Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem! (do 05.06.2009.)

Obavijesti i diskusije o natječajima za pripovjetke, romane, slike, ilustracije, fotografije, stripove, filmove i slično.

Moderator: Ire

Forum rules
1. NASLOV - mole se svi koji će postati natječaje u ovom podforumu da u "Naslov" stave službeni naslov natječaja te za godišnje natječaje (dakle, one koji se ponavljaju svake godine - poput sferakonskog ili istrakonskog) u naslovu napišu i godinu za koju je taj natječaj objavljen.
2. POST - mole se forumaši da prenesu cijeli natječaj (kopi-pejstaju ili prepišu), a ne stave samo link. Također bi bilo dobro istaknuti datum do kada natječaj traje i adrese na koje se uratci šalju.
3. STARI NATJEČAJI - natječaji kojima je istekao rok trajanja i/ili koji su zaključeni, ostaju u ovom podforumu, ali su zaključani, dakle u njima se više ne može postati. Ukoliko netko ima neko pitanje u vezi starog natječaja, slobodan je otvoriti novi topik u za to adekvatnom podforumu.
4. POSTOVI KOJI NISU NATJEČAJI - u ovom će podforumu biti uklonjeni i preseljeni u adekvatne podforume.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem! (do 05.06.2009.)

Unread post by Xaotix »

Mara R. Sirako wrote: Jedino ograničenje su ti 2 autorske strane
Pretpostavljam da ovo znači 2 kartice teksta (2x1800 znakova)? Samo da potvrdimo ograničenje, jer baš nisam potkovan u slovenskoj stručnoj terminologiji.

Inače, kad ste se već razgalamili...
Ono štoje mene ubolo u oko (a vjerojatno je podbolo i Ratcheta) je prva rečenica u objavi natječaja:
Tema nagradne igre je pereče vprašanje, ki že desetletja zaposluje tako strokovnjake, kot tudi ljubitelje ZF in vsekakor širšo javnost – smo ali nismo pristali na Luni?
Pitanje "jesmo li bili na Mjesecu ili ne" nije goruće pitane oko kojeg debatiraju svi živi.
Slijetanja na Mjesec se generalno smatraju činjenicom. Sletjeli, poboli zastavu, vratili se. I tako 6 puta. Točka. Ideju ne prihvaćaju teoretičari zavjere, gore navedeni Šanta (kako će čovjek gore kad je mjesec veličine loptice za ping pong???), trolovi, ekipa koja povjeruje svemu što vidi na televiziiji ili na Internetu (koliko god te istine proturiječile jedne drugima).

Sama tema je zadana tako kako jest, možda malo nespretno na nečiji ukus, ali je jako zahvalna. Dozvoljava cijelo brdo pretpostavki, od teorija zavjere pa do alternativnih povijesti. Svoju ideju neću ovdje napisati, jer ju možda iskoristim za natječaj :D

Inače, ako netko želi raspravljati o tome jesmo li bili gore ili nismo, nek slobodno otvori odgovarajuću temu u prikladnom podforumu.
Or else... :mod:

Inače, iz čiste radoznalosti:
Mara R. Sirako wrote: Postavio si med pred novi izzazov, kužiš? Da nije bilo tih otkazivanja suradnje ne bi nikad napravila to, što jesam danas.
Sad sam radoznao. Što si to napravila?
Randomness is strong with this one!
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem! (do 05.06.2009.)

