Jedna sasvim obièna godina...

Mjesto za rasprave o svemu onom što drugdje nije našlo mjesta.

Moderator: Xaotix

User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Jedna sasvim obi?na godina...

Unread post by Klara »

Danas slavim jednu vrlo neobi?nu godi[?]njicu. :ocasion:

Pro[?]la je godina dana otkada sam otkrila da mogu putovati u pro[?]lost i budu?nost. Otkrivati nove svjetove i ponovno proŞivljavati one koji postoje u mome sje?anju. Živjeti druge Şivote, biti [?]to god Şelim...

Ma nije se desilo ni[?]ta posebno. :; Pred godinu dana je bio sasvim obi?an dan, koji se od ostalih razlikovao samo po tome [?]to sam napisala jedan kratak tekst (u stvari dio jednog pisma). To je bilo prvi puta (od osnovne [?]kole) da mi je palo na pamet da ne[?]to napi[?]em. I otkrila sam ne[?]to [?]to me veseli, zabavnu i predivnu stvar. :flower:


Pitanje za druge nosfovce-pisce: Kada ste vi po?eli pisati pri?e? Radite li to oduvijek ili vam je kao meni jednostavno "do[?]lo" jednog dana? Ĺ to ste prvo napisali?
:blob:
User avatar
L.Z.
Ancient
Posts: 691
Joined: 07 Sep 2003, 20:29
Location: Labin
Contact:

Unread post by L.Z. »

Pa počelo je negdje u šestom razredu kad sam izvukao iz ormara staru mašinu za pisat i počeo iz dosade pisat neku nešto slično poput onih starih space opera o Marku Silardu koje sam našao u konobi kod none.
Kasnije sam sam se igrao svakih par mjeseci (sve s i istom pričom :), koja još nije završena ) dok nisam napisao onu priču koja je objavljena u nosf 19.
I dalje sam se ozbiljnije počeo amaterski bavit pisanjem, objavio nekoliko priča po fanzinima i jednu u časopisu, i to je sve za sad.
Život je samo san na putu do smrti
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Ja pišem od kada znam za sebe, pri?e su mi omiljena zafrkancija a ponešto mi je od naškrabanog i objavljivano...

Pisanje mi ina?e ?esto dovla?i i nekakve nofce na žirac no radi se o novinarskim radovima naj?eš?e vezanim za film (specijalist sam za e-novinarstvo i u proteklih 5-6 godina prošao sam kroz hrpu hrvastkih e-zina i portala: INTERNET MONITOR, CORNER, VIP.HR, GAMER, VIP.MOVIES i POPCORN)...

Što se literarnog stvaralaštva ti?e iz osobnog iskustva znam da aktivno novinarstvo i ono drugo nazovi umjetni?ko pisanje ne idu baš najbolje ruku pod ruku...

Ina?e smatram kako ima nešto ?arobno zabavno u sklapanju obi?nih, svakodnevnih rije?i na neobi?ne i neuobi?ajene na?ine. Štoviše ima nešto božansko u mogu?nosti da uz pomo? hrpe re?enica stvaraš nove svijetove, daje i oduzimaš živote i igraš se sa sudbinama svojih likova kao figurama na šahovskoj plo?i...

:blob:
Image
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Unread post by Kris »

Ja sam ozbiljnije počeo pisati na faksu, a objavljivati tek pred kraj studiranja. Dotad je to bila više zezancija, a od onda više ne mogu bez pisanja :)
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
ban

Unread post by ban »

Ja sam poceo pisati u cetvrtom razredu. Kemijskom. Imao sam pun fascikl prica sto sf, sto o nindjama, sto kaubojskih :shock: Cinjenica je da otada nisam napisao nista znacajno.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Ja sam po?eo s kapetanom Mikijem u 2-3 razredu osnovne. A prije toga sam crtao stripove. A prije toga sam crtao vlaki?e.
User avatar
Jurica Palijan
Ewok
Posts: 22
Joined: 05 Aug 2003, 00:12

Unread post by Jurica Palijan »

