Novi Zakon o radu

Mrgudov brlog.

Moderator: Xaotix

Post Reply
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Novi Zakon o radu

Unread post by Izitpajn »

Dodatak na plaću 0,5% po godini staža. Naknada putnih troškova. Regres za godišnji odmor. Darovi za djecu za Sv. Nikolu ili Djed Božićnjak. Božićnica. Imali ste neko od ovih prava? E pa, izmjenama Zakona o radu više ih nećete imati!

Neovisni saborski zastupnik Dragutin Lesar na svojoj je internetskoj stranici slikovito i jasno opisao što podrazumijevaju izmjene Zakona o radu, zbog kojih su se odnosi Vlade i sindikata opasno narušili. Pročitajte pa razmislite: treba li zbog izmjene ZOR-a raspisati referendum?

"Dodatak na plaću 0,5% po godini staža. Naknada putnih troškova. Jubilarne nagrade za svakih 10, 20 ili 30 godina staža kod istog poslodavca. Regres za godišnji odmor. Darovi za djecu za Sv. Nikolu ili Djed Božićnjak. Božićnica. Broj dana godišnjeg odmora uvećan od zakonom propisanog a zavisno o radnom stažu.

Imali ste neko od ovih prava?

Dobivali ste 175 kuna dodatka za 10 godina staža na plaću od 3.500 kuna? Poslodavac vam je nadoknađivao troškove pokazne karte koja u Zagrebu košta 320 kuna? Ili ,ako putujete busom do 5 km, onih 530 kuna? Baš ove godine navršavate 20 godina rada kod istog poslodavaca i očekivali ste dvije prosječne plaće jubilarne nagrade? Zaboravite tih 11.000 kuna. Zaboravite i regres za godišnji! A za Svetog Nikolu svojoj djeci u čižmicu stavite izmjene Zakona o radu. Zašto?

Zato jer je Vlada naše domovine poslala u Sabor izmjene Zakona o radu prema kojem će SVI, ponavljam svi kolektivni ugovori prestati vrijediti. A sva ova prava iz početka teksta su prava iz kolektivnih ugovora, a ne zakona. Nema kolektivnih ugovora, nema ovog novca!

I nisu za ovo glasalai samo zajedničari. Glasala je za to i članica HSLS-a i članovi HSS-a, kao i onaj iz SDSS-a. Ovo je odluka vladajuće koalicije, ne samo HDZ-a.

Obećala vam je povećanje plaće od 1. srpnja jer će vam smanjiti porez na dohodak. Za cijelih 80 kuna. A sada vam mjesečno uzima samo na dodatku za staž i putnim troškovima od 700 do 1.000 kuna.

Kako? Po izmjenama Zakona o radu, svi Kolektivni ugovori koji sada vrijede s klauzulom"produžene primjene" prestaju vrijediti danom usvajana zakona.

Oni koji prestaju vrijediti nakon usvajanja zakona, "produženu primjenu" imaju najduže 6 mjeseci. Čak i kod kolektivnih ugovora u kojima nije ugrađena klauzula mogućnosti raskida, sada će se, po sili zakona, raskidati s otkaznim rokom od 3 mjeseca. I to će prvo napraviti Vlada za javni sektor, državnu upravu i državne firme.

A privatni poslodavci? Pa naravno da će i oni slijediti Vladu. koja je ove izmjene ZOR-a napravila i po njihovom diktatu.

Kako protiv ovog ludila? Skupiti 450.000 potpisa i Sabor natjerati na raspisivanje referenduma o prijedlogu imjena ZOR-a. Imate li za to volje i građanske odvažnosti?"

šalji dalje...
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Novi Zakon o radu

Unread post by Brumiko »

Izitpajn wrote:
Zato jer je Vlada naše domovine poslala u Sabor izmjene Zakona o radu prema kojem će SVI, ponavljam svi kolektivni ugovori prestati vrijediti. A sva ova prava iz početka teksta su prava iz kolektivnih ugovora, a ne zakona. Nema kolektivnih ugovora, nema ovog novca!

