Hrvatska e-knjiga u hrvatskom čitaču?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Hrvatska e-knjiga u hrvatskom čitaču?

Unread post by Xaotix »

OK, pod hrvatskom e-knjigom bi se podrazumijevala domaće izdanje e-knjige hrvatskog autora.
Hrvatskim čitačem ću proglasiti bilo koji kinesko-tajvanski reader, od IPada preko Kindlea do raznih mobitela, u vlasništvo domaćeg čitatelja.

Iako su e-knjige kod nas puno lošije kotiraju od Dead-Tree formata (što se vidi i iz ankete), čini mi se da počinje preokret tog trenda. Raznih modela čitača je sve više, cijene im padaju i polako prestaju biti novitet. POvećanjem ponude sadržaja za svu tu aparaturu, povećat će se i broj korisnika, što će izazvati potražnuju za novim sadržajima, i tako spiralno dalje. Kako tu stoji naše izdavaštvo?

Da li postoji neki domaći izdavač koji je izdao neku knjigu u elektronskom formatu?
Da li su autori ovdje (a ima ih) razmatrali opciju prodaje knjiga (i) u elektronskom obliku?

Stvar mi se čini prikladna za naše tržište, u kojem su naklade ionako male. Pogotovo ako se krene primjerom muzičke industrije, i pokrene prodaja priča na komad. Ostaje smao pitanje, koliko ljudi je spremno platiti priču po pravednoj cijeni...
Randomness is strong with this one!
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Hrvatska e-knjiga u hrvatskom čitaču?

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Priču možda ne, ali zbirku priča da. Problem bi mogla biti naplata, kao i kontrola daljnje distribucije. Trebao bi postojati izdavač koji bi knjigu prebacio u format, brinuo o prodaji i naplati, te poštivanju nekakvih autorskih prava, jer ako će skidat tko šta hoće, a autorima ništa, onda to možemo i na blogu.

Iz žanra, bilo je pokušaja e-knjige: Berečićeva "Željezna horda", čini mi se, a pričalo se svojevremeno i o "Zagrebu 2004" kao e-knjigi, ako se dobro sjećam.
A. Ziljak
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Hrvatska e-knjiga u hrvatskom čitaču?

Unread post by Milena »

Za prodaju ne znam. Ono što mogu reći -- i što je mene osobno, moram priznati, prilično iznenadilo -- to je da elektronski format svećenice još uvijek (dakle, dugo nakon dovršetka i bilo kakvih reklama) ima stotinjak skidanja mjesečno. Naravno, drugo je pitanje što bi bilo da za to treba platiti, ali je podatak koji govori, ako ništa drugo, da je elektronski format možda rašireniji nego što se misli.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Hrvatska e-knjiga u hrvatskom čitaču?

Unread post by Xaotix »

Aleksandar Ziljak wrote:Problem bi mogla biti naplata, kao i kontrola daljnje distribucije.
Što se same naplate od korisnika tiče, mislim da ona ne bi trebala biti problem, jer se plaćanje raznih sadržaja preko weba već ustalilo (Naplata autora od izdavača je sasvim druga stvar).
Kontrola daljnje distribucije bi mogla biti problematična, pogotovo u našem piratskom mentalitetu i to je nešto s čim se muzička industrija nateže već duže vrijeme. No, s druge strane, izgleda da je Apple store naučio dosta ljudi da plaćaju sadržaje koje koriste.

Stotinjak skidanja mjesečno koje Milena spominje je zavidna brojka. Bilo bi zanimljivo vidjeti koliko bi ljudi bili voljni platiti takav roman, na primjer, sa proizvoljnom cifrom koju mogu uplatiti prilikom downloada. Sličan sistem je dobro funkcionirao prilikom prodaje softwera (paketi igara), ali t je bila riječ o puno većem uzorku. Mi ovdje govorimo o tržištu koje pokriva Hrvatsku, BiH, Srbiju i Crnu goru. Zanemarivo u odnosu na tržište softwera, ali opet, puno veće nego li klasično tržište papirnatih izdanja.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Hrvatska e-knjiga u hrvatskom čitaču?

