je dobra ideja da imamo samo, kako da se izrazim, jednostruki program? Znači, počinjemo recimo u 12, završimo navečer, ali nemamo paralelke, tipa u jednoj prostoriji predavanje, u drugoj film, u trećoj igraonica. Ili ipak da budemo raznovrsniji, a možda neke termine ipak ostavimo za to da bude samo jedan događaj u tijeku?
Predavaonica za predavanja, prezentacije i t.d. plus hol/aula za gejmanje, šank, eventualno štandove i povremena događanja tipa kvizova.
proteus77 wrote:2. Iskreno, tko bi došao u Slavonski Brod na kon? Osječani, Donjomiholjčani, Zagrepčani (to je 2 sata vlakom il autom)? Bi li to bio posjećeni kon, što bi bilo dobro, tj uspjeh u vezi posjete, 50-100 ljudi?!
Ne opterećuj se time.
proteus77 wrote:3. Datum- eh tu ima lomljenja koplja, a budu se i dalje lomila. Naime, proljetni konovi su naša dva najveća- Istrakon, krajem ožujka i Sferakon, koji će ujedno biti i Eurocon 2012, krajem travnja. Ja sam tu u manjini, jer se ne slažem s mišljenjem većine da naš kon bude IZMEĐU ova dva?! To mi je jako loša ideja, utapljanje u dvije naše najveće konvencije, ali ostaje pitanje kada? Po zimi nema šanse, proljeće je zauzeto, možda rujan, malo prije Rikona? Inače, moja ideja je da Marsonikon bude 21.12.2012. Početak u podne, a kraj kad već bude smak svijeta :lol:
Između Istrakona i SFeraKona je i zenički Zekon na koji ode četiri-pet automobila ljudi. Dakle, četiri kona u mjesec dana bilo bi zbilja previše. Zima je okej ako je suho vrijeme, odnosno ako su ceste očišćene.
proteus77 wrote:4. Dajte nabacite neke prijedloge, što kon treba imati, plus što SVAKAKO trebamo izbjeći, odnosno što Prosječnom posjetitelju SF konvencijeTM ide na živce, pa da to izbjegnemo...
Akreditacije su jako poželjne, u različitim bojama za posjetitelje, organizatore, predavače i t.d. Ako nisu izvedive raznobojne akreditacije, gosti mogu imati horizontalne (rupa za vezicu na duljoj stranici pravokutnika), a organizacija okomite (rupa za vezicu na kraćoj strani pravokutnika s imenom). Šank s bezalkoholnim pićima i pivom. Automat za kavu ili kafić u blizini. Slance i sendviče ili pekarnicu u blizini. Prostor za pušenje na otvorenom pred konom ili unutar kona (utopija u današnje vrijeme). Ljude zadužene za elementarnu čistoću (pražnjenje koševa/vreća za smeće, uklanjanje rigotina u WC-u), ljude zadužene za elementarni red, ako se omladina napije. Izbjegavati lokalne pijance koji su dolutali na kon - ne svađati se s njima, ukloniti ih ili internim sekjuritijem ili (ako treba) i policijom.
proteus77 wrote:5. Ovako, Slav. Brod je rimska Marsonia, pa bi tema bila Mars. Predavanja imamo 3 zasad, "na rubu znanosti" bi imali o tajnama Marsa, imali bi i neko astronomsko predavanje o crvenom planetu, a ja bih imao predavanje o Marsu na filmu. Možda bismo i klincima po školama dali neki natječaj, crtanje o Marsu i Marsovcima.
Tematska konvencija je uvijek u redu, ljudi će lakše doći do ideja o predavanjima, dekoracijama i t.d. Istrakoni su tematski i to se ljudima sviđa. Jedini rizik je da nakon desetak godina ponestane zamisli, ali o tom potom.
proteus77 wrote:6. Mjesto konvencije: ovako, naša učionica je mala, dakle otpada to mjesto gdje se sastajemo. Idealno bi bilo kad bismo mogli dobiti Gimnaziju, jer bi imali i garderobu i veliki hol, i knjižnicu, plus još 2-3 učionice u suterenu, Ali, to je sanak pusti, pa je jedna realnija opcija Dom HVIDR-e, to je u dijelu grada zvanom Plavo polje- velika prednost je blizina kolodvora, i busnog i željezničkog, ali nisam bio tamo pa ne znam ima li prostora onako kako bi najviše pasalo, znači veći hol koji vodi bar u još jednu il dvije prostorije.
Vidi pod 1.
proteus77 wrote:7. Jelda da smo zagrizli previše?
Ne.
proteus77 wrote:8. Tu ima još grandioznih ideja, poput zbirke, ali znam da ljudi svašta na tim našim brejnstorminzima nabace, a ne kuže da oko toga ima hrpa posla, i da je lakše reći nego nešt napraviti...
Bez grandioznih ideja. U SF udrugama uvijek ima sjajnih ideja, ali malo ljudi za provedbu. Idite korak po korak, ili ćete izgorjeti na brzinu (v. dolje pod 9.).
proteus77 wrote:9. Ajde dajte prijedloge, ja mislim da minikona fali, naročito u Slavoniji i još naročitije, u Dalmaciji? Di su Splićani, Zadrani, Šibenčani, znam da je nešto bilo u Splitu, nosilo ime po Belanu, ak se ne varam Zdeslav Benzon je tamo nešto pokretao? Što je s Kutikonom i Essekonom, jesul oni još živi?
Kutikon nije živ, ali ga još uvijek vodim na popisu konova koji ide u "Parsek" na engleskom. Za Essekon ne znam trenutačno stanje. Prijedlozi slijede. Minikoni su uvijek okej. Ne obazirite se na paušalne pokude ("Bijo sm pijan svo vrjeme, ali Marsonikon je za k...) ni na paušalne pohvale ("Bijo sm pijan svo vrijeme, ali Marsonikon je super"), kontaktirajte organizatore drugih konova. Za kraj: bitno je da organizatori kona imaju nakon konvencije mehanizam, po mogućnosti ritualiziran, na kojem će ispuhati frustracije i provesti evaluaciju kona. Detalji (kako to rade Pazinjani, odnosno Zagpčani) slijede privatnom porukom.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Marsonikon 2012.

