Što trenutno čituckate?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Brumiko »

Ire wrote:
Brumiko wrote:Zato što je u pitanju drama (i to ljubavna s primjesom krimića), a ne "akcijsko" naganjanje s čvoroglavim humanoidnim svemircima na udaljenostima Trafalgarske bitke, u Rambo-stilu i s Rambo-bodycountom. Ofkors, još je bolše kaj drama ima hepiend, a ne hrvatsko-krležijanski opći pomor na kraju. I nema Aliena (s velikim A) i sličnih čudovišta.
ako je ovo definicija "pravog" sf-a, onda fala lijepa... :puca: :nebu:
?
Gdje sam govorio išta o definiciji pravog SF-a?

Vrata u ljeto, doduše, jest pravi SF upravo stoga što običn(ij)e teme obrađuje na način da u fabulu ubacuje SF-ične elemente na način da fabula bez njih ne bi funkcionirala. Oke, možda sam se malo šalio ;) glede "žena i djevojaka" jer i masa muškaraca apsolutno ne podnosi Kazonce, Klingonce, Talaksijance i ostale svemirce s gumenim maskama, no poanta Vratiju u ljeto jest da SF ne mora biti samo o tome i svemirskim eksplozijama.

Slijedeće pitanje, molim. :kava:

@Lord Shaper:
Što se tiče navodnog epic faila - gle, masa mojih poznanica i ženskog dijela familije nije htjela niti čuti za SF do Vratiju u ljeto. Pa sad ti vidi tko je napravio "epic fail". :P
I, da, za odleđivanje (bez obzira na spol) ljudi s takvim početnim stavom spram SF-a također preporučam filmove poput Deja Vu i Minority Report, recimo.

Slijedeće pitanje, molim. :kava:
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by LordShaper »

Brumiko wrote:[ no poanta Vratiju u ljeto jest da SF ne mora biti samo o tome i svemirskim eksplozijama.
ne vidim što to stalno povlačiš (a i aliene s velikim A), nitko nije to ni rekao niti implicirao ovdje...
Što se tiče navodnog epic faila - gle, masa mojih poznanica i ženskog dijela familije nije htjela niti čuti za SF do Vratiju u ljeto. Pa sad ti vidi tko je napravio "epic fail". :P
A one su reprezentativne za čitav ženski rod, što? JA znam par žena koje baš kao i Milenu Vrata u ljeto sasvim sigurno ne bi gurnule u čitanje žanra, pa sad ti vidi...

Nije problem u tome tko koga zna nego što je izjava tako uopćena bila da ti Vrata u ljeto ispadaju k'o univerzalno rastapalo :zubo: a i da žene klasičnog literarnog ukusa em bivaju odbijene akcijom em se kače za sve što je ljubavno/krimi (po tome je i Hamiltonica majka za uvlačenje istih, em krimić, em ljubić, pa onda još i likantropskog seksa koliko hoćeš :D )

forumu: ajde više postaj, mjkuttvju
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Brumiko »

LordShaper wrote:Nije problem u tome tko koga zna nego što je izjava tako uopćena...
Nisam znal da moram paziti na političku korektnost u običnom razgovorčeku oko toga za kakvu je vrsta SF-a vjerojatnije da će se svidjeti određenoj populaciji...
LordShaper wrote:...bila da ti Vrata u ljeto ispadaju k'o univerzalno rastapalo :zubo:
A zar je zabranjeno iznositi primjer što bi komu moglo biti rastapalo? Misliš li da razni ljudi i skupine ljudi nemaju neka svoja "otapala"? Ili misliš da će struktura ljudi kojima prvi izbor za u kino film Pisma Juliji biti jednaka onoj kojima je prvi izbor Alien protiv predatora? :zubo:
<politkorektnost>
Rekao sam prvi izbor, a ne jedini ili tako nešto kaj-netko-može-proglasiti-isključivim. ;)
Ja sam, recimo, pogledao oba filma. I Pisma Juliji je u svojoj klasi (romkom), a i općenito (gledajući u svjetlu čitave sedme umjetnosti), daleko bolji od Aliena protiv predatora u svojoj klasi (horror SF), kad smo već kod toga.
</politkorektnost>
LordShaper wrote:po tome je i Hamiltonica majka za uvlačenje istih, em krimić, em ljubić, pa onda još i likantropskog seksa koliko hoćeš :D
Kakvog seksa :zbunj: i tko je Hamiltonica?
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by arkturuz »

On topic: Isaac Asimov: I.Asimov, a Memoir. Nije SF, al je simpatično za pročitati. O Asimovu se dosta može saznati i iz njegovih zbirki priča jer ne propušta priliku pričati o sebi, dok su ovi memoari isto to samo zgusnuto u 500-tinjak stranica.