Unread post by Milena »

Po mom iskustvu (možda griješim, ovo je čisto anegdotalno) ljudi neće piratizirati ako a) dobiju ono što očekuju (dakle, zaboravimo unaprijed na sve moguće DRM-ove i slične gluposti), b) nije veći problem platiti nego ne platiti (dakle, jedan-dva klika i hop, ne petsto registracija itd.), te c) cijena nije previsoka. E, sad, drugo je pitanje koliko bi ljudi smatrali previsokom ili ne-previsokom cijenom, ali mislim da bi se, kad bi se netko upustio u to, više isplatilo dati najnižu zamislivu cijenu nego tražiti puno pa propasti.

Evo, recimo, trenutno se na Dear Author* vodi rasprava o tome koliko bi žene bile voljne platiti za stare knjige u e-izdanjima, i opći je konsenzus da bi platile do 5 baksa. Sad bi to trebalo malo prilagoditi (naša je kupovna moć niža, ali su nam knjige zato skuplje) pa proračunati.

Exhibit B: Angry Robot Books prodaju sve svoje knjige bez DRM-a (čisti ePub), bez geografskih ograničenja, i po cijeni od maksimalno 4,5 funte. To su nove knjige, i to u žanru, tako da su možda bolja usporedba, ali mislim da se uvijek na kraju dođe do otprilike iste psihološke granice.

Evo, recimo, ja kupujem kod ljutih robota, jako sam zadovoljna s njima, i prva bih zašpotala nekog tko bi htio piratizirati njihove knjige, a mogu reći, kad se gugla pojedinačne naslove, da ih baš i nema. Ne zato što su "mali"; više njihovih autora su mladi lavovi spekulativnog žanra, tako da vjerujem da nije upitanju nepoznatost, već to što ljudi naprosto neće piratizirati ako za to nema razloga.

*Sajt je posvećen ljubićima, ali budući da su žene koje čitaju ljubiće među tehnički najnaprednijim čitateljima (u svijetu, ne znam kak je kod nas) neka se nitko ne čudi.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Hrvatska e-knjiga u hrvatskom čitaču?

Unread post by Zoran »

Mislim da je kod nas najveći problem kompliciranost plaćanja.

Ne želim koristiti nikakvu kreditnu karticu, prvo jer je ne posjedujem, a drugo jer sam paranoičan. Optimalno bi mi bilo plaćanje sms-om.

Neki vrlo jednostavan i vrlo transparentan oblik plaćanja.

Npr, opća uplatnica NIJE adekvatan oblik plaćanja, jer ne znam što napisati pod "pozvi na broj". WTF? Tko koga zove?
(ovo sad spominjem jer imam neku opću uplatnicu na stolu, s plaćanjem koje kasnim upravo iz tog razloga) :zubo: :zubo:
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Hrvatska e-knjiga u hrvatskom čitaču?

Unread post by Milena »

Zoran wrote: Ne želim koristiti nikakvu kreditnu karticu, prvo jer je ne posjedujem, a drugo jer sam paranoičan. Optimalno bi mi bilo plaćanje sms-om.

Neki vrlo jednostavan i vrlo transparentan oblik plaćanja.

Npr, opća uplatnica NIJE adekvatan oblik plaćanja, jer ne znam što napisati pod "pozvi na broj". WTF? Tko koga zove?
(ovo sad spominjem jer imam neku opću uplatnicu na stolu, s plaćanjem koje kasnim upravo iz tog razloga) :zubo: :zubo:
Pa sad, plaćanje SMS-om nije nužno transparentno... Ja imam kreditnu karticu (baš zbog kupovine knjiga sam je i uzela) i mislim da je to sasvim OK; većina ljudi ima, ako ne već kreditnu, a ono debitnu karticu, i to je plaćanje koje se meni čini sasvim u redu, a koliko znam, na hrvatskom internetu (ako smijem tako reći) uglavnom raste korištenje takvih plaćanja.

A poziv na broj ostaviš prazan ako nemaš unaprijed ispunjenu uplatnicu, i to ti je to. :zubo:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Hrvatska e-knjiga u hrvatskom čitaču?