Obećala vam je povećanje plaće od 1. srpnja jer će vam smanjiti porez na dohodak. Za cijelih 80 kuna. A sada vam mjesečno uzima samo na dodatku za staž i putnim troškovima od 700 do 1.000 kuna.

Kako? Po izmjenama Zakona o radu, svi Kolektivni ugovori koji sada vrijede s klauzulom"produžene primjene" prestaju vrijediti danom usvajana zakona.
Ništa neće "prestati vrijediti" jer sloboda kolektivnog prgovaranja i dalje postoji, samo što jednom postignut kolektivni dogovor više neće biti Sveto Pismo, nego će se nakon određenog perioda morati iznova izdogovarati. U skladu s trenutnim okolnostima koje se, paz'vamo, mijenjaju. Nisu u kamenu zapisane.

Drugim riječima, nalazim da su vapaji oko gubitka Svetog Nikole prilično...populistički ter nadasve nizak i podao način utjecaja na mase. Osim toga, implicira da po nekakvim novim kolektivnim ugovorima toga neće biti što je naprosto neistina.

Čak je i oporbeni HNS rekao da sindikati ovaj put traže nemoguće.

I traže.

Da, nitko ne može teti iz vrtića jamčiti božičnicu. Da, ako ju nemaju mame koje joj dovode djecu na čuvanje, ne može ju imati niti ona. N e - m o ž e. Fukitol. To je tak. Tko tvrdi drukčije, nije različit od onoga tko vjeruje u perpetuum mobile.

Ovoj naciji to treba postati jasno.

Nažalost, isto važi za čitav javni sektor - i nitko, ponavljam, nitko time NE obezvređuje njihov posao.

Ako nema love, nema je. Nikakav kolektivni ugovor sklopljen u mitološko doba jeftinog novca ju neće stvoriti. Niti Mrmot, niti Duh Sveti, niti gnjusno-podli vapaji o Svetom Nikoli i dječici. Dok to ne apsolviramo, nećemo dalje.

Na kraju krajeva, gledaj(te) to ovako - sigurno su mnogi privatnici odustali od angažmana drugih privatnika zbog pomanjkanja love. Možda je, kaja znam, moj bivši gazda također moral odustati od božičnica svojim radnicima. Jer nema posla. Pa nema ni love. Pa se niti božičnice ne mogu isplatiti.

Na koji se kolektivni ugovor oni pozivaju? Tko tim ljudima jamči išta?

Nitko!

Zašto onda neki žele da ih Država svojim represivnim aparatom dovede u privilegiran položaj? Kojim pravom? Misli li netko da ijedan privatnik ima pravo na referendumu tražiti da Država prisili druge firme da ga angažiraju kako bi mogao zaraditi te svojim radnicima isplatiti božičnice?

Po čemu su ova sindikalna traženja drukčija tj. kako bi se osigurala naplata tih božičnica ako love nema i ako je jedini način da ju se prikupi povišenje poreza, trošarina? Drugim riječima, uzimanje pod prijetnjom sile? Zašto netko želi u isključivo u svoju službu staviti državni represivni aparat kojeg pak plaćamo svi? Kojim pravom?

Za kraj, bacite pogled na ovaj blog. Ima zanimljive članke, naročito ovaj:

"Jasno je da onda narod ne razumije od kuda dolazi proračun, kako se popunjava, pa ga praktički nije ni briga. Razmišlja se o ‘pravima’, bez obzira tko to plaća. Proračun se tretira kao ‘državni’ (ili ničiji) novac koji je pao s neba."

Da se pak mene pita kako bih rješavao stvari, počeo bih s ovim mjerama, s jednog drugog bloga. Iako su teme američanske, imaju jako puno dodirnih točaka s našom zbiljom.