Unread post by Izitpajn »

Dobrodošli u pakao ;) (Pri čemu ne mislim da je u paklu loše. U paklu je ekipa ;))

Dakle, trebate shvatiti samo jednu stvar: kon je tulum. Ono što vam treba za tulum, treba vam i za kon. A to su: prostor i vrijeme. Sve ostalo je bonus.

Minimum za prostor je jedan veći hol za druženje/igre/projekcije i jedna prostorija za predavanja. Sve ostalo je bonus. Ali ako ćete biti u prostoru HVIDRe, javite na vrijeme tako da ne obučem onu majicu "Josio Broz - dobar skroz" :P

Mnogi su već rekli sve ostalo, a ja ću samo napomenuti da kon između Istrakona i SFeraKona ne dolazi u obzir, bar što se tiče dolaska bilo koga iz SFere. Nema šanse da ćemo doći iz prilično očiglednog razloga da su ljudi do i preko grla u poslu i nemaju vremena baviti se drugim konovima. A i, kao što je rečeno, ljudima je previše toliko konova u tako malom periodu. To je jedan od glavnih razloga zašto tako rijetko idem u Zenicu. Mislim da bi najbolje legla ili zima (bilo kad između 1.11. i 28/29.2.; jebiga, Hrvat, zauzeto; Essekon je bio u studenom, Kutikon u veljači, oba termina su bila okej i, koliko mi se čini, oba su upražnjena; možda početak prosinca?), eventualno koji tjedan (najmanje dva) poslije SFeraKona.

Što se tiče toga što prosječnom posjetitelju konova ide na živce, odgovor je: sve. Ali zato nemojte raditi kon za prosječne nego za elitu i nema šanse da omanete ;)

Zbirku batalite. Kao što netko reče, prvo fanzin. Onda ćete vidjeti imate li uopće ikakvog materijala.

I samo još jedno: ne postoje "minikonovi". Eventualno konovi koji traju jedan ili jedan i pol dan, ali meni je na nekim Essekonima bilo bolje nego na nekim "maksi" konovima, a o Štrumpfu da ne govorim.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Marsonikon 2012.

Unread post by Ire »

Instant Geek. Just Add Coffee.
proteus77
Pa'u 10. razine
Posts: 333
Joined: 27 Aug 2005, 11:27
Location: Slavonski Brod

Re: Marsonikon 2012.

Unread post by proteus77 »


Ire, hvala velika na promociji na NOSF-u! :cheers: :wave: :notworthy:

Ujedno, zahvala svima koji su se javili i dali svoje viđenje kona, sugestije i prijedloge. Nadam se još kojem savjetu, jučer smo prije projekcije V-a malo popričali i više nisam usamljen u potrebi da ipak Marsonikonu pronađemo prigodniji termin od početka travnja. Sad su u opticaju kraj svibnja i sredina rujna... :zubo:

Sad su svi nekako okupirani Interliberom i planiranjem kad će svratiti do Zagreba, valjda se budemo vidjeli na štandu Sfere/Mentora... :cheers:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Marsonikon 2012.

Unread post by Ire »

np
naći ću ovih dana vremena i da napišem koju mudru na temu mazohiz... pardon, organiziranja konova
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Marsonikon 2012.

Unread post by Izitpajn »

Netko je već rekao, a ja ću podebljati: rujan nije dobro doba. Studentima su ispiti, svi su nervozni jer je počela godina i moraju se dodatno ufuravati u posao, Rikon je blizu. Nemojte se bojati studenog i prosinca. Vani hladno, oko srca toplo.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Re: Marsonikon 2012.

Unread post by Nimrod »

Errrm, početkom prosinca je SF Week Zadar.
Meni se čini da je najbolja veljača, ili studeni (iako ako mini-konovi Role-play-sekcije nastavi biti krajem listopada, onda je bolja polovica studenog.)
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: Marsonikon 2012.

Unread post by davors »

Idealni termin bi zapravo bio između 10. i 20. siječnja, tada se nigdje ništa ne događa... Osim ako se Štrumf ustalio u to vrijeme (a čini mi se da nije).

Dobar ljetni termin bi bio prva polovica srpnja, također "prazna" što se tiče drugih događanja...
*Istria is a state of mind*
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Re: Marsonikon 2012.

Unread post by Nimrod »

Daklem, mene su SVI u nedjelju popljuvali jer su i veljača i studeni u Slavoniji - hladni.
da tko će ići u snijegom okovani Slavonski brod. (Mislim, ja bih išla, vlakom, ako bude grijanja ;D)

Ali, obećala sam da ću staviti i svibanj koji su oni predložili. ;D
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Marsonikon 2012.

Unread post by Izitpajn »

Da, za razliku od veljače i studenog negdje drugdje... A tko te to popljuvao? Vidim da ekipa ovdje na forumu nema ništa protiv studenog i veljače.

I ne razumijem ovo "obećala da ćeš staviti".
Post Reply