nagrade SFERA za 2009.

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Zoran »

SAMSUILUNOV OTAC wrote: Samo se iskreno nadam da u svemu ovome nema politike, u kojem god obliku, jer ako ima, onda screw you guys, i'm going home! :palica:
Ne bih rekao. Možda sam u krivu, ali ja vjerujem da je to uistinu jedan od onih slučajeva kad je iskreno dobrim namjerama popločan put u pakao. Barem u ovogodišnjem slučaju.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by niniane »

Zoran wrote:
SAMSUILUNOV OTAC wrote: Samo se iskreno nadam da u svemu ovome nema politike, u kojem god obliku, jer ako ima, onda screw you guys, i'm going home! :palica:
Ne bih rekao. Možda sam u krivu, ali ja vjerujem da je to uistinu jedan od onih slučajeva kad je iskreno dobrim namjerama popločan put u pakao. Barem u ovogodišnjem slučaju.
Potvrđujem. :kava:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
biljana
Puppeteer
Posts: 134
Joined: 07 Feb 2007, 23:49
Location: Rijeka
Contact:

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by biljana »

za Vlahovića :cheers: :cheers: :cheers:
Image
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by uglib »

Zašto ja nisam dobila SFeru!? :crybaby:

Sad zaozbač:

Čestitke dobitnicima! :wav:

I još posebne čestitke Ivani D. Horvatinčić i Zoranu Vlahoviću! :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: Jer oni to zaslužuju.

I još samo jedno pitanjce za one koji su si dali truda i čitali više od mene: Zar od sf romana objavljenih u protekloj godini stvarno nema ništa bolje od Xavie?
Ako je tako, onda se neću ni truditi čitati ih. Idem odmah napisati roman. Možda se konačno dočepam SFere.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by ratchet »

Čestitke svim dobitnicima. :cheers: :cheers:

I sad ću zbilja pročitati Xaviu, predugo odgađam.

P.S. Što se dogodilo sa Sferom za najbolju novelu. Bila je to jedina kategorija u kojoj sam mislio da imam neku šansu ( zapravo najviše zbog malog broja objavljenih, ali ipak ), ukoliko je ona moja od 49,8 kartica uopće uvrštena u novele ( urednik je skinuo par rečenica i spustio me za z ispod 50 ) ?
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

ratchet wrote:P.S. Što se dogodilo sa Sferom za najbolju novelu.
Kažu:
Ire wrote:ove godine nije dodijeljena nagrada za novelu jer nije bilo novela
:dontknow:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by ratchet »

Prošle godine je novela imala nešto više od 30 kartica. Iako je u hrvatskoj književnosti uobičajeno da novela mora imati preko 40 kartica, a Sfera je tražila 50. Poznato mi je objašnjenje ali svi znamo zašto su pravila promijenjena i nategnuta. Ove godine moja priča od koja je u prvobitnoj verziji imala 90300 znakova, a s koje je urednik skinuo dvije rečenice, nekih 500 znakova po mom računu, jer mu se opis telefona budućnosti činio predug, pa je pala na otprilike 49,8 nije uvrštena u novele? Pa hvala lijepa.
Da je netko bio bolji pa da je dobio Sferu, ili da mi je rečeno da je jedna novela premalo za konkurenciju, to bih još i progutao, ovako mi sve skupa baš i ne leži. I znam, sad će izvuči svoja objašnjenja od prošle godine i reći da je stvar u razrađenosti i količini likova i bla, bla, ali zajebi ti to. Znamo zašto se to objašnjenje uvelo prošle godine. Ako dužina nije bila presudna prošle godine onda niti ove tih par sto znakova nije trebao biti problem. jer na kraju krajeva, citiram:Novela je kratko prozno djelo sažete radnje čija fabula govori o isječku iz nečijeg života te najčešće sadrži samo jedan događaj i samo nekoliko likova. Njezina radnja se događa u relativno kratkom vremenskom periodu i na relativno ograničenom prostoru.
Iako ne bih trebao biti ljut, jer tehnički, ako ćemo cjepidlačiti pravila su pravila ( Sferina ) i 200 znakova manje je 200 znakova manje i amen. Ali gledajući prošlu godinu ne mogu ostati hladan.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Izitpajn »

ratchet wrote:Poznato mi je objašnjenje ali svi znamo zašto su pravila promijenjena i nategnuta.
Ja ne znam pa ajde mi objasni.

