Istrakon 2009.: Treća stvarnost

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Istrakon 2009.: Treća stvarnost

Unread post by davors »

Eto, sada mnogi imate knjigu u rukama, neki ste možda nešto i pročitali... Kako vam se sviđa?
*Istria is a state of mind*
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Istrakon 2009.: Treća stvarnost

Unread post by Zoran »

Ima ljepšu naslovnicu nego prijašnje zbirke. :P
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Istrakon 2009.: Treća stvarnost

Unread post by ratchet »

Pročitao sinoć do kraja.
I ugodno me je iznenadila. Jer sam nekako očekivao da je 35 priča mnogo i da ću biti zadovoljan ako mi se svidi pola. A ispalo je da ih je sigurno 30-ak njih poprilično ujednačenih kvalitetom. Toliko da, kad bih bio član žirija, ne bih znao kome dodijeliti nagrade. Samo nekoliko ih je bilo slabih koje su me razočarale, ali ne želim pojedinačno, ukusi su ipak različiti.
Jako je dobro ispalo slaganje po srodnosti priča, umjesto po abecedi. Tako da se atmosfera lagano mijenjala tokom čitanja i da je sve skupa izgledalo nekako bolje. Ipak, najbolje su mi nekako legle priče Zorana & Zorana.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Istrakon 2009.: Treća stvarnost

Unread post by Milena »

Stigla sam pročitati samo par priča. "Gospođa Markežić" mi je mrak, jedna od boljih Zoranovih općenito, a prvonagrađeni "Razvod" me natjerao da poželim organizirati kampanju kojom bi se Dagija natjeralo da konačno napiše cijeli roman. :D :cheers: :D
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Istrakon 2009.: Treća stvarnost

Unread post by ratchet »

Ovaj, zaboravio sam da sam sada pročitao samo 27 priča. To zbogo onog što sam rekao koje su mi najbolje legle, a bile su to impresije sinoćnjeg čitanja. Moje isprike. :angel:

A Dagijeva priča je prekratka. Strpati to u samo pet kartica je kriminal prema čitateljima.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Istrakon 2009.: Treća stvarnost

Unread post by Dagi »

Hvala na pohvalama!
MIlena wrote:prvonagrađeni "Razvod" me natjerao da poželim organizirati kampanju kojom bi se Dagija natjeralo da konačno napiše cijeli roman
Meditate on that, I will. :uoooom:

A to da je kriminal? Pa sad, kako ono ide: 9000 znakova i ni znaka više?

No, sad za ozbiljno, najmanje jedan - usuđujem se reći: renomirani - autor mi je rekao kako mu se ne da potrošiti dobru ideju za minijaturu... No, sad smo tu gdje jesmo.
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: Istrakon 2009.: Treća stvarnost

Unread post by davors »

Malo ste zastali s dojmovima o osmoj istrakonskoj zbirci, pa u medjuvremenu evo:

---

Treća stvarnost, zbirka fantastičnih i naučnofantastičnih priča

piše Tamara Lujak

Retke su zbirke u kojima ima više od polovine dobrih priča, a gotovo da ne postoje one u kojima je skoro svaka biser za sebe. Upravo je takvu lepoticu iznedrio Istrakonov konkurs za kratku NF&F priču, organizovan po osmi put u gradiću Pazinu u centralnom delu hrvatskog dela Istre.
Pazin je jedan od retkih gradova koji može da se pohvali dugom tradicijom negovanja fantastike kao književnog žanra. Uz priče iskusnijih autora, poput Borisa Švela, Adnadina Jašarevića, Denisa Peričića, stasavale su mlade generacije koje su i same počele da se bave pisanjem i našle se u ovogodišnjoj zbirci Treća stvarnost.
Tako nas je Zoran Krušvar razgalio pričama Gospođa Markežić i Sudbina svijeta, Milena Benini dirnula pričom Prva koluna Margulje Krsnice, a Zoran Janjanin i Natali Španović obradovali pričama Quare desperamus? i Čudovište. Ne smemo da zaboravimo ni druge autore čije su priče podjednako inspirativne: Irenu Hartman (D 54), Danijela Bogdanovića (Igra), Davida Kelečića (Oklada), Eda Barola (Kolaž).
Sudeći po ovoj zbirci, urednik Davor Šišović ne mora da se brine hoće li na sledećem konkursu za kratku fantastičnu priču na temu dinosaurusa dobiti kvalitetne priče, već samo da li će one iz treće stvarnosti iskoračiti u četvrtu dimenziju.

