SF klub "Orion" Slavonski Brod

Klubovi, fanzini, konvencije, sajtovi, Bogdaj veći kup ...

Moderator: Dagi

proteus77
Pa'u 10. razine
Posts: 333
Joined: 27 Aug 2005, 11:27
Location: Slavonski Brod

SF klub "Orion" Slavonski Brod

Unread post by proteus77 »

Pozdrav svima!

Ovako, par rečenica o nekim stvarima koje smo pokrenuli u Slavonskom Brodu, lurkam već godinama tu na forumu pa da obavijestim ljude da se ona Galileova može primijeniti i na ljubitelje SF-a u Slav. Brodu.

Nakon par predavanja o hrv. SF-u 2007, i upoznavanja preko foruma, blogova, skupljanjem literature, gledanjem filmova uspjeli smo u okviru Astronomskog društva Gea X osnovati klub, sekciju, whatever, pod imenom Orion, u svibnju 2010. smo krenuli sa sastancima redovitije.

Neposredni povod aktivnijem sastajanju i skupljanju fanova znanfana bio je ciklus sf filmova Kino kluba Paluba 7 (više na paluba7.blog.hr), 6 klasika SF-a prikazanih tijekom svibnja i lipnja 2010.

Dakle, sastajemo se četvrtkom u ZTK (Zajednica tehničke kulture, Sv. Florijana 7, ulaz iz Mačekove), od 20 h pa do negdje 21.30, 22 sata. Prostor je tako, veličine jedne srednje učionice, za maksimum 15-20 ljudi (ko hoće slike su na ztksb.org i na našem fejsu, kojeg budem na kraju objavio ime, nisam još gotov s pričom :lol: ).

Na početku smo se sastajali da vidimo kako i što, kolko nas ima, pa smo se dogovarali o koncepciji druženja i tako... Ja sam malo pričao o Sferi, Sferakonu, Parseku, Ubiqu, o Žiljku i Perkoviću, autorskim i sferakonskim zbirkama, pogledalo se prve epizode Star treka, UFO-a, Blejkove sedmorke, Space 1999; prikazali smo Dune (1984) i nakon ljetne pauze, krenuli redovito sa sastancima u rujnu 2010.

Koncept je bio ovakav, svaki drugi tjedan bila je jedna tema tj. autor tjedna, gdje smo obradili većinu klasika (Asimov, Clarke, Heinlein, Le Guin...), a nakon toga bi pogledali po jednu epizodu Fireflya, drugi tjedan bi teme bile razne pa opet pustolovine keptn Mala i ekipe. Autore bi obradili klasično, životopis, glavna djela, filmove rađene po njima, knjige koje se mogu naći kod nas u Gradskoj itd. Sve je to rađeno u cilju upoznavanja ljudi s klasicima sf literature, dok smo Firefly odabrali jer nam je taman za polusezonu pasalo 15-ak epizoda zabavne serije.

Posjeta nije bila bogznašto, ubrzo se iskristaliziralo nas 7-8 stalnih, što za prostor i grad poput Broda koji je sredina učmala ko nešto što je vrlo učmalo, rekao bih kad bih znao što :x

Prikazali smo i Avatar, malo smo promjenili koncepciju nakon blagdanske pauze pa smo u siječnju ove godine odlučili biti još raznovrsniji, uključili smo predavanja o temama s ruba znanosti (kolege Goran i Ratko), a autor svaka dva tjedna je postao autor mjeseca, e da bi svatko stigao i pročitati barem priču ili novelu, ako ne i roman, pa s time upoznao članove grupe. Od serija smo odabrali V (2009), i to smo gledali jednom mjesečno po 2 epizode, a autora mjeseca smo predstavili i filmom rađenom po njegovom djelu, tako smo, primjerice nakon obrade Bradburyja gledali Fahrenheit 451, a nakon Adamsa Vodič... Prošlo ljeto smo radili i filmski maraton Star Warsa (jedan dan originalnu trilogiju, drugi dan drugu), a ovaj vikend Indianu Jonesa :zubo:

Posebno mi je drago reći da su 3 člana bila po prvi puta na Sferakonu (i svidjelo im se, ne biste vjerovali, doći će opet, na Eurocon, a i ja s njima jer mene ne bje među posjetiteljima 2011. :( )

Imamo posljednji sastanak ovoga četvrtka pa ako ima na forumu koji Brođanin (može i Novogradiščanin, Požežanin, i koji bliži okoličar, sve primamo) nek svrati na čašicu razgovora, pa od rujna opet krećemo.