Ja prvi put poceo pisati u drugom razredu osnovne, po uzoru na filmove koje sam odgledao i beletristiku koju sam procitao. Price su mi bile humoristicne, pisao sam ih vrlo malo i nijednu nisam dovrsio. Onda me uvatilo crtanje stripova pa sam sljedecih par godina samo crtao ruzne stripove i pokazivao ih rodbini koja ih je hvalila iz kurtoazije. Onda sam u sestom razredu poceo igrati RPG, citati nesto malo esefa i konstantno razmisljati o smislu zivota pa sam pisao filozofske fantasy price koje po povrsinskoj dubokoumnosti danas vise ne mogu nadmasiti. I jope nisam nista napisao do kraja. Onda sam negdje oko osmog razreda prestao pisati ikakvu beletristiku pa sam onda opet poceo u cetvrtom srednje kad sam zabrijao napraviti esef site s pricama, recenzijama i tako dalje i naravno reklamama od kojih bih dobijao pare, ali nista od para. Tad sam po prvi put dovrsio pricu, a napisao sam je na temelju Star Wars RPG kampanje u kojoj sam igrao jednog od likova. Zvala se "Bijeg sa Tatooinea", i bila je gluplja od sjednica Hrvatskog sabora. A prvi put su me za pare objavili tek cetiri godine kasnije, u ozujku 2003., u Jutarnjem listu, prica je bila "Uspon do zvijezda", sto je bio petsto puta bolji naslov od onog kojeg sam joj sam dao. Uslijed moje nesistematicnosti i nezadovoljstva svime, svaka prica mi je bolja od sljedece. Sto znaci da cu za dvadeset godina vjerojatno pisati gore nego Miroslav "na rubu pameti" Krleza.

Jurica Palijan
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

vidi jurica :wave:

ja još uvijek pokušavam po?eti pisati.. :oops:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Frankly, my dear, zna[?] pisati. No, preporu?am intervencije iskusnih urednika, kao [?]to je npr. Macan.

Op?enito, hrvatski SF/F ima ljudi koji pisati znaju, no ne daju si obja[?]njavati zanatske stvari, pa finalni rezultat bude... No, tu sam off topic.

Do or do not. There is no try. (Yoda)
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Dagi wrote: Op?enito, hrvatski SF/F ima ljudi koji pisati znaju, no ne daju si obja[?]njavati zanatske stvari, pa finalni rezultat bude... No, tu sam off topic.
Hm, zar je doista tako? Nisam razmi[?]ljala na taj na?in jer u zadnjih godinu dana poku[?]avam u?iti i dobiti komentare i imam dojam da sam ponekad dosadna... Mislim, kako potraĹžiti intervenciju nekog iskusnog a da ne ispadne[?] gnjavator.. Pogotovo ako si po?etnik. :?
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Klara wrote: Mislim, kako potražiti intervenciju nekog iskusnog a da ne ispadneš gnjavator.. Pogotovo ako si po?etnik. :?
Pa, pošalješ pri?u negdje za "ozbiljno" objavljivanje. Recimo, za sferakonsku zbirku. Onda ?eš dobiti argumentaciju od urednika.
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Izitpajn wrote: Pa, po[?]alje[?] pri?u negdje za "ozbiljno" objavljivanje. Recimo, za sferakonsku zbirku. Onda ?e[?] dobiti argumentaciju od urednika.
Dobra ideja. Iskreno re?eno, ne bih se usudila poslati pri?u na takav natje?aj, a jo[?] manje bih o?ekivala odgovor urednika.
Ali ako postoji mogu?nost da dobijem argumentaciju onda se moĹžda jednom i usudim :;
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Klara wrote:Dobra ideja. Iskreno re?eno, ne bih se usudila poslati pri?u na takav natje?aj, a još manje bih o?ekivala odgovor urednika.
Ali ako postoji mogu?nost da dobijem argumentaciju onda se možda jednom i usudim :;
Ako sam dobro shvatio, ti bi htjela komentar bez da tvoja pri?a vidi svjetlo dana? Mislim, ako daješ pri?u na uvid ljudima koji su klasificirani kao tvoji prijatelji, onda ?eš dobiti komentare koji se ne mogu klasificirati nikako druga?ije nego "prijateljski".
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Izitpajn wrote: Ako sam dobro shvatio, ti bih htjela komentar bez da tvoja pri?a vidi svjetlo dana? Mislim, ako daje[?] pri?u na uvid ljudima koji su klasificirani kao tvoji prijatelji, onda ?e[?] dobiti komentare koji se ne mogu klasificirati nikako druga?ije nego "prijateljski".
Ma nisi dobro shvatio. Ja bi htjela komentar ali ne mislim da su moje pri?e dovoljno dobre za objavljivanje u npr. sferakonskoj zbirci jer sam po?etnik i ne znam puno o pisanju. Kad bih dobila odgovor da jesu bila bih jaaako sretna. Ali... :angel:

Me?utim ono [?]to trenutno radim je: poku[?]avam izvu?i informacije kako dobiti komentare i nau?iti [?]to vi[?]e. Mislim, ako ve? nije o?ito. :oops:
Post Reply