17. godišnja SFeraKonska zbirka priča (do 12.12.2010.)

Obavijesti i diskusije o natječajima za pripovjetke, romane, slike, ilustracije, fotografije, stripove, filmove i slično.

Moderator: Ire

Forum rules
1. NASLOV - mole se svi koji će postati natječaje u ovom podforumu da u "Naslov" stave službeni naslov natječaja te za godišnje natječaje (dakle, one koji se ponavljaju svake godine - poput sferakonskog ili istrakonskog) u naslovu napišu i godinu za koju je taj natječaj objavljen.
2. POST - mole se forumaši da prenesu cijeli natječaj (kopi-pejstaju ili prepišu), a ne stave samo link. Također bi bilo dobro istaknuti datum do kada natječaj traje i adrese na koje se uratci šalju.
3. STARI NATJEČAJI - natječaji kojima je istekao rok trajanja i/ili koji su zaključeni, ostaju u ovom podforumu, ali su zaključani, dakle u njima se više ne može postati. Ukoliko netko ima neko pitanje u vezi starog natječaja, slobodan je otvoriti novi topik u za to adekvatnom podforumu.
4. POSTOVI KOJI NISU NATJEČAJI - u ovom će podforumu biti uklonjeni i preseljeni u adekvatne podforume.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: 17. godišnja SFeraKonska zbirka priča (do 12.12.2010.)

Unread post by ratchet »

Gle Zeus, lijepo je što pišeš i što se trudiš, ali bez povratnih informacija ćeš teško naprijed. Dobro je što imaš nekog ( tu suradnicu ), koja će ti dati nekakavo mišljenje, ali mislim da ti treba i više od toga. Evo pošto se i Macan javio sastavi jedan kratki sinopsis ( nadam se da znaš kako, ja osobno i nisam baš bio načisto u početku ) pa mu pošalji. Čovjek se načitao toga, ima iskustva, pa ti odmah može reći koliko ti je sama ideja dobra i to kako si je razradio.
A orginalnost, pff. Evo ja ću na natječaj ( ako stignem ) poslati priču o invaziji Aliena, a jedan kolega ( ovdje prisutan na forumu ) će pisati o erupciji vulkana. I sad, neš ti orginalnosti i noviteta. Ali 2012 je zadnjih 5-6 godina toliko cijeđena u svim medijima da ću biti iskreno iznenađen ako pročitam nešto zbilja orginalno. Bitno je kako razradiš svoju ideju i kako to napišeš. A i ja sam samo amater. A što više pišeš, uglavnom, postaješ sve bolji u tome.
Pokušaj npr. uzeti neku temu s ovdašnjih literarnih radionica pa napisati par kartica ( to ti dođe kao naručena priča ) pa stavi ovdje, dobit ćeš sigurno par savjeta i kritika. To bar nije puno posla. Bitno je samo da ako hoćeš pisati o nečemu postaviš ona ključna pitanja, Što ako ( najvažnije po meni ), zbog čega, koja je pozadina, što motivira moj lik itd, i onda samo pleteš tapiseriju, nakon što si postavio nekakav kostur priče.
Priča bar ima brate ispod svakog kamena, samo otvori oči i uši. Kad bih napisao svaku priču koja mi padne na pamet ništa drugo ne bih niti radio. Većinom niti ideju ne zapišem ako tada baš nemam vremena. Čitaj druge pisce, čitaj znanstvene časopise, Geo, N. Geografic, gledaj dokumentarce, za SF pitanja što ako? koliko hoćeš. A za mainstream mi je dovoljno sjesti u neki lokal i slušati što potpuno nepoznati ljudi pričaju za susjednim stolom, pogotovo ako malo popiju, i priča je tu. Doduše sa ovih 5-6 mainstream priča koje sam napisao zbilja ne znam gdje bih, SF je ipak moje područje u kojem se osjećam mnogo ugodnije.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
zeus
Ewok
Posts: 20
Joined: 24 May 2011, 15:52

Re: 17. godišnja SFeraKonska zbirka priča (do 12.12.2010.)