Unread post by ratchet »

Xaotix wrote:[
Pitanje "jesmo li bili na Mjesecu ili ne" nije goruće pitane oko kojeg debatiraju svi živi.
Slijetanja na Mjesec se generalno smatraju činjenicom. Sletjeli, poboli zastavu, vratili se. I tako 6 puta. Točka. Ideju ne prihvaćaju teoretičari zavjere, gore navedeni Šanta (kako će čovjek gore kad je mjesec veličine loptice za ping pong???), trolovi, ekipa koja povjeruje svemu što vidi na televiziiji ili na Internetu (koliko god te istine proturiječile jedne drugima).
Hvala. Napokon je netko shvatio. Meni je u djetinjstvu jedna od najdražih knjiga bila Saganov Kosmos, izlizala se od čitanja. Obožavao sam znanstvene serije koje su se bavile svemirskim programom, a posjet planetariju mi je bio draži od luna parka i cirkusa zajedno ( je, je, jesam frik i geek ). Ekipa od Gagarina do Cernana su za mene bili heroji, a zavidio sam i svima onima koji su učestvovali u tom programu na ponosu koji su sigurno osjećali što su bili dio takvog nečega.
Pa sam rekao što mislim o toj temi jesmo li bili ili ne. Ništa više. Točka.
A teorija zavjera ima svakakvih. Odm onih smiješnih, zanimljivih, intrigantnih pa sve do onih koje bih i sam potpisao.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Boki
Hani
Posts: 62
Joined: 06 Sep 2007, 13:34
Location: Slovenija
Contact:

Re: Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem! (do 05.06.2009.)

Unread post by Boki »

Rasprave? Argumenti? Članci? Dokazi?
I onda se čudite što me tema pomalo i vrijeđa.
Vremena se menjaju, religije se menjaju, a vjernici u dogme ostaju. :x Neko je uvređen, kad neko traži dokaze za život Isusa, a neko je uvređen, ako neko traži dokaze za sljetanje na Mjesec. Isti ljudi, drugo pakovanje.
Literarna mašta može uraditi svašta. Neko može napisati recimo Veliki Rajh 1964, kad Jonh Kennedy ide u posetu Adolfu Hitleru. :occasion9: I takav roman postoji. Odličan krimič. :puca: I isto tako neko može napisati, kako su ljudi došli na Mjesec ili nisu došli. :vrag:
2 autorske pole je 60.000 znakova sa presljednicami (to sam več napisao). To je dosta za kvalitetan zliv mašte. :cheers:
Svima sa maštom preporučujem - napišite i šaljite tekst, risbu ili strip. Nije zadatak komisije, da vjeruje ili ne vjeruje u istinu, nego da odabere kvalitetne radove i idluči o dobitnicima.
Image
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem! (do 05.06.2009.)

Unread post by Milena »

Boki wrote:2 autorske pole je 60.000 znakova sa presljednicami (to sam več napisao).
Dakle, to su 2 autorska arka (arak=16 kartica), a ne 2 kartice. Uff. U to možda čak i ja stanem... :zubo:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Mara R. Sirako
Ewok
Posts: 30
Joined: 16 May 2009, 16:33

Re: Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem! (do 05.06.2009.)

Unread post by Mara R. Sirako »

Xaotix wrote:Pitanje "jesmo li bili na Mjesecu ili ne" nije goruće pitane oko kojeg debatiraju svi živi.
Smatraj to kao "izgubljeno u prijevodu". Lokalni štos vezan za nastanak jedne od zajednica i ništa više od toga.
Xaotix wrote:Svoju ideju neću ovdje napisati, jer ju možda iskoristim za natječaj :D
:)
Xaotix wrote:Sad sam radoznao. Što si to napravila?
Ponudila sam ruku i drugi su je meni. Dogovori još traju pa dok nije potpisan ugovor i dok se nismo dogovorili oko svih detajla radije ću ćutati.

Boki wrote:Svima sa maštom preporučujem - napišite i šaljite tekst, risbu ili strip. Nije zadatak komisije, da vjeruje ili ne vjeruje u istinu, nego da odabere kvalitetne radove i idluči o dobitnicima.
I svakako, slovenački jezik nije uslov za sudjelovanje u nagradnoj igri :)

Dakle 2 autorske pole (arka) maksimalno za tekste (literararni ili poljudnoznastveni teksti), ilustracije i stripovi, kombinacija svega navedenog... Rok je 05. 06. 2009 :)
Image
User avatar
Mara R. Sirako
Ewok
Posts: 30
Joined: 16 May 2009, 16:33

Re: Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem! (do 05.06.2009.)

