Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by Zoran »

Naime, svi znamo što se dogodilo s Istrakonskom zbirkom ove godine, a u temi o tome počeli su padati razni pokušaji objašnjenja, među kojima se čulo i "autori su se ispucali na Sferakonsku zbirku i Ubiq".

Je li nekakav kapacitet domaće produkcije (u smislu formi kraćih od romana) dosegnut (a možda čak i pretjerano rastegnut) kroz Istrakonsku, Sferakonsku, FFK zbirku te Ubiq?

Stalno smo se žalili kako nemamo medija za objavljivanje priča, jesmo li došli do toga da nemamo kvalitetnih priča za popunjavanje onih medija koje imamo?

Šišović se žali na lošu berbu, jesam li ja to čuo i Šakića da se žali na isto?
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by Dagi »

Ja se ne žalim; za "Parsek" - i to namjenski! - stiže više materijala no što ga mogu ispucati. Mislim da je pitanje malo složenije, pa ću dati svoje viđenje kauzalnog neksusa koji je doveo do ovakvog stanja.

1. Pojava medija za objavljivanje domaćih autora
Naricanje nad "Futurom" itd. konačno je dovelo do sustavnog forsiranja što periodike, što zbirki koje se pune plus-minus isključivo domaćim autorima, a povrh sFeraKonske zbirke.

2. You build it, they will come!
Otvaranje niza medija: Istrakonove zbirke, revitalizacija "Parseka", pojava FFK-a zbirke, "Eridana" te (Zucker kommt zu letzt) UBIQ-a, dovelo je do toga da autori konačno imaju gdje objavljivati. NOSF Magazin je i dalje živ, a za razliku od nefunkcionalnih fanzina "Via Galactica" te "SFemir". Pri tome odbijeni uradak ponekad putuje od medija do medija, eda bi na posljetku bio negdje objavljen. Tu ne mislim na istodobna podnošenja u više medija; naprotiv, radovi više ne tavore po ladicama (kao onaj bizarluk iz - čini mi se - pretprošle "Future" za koji urednica tvrdi da nije otpad od Zagreba 2004.; yeah, right!).

3. Kvantiteta rađa kvalitetu (K. Marx, mislim)
Urednici, zasuti obilnom količinom radova, postaju izbirljivi...

Malo hiperprodukcije, malo žongliranja kriterijima, i eto ga... Ruku na srce, što je sve prolazilo pod elitne uradke samo u zadnjih deset godina? Sve i svašta! Stoga možda nije loše periodički zavrnuti slavinu te priprijetiti autorima. Eh sad, je li u Istrakonovoj zbirki trebalo nagraditi priče onakve kakve jesu? Vjerojatno da. Na natječaju nagrađuješ ono što dođe, a ne ono što su si organizatori natječaja zamislili da će doći. Realistično, držim - i to na neviđeno, čisto na brand autora - da je ovih desetak priča puuuno bolje od onoga što se znalo kojekuda uvrštavati (i danas pamtim neke priče koje su mi ostale školskim primjerom kako ne pisati, a objavljene su!)
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by ratchet »

Teško pitanje. Evo ja ću ti odgovoriti iz svog kuta.
Da, imam manje kvalitetnih priča nego li, recimo prošle godine. Ili bolje rečeno, općenito imam manje napisanih priča. Imam doduše pristojnu hrpu nedovršenih i samo skiciranih, ideja ne fali, među kojima sigurno ima potencijalno dobrih, ali što to vrijedi, to je isto kao da ih nema. Više je tu razloga.
Kao prvo vrijeme. Nekako mi se čini da ga imam sve manje. Druga je stvar da pokušavam napisati neki roman. Što oduzima mnogo više vremena nego priče iako u konačnici pišem jednako mnogo. Pa sam na kraju došao do toga da ih imam pet započetih, svi negdje blizu pola puta. Ali onda dođe večer, evo malo slobodnog vremena, da li da malo pišem ili da pogledam neku epizodu Dextera iz četvrte sezone? Ma jebeš ga, umoran sam, idem gledat Dextera, mozak na pašu, a roman napisao za pola godine ili godinu svejedno, ionako ne znam što ću s njim.
Što je s drugima ne znam, nek oni kažu.
A trebali bi se postepeno pojavljivati svakih par godina i neki novi pisci, da se održi razina kvalitete i da se oni koji su tu već duže vrijeme ne opuste previše.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by Milena »

Iz mog kuta stvari izgledaju slično... Manje vremena: više posla (što mi, kao freelanceru, jest dobra stvar, ali oduzima vrijeme, a kriza je i ne može se biti previše izbirljiv), a i neki drugi interesi. (Plus što isto imam roman na backburneru (odnosno, da budem precizna, dva romana, jer namjeravam ove godine stvarno pustiti u opticaj i drugi tom Svećenice). Tako da nisam ni slala ništa ni za jednu ovogodišnju zbirku.)