Unread post by zeus »

mcn wrote:> U svakom slučaju drago mi je da ja to sve ne shvaćam toliko ozbiljno kao što ti :)

Da, to je potencijalno najdestruktivniji faktor.
:zbunj:

Gle par stvari se tu dogodilo. Prvo što sam napravio kada sam došao na forum je javio se u topic-u "Njubiji, dobrodošli, predstavite nam se :)". Nitko nije izašao van svojeg puta niti da posta f'ing smiley koji maše. Možda studiram književnost, možda sam disleksičan, a možda sam izdao tri knjige. Ono što jeste napravili je radili pretpostavke, uzeli moje riječi van konteksta i drvili po nečemu oko čega ne bi smjela biti rasprava.

I sad čitam na forumu da vam dolazi malo prijava i to kvalitetnih.. pitam se zašto :scratch:

Hvala, otvorili ste mi oči po pitanju kolega u struci. Volio bih reći da mi je drago, no učili su me da nije lijepo lagati.

So long and thanks for all the fish.
"The river tells no lies, yet standing at its shores the dishonest man still hears them."
Stargate SG-1
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: 17. godišnja SFeraKonska zbirka priča (do 12.12.2010.)

Unread post by Sandman »

Another one bites the dust.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: 17. godišnja SFeraKonska zbirka priča (do 12.12.2010.)

Unread post by Nazir »

Mali savjet - obrati pozornost na to što ti je Ratchet napisao, to su dobri savjeti. I moj osobni doprinos. piso sam i ja prije nego sam objavio ista i toga je u biti nastalo poprilicno puno. No, par god kasnije i pokojom pricom objavljenom iza sebe sam to pogledao i napravio sam sebi palm face u smislu koliko sam naivan bio :zubo:

I zato nastaju "legende" ala Araton kojih ima 3 knjigetine, a procitalo ih je mozda 2-3 covjeka koja znam iz sf-kruga i nisu bili najsretniji zbog toga. Zasto? Jer tip nikoga nije pitao za povratnu informaciju nego je izdrvio roman koji mu nitko ne cita. Nije bas neka sreca...

Tak da ono, nemam pojma jel ces uopce doc na ovaj forum i vidjet ovaj post, al fakat - daj prvo vidi što znaci kad ti iseciraju priču iskusni urednici pa prezivis malo tog ekstra rumenila u licu, vecina nas je to ovdje prosla :kava: A na taj nacin samo moes postat bolji...
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: 17. godišnja SFeraKonska zbirka priča (do 12.12.2010.)

Unread post by Sandman »

I ja sam pisao dvije godine prije nego sam nešto uopće poslao na neki natječaj. Zato što sam sve to napisano smatrao podosta lošim, s razlogom. Prije toga sam po internetu tražio bilo što o pisanju, gutao preporuke poznatih pisaca i pokušavao i pokušavao. Ne smatram da je ono što sam dosad objavio nešto turbo super, ali sam objavio.

A osim toga, prošle godine sam poslao priču na Istrakonov natječaj. Nisam je smatrao nekom odličnom pričom ali sam mislio kako je dobro obavljen posao pisanja i da sigurno prolazi na natječaju. Nije prošla.

Par mjeseci kasnije saznao sam za jedan drugi natječaj, u Bedekovčini. I otvorim ja tu priču i pročitam je. Došlo mi je da Šišku pošaljem mail i ispričam mu se što je nešto takvo morao čitati.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: 17. godišnja SFeraKonska zbirka priča (do 12.12.2010.)

Unread post by Belzebubbles »

digresija:
a zaš nije objavljen natječaj ovdje na forumu (ofišl, nu) za ovogodišnju zbirku?
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Re: 17. godišnja SFeraKonska zbirka priča (do 12.12.2010.)

Unread post by mcn »

Belzebubbles wrote:digresija:
a zaš nije objavljen natječaj ovdje na forumu (ofišl, nu) za ovogodišnju zbirku?
Stalo nam je samo do onih kojima je stalo da ga sami pronadju. :vrag:

mcn
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: 17. godišnja SFeraKonska zbirka priča (do 12.12.2010.)

Unread post by Xaotix »

@svi po spisku i van njega
Natječaj za 18. SFerakonsku zbirku i objavljen na forumu. Ofišl, nu. Da budemo u trendu.

@Zeus
Jel te raspigalo što ti nitko nije odmahnnuo u predstavljanju (događa se), ili to što se ekipa raspravljala s tobom (nije li to poanta foruma?)?
Izgleda da će to ostati jedna od onih misterija...
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: 17. godišnja SFeraKonska zbirka priča (do 12.12.2010.)

Unread post by Izitpajn »

Otišo je, sarmu probo nije :lol:
Locked