Unread post by Mara R. Sirako »

Milena wrote:Uff. U to možda čak i ja stanem... :zubo:
Bilo bi mi drago :)
Image
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem! (do 05.06.2009.)

Unread post by ratchet »

Jedan moj prijatelj mi kaže da se narogušim čim čujem slovo K. Pa makar se radilo o katepilaru, a ne o kreacionistima, ili zadrtim krščanima ili katolicima. Dogmaticima.
Boki wrote: Vremena se menjaju, religije se menjaju, a vjernici u dogme ostaju. :x Neko je uvređen, kad neko traži dokaze za život Isusa, a neko je uvređen, ako neko traži dokaze za sljetanje na Mjesec. Isti ljudi, drugo pakovanje.
Zato ovo gore napisano smatram osobnom uvredom. I to gadnom.
Kad bi postojao jedan posto dokaza, koji postoje o letu na Mjesec, za bezgrešno začeće i uskrsnuće ja bih bio vjernik. Kad bi postojao isti broj dokaza, kršćanstvo bi bila jedina svjetska religija. Bilo bi naravno onih koji bi uvijek sumnjali. Onakvih kao što je npr. taj Šanto. Takve mi u Dalmaciji zovemo redikuli. I znam da bih trbao napraviti ono što se inaće radi kad netko izvali nešto redikulozno, kao to da je let na Mjesec dogma, nasmijati se, odmahnuti rukom, ili sažaljivo ga pogledati, a ne se svađati.
Ali kad me netko proglasi vjernikom u dogme, odnosno zatucanim idiotom, onda sam uvrijeđen. Onda, a ne kad netko traži dokaze za slijetanje na Mjesec što je također redikulozno.
Ja sam napisao da mi je tema gotovo uvredljiva. Meni. Ne da sam uvrijeđen zbog toga. Siguran sam da je jako uvredljiva npr. obitelji i prijateljima Grissoma, Whitea i Chaffeea.
A ljutiti se toliko zbog nečijeg mišljenja i još ga i vrijeđati su Bucarije. Nadam se da se nikad neću svađati sa čitateljima ili kritičarima kojima se neka moja priča, ideja, naslov ili što god, učini ovakvom ili onakvom, i još ih i vrijeđati. Ako to budem radio, molim nekoga da me upuca.( pridržavam si legitimno pravo svađe sa urednicima )
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Mara R. Sirako
Ewok
Posts: 30
Joined: 16 May 2009, 16:33

Re: Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem! (do 05.06.2009.)

Unread post by Mara R. Sirako »

ratchet wrote:Zato ovo gore napisano smatram osobnom uvredom. I to gadnom.
Zanimljiva reakcija, ratchete. Dok se ti krećeš po skliskom terenu, onda je sve što ti napišeš - mišljenje. Nikako uvrijeda. A nećije drugo mišljenje odmah proglašavaš - uvrijedom. Uistinu sam fascinirana kako ti olako lepiš neje negativne etikete svuda oko sebe :) (opet loš program na RTL?)

Sve više stiječem dojam da je to u tebe tako - ako nije okruglo, onda je uglato a ako nije uglato onda je okruglo. Ili rečeno na drugi način - sve mi se više čini da ti želiš na svaki način zametnuti kavgu.

Izvini možda griješim ali stvarno sam dobila takav dojam.
Image
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem! (do 05.06.2009.)

Unread post by Ire »

ja sam isto dobila dojam da ga vrijeđaš, dakle nije ratchet usamljen. i da piliš po njemu jer se "usudio" reći da mu se natječaj ne sviđa. to što piliš po njemu neće promijeniti njegovo mišljenje, a ujedno će pridobiti na njegovu stranu ljude s ovog foruma koji ga znaju već godinama čak i u RL i koji smatraju njegove stavove legitimnima. recimo mene.
čovjek ti je pokušao objasniti zašto misli to što misli, a ti krećeš u direktne napade na njega. ako smatraš da je tebe osobno negdje napao i uvrijedio - dakle tebe, NE natječaj - reci pa ćemo to izgladiti, ovako ja vidim puno osobnih nasrtaja na NJEGA umjesto da diskutiraš - ako već moraš - problematiku natječaja i njegovu temu.
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Boki
Hani
Posts: 62
Joined: 06 Sep 2007, 13:34
Location: Slovenija
Contact:

Re: Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem! (do 05.06.2009.)

