2012

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

2012

Unread post by TB »

S obzirom na prikaze razaranja i epsku širinu, čudno kako ovaj film izgleda jeftino.
Ali najviše mu zamjeram što su najuzbudljivije scene u prvoj trećini. U prvoj trećini je ona 10 minutna jurnjava kroz raspadajući LA, koju su svi vidjeli na yobitou, te još jedan napet, onako baš za gristi nokte, napet dio filma ... Nakon uzbuđenja slijedi pad u dosadu...
Istina i na kraju filma se dešavaju kakti krupne stvari, koje bi trebale biti napete i spektakularne, ali do tada se sve od zgrada što se dalo porušiti, porušilo... Da sad baš ne odajem o čemu se radi...
SPOILER
Oko pola filma je CGI. Kada se cijepa zgrada na pola i iz nje ispadaju ljudi , ruše se nadvožnjaci, uništavaju se auti, to je spektakularno. Kada se prikazuje kako se razara glomazni objekat koji ne postoji u stvarnosti, a koji je, očito je, skupa sa cijelom okolinom, kompjuterom nacrtan, to je sve krasno, ali nekako ... bezveze.
User avatar
Boki
Hani
Posts: 62
Joined: 06 Sep 2007, 13:34
Location: Slovenija
Contact:

Re: 2012

Unread post by Boki »

Svakako je to film, u kojem su živi ljudi teg sporedne figure. Glavni su specialni efekto, što je premalo za film. I opet mora biti unutra to glupo "porodičarstvo" iz američkog predgrađa.
Image
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Re: 2012

Unread post by MadDog »

Definitivno, još jedan u nizu filmova u kojima se režiser voli igrati sa planetima i razbacivati ih k'o djeca špekule...

Jedan od upečatljivo idiotskijih momenata je nadlijetanje Pacifika gdje se točno u trenutku kada ogromni Antonov treba ostati bez goriva, a zbog pomicanja zemljine kore, pred putnicima pojavi uredno ispružena visoravan koja je, eto, svega par kilometara od izgrađenih svemirskih (!!!) brodova spremnih za polijetanje... jao, majko... pretencioznosti, do jaja...

Jedan dio filma me podsjeća na Titanic i ono famozno prelamanje... ili na slijetanje gorućeg broda u Episode III... efektna scena, a bezveze...
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: 2012

Unread post by Milena »

MadDog wrote: Jedan dio filma me podsjeća na Titanic i ono famozno prelamanje...
Ekčuli, to je relativno široko prihvaćena teorija, sve do neprirodno čistog reza i pucanja. Ima i drugih, ali ovo je jedno od rijetkih mijesta gdje Cameron nije otišao u spekulativno-spektakularne vode potpuno bez veze.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: 2012

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Milena wrote:
MadDog wrote: Jedan dio filma me podsjeća na Titanic i ono famozno prelamanje...
Ekčuli, to je relativno široko prihvaćena teorija, sve do neprirodno čistog reza i pucanja. Ima i drugih, ali ovo je jedno od rijetkih mijesta gdje Cameron nije otišao u spekulativno-spektakularne vode potpuno bez veze.
Gle, tu se nema što nagađati: olupina je pregledana ne jednom i hvala na pitanju, u dva je dijela.
A. Ziljak
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: 2012

Unread post by Milena »

Aleksandar Ziljak wrote:
Milena wrote:
MadDog wrote: Jedan dio filma me podsjeća na Titanic i ono famozno prelamanje...
Ekčuli, to je relativno široko prihvaćena teorija, sve do neprirodno čistog reza i pucanja. Ima i drugih, ali ovo je jedno od rijetkih mijesta gdje Cameron nije otišao u spekulativno-spektakularne vode potpuno bez veze.
Gle, tu se nema što nagađati: olupina je pregledana ne jednom i hvala na pitanju, u dva je dijela.
Ma znam, ali postoje razne teorije o tome kad je i kako je točno pukla, tj. da li prije nego što je potonula ili tik pod površinom vode ili (što je danas već napušteno) tek pri udaru u dno. (Da, ja sam svojedobno visila po nekim čudnim forumima, zašto pitaš? :D )
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
stara vještica
Hani
Posts: 91
Joined: 15 May 2009, 20:38
Location: iron maiden