Recnimo HŽ koji troši oko 2% budžeta. Recnimo brodogradilišta...pardon, ona dva-tri (!!!) problematična brodogradilišta kako bi cijeloj naciji bilo bolje, uključivo i drugih dvadesetak brodogradilišta koja dobro posluju i nikome ne cendraju. Roknimo kunu s populističkih, kreditomanskih 1:7,2 na realnih 1:9. Jebiga, oni koji su na kredite uzimali vozni park BMW & Merdžo će imat veću ratu - pa što? Nek se nauče živjeti u skladu s mogućnostima, a ne sve nas povlačiti u ponor sa svojim hoštaplerajem i životom na dug preko standarda. Doduše, davno je Kishon napisao da se "političar kloni poteza koji bi mogao ozdraviti privredu zemlje, ali koji bi mogao iritirati birače. Drugim riječima, s političarevog gledišta svrsishodnije je iritirati privredu, nego birače." :zubo:

Sindikati također misle da je svrsishodnije iritirati privredu, nego birače.

I, da, budući da sam pobornik izravne demokracije, potpisao bih, vjerojatno, za taj referendum (ovisno o tome kako je pitanje sročeno), ali bih na referendumu sigurno glasao protiv takvih stupidnih želja i fiksacija.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Novi Zakon o radu

Unread post by Izitpajn »

Ovo tvoje se zove parcijalno razmišljanje.

Svi znaju da kad se nema, nema se. Svi znaju da novci dolaze odnekud. Svi znaju da se ne može živjeti besplatno. I nitko se nikad nije bunio zato jer nema novaca. Ljudi znaju stegnuti pojas kad treba.

Caka je u tome - a ti to vidiš, što se vidi iz tvog posta, samo što u mozgu imaš negdje kratki spoj pa ne povezuješ te dvije činjenice - da se ljudi bune što se njima uzima, a s druge strane se novci rasipaju.

Da nema BMWova, državne korupcije, sponzoriranog kriminala, gradnje stadiona, faraonskih projekata, da je zemlja fakat razrušena pa treba na radne akcije, svi bi rekli, okej, treba raditi i treba izgraditi. Izgradilo se jednom, dvaput, izgradit će se i treći put.

Međutim, očito je da se nema što izgraditi. Sve je izgrađeno, a sada propada. To je ono što je problem - što se jednima oduzima da bi drugi mogli podebljati račune u Švicarskoj. I ZATO se bune, a ne zato jer im oduzimaju božićnicu.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Novi Zakon o radu

Unread post by Milena »

Um, ima još jedna sitnica koja se ovdje, čini mi se, uopće ne spominje, a od ključne je važnosti. Po novom zakonu, ograničava se produženo trajanje kolektivnog ugovora, i omogućuje jednostrano uvođenje pravilnika nakon njegovog isteka. Drugim riječima, sve što poslodavac treba napraviti jest šest mjeseci razvlačiti pregovore oko potencijalnog novog kolektivnog ugovora, a nakon toga oktroirati pravilnik kakav god želi. To nema veze s trenutnom krizom, pa čak ni s time tko za što ima ili nema novaca. A sa čime ima, to vjerojatno svatko može lako zaključiti.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Novi Zakon o radu

Unread post by Brumiko »

Izitpajn wrote:Ovo tvoje se zove parcijalno razmišljanje.

Svi znaju da kad se nema, nema se. Svi znaju da novci dolaze odnekud. Svi znaju da se ne može živjeti besplatno. I nitko se nikad nije bunio zato jer nema novaca. Ljudi znaju stegnuti pojas kad treba.

Caka je u tome - a ti to vidiš, što se vidi iz tvog posta, samo što u mozgu imaš negdje kratki spoj pa ne povezuješ te dvije činjenice - da se ljudi bune što se njima uzima, a s druge strane se novci rasipaju.

Da nema BMWova, državne korupcije, sponzoriranog kriminala, gradnje stadiona, faraonskih projekata, da je zemlja fakat razrušena pa treba na radne akcije, svi bi rekli, okej, treba raditi i treba izgraditi. Izgradilo se jednom, dvaput, izgradit će se i treći put.