Unread post by Boki »

Nije problem, da se nekoma igra ne sviđa. Malo je čudno, akos e neko čuti povređenog za igru, u kojoj se učestvuje u nikakvom obliku i namjena igre nije negirati postignuče ljudi, koji su sudjelovali. Problem je stav, koji mi liči na odbranu dogme. Žao mi je, a dobijo sam takav dojam.
I ja smatram, da su ljudi nekolika puta sljeteli na Mjesac. O tome nemam nikakvih dvojbi. Ali i takav događaj izvan sumnje se može upotebiti za priču sa suprotnim stavom. Postoji recimo puno priča alternativne povijesti. U toj povijesti su možda Rusi došli prvi. Može se napisati priču, u kojoj vanzemaljsci promatraju astronaute. Može se napisati triler o veliki obmani. Zašto ne? Ako je neko sa tom namjerom uvrijeđen, onda je to njegov problem. Ako sletanje vidi kao neku dogmu, koji ne smije niko dirnuti, onda je to religijski stav. Jedna religija kaže - ima Boga, a druga kaže - nema Boga. Sad smo iz sljetanja na Mjesec stvorili religiju. Vjernici su uvređeni, a naučnici nikad. Svaki čovjek, naviknut naučnog mišljenja mora dozvoliti dvojbu u svoj rad ili mišljenje. Vjernici trebaju dogme, u koje nema dvojbe ili stojiš u pogrešnoj crkvi. Neko kaže, da ga sumnja vređa, a drugi kaže, da je taj događaj najdraži film u povijesti. Nigdje ne piše, da je tema igre kako ljudi NISU sljeteli na Mjesec. Tema igre je JESU ili NISU i na toj osnovi napisati ili priču (u kojoj se može napisati svašta) ili esej (za koji trebaju citirani viri).
Da završim ... žao mi je, ako se neko osječa povređenog. Kad mačiču stneš na rep, on vrišti. Tako je to. Nagradna igra nije naučni projekat, nego literarni. Ne pišemo nove naučne Biblije.
Image
User avatar
Mara R. Sirako
Ewok
Posts: 30
Joined: 16 May 2009, 16:33

Re: Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem! (do 05.06.2009.)

Unread post by Mara R. Sirako »

Ire wrote:ako smatraš da je tebe osobno negdje napao i uvrijedio - dakle tebe, NE natječaj - reci pa ćemo to izgladiti,.
pa imao je nekoliko svetlih trenutaka, kad je meni predbacivao svašta. treba samo unazad pročitati.

a meni je stvarno sve čudnije odakle ta silna povrijeđenost zbog obične igre? da pitam na drugi način - uvodni deo Dangoberaca odvija se na mesecu, priča počinje u trenutku slijetanja astronavta na Mesec, eto i sadržaja. topogledno tome šta ja ovde čitram onda sam ja napisala glupui i uvrijedljivo priču, takva (glupa i uvredljiva) sam i sama? jeli to želi meni prijatelj ratchet sve vreme u stvari poručiti? sve što odstupa od zvanične veruzije događaja jeste glupo & uvredljivo, štaviše, to je najverovatnije jedini događaj u istoriji čovečanstva o kome se ne smije pisati i / ili razmišljait na drugi način. to je tabu, svetinja itd. Maltene dogma u koju se ne smije posumnjati niti o njoj razmišljati na nijedan drugi način osim zvanične verzije...

Eh, samo razmišljam pre šetnje pred spavanje :)
Image
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem! (do 05.06.2009.)