Obećao sam fejs, ima i nekih fotki, dakle "sf skupina Orion SB", to ukucajte i izbacit će vam link, nismo nešto ažurni jer to ne radim ja koji imam vremena nego dečko koji je najzaposleniji od nas, ali eto. Piše i o temama predavanja, to radi mladić koji je organizirao i predavanja Semira Osmanagića u Brodu, zanimaju ga teme s ruba znanosti, veli da pozna K. Mišaka itd. Mala reklama i za njegov 4d portal :oops: ako se ne smiju reklamirat portali, brišite to.

Evo, nije Slavonija samo Osijek, nije sf Slavonija samo Essekon, ima nas malo al smo go, ovaj, gorljivi ljubitelji sf-a! :lol: Čitamo se ubuduće češće, odoh čitati sferakonsku zbirku!

P.S. Odlična Žiljkova priča zasad, he-he!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: SF klub "Orion" Slavonski Brod

Unread post by Izitpajn »

:uzdravlje:

To što vas je 7-8 stalnih je odlično! U SFeri, u skoromilijunskom Zagrebu, ima možda 15 stalnih pa ti računaj proporcionalnost :)

Ako vam što treba, javite.

Jeste razmišljali o jednodnevnoj konvenciji? Ono, od subote u podne pa u noć dok ljudi ne odu spavati? Sve što vam treba je prostor :)
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: SF klub "Orion" Slavonski Brod

Unread post by Milena »

Pa bravo! :wave:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: SF klub "Orion" Slavonski Brod

Unread post by Xaotix »

proteus77 wrote:pogledalo se prve epizode Star treka, UFO-a, Blejkove sedmorke, Space 1999; prikazali smo Dune (1984)
Opa! Izbor s menua mi se sviđa! (Sklon sam arheoesefologiji :bilo:)
Randomness is strong with this one!
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: SF klub "Orion" Slavonski Brod

Unread post by Dagi »

Ovo je izvrsno! I pametno koristitie Facebook. I sviđa mi se što ste krenuli od korijena (Strugacki, Clarke, Heinlein i t.d.), kombinirajući s modernim medijima, tj. SF serijama.

Ovo za jednodnevni kon: razmišljate li o tome?
proteus77
Pa'u 10. razine
Posts: 333
Joined: 27 Aug 2005, 11:27
Location: Slavonski Brod

Re: SF klub "Orion" Slavonski Brod

Unread post by proteus77 »

Dagi wrote:Ovo je izvrsno! I pametno koristitie Facebook. I sviđa mi se što ste krenuli od korijena (Strugacki, Clarke, Heinlein i t.d.), kombinirajući s modernim medijima, tj. SF serijama.

Ovo za jednodnevni kon: razmišljate li o tome?

Bok!

Mislim da u svemu treba poći od starih dobrih stvari, mogu reći da su ljudi vrlo pozorno slušali o Clarkeu i ostalima, šteta što općenito se slabo čita- no, sad smo autore "svakadvatjedna" prebacili na autore mjeseca, pa ljudi pročitaju poneku priču iz Siriusa ili na netu.

Razmišljam ja o konu, viš da sam već došao do imena Savakon :P

Nego, kad će novi Parsek? :lol: :oops: :angel:

Odlična ideja ovo sa starim brojevima, pošto ja volim starije stvari- jel može se nekako doći do onih jaaako starih brojeva, možda i jednoznamenkastih :scratch:

Pozdrav!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: SF klub "Orion" Slavonski Brod

Unread post by Izitpajn »

proteus77 wrote: Razmišljam ja o konu, viš da sam već došao do imena Savakon :P
Hmmm... MarsKONia?
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: SF klub "Orion" Slavonski Brod

Unread post by Dagi »

proteus77 wrote:Nego, kad će novi Parsek? :lol: :oops: :angel:

Odlična ideja ovo sa starim brojevima, pošto ja volim starije stvari- jel može se nekako doći do onih jaaako starih brojeva, možda i jednoznamenkastih :scratch:
:puca: "Ka'će Parsek?!" je tragično izlizana sFeraška podštapalica... :kava: Narode, kad se uprosječi, od 2003. do danas išlo je cca. 5 brojeva godišnje. I u međuvremenu su narasli od 24 na cca. 40 stranica - kako koji broj, jasno, i to do 48 stranica debljine. Naime, 48 stranica je tehničko ograničenje preko kojega nije moguće ići pri sadašnjem načinu umnožavanja, tj. fotokopiranjem.