Međutim, očito je da se nema što izgraditi. Sve je izgrađeno, a sada propada. To je ono što je problem - što se jednima oduzima da bi drugi mogli podebljati račune u Švicarskoj. I ZATO se bune, a ne zato jer im oduzimaju božićnicu.
Ma, sve je to meni jasno, uostalom, napisah s čime bi ja počeo sređivat situaciju, a te "moje" mjere ne uključuju sadašnji ZOR, barem ne za početak, ali zato uključuju HŽ i Lence. I općine tipa Štakorovac Donji koje postoje radi uhljebljivanja zaslužnih. I tako dalje.

No, primijeti da naši vrli sindikati i svi ostali naprednjaci koji se vrte po televiziji ovih dana i prije nisu riječ rekli kontra BMW-a, niti izgradnje novovjekih piramida u vidu nekakvih skijališta po Sljemenu i arena i tribina ovih ili onih za koje dobro veliš da su faraonski projekti, prekrasni i - beskorisni. Osim, možda, za pranje novca.

Nisu ništa rekli niti kontra nekih firmi koje žive od naših novaca, dapače - još ih i podržavaju u tom lezilebarenju. Pa, majku mu milu, tako bih ja mogao osnovati Istraživanje ruda i gubljenje vremena d.o.o., dić svih 5 u zrak i onda kmečat da nek me Država (čitaj: mi) spašava jer ja sam velik i važan i bitan i ljudi će ostati bez posla. Ako u tom doo-u uposlim 5 ljudi, nišče me ne bu fermal 5%, svi će mislit "đubre jedno tajkunsko", ali ako uposlim 5555, e onda će to već biti državni problem i na Vladu će se, ako oružanom silom ne pirkupi porez od građana ove zemlje da bi financirala moj propuh u glavi, sručiti orkestrirana paljba tih sindikata, naprednog tiska i ostalih mulaca.

Pa, tko je tu lud?

Također, ti sindikati potpuno zanemaruju temeljnu postavku tzv. kapitalističkog društva koja kaže da je vlasništvo svetinja te umjesto da radništvo usmjeravaju u malodioničarske vode, kuponske privatizacije i osnove upravljanja, oni traže "solidarnosti" po načelu ak je meni crkla krava, nek crkne i susedu. Umjesto da objašnjavaju ljudima kako se stvara vrijednost, te kako da oni koji stvaraju vrijednost - radnici - sudjeluju u podjeli te novostvorene vrijednosti, oni baljezgaju o 'pravima'.

Sramota.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Novi Zakon o radu

Unread post by Brumiko »

Milena wrote:Um, ima još jedna sitnica koja se ovdje, čini mi se, uopće ne spominje, a od ključne je važnosti. Po novom zakonu, ograničava se produženo trajanje kolektivnog ugovora, i omogućuje jednostrano uvođenje pravilnika nakon njegovog isteka.
Baš kao i jednostrano pravo na štrajk oko kojega se nitko ne uzbuđuje ;) (osim ako nisu medicina, pandurija i slične službe u pitanju koje pak nemaju potpuno slobodno pravo na štrajk, iz razumljivih razloga). Ajmo ograničit pravo na ptrajk onda da budemo kvit. Nikome se to ne sviđa? Ni meni, bez brige...

Usput, kaj da sam ja pisal, novi članak danas, lijepo odgovara i na (navodno) podebljanje bankovnih računa i neefikasnost o kojoj govori Dalibor:

"...jer oni su jako nezadovoljni stanjem u kojem su Sanader ostavili državu, ali su jako zadovoljni time da su im on (ili tko već) dali nečuvena prava misleći da time ‘kupuju’ glasove … a kriza nije njihov problem, nego samo naš..."

Da, kenjader i njemu slični su ua, fuj, pljuc, ali bjehu izvrsni svim tim sindikatima i mnogima od nas, jaaaako super kada su nam omogućavali 'prava' i život preko standarda, na dug. Zbog toga svojevremeno nitko nije štrajkao niti sazivao referendume. Nikoga nije bilo briga za neefikasnosti niti za debljanje ovih ili onih bankovnih računa dok je mogao bez mozga trošiti potrošačke kredite po City Centrima i drugdje.

