Književno pero

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Književno pero

Unread post by ratchet »

Evo narode da vam javim da časopis ''Književno pero'', koji izdaje Hrvatsko književno društvo, citiram: poziva članove,
suradnike i zainteresirane da pošalju neobjavljene priče, eseje i osvrte za sljedeći broj časopisa. Izdana su već dva broja, i u PDF-u, iako ih ne uspijevam skinuti, što možete vidjeti na njihovim stranicama: http://www.hkd-cwa.com
Objavljuju i SF. Znam sigurno očemu više u idućem postu.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Književno pero

Unread post by ratchet »

''Pisac slučaj''

E sad, kako znam? Jer je na moju žalost u tom drugom broju, po svemu sudeći, i moja priča. Na žalost, zbog toga jer je, barem tako mislim, ista priča istodobno izašla i u Eridanu. Nisam uspio vidjeti taj dvobroj, ali nema biti što drugo.
Sad kako je već druga priča, ali ono bitno je da mi se to već drugi put dogodilo, i da će to biti ono što će se pamtiti. Zato naslov posta, pisac slučaj. Odnosno sva je prilika da bih jednog dana mogao u Jeopardy. Barem SF verziju. Pisci za 100 kn: pisac koji je dva puta u isto vrijeme u dva časopisa objavio istu priču. Tko je... :x :x :x
Volio bih da sam znao da je izašao prvi broj, povezao bih konce i reagirao na vrijeme. Iako mi se glupo opravdavati ali priča ide ovako:
Prije godinu dana javio mi se Ernie Dešković, sadašnji urednik Književnog pera, i rekao da ima ideju o pokretanju tiskanog časopisa u kojem bi bile SF priče, te pitao imam li što na lageru da se nađe ako ideja zaživi. Poslao sam mu dvije, jednu sam odmah nakon toga povukao jer se javio Dagi s namjerom da je stavi u Parsek ( kamo je došla nakon što je odbijena u Ubiqu ). Tada sam napisao Erniju da mu mogu poslati još par priča koje upravo dovršavam i da mi se javi ako projekt krene. Odgovorio je da će to biti iza nove godine, ako uopće, i da će se javiti da se dogovorimo ako od toga što bude. Htio sam već tada javiti ostalima, ali računam da ne trčim pred rudo, ako zbilja nešto bude od toga stavit ću post.
Vrijeme prošlo, nisam više ništa čuo o tome, i ja to lijepo zaboravio. I kad mi se ljetos javila Irena i pitala imam li što za Eridan, ja uzeo dvije onako odoka i poslao. Na nesreću jedna je bila baš ta što je ostala u Ernija. A koju sam između pet drugih,tada dovršenih i neobjavljenih, poslao Ireni samo zato jer se u njoj usput spominju nekakvi brodovi ( tema Eridana ). A sad mi prije par dana stiže mejl u kojem stoji da mi je priča u drugom broju Književnog pera.
Ali da sam kriv, kriv sam. Kao što sam napisao Erniju: na kraju krajeva, moja zaboravnost i neorganiziranost su najveći krivac za ovo sranje, s obzirom da sam došao do toga da nakon skoro 50-tak napisanih ili započetih priča, više ne znam za dobar dio njih, samo po naslovu, o čemu se u njima radi niti gdje su završile. A naravno, sve su u istoj mapi ( valjda da im se mogu diviti koliko ih ima ).
Eto toliko. I šaljite priče. Ja se više ne usuđujem. I još su za žuntu baš oni raspisali i natječaj za onaj esej o alternativnoj povijesti.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Književno pero

Unread post by Izitpajn »

Pošto si se lijepo ispričao, ja ne mogu reći ništa drugo nego da se časopisi koji izlaze s godinu dana zakašnjenja nemaju što buniti ako dobiju nešto što je već objavljeno.
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Re: Književno pero

Unread post by mcn »

Ed Bartol je novi pseudonim?

mcn
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Književno pero

Unread post by ratchet »

To je izgleda greška. Kako si otvorio taj broj? Ja koliko god pokušavao ne uspijevam. Dobivam samo crni PDF dokument.
Zapravo bi Bartul zvučalo više po dalmatinski. Ali što je to prema Bogdaniću ili Bogomdaniću koji ima i nagradu Sfera sa krivim imenom.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Književno pero

Unread post by Ire »

ratchet wrote:Bogdaniću ili Bogomdaniću koji ima i nagradu Sfera sa krivim imenom.
nije li to ispravljeno?
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Književno pero

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Nije.

Rečeno mi je već u nekoliko navrata da će biti ispravljeno, ali kod mene na stolu još uvijek stoji SFERA s imenom Daniel Bogdanić. Druga je, doduše, ispravna, ali je malo bed ako nekome trebam pokazati obje, pa onda kad vide da mi je ime krivo napisano, mogu steći dojam da se radi o ne baš preozbiljnoj nagradi. Ne kritiziram, samo napominjem. :kava:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Književno pero

Unread post by Dagi »

Izitpajn wrote:Pošto si se lijepo ispričao, ja ne mogu reći ništa drugo nego da se časopisi koji izlaze s godinu dana zakašnjenja nemaju što buniti ako dobiju nešto što je već objavljeno.
Supotpisujem.

Uostalom, "Književno pero" je rano počelo s dvobrojevima.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Književno pero

Unread post by Izitpajn »

Trebali su prvo izdati dvobroj 0/1 :lol:
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Književno pero

Unread post by ratchet »

Ma da, sve to tako djeluje. Ali evo Niniane je još na pretprošlom FFK, onom sa divovima, kao urednica proze NOSF-a, tražila priče. Priču sam poslao i uskoro dobio odgovor da je među onima koje će biti objavljene u idućem broju ( davno je to bilo ). E sad, kad će taj broj tko zna, ali barem znam da tu priču mogu skoro de facto računati kao objavljenu. Nije dakle vrijeme presudno.

Ali bottom line, čovjek je tražio priču, ja sam je poslao, a on na kraju ipak objavio. Ne krivim je njega ništa, mene je zabrinula moja zaboravnost. Još sam Ernija i vidio jednu večer na FFK, nisam s njim doduše pričao, i niti to mi nije upalilo lampicu pa da pitam što je bilo s onom idejom o časopisu. Vrijeme je da počnem piti ginko i slične stvari.

Ali ako je sad izašao drugi broj, odnosno dvobroj, kad je izašao prvi? I kako to da nitko nije znao za izlazak časopisa koji objavljuje SF? Zadnji FFK je bio prije par mjeseci, kako je izostala najava? Nevjerojatno mi izgleda da je takvo nešto promaklo Šiši. A urednik istog, to večer kad su se predstavljala nova i buduća SF izdanja, bio u Kaštelu.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Književno pero

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Možda ni urednik istog nema pojma da je isti počeo izlaziti. :zubo:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Post Reply