Što trenutno čituckate?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Nakon malog odmora od SF literature pomoću druge literature, eto mene nazad ET-evima:
Issui Ogawa, The Lord of the Sands of Time. naravno, originalni naslov lakše teče s jezika:Toki Suna no Ō.

Sve u svemu, jedan od bojih prikaza temporalnog rata, potpuno svjestan gomile vremenskih tokova koji nastaju svakom akcijom. Eh, da. I putovanje je moguće smao u prošlost. Do budućnosti olaze jednostavno živeći kolko stignu :)
Randomness is strong with this one!
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by poison »

ček, to onda dođe da se ne mogu vratiti ni u svoju stvarnost, s obzirom da ona jednom kada otputuju u prošlost postaje budućnost?
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

SPOILER!!<<No way back. Kad se vrate u prošlost, njihove akcije izazivaju novu granu u vremenskom toku i više se ne mogu vratiti u svoj originalni tok. No štos je da grananjem novih tokova, mogu dobijati pojačanja iz budućnosti, ako su stvar izveli kako spada... :) Stvar nije bez paradoxa, ali koncept ima smisla>>
Randomness is strong with this one!
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by poison »

very interesting.
ja trenutno čitam od g.g.kaya "ysabel" (imam roman već duuugo, ali nekako mi se nije čitalo ništa kayevo izvan njegove alternativne povijesti - tko zna zašto...) i za sada sam zadovoljna.
a onda se bacam na martina. taman imam dva mjeseca za pet dijelova (kol'ko ono tisuća stranica?) da si osvježim radnju, stanja i zbivanja prije nego li se dokopam nove knjige.
(koja postoji. actually postoji. na youtubeu su postavili video na kojem urednica lista rukopiščinu - valjda zato što im ljudi nisu vjerovali da roman postoji)
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by LordShaper »

Po drugi put pokušao pročitati Greg Eganov 'Schild's Ladder' ali ne ide pa ne ide. Da se razmemo, nemam niš protiv hard sf-a niti sam tudum pa da ne kužim. Dapače, Eganovi hard elementi su valjda mokri san svakog fizičara koji bi htio sf čitati ali nema živaca za soft dijelove žanra ali uspijevam pratiti dovoljno dobro da se ne pogubim.

Ono što me odbija je Eganov stil, hladniji je od Reynoldsa kad piše Revelation space, što će reći da je ono što me smeta nikakav dojam koji mi likovi ostavljaju: pročitao sam sedamdesetak stranica o liku koji se vratio kući i interaktira s prijateljima i obitelji i ja se ničeg ne mogu sjetiti o svemu tome osim imena spomenutog lika. To nije dobra stvar.

Moguće da sam s krivom knjigom počeo. Ili sam možda trebao s pričama početi, to mi se već s Reynoldsom desilo, prvo mi je bilo :zbunj: što ga neki koje znam hvale a RS je udav od romana i onda mi se tek lampica upalila da su to ljudi koji su njegove priče prvo čitali (a priče su ono u čemu je Reynolds jako jako dobar...što je i problem jer su RS romani novele od 40 kartica rastegnute na romane od 4 000).

Itko čitao išta od Egana, preporučuje li išta?
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by galaxie500 »

Od romana počni od Zendegia (prošlogodišnjeg), koji je dosta različit od prosječnog Egana i više se bazira na karakterizaciji likova nego na hard SF-u (to je Eganov pokušaj prilaženja Bacigalupiju ili McDonaldu - radnja je smještena u Iran u bliskoj budućnosti, čak vrlo bliskoj). Zendegi nije remek djelo, lošiji je i od McDonalda i Bacigalupija, no bolji je od SF prosjeka.

A savjet je da uzmeš zbirku Oceanic ili neku stariju (Axiomatic i Luminous), te počneš s pričama. Ima ih stvarno genijalnih.

Za dva mjeseca izlazi novi Eganov hard SF roman kojega ću zasigurno odmah nabaviti, no vidjet ćemo koliko će biti čitljiv.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Brumiko »

LordShaper wrote:Moguće da sam s krivom knjigom počeo. Ili sam možda trebao s pričama početi, to mi se već s Reynoldsom desilo, prvo mi je bilo :zbunj: što ga neki koje znam hvale a RS je udav od romana i onda mi se tek lampica upalila da su to ljudi koji su njegove priče prvo čitali (a priče su ono u čemu je Reynolds jako jako dobar...što je i problem jer su RS romani novele od 40 kartica rastegnute na romane od 4 000).