Stvarno smo k'o Grčka. :lol2:
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Novi Zakon o radu

Unread post by Milena »

Brumiko wrote:
Milena wrote:Um, ima još jedna sitnica koja se ovdje, čini mi se, uopće ne spominje, a od ključne je važnosti. Po novom zakonu, ograničava se produženo trajanje kolektivnog ugovora, i omogućuje jednostrano uvođenje pravilnika nakon njegovog isteka.
Baš kao i jednostrano pravo na štrajk oko kojega se nitko ne uzbuđuje ;) (osim ako nisu medicina, pandurija i slične službe u pitanju koje pak nemaju potpuno slobodno pravo na štrajk, iz razumljivih razloga). Ajmo ograničit pravo na ptrajk onda da budemo kvit. Nikome se to ne sviđa? Ni meni, bez brige...

Oprosti, ali koju ti tu logiku koristiš? Kako bi ti uveo "dvostrano" pravo na štrajk? Ili misliš da je bolje omogućiti poslodavcima da sabotiraju pregovore (jer kad im se nudi ovakva opcija, onda ih se de facto potiče upravo na to) pa da se onda sindikati moraju za prava boriti štrajkom? U kojem je to univerzumu bolje za bilo koga?
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: Novi Zakon o radu

Unread post by jbt »

rasprava je zanimljiva, ja sam debos pa nemam bas nekih komentara, molim nastavak
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Novi Zakon o radu

Unread post by Izitpajn »

Brumiko wrote:Također, ti sindikati potpuno zanemaruju temeljnu postavku tzv. kapitalističkog društva koja kaže da je vlasništvo svetinja te umjesto da radništvo usmjeravaju u malodioničarske vode, kuponske privatizacije i osnove upravljanja, oni traže "solidarnosti" po načelu ak je meni crkla krava, nek crkne i susedu. Umjesto da objašnjavaju ljudima kako se stvara vrijednost, te kako da oni koji stvaraju vrijednost - radnici - sudjeluju u podjeli te novostvorene vrijednosti, oni baljezgaju o 'pravima'.

Sramota.
O samom kapitalizmu puno bolje od mene govori Banks, pa kaže:
The market is a good example of evolution in action; the try-everything-and-see-what- -works approach. This might provide a perfectly morally satisfactory resource-management system so long as there was absolutely no question of any sentient creature ever being treated purely as one of those resources. The market, for all its (profoundly inelegant) complexities, remains a crude and essentially blind system, and is - without the sort of drastic amendments liable to cripple the economic efficacy which is its greatest claimed asset - intrinsically incapable of distinguishing between simple non-use of matter resulting from processal superfluity and the acute, prolonged and wide-spread suffering of conscious beings.

It is, arguably, in the elevation of this profoundly mechanistic (and in that sense perversely innocent) system to a position above all other moral, philosophical and political values and considerations that humankind displays most convincingly both its present intellectual [immaturity and] - through grossly pursued selfishness rather than the applied hatred of others - a kind of synthetic evil.
Nego, zašto ti u raspravu sad tu uvlačiš sindikate kad ih nitko gore nije spomenuo? Lijepo gore piše - Zakon o radu.

Ili si ti protiv referenduma - to jest glasao bi tako kako bi glasao - samo zato jer su sindikati ti koji su to pitanje potaknuli? A da sam u dlaku isto pitanje potaknuo ja, onda bi rekao okej, Izitpajn je raspisao referendum, njega znam pa ću potpisati?

Čisto da se razumijemo, oko moralne vertikale sindikata se slažem s tobom. Znam kako su neki od njih prodali radničke interese i postali veliki poduzetnici. Ali o tome sad i ovdje ne raspravljamo.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Novi Zakon o radu

Unread post by Brumiko »