A mislim da je tu i relativna sigurnost prostora: prije je bilo, ako ne stigneš/upadneš na SFeraKonsku ili Istrakonsku zbirku, neće ti te godine ni jedna priča ugledati svjetlo dana. A sad, ako promašiš ovo, imaš ono, nije frka, prostori zbilja postoje.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by mcn »

>Ja se ne žalim; za "Parsek" - i to namjenski! - stiže više materijala no što ga mogu ispucati.

Što znači da je vrijeme za podizanje kriterija, ne? :vrag:

mcn
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by Dagi »

mcn wrote:>Ja se ne žalim; za "Parsek" - i to namjenski! - stiže više materijala no što ga mogu ispucati.

Što znači da je vrijeme za podizanje kriterija, ne? :vrag:

mcn
Nego što! ;)
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by Dagi »

Milena wrote:Iz mog kuta stvari izgledaju slično... (...)
Kuta autorice ili kuta urednice? ;)
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by Milena »

Dagi wrote:
Milena wrote:Iz mog kuta stvari izgledaju slično... (...)
Kuta autorice ili kuta urednice? ;)
Mislim da je po sadržaju prilično jasno iz kojeg sam kuta tu govorila -- autorskog.

I ne, ne znam kad će sljedeća Futura, ni hoće li. It is beyond my control, što bi rek'o John Malkovich.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by Dagi »

Milena wrote:Mislim da je po sadržaju prilično jasno iz kojeg sam kuta tu govorila -- autorskog.

I ne, ne znam kad će sljedeća Futura, ni hoće li. It is beyond my control, što bi rek'o John Malkovich.
Okej, okej. No hard feelings, što bi rekao... Tko već.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by niniane »

Ni ja ne odaslah ništa ni za jednu od dvije spomenute zbirke, i to primarno iz tri (uobičajena) razloga: 1) kronični nedostatak vremena zbog neprekidne strke na poslu, 2) neki privatni problemi koji oduzimaju volju u ono malo slobodnog vremena što ga imam, 3) aaaaaaa, još sam u aftermathu od Pegazara... :zubo:

Elem, drago mi je da postoji zadovoljavajući izbor mjesta na kojima ljudi mogu objavljivati, i definitivno se slažem s time da veća kvantiteta diže kriterije - a to nikome od nas ne može škoditi :D
Milena wrote:odnosno, da budem precizna, dva romana, jer namjeravam ove godine stvarno pustiti u opticaj i drugi tom Svećenice).
:cheers: :cheers: :cheers: :cheers:
... characters, personalities, stories and larps...
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by Zoran »

Milena wrote:Plus što isto imam roman na backburneru (odnosno, da budem precizna, dva romana, jer namjeravam ove godine stvarno pustiti u opticaj i drugi tom Svećenice).

Imaš li ti negdje na netu i "Kaos", jer bih ga volio djeci pokazat?
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by Milena »

Zoran wrote:Imaš li ti negdje na netu i "Kaos", jer bih ga volio djeci pokazat?
Jedino ako postoji neko piratsko izdanje; ja imam samo fajle na disketama... bilo je to davno...
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by Zoran »

Milena wrote:
Zoran wrote:Imaš li ti negdje na netu i "Kaos", jer bih ga volio djeci pokazat?
Jedino ako postoji neko piratsko izdanje; ja imam samo fajle na disketama... bilo je to davno...

Hmm... na disketama... nemaš slučajno koji backup na glinenim pločicama? :zubo: Nego, danas su dvije polaznice (jedna je prvi srednje a druga je sedmi ili osmi osnovne, sad se ne mogu točno sjetit) odlučile da će one bit voditeljice kad nam dođeš, a ne ja. Samo da znaš. :D
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by Milena »

Zoran wrote:Hmm... na disketama... nemaš slučajno koji backup na glinenim pločicama?
Imam na 5.25 diskovima, ako te to veseli... :zubo:
Nego, danas su dvije polaznice (jedna je prvi srednje a druga je sedmi ili osmi osnovne, sad se ne mogu točno sjetit) odlučile da će one bit voditeljice kad nam dođeš, a ne ja. Samo da znaš. :D
Grrl power. I'm cool. :D
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Post Reply