Kaj se Hajnlajna tiče, ide mi ja jetru pomalo. Njegove ideje su super, utopistička filozofija također, ali previše voli pretjerivati da bi dokazao svoje teze. "Time Enough for Love" mi stoji 3/4 pročitan već godinu dana, a slična sudbina čini mi se čeka i "The Number of the Beast". Njegove "old-goat vs. young-nymphomaniac" relacije između ljudi nakon trećeg romana postaju zamorne. OTOH njemu u prilog, prije par godina sam pročitao "I will Fear No Evil" i "Friday" i sjećam se da su mi bile fantastične.
There's death from the beginning to the end of time
And I'm the cosmic champion and I hold a mystic sign
And the whole world's dying and the burdens mine
And the black sword keeps on killing 'til the end of time
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by arkturuz »

Brumiko wrote:Kakvog seksa :zbunj: i tko je Hamiltonica?
Ziher sam da se mislilo na this fair lady: http://en.wikipedia.org/wiki/Laurel_Hamilton
There's death from the beginning to the end of time
And I'm the cosmic champion and I hold a mystic sign
And the whole world's dying and the burdens mine
And the black sword keeps on killing 'til the end of time
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by LordShaper »

Yep, to bi bila gospoja.

Čita se Banksov Surface Detail.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Tanja.C
Ancient
Posts: 736
Joined: 02 Sep 2005, 11:11
Location: Dežela

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Tanja.C »

Heinlein: Have space suit - will travel

trash :lol:
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Dagi »

Tanja.C wrote:Heinlein: Have space suit - will travel

trash :lol:
Nekad respektabilni roman za omladinu (mladež), danas... Trash? O tempora, kaj moreš!? :bilo:
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Nazir »

Dagi wrote:
Tanja.C wrote:Heinlein: Have space suit - will travel

trash :lol:
Nekad respektabilni roman za omladinu (mladež), danas... Trash? O tempora, kaj moreš!? :bilo:
Gospon G. R. R. M. je naveo taj roman kao jedan od njegovih naj uzora u djecackoj dobi :D Bas se zapitah sta je, al izgleda da nema bas puno potrebe da ga citam :zubo:
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by galaxie500 »

WAS Geoffa Rymana. Premda mu sva tri naracijska dijela i nisu baš ujednačena kvalitetom (najljepši i najdojmljiviji je onaj djevojčice Dorothy u Kansasu), ovo je izvrstan roman, premda ne nužno fantasy.
WAS je zapravo roman o Čarobnjaku iz Oza ispričan iz kuta tri različite osobe, male Dorothy, šminkerice sa seta snimanja filma koja prijateljuje s Judy Garland, te teško bolesnog glumca koji je opsjednut filmom.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Dagi »

Tramp Royale od Heinleina. Nije SF, nego putopis s puta oko svijeta. Zabavno.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Belzebubbles »

Drenje Luke Bekavca
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Sandman »

Gene Wolfe "Severian of the Guild"

ufff, ovo mi traje već više od mjesec dana. nikako da pročitam više od 30 stranica u komadu.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by arkturuz »

@Sandman: To su prve dvije knjige ak se ne varam, jel? Meni je prva bila najzanimljivija kod prvog čitanja, vjerojatno sam je pročital u komadu. Istina je, koliko se sjećam, da sam se često vraćao nazad na već pročitane dijelove jer se lako zaborave sitni detalji.
There's death from the beginning to the end of time
And I'm the cosmic champion and I hold a mystic sign
And the whole world's dying and the burdens mine
And the black sword keeps on killing 'til the end of time
Post Reply