On topic: do konca srpnja planiram još jedan broj, a onda mala pauza do jeseni.

Što se tiče jaaako starih brojeva, radi se na tome. Korak po korak, pa budu. Nadam se i kojoj puslici povrh toga: SFera je imala izdavačkih bizarluka koje bi trebalo ovjekovječiti, čisto iz povijesnih interesa.
proteus77
Pa'u 10. razine
Posts: 333
Joined: 27 Aug 2005, 11:27
Location: Slavonski Brod

Re: SF klub "Orion" Slavonski Brod

Unread post by proteus77 »

Dagi wrote:
proteus77 wrote:Nego, kad će novi Parsek? :lol: :oops: :angel:

Odlična ideja ovo sa starim brojevima, pošto ja volim starije stvari- jel može se nekako doći do onih jaaako starih brojeva, možda i jednoznamenkastih :scratch:
:puca: "Ka'će Parsek?!" je tragično izlizana sFeraška podštapalica... :kava: Narode, kad se uprosječi, od 2003. do danas išlo je cca. 5 brojeva godišnje. I u međuvremenu su narasli od 24 na cca. 40 stranica - kako koji broj, jasno, i to do 48 stranica debljine. Naime, 48 stranica je tehničko ograničenje preko kojega nije moguće ići pri sadašnjem načinu umnožavanja, tj. fotokopiranjem.

On topic: do konca srpnja planiram još jedan broj, a onda mala pauza do jeseni.

Što se tiče jaaako starih brojeva, radi se na tome. Korak po korak, pa budu. Nadam se i kojoj puslici povrh toga: SFera je imala izdavačkih bizarluka koje bi trebalo ovjekovječiti, čisto iz povijesnih interesa.

Kad će Parsek je bio pokušaj šale, znam da to svi pitaju! :lol: Mislio sam da će smajlići to još i potkrijepiti :angel:

Ja podupirem sve oblike tiskanog sf djelovanja, fanzine, časopise, UBIQ koji je nešto svemirski dobro, šteta što nema više toga i na netu i što se Futura pretvorila u godišnjak, ali dobro, nadam se da će Sirius B zaživjeti! Čitam na njihovom sajtu da je produljen rok za pretplatu pa se budem pretplatio i osobno, a i mi kao klub budemo uzeli jednu pretplatu, nek se nađe!

Sviđa mi se Xaotixov izraz, arheoesefologija, stare stvari su dobre za čitati, nadam se da i još stariji brojevi budu dostupni na webu (skeniranje?). Dotad se budem zadovoljio od br. 71 nadalje, tu bi sad išao smajlić :palacgore ili :up al ga ne vidim, aha tu je :thumbup:

Izdavački bizarluci? Zvuči zanimljivo :hehe: Buba je u uhu, o čemu se radi?
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: SF klub "Orion" Slavonski Brod

Unread post by Xaotix »

U međuvremenu, kad smo već kod organizacije konvencija, ekipa u Donjem Miholjcu bi ove godine mogla biti malo na knap s organizatorima. Čak i ako im sve ide ko po špagi, nekakva asistencija ili predavanje uvijek dobro dođe. Pa ako neko ima vremena i volje biti gopher (ne samo Brođani), može pokupiti iskustva oko same organizacije.

Detalji na forumu Ajkula i Kluba Mladih Donji Miholjac.
Randomness is strong with this one!
User avatar
scififilip
Hani
Posts: 83
Joined: 27 Jul 2006, 10:23
Location: Beograd
Contact:

Re: SF klub "Orion" Slavonski Brod

Unread post by scififilip »

U ime udruženja Fanovi naučne fantastike ‚‚SCI&FI‚‚ iz Beograd-a želim Vam puno uspeha u radu i da stalno napredujete!
Svetisalv Filipović-Filip osnivač i predsednik SCI&FI udruženja :kava:
P.S.Posetite naš sajt http://www.sciencefiction.org.rs
Udruzenje gradjana Fanovi naucne fantastike Sci&Fi iz Beograda-Srbija.Posedujemo veliku kolekciju knjiga,cd-a,postera i sl.Organizujemo konkurse,predavanja,tribine.Zelimo saradnju sa fanovima iz Hrvatske.
Post Reply