Unread post by ratchet »

Vi nikako da shvatite. Iznio sam mišljenje o temi.
Pisanje s tim nema nikakve veze. Fikcija je nešto posve drugo, mašta može svašta, možda tu bude sjajnih priča i neka, zašto ne.
Ali eto, meni je to pitanje bilo blentavo i smiješno pa sam to i rekao. Glupo mi je o tome raspravljati, ne slažem se da o tome raspravlja struka i cijeli svijet.
I ne trebaju mi psiholozi i marketinški stručnjaci da mi objasne što ne shvaćam, makar završio karijeru u nižerazrednom Vratniku, ne spadam u iste ljude, drugo pakovanje, odnosno nisam zatucani dogmatičar koji brani svoje stavove bez ikakvih dokaza, i nisam uvrijeđeni mačić koji vrišti zbog svog repa i ne tražim kavgu već samo pravo da kažem što mislim o nečemu.
Danas postoje ljudi koji i holokaust smatraju izmišljotinom, i pričaju da su ustvari Židovi vodili neke logore. To je tamni trenutak ljudske povijesti a nad takvim se ljudima svi općenito zgražaju.
Let na Mjesec nije niti izbliza usporediv sa tim, već samo zbog pijeteta prema tim silnim žrtvama. Ali i on je odnio svoje žrtve, a također je iznimno dobro dokumentiran i može ga podržati more svjedoka. A za razliku od ratova,inkvizicija i slićnih stvari, on je svijetli trenutak ljudske povijesti s kojim se čovječanstvo može ponositi, bez obzira na pobude koji su do njega doveli. I s kojim se i ja ponosim.
A u fikciji se može sve. I ja sam gledao film u kojem Hitler pobjeđuje i kao starac dočekuje američkog ambasadora, pa onda sve propada kad se otkrije da su postojali konc logori i da je pobio sve Židove. To je fikcija. Ali kad bi netko postavio temu Drugi svjetski rat- Jesu li saveznici u njemu pobijedili Hitlera ili nisu, to bi zvučalo glupavo. Ali spomenuti film se izravno veže na to pitanje.
I zato smatram da si glupo postavila temu. Da si stavila: Let na Mjesec, od početaka pa sve do teorija je li postojao ili nije, ili nešto u tom stilu, i ja bih krenuo pisati i dao bih sve od sebe. Ovako mi je bilo glupo. Sorry, ali tako je.
Ako sam te igdje osobno uvrijedio, ne temu nego tebe, iako mislim da nisam, ispričavam se.
Za sve što ste nabacili na mene osobno ne tražim isprike. Samo da me ostavite više na miru, ili da barem više ne vrijeđate.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Mara R. Sirako
Ewok
Posts: 30
Joined: 16 May 2009, 16:33

Re: Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem! (do 05.06.2009.)

Unread post by Mara R. Sirako »

Niko tebe ne vrijeđa nego sam stalni pišeš o vrijeđanju. Iako, sasvim prijateljski ću da ponovim, moglo bi se reči da si bio u prepisci sa mnom nekoliko puta na skliskom terenu.

I sad da budemo konkretni, prijatelju ratcehtu. Nisam pitala za temu nagradne igre. Konkretno pitam drugi puta: dali sam po tvom mišljenju uvredljiva i glupa odnosno dali je moje pisanje uvredljivo i glupo zbog uvodnog dela knjige? Izvoli: Neočekivani susret 1 deo i Neočekivani susret 2. deo.

Ostavi sad to što si ponovio već xy puta o igri, niti me ne zanima holokaust, program televizije i sl? Želim konkretan odgovor na konkretno pitanje. Uvredljivo i glupo da ili ne?
Image
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem! (do 05.06.2009.)

Unread post by Zoran »

Ja mislim da je to opet prokleti hrvatski nacionalizam na djelu, sto posto te Ratchet napada jer si Slovenka.

Znam ja njega, on je tamo iz onih Thompsonovih krajeva i voli nosit crne majice... znam, vidio sam na svoje oči! :kava:
Locked