Re: 2012

Unread post by stara vještica »

nakon što je ekipa pogledala film, na poslu smo utukli pol dana na nabrajanje raznih nebuloza, od one - gle kak je obama iznenada ostaril pa do toga kak sve crkne al mobiteli i dalje rade
u kinu sam se uglavnom skoncentrirala na scene rušenja, i mogu reći da sam zadovoljna
konačno je netko napravio nešto što bi se studošima moglo mirne duše pokazati na vježbama iz dinamike konstrukcija
- izvedeno sasvim u dosluhu sa teorijom!
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: 2012

Unread post by TB »

stara vještica wrote:nakon što je ekipa pogledala film, na poslu smo utukli pol dana na nabrajanje raznih nebuloza, od one - gle kak je obama iznenada ostaril pa do toga kak sve crkne al mobiteli i dalje rade
u kinu sam se uglavnom skoncentrirala na scene rušenja, i mogu reći da sam zadovoljna
konačno je netko napravio nešto što bi se studošima moglo mirne duše pokazati na vježbama iz dinamike konstrukcija
- izvedeno sasvim u dosluhu sa teorijom!


Scene rušenja su krasne, ali za dva i polsata ih ima premalo! Trebao je cijeli film biti kao ono rušenje LA! Totalno uništavanje- dva i pol sata, pa tko izdrži! A ne ovo... pola filma nešto pričaju i nazivaju se telefonima i opraštaju suznih očiju.

SPOILER
Ali ima još jedna fenomenalna stvar - dobra minutaža završnog dijela filma ode na spašavanje malog psića. Ljudi masovno umiru, padaju u ponor, neviđena tragedija se dešava, a kamera prati spašavanje psa. Minutu kasnije, čak i vlasnica zagine... ali pas preživi. :lol:
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Re: 2012

Unread post by MadDog »

Milena wrote:
MadDog wrote: Jedan dio filma me podsjeća na Titanic i ono famozno prelamanje...
Ekčuli, to je relativno široko prihvaćena teorija, sve do neprirodno čistog reza i pucanja. Ima i drugih, ali ovo je jedno od rijetkih mijesta gdje Cameron nije otišao u spekulativno-spektakularne vode potpuno bez veze.
Nisam mislio na spekuliranje s time da li je Titanic puk'o ili ne, i kada se to i kako dogodilo, mislio sam na to kako je to napravljeno u filmu - kao da je dijete uzelo svoju omiljenu igračku i lupilo je čekićem tek da vidi što će se dogoditi - nespretno - mislio sam na to kako se režiseri i njihove ekipe vole igrati računalima i proračunima silnica i efektima koji iz toga proizlaze, i na to kako, u trenutku kada režiser ne zna što bi s likovima, odzumira i bavi se objektima kojima ne mora platiti honorar... i radi od tih objekata kesten pire, krumpir pire, dinstanu rižu... joj, zar se vidi da sam gladan u ovo rano jutro... :vrag:
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: 2012

Unread post by TB »

Vjerujem da je Cameron proučio materiju. Pa, mislim da je on tehno freak, ne bi se zaigrao sa nečime takvim što se ne bi moglo dogoditi u stvarnosti...
User avatar
Boki
Hani
Posts: 62
Joined: 06 Sep 2007, 13:34
Location: Slovenija
Contact:

Re: 2012

Unread post by Boki »

E, ona sa mobitelom je moje omiljeno mjesto loma elementarne logike. Sve ide u P.M., a mobiteli rade do kraja. :cheers:
Image
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: 2012

Unread post by Xaotix »

Boki wrote:E, ona sa mobitelom je moje omiljeno mjesto loma elementarne logike. Sve ide u P.M., a mobiteli rade do kraja. :cheers:
Dobra tehnologija je dobra tehnologija, ma koliko god mi šutjeli o tome... Kako se pomiču tektonske ploče, tako ih prati i signal! :lol:
Iako, u svim drugim filmovima mobiteli crknu baš onda kad se junak/inja ušuljava u leglo glavnog negativca i zove pomoć...
Randomness is strong with this one!
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: 2012

Unread post by Milena »

MadDog wrote:... bavi se objektima kojima ne mora platiti honorar... i radi od tih objekata (...) krumpir pire...
Pa, to je dobro funkcioniralo u Bliskim susretima. :zubo:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Re: 2012

Unread post by MadDog »

Milena wrote:
MadDog wrote:... bavi se objektima kojima ne mora platiti honorar... i radi od tih objekata (...) krumpir pire...
Pa, to je dobro funkcioniralo u Bliskim susretima. :zubo:
:D :D
Nope... tamo se uz pomoć krumpir pirea radilo nešto... ah, nena veze, semantika... :kava:
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
Post Reply