Cyberpunk u hrv. sf pričama, novelama, romanima

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
proteus77
Pa'u 10. razine
Posts: 333
Joined: 27 Aug 2005, 11:27
Location: Slavonski Brod

Cyberpunk u hrv. sf pričama, novelama, romanima

Unread post by proteus77 »

Pozdrav!

Lijepo bih molio, ako može preporuka priča iz naslova, imat ćemo to kao temu, pa da ljudima mogu posuditi pojedine brojeve Siriusa, Futura, sferakonskih zbirki (il da si ih uzmu u Gradskoj). Znam da je kiberpank pisao Danilo Brozović, na pamet mi padaju neki Žiljkovi naslovi (mislim Večer u Gradskoj, s Lidijom u mislima) pa ako može samo naslov i još bolje gdje je objavljeno, tako da za 3 tjedna svatko od nas 5-6 pročita bar po jednu cyberpunk stvar, bolje je čitat to neg da ja bacam definicije. Ja am sebi u zadatak uzeo pročitat Gibsonovog Neuromancera :oops:

Unaprijed zahvaljujem!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Cyberpunk u hrv. sf pričama, novelama, romanima

Unread post by Izitpajn »

Nešto se ne sjećam, jel "Kralj grafita" Lidije Beatović cyberpunk?

Onda, u jednoj sferakonskoj zbirci, mini-roman četvoro autora se isto tu može svrstati.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Cyberpunk u hrv. sf pričama, novelama, romanima

Unread post by Xaotix »

Ovako iz glave, Kerberov singularitet Milene Benini (Bluudućnost).

Ovo o čemu govori izitpajn je Ona kuju vole Bogovi iz Sferakonske zbirke Zagreb 2014.

A kad sama prokopao po nekim starijim zbirkama, djelomično je tu i Zoran Vlahović s Petar se vratio kući (Zagreb 2004) (cyber element su razni implnti)
Randomness is strong with this one!
proteus77
Pa'u 10. razine
Posts: 333
Joined: 27 Aug 2005, 11:27
Location: Slavonski Brod

Re: Cyberpunk u hrv. sf pričama, novelama, romanima

Unread post by proteus77 »

Fala na preporukama, i mislio sam si da našeg cyberpunka i nema previše, iako postoji ona neka teorija da naš SF kaska, kolko ono, 30 godina za američkim (u smislu da su sirijusovske priče i Borivoj Jurković bili pandan Astoundingu i Campbellu? ili sam pomiješao nešto? :) ).

Znači, još malo pa sad će, dobivamo CRO-Neuromancera za 3 godine!! :lol:

Inače, evo ideje: osim bibliografiranja priča, bilo bi dobro, u nedostatku bolje riječi "tagirati" svaku priču, znači stavimo oznake tipa: horror sf fantasy steampunk, ili time-travel smak-svijeta paralelni svijetovi, tako da svako si može pročitati ono što ga zanima. Znam da je to veeeeeelik posao i da bi trebalo imat i cajta i konjskih živaca za odradit. Hoće to neko spomenut Žiljku? :zubo:

Već sam promišljao o toj ideji, jer ljude koje znam zanima specifični dio spekulativne fikcije, npr. ima jedna djevojka koju zanima fantasy, i htjela bi za početak nešto našega pročitat, neku kraću formu, i ja ostanem zblenut, jer ne znam što da joj velim? Nisam bio tolko zločest da joj preporučim Prodor. :angel:

Ako nekom padne još nešt sajberpankično, nek tu ostavi poruku...
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Cyberpunk u hrv. sf pričama, novelama, romanima

Unread post by LordShaper »

proteus77 wrote:Fala na preporukama, i mislio sam si da našeg cyberpunka i nema previše, iako postoji ona neka teorija da naš SF kaska, kolko ono, 30 godina za američkim (u smislu da su sirijusovske priče i Borivoj Jurković bili pandan Astoundingu i Campbellu? ili sam pomiješao nešto? :) ).
Uh, sad ispada da je kao u staroj Jugi s filmovima, kad su s zakašnjenjem po pet godina dolazili u kina :lol:

Bilo je kiberpanka, i to čim se u Jamerici pojavio bilo ga i tu (ako se ne varam, spominjalo se na forumu par puta), ali brzo se ispuhalo ovdje jer se brzo ispuhalo i vani (bar s originalnošću, sedlanja mrtvog konja ima po svim žanrovima). No, ima onih koji će bolje od mene objasniti kako u biti ta teorija malo vodu ne drži :zubo: ...
Inače, evo ideje: osim bibliografiranja priča, bilo bi dobro, u nedostatku bolje riječi "tagirati" svaku priču, znači stavimo oznake tipa: horror sf fantasy steampunk, ili time-travel smak-svijeta paralelni svijetovi, tako da svako si može pročitati ono što ga zanima. Znam da je to veeeeeelik posao i da bi trebalo imat i cajta i konjskih živaca za odradit. Hoće to neko spomenut Žiljku? :zubo:
Online bibliografija domaće produkcije ne zvuči loše, ali nije ni pet minuta posla...
Već sam promišljao o toj ideji, jer ljude koje znam zanima specifični dio spekulativne fikcije, npr. ima jedna djevojka koju zanima fantasy, i htjela bi za početak nešto našega pročitat, neku kraću formu, i ja ostanem zblenut, jer ne znam što da joj velim? Nisam bio tolko zločest da joj preporučim Prodor. :angel:
Sferakonska zbirka 'Zmajev zlatni svitak' je ono što curi treba. Osim toga, Žiljak, 'Slijepe ptice' i 'Božja vučica' zbirke, a nađe se i po drugim autorskim zbirkama iz Sferine edicije. Tko joj u ruke da Prodor ili Vaniana, a bože moj, svi računi dođu na naplatu prije ili kasnije...
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Cyberpunk u hrv. sf pričama, novelama, romanima

Unread post by Izitpajn »

proteus77 wrote: Inače, evo ideje: osim bibliografiranja priča, bilo bi dobro, u nedostatku bolje riječi "tagirati" svaku priču, znači stavimo oznake tipa: horror sf fantasy steampunk, ili time-travel smak-svijeta paralelni svijetovi, tako da svako si može pročitati ono što ga zanima. Znam da je to veeeeeelik posao i da bi trebalo imat i cajta i konjskih živaca za odradit. Hoće to neko spomenut Žiljku? :zubo:
Odeš ovdje:

http://sfera.hr/baza-podataka/

poskidaš fajlove i središ ih tako da imaju tagove. Onda pošalješ nekome tko to može staviti nazad na sajt. Svi ćemo biti sretni. Samoinicijativa ;)
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Cyberpunk u hrv. sf pričama, novelama, romanima

Unread post by LordShaper »

Heh, baš si me podsjetio, imam nekih desetak brojeva Future nakon 103., ovih ću ih dana upisati pa poslati za apdejtanje popisa...i zbirke Sferakonske od zadnjih par godina
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Cyberpunk u hrv. sf pričama, novelama, romanima

Unread post by Dagi »

Brozović. Pririmjerice, Bojno polje Istra ima jake cyberpunk elemente.

Jelenović, po Plimama prije 10-ak godina. Šteta što nije bilo više.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Cyberpunk u hrv. sf pričama, novelama, romanima

Unread post by Aleksandar Ziljak »

U ranim Futurama: Michael Simmons, dvije priče, to je pseudonim, čini mi se Mijo Tomić, ili tako nešto. Zatim, Marin Medić: "Trkač" i "Doljesrebro", te u kombinaciji s vampirima i T. Matkovićem "Lovina". Također, serijal "Strijelac" Zorana Vlahovića, dva pulp romana, izdano zasebno, ali i u njegovoj zbirci "Frulaš".
A. Ziljak
Post Reply