Koliko ja znam, kategorija "novela" za SFERU je iznad 50 kartica otkako sam ja došao u SFeru, dakle 18 godina. I, koliko ja znam, to je napravljeno po uzoru na Nebulu (ili Huga?)

Ali u svakom slučaju moram priznati da mi nije jasno što ti misliš zašto nisi dobio nagradu i što ovdje pokušavaš reći. Mislim, jasno mi je da općenito nisi zadovoljan... nečim... ali mi nije jasno čime konretno.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by niniane »

uglib wrote:Zašto ja nisam dobila SFeru!? :crybaby:
Ako te išta tješi, tu se kategoriju najduže žiriralo ;)
uglib wrote:I još posebne čestitke Ivani D. Horvatinčić i Zoranu Vlahoviću! :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: Jer oni to zaslužuju.
Hvala :cheers: :D :angel: :cmok: :janpi:
uglib wrote:I još samo jedno pitanjce za one koji su si dali truda i čitali više od mene: Zar od sf romana objavljenih u protekloj godini stvarno nema ništa bolje od Xavie?
Istina je. Svi ostali romani su lošiji od Xavije.
ratchet wrote:Ove godine moja priča od koja je u prvobitnoj verziji imala 90300 znakova, a s koje je urednik skinuo dvije rečenice, nekih 500 znakova po mom računu, jer mu se opis telefona budućnosti činio predug, pa je pala na otprilike 49,8 nije uvrštena u novele? Pa hvala lijepa.
Da je netko bio bolji pa da je dobio Sferu, ili da mi je rečeno da je jedna novela premalo za konkurenciju, to bih još i progutao, ovako mi sve skupa baš i ne leži. I znam, sad će izvuči svoja objašnjenja od prošle godine i reći da je stvar u razrađenosti i količini likova i bla, bla, ali zajebi ti to.
Hm, na koju točno priču misliš? Ove godine, po procjeni žirija, imao si slabije priče nego prošle. I please, ovo "znam, sad će izvući svoja objašnjenja..." i sl. ostavi po strani - kažem lijepo i javno da je žiriranje bilo pošteno i usmjereno isključivo na kvalitetu priča. Tako da teorije zavjere ove godine ne stoje. I give my word for it.

Što se Xavije tiče, svatko ima svoje mišljenje o tome treba li kriterij za dodjelu nagrade u kategoriji romana biti ovakav ili onakav. Svatko može doći u žiri pa vidjeti kako se do odluka o nagradama dolazi. Dakle...
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Ire »

što se novele tiče, koliko sam upoznata ove godine nije bilo nijedne priče ni da blizu 50 kartica. možda griješim jer nisam sve priče unosila ja u tablicu, ali od onog što jesam, nije bilo ničeg duže od 30-tak kartica, tako da stvarno novela nije bilo, koliko ja znam.

sad, kad je riječ o prošloj godini ... te kategorije se računaju po ... jebga ... zaboravila sam iako mi je mihaela održala predavanje nedavno :zubo: nisam zapisivala, isparilo je, enivej moja struja svijesti želi reći, pitajte mihaelu da objasni. a prošlogodišnja nagrađena novela možda nije kartično odgovarala gabaritima, ali je bila blizu noveli i imala je strukturu novele te ju je žiri odlučio apgrejdati ...