Unread post by poison »

evo, da se javim kao konzument ebooksa koji je potpuno zapostavio p-books. knjige skidam ilegalno što zbog kompliciranog načina plaćanja (nemam paypal, nemam kreditnu karticu, i ne želim imati niti jedno. paranoid 2), što zbog apsurdnih cijena koje se traže. za nešto što je zDRMano.
evo, gledah baš na barnes&noble prednarudžbe za novog martina. čak bih se davila preko šogijevog paypala, ali
a) ebook format koji bih radije kupila jer ga dobivam istog trena i jeftiniji je za 5 baksa je isključivo u njihovom "nook" formatu, i mogu ga čitati samo na njihovim specijaliziranim readerima (mislim da ga imaju za android, ali ipak, imam svoj reader na koji sam navikla i koji volim...). a i volim posuđivati knjige prijateljima. (ne, ne govorim ovdje isključivo o piratluku, posuđujem i svoje p-knjige na sve strane jer volim kada ljudi čitaju. već sam si na knjižnicu počela ličiti... a nook je zDRMan, što me onda spriječava u tome.
b) nemam gdje spremati dead tree format, koji bih mogla posuđivati prijateljima. sve police su mi pune, već slažem knjige na knjige. a i kupujem puno manje torbe otkako čitam ebooks (ono, više ne mogu sama sjesti u svoju torbu...) i bilo bi mi nepraktično (i nezdravo za rame, vrat i kralježnicu) tegliti monstruma od 1000+ stranica u ručnoj prtljazi. osim toga, troškovi dostave, pa koliko će knjizi trebati da doputuje...
eto... a radi se o knjizi za koju mi ne bi bilo žao dati 75-120 kunića. (onih 200-300 što će algoritam tražiti ne da bi mi bilo žao nego bi mi srce plakalo, da se razumijemo...) - no želim ju digitalnu, želim ju preko FBreadera i ne želim ju zDRManu
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Hrvatska e-knjiga u hrvatskom čitaču?

Unread post by Xaotix »

Što se metoda plaćanja tiče, kartice su standard i većina korisnika bi bila zadovoljna s tim. Plaćanje telefonom bi se isto moglo uvesti (radi za parkirališta i ZET), jedino je pitanje koliko bi provideri tražili za uslugu.

Što se samih knjiga tiče, DRM je siguran način za odbijanje ljudi i samo komplicira stvari. Goli pdf i još par univerzalnih formata bi kod nas imali puno bolju prođu. Poison je recimo za Martina voljna platiti 100kn (plus/minus 20). Rekao bih da će prosjek čitalaca koji bi kupovali e-knjige biti spremni izdvajati cijene na njenoj donjoj granici. Još ako se uz knjigu doda neki bonus... (Sad tu nastupa Zporan sa svojimi marketingom :hehe: )

Najbolje da nađemo dobrovoljca koji bi izdao svoju knjigu, pa da vidimo kako stvari stoje...
Randomness is strong with this one!
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Hrvatska e-knjiga u hrvatskom čitaču?

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Nije baš hrvatska e-knjiga, ali:

Image

Naručite ovdje:
http://tinyurl.com/extinctantho

Svi autori i priče:
Adam Dunsby - Twilight of the Claw
Adam Israel - Indigo's Gambit
Adam Knight - Hunting the Mantis
Aleksandar Žiljak - Footprints on the Beach
Amanda le Bas de Plumetot - Last Seen
Chrystalla Thoma - The Angel Genome
David North-Martino - The Language of Ice
Jason Cooper - Bones of Mars
Jen White - A Dark Forest
Jo Antareau - My Own Secret Dinosaur
Kenneth Burstall - Connect
Kyle Aisteach - Too Close for Comfort
Peter Dudley - Distractions
Robert Sullivan - Invoice H10901: 3 Wooly Mammoths
Rory Steves - Kudzu: A Thorny Dilemma
Sarah Adams - Past Survivors
Scott Thomas Smith - In Ring
Shona Snowden - Blood Fruit
Simon John Cox - The Restoration Man
A. Ziljak
Post Reply