Izitpajn wrote:O samom kapitalizmu puno bolje od mene govori Banks, pa kaže:
...
Nego, zašto ti u raspravu sad tu uvlačiš sindikate kad ih nitko gore nije spomenuo? Lijepo gore piše - Zakon o radu.
Ma, može Banks pričat kaj hoće, ali svaki gospodarski sustav među resurse ubraja i čovjeka, "ljudski resurs", i ne vidim što je u tome problem per se. Razlika je samo što slobodno poduzetništvo/tržište, da sada ja malo šamaram citatima ;) ima slijedeće karakteristike:
  • "The most important single central fact about a free market is that no exchange takes place unless both parties benefit." Ukratko, ako je netko u okvirima slobodnog tržišta pušioničar, vrlo je vjerojatno da se baš i ne radi o slobodnom tržištu.
    "The only way that has ever been discovered to have a lot of people cooperate together voluntarily is through the free market." Iz toga slijedi da u slobodnom tržišnom sustavu svatko ima daleko veći izbor na koji će način odglumiti resurs, što se za neke druge gospodarske sustave baš i ne može a priori kazati.
Uostalom, možemo ovako u beskraj, no - ti i ja se ne bismo mogli ovako razgovarati da ne postoji slobodno poduzetništvo/tržište. Naime, vlade, uključivo i američku, imaju začudno malu potrebu za otvorenim mrežnim standardima, komercijalnim bazama podataka uključivo i one besplatne i drugim potrošačkim informacijskim tehnologijama. Također, vjerujem da ćemo još za naših života turistički odlaziti u svemir po cijenama ne većima od današnjih prekoocenaskih letova i čisto sumnjam da bismo to tako skoro dočekali da razni Eloni Muskovi nemaju mogućnost try-everything-and-see-what-works pristupa.
Izitpajn wrote:Ili si ti protiv referenduma - to jest glasao bi tako kako bi glasao - samo zato jer su sindikati ti koji su to pitanje potaknuli? A da sam u dlaku isto pitanje potaknuo ja, onda bi rekao okej, Izitpajn je raspisao referendum, njega znam pa ću potpisati?
Pa, gledajući sindikalni doprinos hrvatskoj gospodarskoj sceni u zadnjih 15-ak godina i njihovu sklonost za...gle, ne postoji, blaža riječ osim - LAGANJE - neka mi bude oprošteno što sam malo skeptičan glede bilo kojega njihovog zahtjeva i prijedloga, pogotovo kad znam da stavove sindikalnih vođa, iako su istima puna usta demokracije, zapravo nitko ne potvrđuje na nekakvom sindikalnom referendumu te da ti isti vođe imaju plaće ziher u rangu od 15-ak somova kuna, a vjerojatno i više.

Glede laganja - pa di ćeš većeg Ministarstva Istine kada počnu pljuvat sve i svakog zbog harača, a oni su ga predložili!!! Sindikati! Nadalje, kome ovo nije van pameti, nek se zapita ima li ikakvog pojma o funkcioniranju gospodarstva, politike, vlasti...bilo čega.

Nisam, zapravo, još vidio željeno referendumsko pitanje, ali čak i ako se prikupe potpisi, sve si više i više mislim da referendum naprosto neće proći na Ustavnom ili nekakvom europskom sudu jer:
  • Kojim pravom itko može zahtijevati da neki poslovni ugovor vrijedi vječno?
    Kojim pravom itko može zahtijevati da neki poslovni ugovor ne može biti jednostrano raskinut!?!?
Vjerojatno je taj članak ZOR-a i sada neustavan jer takav ugovor naprosto nije ugovor, pojam koji podrazumijeva dogovor između dvije ili više strana, nego običan diktat kojeg neki sindikalni vođe nastoje utisnuti u kamen na štetu svih nas, prvenstveno radnika za koje se navodno zalažu. Na kraju krajeva, pretpostavimo da se kolektivnim ugovorom u Zlatno doba odredi, štajaznam, putne naknade temeljene na cijeni avionske, a ne autobusne karte. Kada Zlatno doba prestane i za takve putne naknade naprosto više ne bude novaca, kako ti sindikalni vođe misle to riješiti, osim dodatnim oporezivanjem onih koji ne spadaju u njihov sindikat?
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Novi Zakon o radu

Unread post by Xaotix »

Strictly on topic:
Trenutni zakon o radu bi trbalo promijeniti, jer bi trebalo promijeniti i kolektivne ugovor u skladu sa tekućom situacijom. Ali kao mi živimo u Hrvatskoj, bojim se čime će promjena sve rezultirati. Hej, mi živimo u Hrvatskoj. Čak mi se i povratak u rano doba industrijeske revolucije i polurobovlasnički odnos ne čini dalekim. Što je najopgie, prosječni Hrvat to neće ni primjetiti, samo ako Severina snimi novi pšornmić, ili se repka kvalificira na neko prvenstvo.

