Što trenutno čituckate?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by galaxie500 »

Stories iliti priče I. Yefremova (uglavnom pisane sredinom četrdesetih godina dvadesetog stoljeća)
Zabavno, starinsko.
Pozitivan znanstveničko, avanturističko-putopisni SF.
Glavni likovi su svi znanstvenici, geolozi, paleontolozi, geografi (i Yefremov je bio paleontolog), a priče su njihova potraga za novim i drukčijim. Tek rubno SF, no dobra spekulativna fikcija.
Nog
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Aug 2009, 19:47
Location: Veja

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Nog »

The Yiddish policeman's union - čisti krimić u američkom stilu ( detektiv koristi glavu za razbijanje vrata, a ne kao europski ono u glavi za traženje ključa :D ), jedina poveznica sa SFom je da se događa u alternativnoj sadašnjosti tj. spominju se kompjuteri i mobiteli iako cjela atmosfera podsjeća na klasične krimiće iz 40-50tih. Toplo preporučam, uključujući i bonus materijal koji je prilično zanimljiv ( izdanje HarperCollins ). :happy1:
Navigare necesse est, vivere non est necesse
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Ire »

Nog wrote:jedina poveznica sa SFom je da se događa u alternativnoj sadašnjosti tj. spominju se kompjuteri i mobiteli iako cjela atmosfera podsjeća na klasične krimiće iz 40-50tih
nije li to dobilo huga prošle godine? :scratch:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Nog
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Aug 2009, 19:47
Location: Veja

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Nog »

Ire wrote:
Nog wrote:jedina poveznica sa SFom je da se događa u alternativnoj sadašnjosti tj. spominju se kompjuteri i mobiteli iako cjela atmosfera podsjeća na klasične krimiće iz 40-50tih
nije li to dobilo huga prošle godine? :scratch:
Točno ( upravo provjerio u starim vjestima ), kao što sam napisao dobra knjiga, ali nema prevelike veze sa SFom.
Navigare necesse est, vivere non est necesse
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Malo se zabavljam sa Asprinom i njegovim Myth-ovima. Koliko je toga uopće prevedeno kod nas? Ja znam za četiri knjige. Ima li još toga?
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Vermilion
Ewok
Posts: 37
Joined: 28 Jul 2007, 23:13
Location: Osijek/Budapest
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Vermilion »

Stanislaw Lem: Masters Voice :cheers:
Stvarnost ne postoji - samo nas vlastiti red koji svemu namecemo
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Dagi »

Izvješće s godišnjeg, ograničeno na romane.

Jules Verne, Dvorac u Karpatima, 1892./2009., novo izdanje Naklade Zoro. Fini prijevod Darije Marjanović, izvorne ilustracije Louisa Beneta. Davor Šišović u pogovoru objašnjava da je Verneu za ovaj roman inspiracijom (uistinu?) bila balerina Carlotti Grisa, rođena u istarskom mjestu Vižinada. Bilo kako bilo, zabavno djelce, prilično mračno i ponešto prepričano. Preporučam kao klasiku.

Stoney Compton, Russian Amerika 2007., Baen. Alternativna historija smještena na rusku Aljasku osamdesetih godina prošlog stoljeća, i to pod carskom upravom. Radnja se vrti oko borbe za neovisnost koju vode pripadnici plemena Athabaskan (narod Den), uz sudjelovanje i drugih, uglavnom prezrenih, etničkih skupina, dok je glavni junak polu-Rus. Krene sasvim pristojno, no već nakon dva poglavlja zabrazdi i degenerira u bedastiju varijantu Bojnog polja Istra. Zaobići u širokom luku.

Eric Brown, Kethani, 2008. Deset priča objedinjenih u roman o izvanzemaljcima koji donose dar vječnog života i benevolentnosti. Njihov dolazak i posljledice ispričani su iz perspektive običnih ljudi u malom sjevernoengleskom selu - od pakistanskog liječnika koji je nominalni skupni pripovjedač, preko graditelja suhozidova do katoličkog svećenika. Ne zvuči kao recept za uspjeh, ali knjiga je briljantna. Velika preporuka! Uzgred, priča Thursday Child objavljena je svojedobno u prvom (i jedinom!) broju časopisa "Internova".
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Izitpajn »

Na godišnjem ponovio LeCarrea "The Honourable Schoolboy", pročitao "Jebo sad hiljadu dinara" - simpatično, pretenciozno, predvidljivo s nekoliko briljantnih momenata - a sad sam na "Lord of Light" gospodina Zelaznyja, da vidim what the fuss is all about.
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Sandman »

Izitpajn wrote:a sad sam na "Lord of Light" gospodina Zelaznyja, da vidim what the fuss is all about.
To sam ja nedavno sažvakao sređujući svoju "to read" policu. Pošten roman, ali ni ja nisam siguran zašto je to baš toliko nahvaljeno. Možda bi ga trebao promatrat u sklopu vremena kad je pisan. :scratch:
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
suaco
Puppeteer
Posts: 166
Joined: 09 Jun 2009, 09:42
Location: Zemlja čokolade i piva

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by suaco »

dunno, meni je bio ok, jednom kad sam prosla prvih desetak strana u kojima mi nije bilo bas najjasnije sto se dogadja :? ali sto dalje sam isla to mi je bio sve bolji :D

zapoceh Pratchetta kojeg sam brizno pazila da ne zavrsi slucajno u nekoj zalijepljenoj kutiji, da bih imala sto citati... The Science of Discworld :D
Štajaznam tko je kriv, ja čitam knjige o zmajevima, a ne vijesti. (Zoran)
User avatar
zakk
Ewok
Posts: 19
Joined: 02 Jun 2009, 18:25

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by zakk »

Mića mi prosledio Sablju i Izvršitelje nauma gospodnjeg. Nedavno počeo Izvršitelje... i zasada nije loše. Sablja[/i je baš obimna... ne počinje mi se u ovom trenutku :/
Why shouldn’t things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Za Sablju ne brini, stranice se okreću ko lude...

Ja upravo počinjem sa svježom robom, Rade Jarak: Strašni
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Izitpajn »

Ja sam zbog Sablje propustio jedno predavanje na faksu ;)
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by MadDog »

Nakon Uspona Endymiona, upustio sam se u "laku" literaturu bez, navodno, SF elemenata:
Sibila Petlevski: Moj Antonio Diavolo
a sad čitam "Kako žive mrtvi" totalno uvrnutu knjigu koju ne bih preporučio nikome od Vas koji ste imali bliski susret sa umiranjem voljene osobe od karcinoma...
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
Post Reply