Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem! (do 05.06.2009.)

Obavijesti i diskusije o natječajima za pripovjetke, romane, slike, ilustracije, fotografije, stripove, filmove i slično.

Moderator: Ire

Forum rules
1. NASLOV - mole se svi koji će postati natječaje u ovom podforumu da u "Naslov" stave službeni naslov natječaja te za godišnje natječaje (dakle, one koji se ponavljaju svake godine - poput sferakonskog ili istrakonskog) u naslovu napišu i godinu za koju je taj natječaj objavljen.
2. POST - mole se forumaši da prenesu cijeli natječaj (kopi-pejstaju ili prepišu), a ne stave samo link. Također bi bilo dobro istaknuti datum do kada natječaj traje i adrese na koje se uratci šalju.
3. STARI NATJEČAJI - natječaji kojima je istekao rok trajanja i/ili koji su zaključeni, ostaju u ovom podforumu, ali su zaključani, dakle u njima se više ne može postati. Ukoliko netko ima neko pitanje u vezi starog natječaja, slobodan je otvoriti novi topik u za to adekvatnom podforumu.
4. POSTOVI KOJI NISU NATJEČAJI - u ovom će podforumu biti uklonjeni i preseljeni u adekvatne podforume.
User avatar
Boki
Hani
Posts: 62
Joined: 06 Sep 2007, 13:34
Location: Slovenija
Contact:

Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem! (do 05.06.2009.)

Unread post by Boki »

Nagradna igra SMO ALI NISMO PRISTALI NA LUNI?
S sodelovanjem v nagradni igri soglašate s spodaj navedenimi pogoji in pravili:

Nagradna igra traja od 15. 05. 2009 do 05. 06. 2009. Prejemniki nagrad bodo objavljeni na spletni strani Dangober.

Podeljene bodo tri (3) enakovredne nagrade in sicer knjižni komplet prvega dela sage Dangober – Spopad pri Opozorilniku.

Najboljši teksti bodo, tudi tisti, ki ne bodo nagrajeni, objavljeni v posebni številki fanzina Jašubeg en Jered. Avtorji s sodelovanjem v nagradni igri ne izgubijo svojih avtorskih pravic. Objavljeni teksti ne bodo honorirani temveč jih avtorji brezplačno dajo v objavo fanzinu Jašubeg en Jered.

Žirijo sestavljajo: Bojan Ekselenski, Andrej Ivanuša in avtorica Dangobercev.

Nagrade ni mogoče zamenjati za gotovino. Nagrade, ki jo nagrajenci ne prevzamejo do 31. 07. 2009 se ne podelijo. Po preteku tega datuma nagrajenci izgubijo pravico do prevzema nagrade. Organizator nagradne igre za nagrade, ki jo nagrajenci ne prevzamejo, ni dolžan izvesti dodatnega izbora.

Nagrajenci bodo bo o nagradi in njenem prevzemu obveščeni po e-pošti. Nagrado lahko nagrajenec prevzame osebno po dogovoru ali pa mu jo pošljemo po pošti. Za poslane nagrade po pošti je poštnina poravnana.

Pri osebnem prevzemu lahko nagrajenci nagrado prevzame ob predložitvi osebne izkaznice ali obvestila o nagradi. Pri prevzemu nagrade po pošti lahko mladoletna oseba nagrado prevzame le ob predložitvi pisne privolitve staršev oz. zakonitega zastopnika. V tem primeru pošljemo obrazec, ki ga izpolnijo in podpišejo starši oz. zakoniti zastopniki. Ko ga prejmemo, vam po pošti pošljemo nagrado.

V nagradni igri ne smejo sodelovati predstavniki založnika, avtorice in člani žirije ter njihovi svojci.

Organizatorji in člani žirije lahko po lastni presoji zavrnejo tekste, za katere menijo, da ne ustrezajo nagradni igri ali ki so žaljivi oz. je v njih zaslediti sovražni govor
Evo, to je sadržaj igre. Na web stranici http://www.dangober.info/component/cont ... li-na-luni ima sve, što trebate. Priče na hrvatskom čemo jednako tretirati, kao na slovenačkom.
Last edited by Xaotix on 17 May 2009, 19:15, edited 2 times in total.
Reason: Dodano trajanje natječaja u naslov.
Image
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem!

Unread post by ratchet »

12 ljudi je hodalo po Mjesecu, deseci tisuća su desetljećima bili uključeni u program, među njima mnogi znanstvenici koji su bili i ostali pojam. Niti jedan od argumenata teorije zavjere nikad nije uspio opstati i svisu objašnjeni. Da tema nije tako glupa i gotovo uvredljiva, možda bih se i uključio. :x
Neka mi ne zamjere organizatori, možda imaju najbolje namjere, ali već vidim gomilu priča koje će počivati na tome da ljudi nisu nikad bili na Mjesecu.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Boki
Hani
Posts: 62
Joined: 06 Sep 2007, 13:34
Location: Slovenija
Contact:

Re: Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem!

Unread post by Boki »

Nije cilj igre odlučiti o tome - bili ili ne bili gore, nego dobiti priče ili možda pokoji esej o tome. U takvu priču treba uložiti i malo mašte. Naučno fantastičke, fantazijske priče ili možda koji krimič, avantura - sve to može uči u taj kontekst. Dobar pisac priča če svakako nači ideju, koju če pretvoriti u priču za nagradnu igru. Da završim - nije cilj igre raspravljati o teoriji urote, nego dobiti nekoliko zanimljivih priča.
Image
User avatar
Mara R. Sirako
Ewok
Posts: 30
Joined: 16 May 2009, 16:33

Re: Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem!