Da se Hrvatska kvalificirala na Svjetsko prvenstvo, promjena zakona bi već bila provedena i nitko ne bi ni trepnuo!

Što se same peticije tiče:
Potpisao sam ZA referendum, iz jedinog razloga jer želim da proletarijat napokon uspije doći do referenduma, i prokljuviti da može utjecati na politiku u državi. Možda se raja napokon i trgne kad vidi da se možda i njih može pitati. Opet, kakav nam je narod, možda to i nije najbolja ideja. Hrvati ionako najbolje funkcioniraju u ulozi stada s Velikim Vođom.

Nisam siguran što bih potpisao na referendumu.Ko što rekoh, trenutni kolektivnio ugovori bi se trebali mijenjati, ali u što će sve to metastazirati, samo nebo zna. Uz to, vidio sam plakate na štandovima za skupljanje potpisa. Totalno me iritira priča o božićnicama i darovima z djecu, i najradije bi te parole zabio vođama javnih sindikata u grlo (hej, radim u privatnom sektoru, čak i imam sreće pa stvari štimaju, ali ovo što ta ekipa baljezga... ). Ovdje bih odvojio školstvo i zdravstvo, koji nose svoj križ, i okomio se na svu silnu administraciju koja je korisna koliko i peronospora u vinogradu.

Što se samih sindikata tiče:
O vodstvu sindikata javnih službi, kao možda i Izitpajn i Brumiko, imam najgore mišljenje. Imam osjećaj da je društvance eventualno sposobno za organizaciju nabave svinjskih polovica i organizaciju derneka za Prvi maj i Dan žena. Što se ostalog tiče, ponašaju se ko da ne žive u ovoj državi.

Bitno, pomalo Off topic, ali jako vezano uz samu temu:
Očigledno je da prosječni Hrvat ne kuži razliku između prava i privilegije. Svi imaju pravo bit plaćeni za svoj rad. Božićnice, regresi i sve ostalo su privilegije.
Vlada je sve dala javnom sektoru da osigura glasove, a ovi odbijaju skužiti da love za privilegije jednostavno NEMA. Ali ko jebe činjenice. Ajmo mi mrknuti pare od svih nevoljnika, uključujući i privatni sektor di je većina ljudi sretna ako uopće dobija plaću iznad minimalca, ili još bolje, ako je uopće plaćena za posao koji radi. Karikirano, ali okrutno blizu istini.

Zašto se ne buni nitko iz privatnog sektora? Zato jer su srretni da uopće imaju posao. Zato jer su, u slučaju normalnih poslodavaca, našli kompromis, i žive prema mogućnostima.

Prije par dana sam ozbiljno krenuo čitati što će se sve mijenjati u ZOR-u. Ako se zakon o radu krene mijenjati kao što je najavljeno, to bi moglo biti dobro za ovu državu (na mišljenje je malo utjecala i argumentacija nekih prijatelja). Jedino se bojim u što će sve promjene te metastazirati, jer Hrvatska je ipak divlji zapad što se tiče radničkih prava (tak im i treba komunjarama!).
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Novi Zakon o radu

Unread post by Izitpajn »

Mislim da najviše guslaju o božićnicama i sličnome zato jer znaju da imaju posla s debilima. Nitko ih ne bi razumio da počnu govoriti o kolekti... koletik... koketiv... nekakvim ugovorima... pa se drže onoga što je raji jasno i shvatljivo. Čisti propagandni princip.

