District 9

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
User avatar
zakk
Ewok
Posts: 19
Joined: 02 Jun 2009, 18:25

Re: District 9

Unread post by zakk »

Kako si preveli "Prawns" na hrvatski? U Srbiji su "gambori". :)
Why shouldn’t things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: District 9

Unread post by Xaotix »

Škampi..

Točan prijevod bi bio "kozice", ali "škamp" ima taj rasistički prizvuk...
Randomness is strong with this one!
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Re: District 9

Unread post by Kris »

Iako bi Prawns u stvari trebali biti cvrčci...

Vidi imdb Trivia:

The name "Prawns" as applied to the aliens does not refer to the shrimp-like creatures. Instead, it is derived from the Parktown Prawn, a giant cricket native to Johannesburg.
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: District 9

Unread post by Xaotix »

Hmmm...
Ovaj lik više podsjeća na škampa nego na cvrčka. Čak i s antenicama koje se ne vide na ovoj slici.
U stvari, najsličniji je Dr. Zoidbergu iz Futurame :lol:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: District 9

Unread post by Milena »

Istina, ali Parktown Prawn ima malo drugačiju facu i građu tijela...
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: District 9

Unread post by Xaotix »

Što jest, jest...
Kod prijevoda na hrvatski bi se trebalo uzeti u obzir da Hrvati nemaju pojma o navedenim cvrčcima, pa bi referenca prije mogla biti "cvrčeći" jezik aliena.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: District 9

Unread post by Xaotix »

OK, gledao sam film, i sad mi cvrčci imaju smisla :) (spominje se da su alieni radnici, bez inicijative, navikli na slušanje vođa kojih trenutno nema).

OK, ima mi rupa.
Ljudi malo olako puštaju aliene da se šeću uokolo, i malo olako puštaju kriminalce da se šeću po Districtu 9. Iako nakon 20 godina, više nikog nije briga.
Nije mi jasno zašto toliko jašu po oružju, a iznad glave im LEVITIRA svemirski brod pun naprednih tehnologija, za koje im se fućka. Svemirska putovanja više nikog ne zanimaju? A možda je u tom, i poanta. Koga briga za svemirce kad nemaju sise i nogometnu repku.

SPOILER!!<<No ajde. Likovi su mi dobri. Napokon imamo dosadnog, mild-mannered činovničića, koji je zaista to. Nije Rambo (ajde dobro ima svojih trenutaka, ali čak i u zadnjem obračunu ne puca uokolo ko manijak). Winkus je kreten, kakvih smo se nagledali po raznim ministarstvima i uredima. No, najbolji dijelovi filma su mi "dokumentarci" u kojim pokazuju reakcije ljudi. 20 i kusur godina je dovoljno da se naviknu jedni na druge. većina ekipe u filmu i ne zna za svijet bez škampa.>>
jbt wrote:u filmu ima i pig-kill. lik digne prase i upuca drugog lika recenim prasetom. mislim da to smije odma uc na neku listu izvrsnih smrti
Gravity gun, najbolje od cijelog arsenala! Većina oružja izgleda ka oda su ga maznuli iz Half-Lifea... :lol:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: District 9

Unread post by Ire »

pogledajte kratki film prema kojem je nastao District 9

http://nosf.net/2009/nosf-video-alive-in-joburg/
Instant Geek. Just Add Coffee.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: District 9

Unread post by Tomislav Sakic »

Film je takvo sito (rupe u priči na sve strane) da sam ga jedva odgledao do kraja. Mala stvar: otkad moras telefonirati mobitelom da te lociraju; mobitel ti salje signal i mogu te locirati dok god je upaljen, a ako je ugasen, znaju ti zadnju lokaciju. Velika stvar: zašto je taj fakin brod parkiran nad Johannesburgom 20 godina i izgleda da se nitko nije ni potrudio ući u njega. U normalnom svijetu bi brod vrvio znanstvenicima, vojskom, itd. I zašto je slam baš ispod broda??? A između malog i velikog prigovora, njih 25. Likovi kao da su retardi, ili je zaplet i motivaciju likova razrađivao retard. Ma, bolje da zaboravim. Pohvale neholivudnosti i izgledu filma, drugačiji i originalniji jest. Premda bi to bio dobar filmić da ga je režirao npr. Roland Emmerich :D

Prava poslastica: foršpan za Avatara prije filma :cheers: (Premda, nije bas morao reci: Ovo je super. Kad je to jedina recenica koja se u forspanu cuje, zvuci tako egotripski.)

A vidjen je i foršpan za 2012 :lol:
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: District 9

Unread post by Xaotix »

Ha čuj, krama od broda, puna smrada... Kom bi se dalo čučat gore? A i prošlo je već 20 godina. Što su pokupili su pokupili.
Mene čudi da se brod uopće uspio pokrenuti .
Randomness is strong with this one!
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Re: District 9

Unread post by Kris »

Tomislav Sakic wrote: Premda bi to bio dobar filmić da ga je režirao npr. Roland Emmerich :D
Nadam se da se šališ.
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: District 9

Unread post by Tomislav Sakic »

Ne. :zubo: U načelu to i jest Dan nezavisnosti s malo para, i izvornom idejom da alieni žive u slamovima s crncima jer su u sletjeli u zemlju gdje je apartheid, ali u dugometražnoj verziji iz 2009. (naspram verziji iz 1990.) to više ne funcionira...

Ukupno, šteta dobre ideje i početka, s obzirom kako se film raspao na kraju.
Azagtoth
Ewok
Posts: 14
Joined: 30 Nov 2003, 22:05
Location: Croatia

Re: District 9

Unread post by Azagtoth »

Onaj bio-mech mi je presavrsena stvarcica(dajte mi tu igracku!!!), pogotovo sto i sam ludim za Mech Warrior stvarcicama.
Malo OT, da me ispricate, ali zna li tko datum izlaska onog zadnjeg Mech Warriora. :puca: :zubo: :D
Post Reply