Itko čitao išta od Egana, preporučuje li išta?
Za Egana ne bih znao, ali preporučam daljnje udubljivanje u svjetove Ala Reynoldsa, ;) i to ne samo RS univerzum. Istina jest da je prvi njegov roman (i prvi roman istoimenog univerzuma), Revelation Space, mooožda ponešto suhoparan po pitanju živopisnosti likova, iako se mene jesu dojmili Dan Sylveste i Ilija Voljova. No, poanta RS prvijenca je bio pobuditi malo sensawunda, razraditi Fermijev paradoks kao jednu od glavnih tema čitavog serijala i - pokazati kako svemirska opera može funkcionirati u relativističkom univerzumu!

Dakle, prema RS romanu imam sličan stav kao i prema Nepobjedivome Stanislawa Lema - WOW! A Lemovi junaci u nepobjedivom su doslovce tanki kao papir - zato što je glavna poanta knjige ležala negdje sasvim drugdje.

No, preporučam ne samo Reynoldsove, priče, nego i druge romane, od Chasm Cityja i ostalih smještenih u RS univerzum, do House of Suns (malo besramne samoreklame :zubo: ) i drugih. Kladim se da ćeš dobro upamtiti ekipu kao što je Sky Haussman, Nevil Clavain, Skade i Scorpio (samo prvi koji su mi pali na pamet).
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by LordShaper »

Eee, ali o tome se radi: ja sam pokušao čitati dalje Reynoldsov RS i ne ide.

Chasm City, pokušao dvaput, stao nakon 20ak strana oba puta. Redemption Ark, 50ak strana i ne ide dalje (sam početak romana ima nešto što mi je uvijek problem s Reynoldsom: počne s fenomenalnim opisom prilaska jednog broda drugom i opisom napuštenog broda...i onda ode u cca tri stranice technobabblea o tome na koji način funkcionira tehnologija koju glavni lik ima u glavi. radnja stane da bi se opisalo pozadinsku tehnologiju, to se tako ne radi. Nemam ništa protiv hard sf-a, protiv infodumpova još manje ali ako ih pisac zna raditi. Niven je znao, Stephenson je majstor. Reynolds not so much.)

Stoga mi za slijedećih nekoliko godina RS romani idu na vrh stalaže, pa im se jednom možda i vratim...


@galaxie500-> hvala na preporuci, uzmem zbirku prvom prilikom
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
Nog
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Aug 2009, 19:47
Location: Veja

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Nog »

Trenutno citam The Sleeper Awakes - H.G. Wells nakon sta sam zavrsio njegovu zbirku The Country of the Blind, And Other Stories, tri zbirke pricao od J.H.Schmitza i There will be dragons i Emerald sea od J.Ringoa. Sve u e formatu iako i dalje preferiram prave knjige. ( Previse prisilno praznog vremena pred kompjuterom u zadnja dva mjeseca. :fuch: )
Navigare necesse est, vivere non est necesse
Nog
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Aug 2009, 19:47
Location: Veja

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Nog »

Trenutno citam The Sleeper Awakes - H.G. Wells nakon sta sam zavrsio njegovu zbirku The Country of the Blind, And Other Stories, tri zbirke prica od J.H.Schmitza i There will be dragons i Emerald sea od J.Ringoa. Sve u e formatu iako i dalje preferiram prave knjige. ( Previse prisilno praznog vremena pred kompjuterom u zadnja dva mjeseca. :fuch: )
Navigare necesse est, vivere non est necesse
User avatar
SrgDark
Ewok
Posts: 11
Joined: 11 Jun 2011, 21:13

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by SrgDark »

Trenutačno nešto lakšeg štiva, čitam redom romane Dana Abnetta, Gaunt´s Ghosts.
˝ Ja sam lovac tame, lijeva ruka Vraga i pošast nad mojim neprijateljima.
Ja sam Zamiel. Ja sam došao. ˝
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Pročitao neke kratke romančiće iz Nexus edicije (Schock Wave i Beggars Could Ride su mi ok), čitam Kingov On Writing - odlično štivo!
Pročitao i Pratchettovu Tamnu stranu sunca i moram reći da mi se uopće nije svidjela. Ne znam je li zbog prijevoda ili čega, ali izgledalo mi je tako nabacano i zbrkano, kao da se radi o prvom draftu. A inače mi je Pratchett super.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Toogood
Ewok
Posts: 5
Joined: 13 Jun 2011, 20:28

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Toogood »

Čituckam sve i svašta, no od istaknutijih naslova su tu jedino Zelaznyeve Puške Avalona... Ne mogu se natjerat da počnem :binky:
I care too much, that's my fuckin* problem.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Brumiko »

Alastair Reynolds, Terminal World.

Za sada mi izgleda kao da Grad i zvijezde upoznaju steampunk negdje u Zonama misli gdje se slučajno našao i Mad Max. U svakom slučaju, totalni odmak od dosadašnjeg Reynoldsovog opusa.

Usput, jer netko čitao Na kraju duge i može li reći svoj bezspojlerasti dojam?
Post Reply