(izvor: http://www.tvorac-grada.com/hczin/Broj85/treca.html)
*Istria is a state of mind*
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Istrakon 2009.: Treća stvarnost

Unread post by Izitpajn »

Nije da cjepidlačim (okej, je, al nema veze), ali:
"Uz iskusne autore kao što su Boris Švel, Adnadin Jašarević, Denis Peričić, stasale su i mlade generacije: Zoran Krušvar, Milena Benini, Zoran Janjanin..."
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Istrakon 2009.: Treća stvarnost

Unread post by mica milovanovic »

Nije valjda da ces komentarisati zenske kriterijume?
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Istrakon 2009.: Treća stvarnost

Unread post by Milena »

Izitpajn wrote:Nije da cjepidlačim (okej, je, al nema veze), ali:
"Uz iskusne autore kao što su Boris Švel, Adnadin Jašarević, Denis Peričić, stasale su i mlade generacije: Zoran Krušvar, Milena Benini, Zoran Janjanin..."
Pa gle, i Zorani i ja smo, mislim, nedvojbeno stasali. :D
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Istrakon 2009.: Treća stvarnost

Unread post by Zoran »

davors wrote:Malo ste zastali s dojmovima o osmoj istrakonskoj zbirci, pa u medjuvremenu evo:

---

Treća stvarnost, zbirka fantastičnih i naučnofantastičnih priča

piše Tamara Lujak

Retke su zbirke u kojima ima više od polovine dobrih priča, a gotovo da ne postoje one u kojima je skoro svaka biser za sebe. Upravo je takvu lepoticu iznedrio Istrakonov konkurs za kratku NF&F priču, organizovan po osmi put u gradiću Pazinu u centralnom delu hrvatskog dela Istre.
Pazin je jedan od retkih gradova koji može da se pohvali dugom tradicijom negovanja fantastike kao književnog žanra. Uz priče iskusnijih autora, poput Borisa Švela, Adnadina Jašarevića, Denisa Peričića, stasavale su mlade generacije koje su i same počele da se bave pisanjem i našle se u ovogodišnjoj zbirci Treća stvarnost.
Tako nas je Zoran Krušvar razgalio pričama Gospođa Markežić i Sudbina svijeta, Milena Benini dirnula pričom Prva koluna Margulje Krsnice, a Zoran Janjanin i Natali Španović obradovali pričama Quare desperamus? i Čudovište. Ne smemo da zaboravimo ni druge autore čije su priče podjednako inspirativne: Irenu Hartman (D 54), Danijela Bogdanovića (Igra), Davida Kelečića (Oklada), Eda Barola (Kolaž).
Sudeći po ovoj zbirci, urednik Davor Šišović ne mora da se brine hoće li na sledećem konkursu za kratku fantastičnu priču na temu dinosaurusa dobiti kvalitetne priče, već samo da li će one iz treće stvarnosti iskoračiti u četvrtu dimenziju.

(izvor: http://www.tvorac-grada.com/hczin/Broj85/treca.html)

Recenzija u Eridanu bit će, rekao bih, nešto drugačijeg tona :vrag:

Nego, već sam od više čitatelja (na Eydis forumu, od polaznika Laboratorija fantastike i od djelatnika knjižare Ribook) dobio povratnu informaciju da im je "Gospođa Markežić" bezveze i da im se puno više sviđaju moje druge dvije priče u zbirci. Jel postoji neko pravilo po kojem se ljudi različitih ukusa grupiraju na različita mjesta?
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Istrakon 2009.: Treća stvarnost

Unread post by Milena »

Zoran wrote:Jel postoji neko pravilo po kojem se ljudi različitih ukusa grupiraju na različita mjesta?
??? Što je tu čudno?
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Istrakon 2009.: Treća stvarnost

Unread post by Zoran »

Milena wrote:
Zoran wrote:Jel postoji neko pravilo po kojem se ljudi različitih ukusa grupiraju na različita mjesta?
??? Što je tu čudno?

Pa, nije čudno u smislu da će ljudi koji vole horror ići na horror.hr, a ljudi koji vole fantasy na fantasy.hr.

Ali je čudno da će se ljudi kojima se sviđa priča "Gospođa Markežić" grupirati na nosf-u, a ljudi kojima se više sviđaju druge dvije priče istog autora, koje spadaju u isti ili srodni žanr i objavljene su u istoj knjizi, će se grupirati negdje drugdje. :scratch:

Meni barem.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Istrakon 2009.: Treća stvarnost

Unread post by Milena »

Ja mislim da nije čudno. Jednostavno, ljudi se okupljaju na temelju nekih interesa/društvenih veza/čegaveć, i nije mi posebno neobično što im onda i ukusi u literaturi budu slični. Ili bar kriteriji. :kava:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Post Reply