Knjiga iskupljenja (2010, braća Hughes )

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
Post Reply
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Knjiga iskupljenja (2010, braća Hughes )

Unread post by TB »

"The Book of Eli" je religiozni film zamaskiran u postapokaliptični mad maxovski špageti vestern. Mad Max za vjernike.
Prve dvije trećine je zanimljivo je i dobro, atmosfera je super, kamera fenomenalna, Denzel, Gary Oldman, Ray Stevenson i ostali su odlični. U zadnjoj trećini ili četvrtini priča kao da se totalno raspadne. Kraj ide kontra svega što je do tada uspostavljeno u priči .
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Knjiga iskupljenja (2010, braća Hughes )

Unread post by ratchet »

Gledao i razočarao se debelo. Priča ne šljaka. Je da odlično snimljen, kamera je sjajna, a TB je zaboravio spomenuti i odličnu Milu Kunis koja se ovom ulogom probija u filmsku ligu.
Dakle priča. Slabo, jako slabo, ne drži vodu i gotovo. Kako film ide prema kraju sve je gore, a završetak je u stilu wtf. Ipak, da se gledati, ako baš nemaš boljeg posla.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: Knjiga iskupljenja (2010, braća Hughes )

Unread post by TB »

Što više razmišljam o filmu, to mi je zanimljiviji. Oldmanov lik je po svojim postupcima i ulozi u tom svijetu u stvari pozitivac, čovjek koji uspostavlja red a Denzelov lik je čovjek koji besciljno luta 30 godina jer mu je prije 30 godina glas iznutra to rekao.

Do vraga, čemu onaj bajkoviti kraj koji apsolutno odskače od čitavog filma, kao da ga je netko silom ugurao u film? Zašto, čemu...?
Underworld Lord
Ewok
Posts: 1
Joined: 27 Jan 2010, 19:08

Re: Knjiga iskupljenja (2010, braća Hughes )

Unread post by Underworld Lord »

Da...hm...
Također sam totalno razočaran završetkom...zapravo imam osječaj kao da jedan dio prije završetka nedostaje, izrezan, a sami završetak mi nije sjeo nikako.

:x
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: Knjiga iskupljenja (2010, braća Hughes )

Unread post by writer16 »

je li se samo meni čini,ili denzel glumi postapokalitičnog mojsiju (koji je 30g. hodao/Mojisije je 40. vodio narod u obećanu zemlju)?
Mislim i da mi je jasno zašto je i prihvatio ulogu,hey wonna be playing a Moses??Hell yeah!! :puca: :puca:
film toplo preporučujem ne pogledati nikako. :pottytrain5:
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Knjiga iskupljenja (2010, braća Hughes )

Unread post by ratchet »

Oldmanov lik jeste donekle pozitivac, ali je zapravo običan glupan. Ako mu je trebala sveta knjiga kojom će ljude povesti u svijetlu budućnost putem vjere trebao je napraviti isto što i svi drugi prorci. Izmisliti je i sam je napisati. Odnosno prepisati iz drugih izvora. I objaviti da mu se Bog obratio i dao mu je. Onome tko ima moć se vjeruje. Napušiti se prije po potrebi, u Izraelu su prorci p.n.e. bauljali po pustinji i jeli neki kaktus koji je pomagao u tome.
Dakle glupan, što pridonosi mojoj tezi da priča ne drži vodu, kao i onaj koji 30 godina šeta besciljno uokolo, mogao je tko zna koliko puta proći simo tamo, da bi mu knjiga završila na polici, odmah uz Kuran i druge vjerske papazanije.
Film je :x
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: Knjiga iskupljenja (2010, braća Hughes )

Unread post by TB »

Zanimljivije od samog glupog filma je zamišljati što je moglo biti od ideja koje su samo naznačene, pa bezveze potrošene.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Knjiga iskupljenja (2010, braća Hughes )

Unread post by Tomislav Sakic »

Dosta dobar film, pogotovo ako se usporedi sa smećem od Ceste, koji ima sličnu ideju i istu religijsku pozadinu. Kraj je zbrčkani spin-off Fahrenheita 451, s dobrim preobratom koji nam objašnjava ponašanje glavnog lika unazad (tj. jedan hendikep kojeg nismo bili svjesni), ali sve u svemu odlično režiran, snimljen i glumljen film.
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Re: Knjiga iskupljenja (2010, braća Hughes )

Unread post by Kris »

Tomislav Sakic wrote:Dosta dobar film, pogotovo ako se usporedi sa smećem od Ceste, koji ima sličnu ideju i istu religijsku pozadinu.
Jel mislimo na isti film? http://www.imdb.com/title/tt0898367/

Nikako se ne mogu složiti da je The Road smeće. Da ne kažem da nema istu religijsku pozadinu. Ali to je već off-topic ovdje.
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Knjiga iskupljenja (2010, braća Hughes )

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Meni je film sasvim OK. Preporuka.
A. Ziljak
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Knjiga iskupljenja (2010, braća Hughes )

Unread post by Belzebubbles »

religijska bajanja.
TB wrote:"The Book of Eli" je religiozni film zamaskiran u postapokaliptični mad maxovski špageti vestern. Mad Max za vjernike.
Ovo je, držim, odlično sumiranje.

Ako se u svemu ovome implicira da je on slijep - to nema nikakvog smisla i već mi je pomalo smiješno vječno mistificiranje slijepaca. Ljudima nedostaje jedno osjetilo, smirimo se.

Sviđa mi se ova ideja o Oldmanu kao pravom pozitivcu. Dobro, mislim da je ovdje više ciljano na to da je on Lucifer. Izvrće učenje od boga, zlorabi, pobuni se, oće stvarat vlastiti svijet. A, ustvari, on bi možda i bio pozitivac da mu se svijet bazira na božjoj riječi. A ne bazira se. Pa je radikalno u krivu. Uostalom, njegov je svijet kurvi, pića i kaubojskih filmova. Rekob da lik žešće živi u paklu. Bilo bi možda zanimljivo pratit taj put ko neko uzdizanje u nebo il štali. Ako je on svetac, kroz mučeništvo ode u nebo (Alkatraz! haha). Možda je ona žena misionar jer se vraća da preobrati one kauboje.

Mora se barem upozorit na BAREM jednu nedosljednost. Naime, sve one priče o tome kako nitko nema municije. A ipak je holivudski film. Na kraju se niš ne žali kad treba pucat ko luđak na onu kuću. Spektakla mora bit, ne vodeć prevelikog obzira o početnim postavkama filma.

...

Zna li netko, ima li nekog utemeljanja oni kao neki neurološki ili kakviveć problemi zbog kanibalizma? Izgleda ko neko biblijsko naklapanje.
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Re: Knjiga iskupljenja (2010, braća Hughes )

Unread post by Kris »

Belzebubbles wrote: Zna li netko, ima li nekog utemeljanja oni kao neki neurološki ili kakviveć problemi zbog kanibalizma? Izgleda ko neko biblijsko naklapanje.
Ima utemeljenja. Prioni itd. Najbolji primjer je bolest "kuru".
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
Post Reply