Surogati (2009)

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
Post Reply
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Surogati (2009)

Unread post by TB »

U kinima, danas stiglo, glumi Bruce Willis. Režirao Jonathan Mostow (Terminator 3).
U bliskoj budućnosti , 90% ljudi na svijetu većinu vremena provodi doma u fotelji sa nekakvim aparatima na glavi, a sve poslove, pa i zabavu i sav život ljudi proživljavaju kroz androida kojime upravljaju na daljinu iz rečene fotelje. Nešto kao virtualna stvarnost, samo što su androidi pravi.
Kada se tokom filma razbiju, vidi se da su na nivou tehniologije iz recimo, „Westworlda“ (1973)- plastika i šrafi.
Mada se u tom svijetu može ostvariti svaka fantazija o izgledu, začudo, svi furaju androide koji izgledaju baš kao ljudi, samo previše našminkani. I svi se ponašaju normalno, idu na posao, pa poslije posla u operu i disko, i sl., sve normalno- samo što su androidi.
U tom svijetu je radi nekog razloga zločin skoro posve nestao. Ali, desi se par ubojstava , i to ne samo androida nego i pravih ljudi... prvi put u mnogo godina. Ostatak filma je whodunnit, uz nešto akcije i posveta Terminatoru 2 i 3.
Cijeli film ima retro štih, mogao je, baš takav kakav jest, biti snimljen i u 70-ima. Nakon filma sam razmišaljo o rupama u radnji, ali tokom filma sam guštao jer je to fin, dobro i smireno snimljen filmić i ugodno provedeno vrijeme. Ocjena: visoka.
User avatar
zakk
Ewok
Posts: 19
Joined: 02 Jun 2009, 18:25

Re: Surogati (2009)

Unread post by zakk »

Meni se jako dopao strip, tako da sam se obradovao filmu. U Beogradu kreće sa prikazivanjem tek krajem meseca... :(
Why shouldn’t things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: Surogati (2009)

Unread post by writer16 »

film mi se nije nimalo dopao...ne znam ni ja zašto..samo znam da sam počeo biti prestrog i prekritičan prema novijim filmovima...moram se riješiti te ružne navike :kava:
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: Surogati (2009)

Unread post by jbt »

Sve sto je TB napisao stoji osim nekih malih problema u zadnjoj i predzadnjoj recenici. Ispravit cu ih koristeci te recenice.
Tokom filma sam razmišljao o rupama, rupetinama, crnim ponorima bez kraja u radnji, ali nakon filma sam guštao jer je bio kraj tog iznimno lose i jadno snimljenog filmića(deminutiv je istina) i katastrofalno provedenog vremena. Ocjena: toliko niska da kad bi bila temperatura, apsolutna nula bi se cinila povrsinom sunca naspram nje.
Znas koliko je film los kad se tokom uvodne spice zivciras na sranja i gluposti koje slusas.
Blood for the Blood God!!

engi
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Surogati (2009)

Unread post by Tomislav Sakic »

Pogledao sam film, dosta je dobar. Nije originalan, ali je pravovjeran. Kako je napisao Žižek u svojem eseju o Avataru (prevedenom u Jutarnjem listu), dok hiperrealistički Avatar 3D pada u eskapizam i zagovara bijeg, Surogati su vjerni suvinskovskom SF-u i vraćaju nas nazad u stvarnost da se s njome suočimo:) Kraj filma zapravo je suprotan Avataru - riječ je o buđenju iz matriksa. Surogati su lijepo i upeglano snimljeni, u tradiciji tihog šminka SF-a tipa Gattaca i Equilibrium, i svakako bolji SF u novije vrijeme. Sve će biti OK ako Hollywood u žanru SF-a usput nastavi proizvoditi ovakve srednjobudžetne filmove s glavom i repom.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Surogati (2009)

Unread post by Belzebubbles »

TB wrote:Cijeli film ima retro štih, mogao je, baš takav kakav jest, biti snimljen i u 70-ima.
prije bih rekao 80-e. I kao da je cijeli film ustvari tek zbirka klišeja. Sve je nekako zastarjelo, već viđeno. MURJAK ima dijete koje je poginulo, a ne bi poginulo da je bila implementirana tehnologija. Ima ženu koja ga ignorira, bla, bla. I izbor glavnog glumca kao da potvrđuje neko kretanje po svemiru ispranoga i iskorištenoga.
Rješenje problema je uobičajeno. Na nove društvene pojave valja reagirati radikalno. :D
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Surogati (2009)

Unread post by LordShaper »

Strip je bolji, puno puno bolji. Mračniji i suzdržaniji, noir. Također, dok sam čitao strip prošlo mi je kroz glavu kako bi savršen redatelj za adaptaciju bio Alex Proyas. Dark City Alex Proyas, ne I, Robot/Knowing Alex Proyas.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Surogati (2009)

Unread post by Zeljko »

odličan film za svoju ligu :wave:
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Surogati (2009)

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Dobar je, ali mi se za nivo na kojem je rađen čini pomalo prekratkim, kao da je nešto izrezano.
A. Ziljak
Post Reply