Nije da mislim da su sindikati neki genijalci i da znaju svoj posao (iako su neki među njima još i okej), samo mislim da ta konkretna stvar i nije toliko blesava.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Novi Zakon o radu

Unread post by Brumiko »

Xaotix wrote:Trenutni zakon o radu bi trbalo promijeniti, jer bi trebalo promijeniti i kolektivne ugovor u skladu sa tekućom situacijom...Hej, mi živimo u Hrvatskoj. Čak mi se i povratak u rano doba industrijeske revolucije i polurobovlasnički odnos ne čini dalekim. Što je najopgie, prosječni Hrvat to neće ni primjetiti, samo ako Severina snimi novi pšornmić, ili se repka kvalificira na neko prvenstvo.
Moram te razočarati. Naime, čemu kondicional uz izraz "polurobovlasnički odnos"? Masa nas glupih Rvat'na već jest u polurobovlasničkom odnosu - svaki dan gledam ljude koji si natovariše ogromne potrošačke kredite na vrat pa onda grčevito gaze sebe i druge. Jer znaju da ih je jako lako ucijeniti. Jako je lako ucijeniti onoga tko se bacio u dužničko ropstvo.
Xaotix wrote:Da se Hrvatska kvalificirala na Svjetsko prvenstvo, promjena zakona bi već bila provedena i nitko ne bi ni trepnuo!
:D Istina.
Xaotix wrote:Očigledno je da prosječni Hrvat ne kuži razliku između prava i privilegije. Svi imaju pravo bit plaćeni za svoj rad. Božićnice, regresi i sve ostalo su privilegije.
Vlada je sve dala javnom sektoru da osigura glasove, a ovi odbijaju skužiti da love za privilegije jednostavno NEMA. Ali ko jebe činjenice. Ajmo mi mrknuti pare od svih nevoljnika, uključujući i privatni sektor di je većina ljudi sretna ako uopće dobija plaću iznad minimalca, ili još bolje, ako je uopće plaćena za posao koji radi. Karikirano, ali okrutno blizu istini.
I ne samo to...tako se sjebava industrija, koja pretežito spada u privatni sektor, jer industrijska radna mjesta postaju neatraktivnima u u$$$poredbi s državnom službom (a i državnim firmama, od kojih su mnoge gubitaši). Sjebavanjem industrije pak i nerazumnom monetarnom politikom se sjebava izvoz i stvar ide u grčku spiralu.

Mark my words - ako se na referendumu izglasa ovako nešto nečuveno, za godinu-dvije smo u bankrotu. Grčkom. Ne zbog ZOR-a per se, nego stoga što će time Vladi i svim budućim vladama biti odaslan jasan signal od biračkog tijela: "Zavaravajte nas i dalje našim 'pravima', podilazite nam kao i do sada." Mooožda bude odložen ako Vlada udari poreze na sve živo, recimo te famozne poreze na nekretnine o kojima se priča već godinu dana, no HR je izraziti primjer zemlje u kojoj mnogo ljudi ima nekakvo polje, gradilište ili šumu i prirodno je da će svi oni nastojati zeznuti državu gdje god mogu, tako da su sve takve mjere unaprijed neefikasne, generatori sudskih sporova i napuhivači represivnog aparata, plus kaj budu najviše lupile upravo one slabostojeće, koji bi prema političarskim demagogijama trebali najviše od njih profitirati.

No, tako je to kada se prodaje floskula prema kojoj je "u redu uzeti sposobnijima i radišnijima da bi se dalo manje sposobnima i manje radišnima, pogotovo stoga što takva demagogija predstavlja zlatni ključ za pobjedu na izborima budući da većina birača spada u potonju kategoriju." Pogodite tko je to napisao...? :) Ja bih dodao - umjesto da se sve birače uči načinima stvaranja vrijednosti, da ih se uči biti sposobnijima i radišnijima.
Xaotix wrote:Zašto se ne buni nitko iz privatnog sektora? Zato jer su srretni da uopće imaju posao. Zato jer su, u slučaju normalnih poslodavaca, našli kompromis, i žive prema mogućnostima.
:notworthy:
Upravo tako!
Post Reply