-edit-

evo gledam, žiljak je u popisu stavio:
Ed Barol: Uski put - 49
dakle, po ovome nije u kategoriji novela te se kao takva niti nije razmatrala.
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by ratchet »

Evo da razjasnimo.
Radi se o priči Uski put, objavljenoj u Ubiqu br 4, prošle godine. Prvobitno je bila za par stotina znakova veća od 50 kartica. Nakon što je Žiljak izbacio par rečenica ostala je na ( to sam tada točno izračunao ) 49,82 kartice, par stotina znakova manje od onog što Sfera smatra novelom. Svi koji su rekli nešto o tom Ubiqu su tu priču istaknuli kao jednu od boljih, da repliciram onome da mi je kvaliteta bila slabija nego lani, a osobno mislim da mi je to i najbolje što sam do sada napisao.
I da nije bilo onog prošle godine kad se nagrada za novelu dodijelila priči od 30 i nešto kartica ne bih ništa niti rekao. Skratio mi je urednik ( njegovo pravo, ništa ne zamjeram ), ostala mrvu kraća i smola. Novela nije a priča ima boljih.
Dakle prošle godine su se pravila namještala. Zato jer se smatralo da je bolje da se Sfera za novelu dodijeli priči koja to po ranije raspisanim pravilima nije, nego da se uopće ne dodijeli. Pa su se onda pravila malo drugačije tumačila. S čime se ja u potpunosti slažem, Zoranova priča je bila dobra i po meni bolje da je on dobio Sferu za novelu nego da uopće nije niti dodijeljena. Izitpajn bi to što se dogodilo lani trebao znati, ili barem provjeriti ono što sam rekao prije nego napiše ono o, uvijek još od moje 18.
Dobro, nema veze, prošle godine se gledalo kroz prste i namještalo da bi Sfera ipak bila dodijeljena. Ove godine, iako se radi o sići od znakova, pravila se potpuno striktno držalo i Sfera nije dodijeljena. Tja, kao što rekoh moja smola.
Ali prošle godine je žiri bio u nešto drugačijem sustavu nego ove godine. Taj žiri je možda bio spreman na kompromise a ovaj nije. Na kraju krajeva, niti matematički, 49. 82 nije 50.
A vlasnik igre piše pravila. I postoje samo dva izbora. Prihvatiti ih ili ne igrati.
Pa ću napraviti ovo. Pročitati ću Xaviju i vidjeti je li to roman koji zaslužuje Sferu, jer je citiram: žiriranje bilo usmjereno isključivo na kvalitetu priča, ili su oni koji su mi o njemu govorili u pravu. Ako budem smatrao da to ne zaslužuje nego da se radi o kompromisu da bi se dobila medijska pažnja i na taj način pomoglo popularizaciji SF ( dobro neka i toga ),jer je bolje to nego ne dodijeliti nagradu zbog nedostatka kvalitetnog izbora, onda ću znati da i ovaj žiri radi kompromise, Kako za koga doduše. Pa mi nakon toga još uvijek ostaju ona dva izbora koja sam naveo.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Ire »

ratchet, da je tvoja priča i bila u kategoriji novela, ne bi dobila nagradu jer u kategoriji priča nije prošla ni prvi krug glasanja.
ako baš inzistiraš, priča je loša jer je na 49,9 kartica rastegla ono što se moglo reći i u 5.

jel ti sad lakše?

a xavia je zaslužila nagradu na temelju svega već napisanog o žiriranju za romane.
Instant Geek. Just Add Coffee.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Zoran »

Jebiga. Ede. Ipak se nećeš slikat s Hoykom.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Ire »

i još nešto, kad ste me već raspizdili ...
da se te nagrade namještaju i djeljkaju kako neki misle, onda bi ja imala sferu u ruci jer je moja priča bila u zadnjem krugu u kategoriji minijatura. za roman bi dobio strašni a ne xavia, jer je šiška, koji je urednik strašnog, također bio u žiriju. i ivana bi možda usput pokupila još koju sferu, a možda bismo namjestili i nagradu sanji tenjer, a ne se u toj kategoriji raspravljali i gotovo svađali 3 sata! i ne bismo mjesece trošili na čitanje svih tih knjiga i fanzina, nego bismo na žiriranje došli s popisom želja, a otišli pristojno popodne, a ne visili kod mihaele od jutra do mraka.

a što se medijske pozornosti tiče a propos xavije, evo, zorno prikazano: :pottytrain5: ti se na to
Instant Geek. Just Add Coffee.
Post Reply