Unread post by Mara R. Sirako »

ratchet wrote:Da tema nije tako glupa i gotovo uvredljiva, možda bih se i uključio. :x
Stvarno ne razumijem zašto bi bila tema natječaja "glupa i uvredljiva"? Na kraju krajeva - ako bi svi razmišljali poput tebe onda ja nikako ne bi mogla napisati uvodni dio Dangoberaca. Eto pa nek ostali presude: Neočekivani susret 1, Neočekivani susret 2.

Jesam li možda svojim pisanjem nekog uvrijedila? Ne bi rekla.

ratchet wrote:Neka mi ne zamjere organizatori, možda imaju najbolje namjere, ali već vidim gomilu priča koje će počivati na tome da ljudi nisu nikad bili na Mjesecu.
Da i šta ako će to biti tako?

Izvini ali nisam još čula - možda neko drugi jeste - da postoje naučni dokazi o postojanju šumskih patuljaka ili vilenjaka pa se o njima takođe piše.

I da, svakako imamo najbolje namjere stoga i pozivam sve ka saradnji. I neka jezik ne bude prepreka jer slovenački jezik nije uslov za sudjelovanje u nagradnoj igri. Dobrodošli su svi koji žele sudjelovati jer ZF je žanr koji ljude spaja a ne razdvaja!

Tebe, dragi ratchet, iskreno pozdravljam i želim ti sve najbolje!
Image
User avatar
Boki
Hani
Posts: 62
Joined: 06 Sep 2007, 13:34
Location: Slovenija
Contact:

Re: Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem!

Unread post by Boki »

Evo odlična dopuna mojih misli.
Image
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem! (do 05.06.2009.)

Unread post by Dagi »

Mir, ljubav i mjesečarstvo... :mod:

Mislim, nek' si hodaju po Luni...
User avatar
Boki
Hani
Posts: 62
Joined: 06 Sep 2007, 13:34
Location: Slovenija
Contact:

Re: Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem! (do 05.06.2009.)

Unread post by Boki »

Samo na posao i šaljite priče, slike, stripove ili mješavinu toga. :cheers:
Image
User avatar
Mara R. Sirako
Ewok
Posts: 30
Joined: 16 May 2009, 16:33

Re: Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem! (do 05.06.2009.)

Unread post by Mara R. Sirako »

Dagi wrote:Mir, ljubav i mjesečarstvo... :mod:

Mislim, nek' si hodaju po Luni...
:D :P :lol:

Valjda! Na kraju krajeva - iako ima različita imena svi vidimo istu "Lunu" :D

E zaboravih dodati - iako možda nagrada, to je knjiga, nije atraktivna jer je na slovenačkom jeziku, ipak je atraktivan dodatak to je objava u fanzinu Jašubeg en Jered (JeJ). Pošto JeJ ima ISSN broj hrani se kao arhivsko gradivo, Pored toga autor je bibliografsko unesen u Cobiss :)

Dakle ko što je rekao Boki - šaljite priče, slike, stripove ili mješavinu toga. I još jednom - svi ste iskreno pozvani ka saradnji! Ako imate pitanja obratite se na nas i rado ćemo vam pomoći!
Image
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem!

Unread post by ratchet »

Mara R. Sirako wrote: Izvini ali nisam još čula - možda neko drugi jeste - da postoje naučni dokazi o postojanju šumskih patuljaka ili vilenjaka pa se o njima takođe piše.
Misliš li sa ovim reći da ne postoje dokazi da su ljudi bili na Mjesecu?
I kakvo je to trpanje u isti koš šumskih patuljaka i svih onih ljudi koji već pola stoljeća u raznim zemljama rade na svemirskom programu. Možda niti sonde nisu bile na Marsu. Možda su i podmornice samo izmišljotina, ja se nikad nisam vozio niti u jednoj, a nisam vidio u orbiti u živo niti jedan satelit, i to je sigurno neka prevara.
Valjda sam dovoljno star da još uvijek imam dodira sa generacijom kojoj je san bio postati astronaut, današnji klinci ionako samo žele postati zvijezde ( celebriti ) bilo kakve vrste. Zato to doba kad smo još stremili prema gore ima za mene kao ljubitelja znanstvene fantastike posebno značenje, isto kao i brojne znanstvene knjige koje sam pročitao o toj temi. Je, bilo je to doba utrke velesila kad su se novci bacali lopatom u te programe, to je danas neponovljivo. I ja sam bih se zgražao kad bi pored svih potreba na ovoj planeti netko istresao pola milijarde dolara da opet sletimo na Mjesec.
Ali baš zato postavljanje pitanja jesmo li bili na Mjesecu meni odaje da su oni koji to pitaju jedino čitali tekstove o zavjerama i onih koji siju sumnju, a nisu se potrudili saznati nešto više o tome. Da je tema, i to u godini kad slavimo 40 godišnjicu spuštanja, bila postavljena kao nagradna igra gdje se piše o temi leta na Mjesec prošlog ili budućeg, zdušno bi je pozdravio. Ovako se u startu izjednačavaju oni koji trabunjaju gluposti sa znastvenicima. Siguran sam da u 17 stoljeću niti mnogo europljana nije vjerovalo da su neki dospjeli do nekog novog kontinenta preko oceana i da je sve to samo vladina zavjera.
Žao mi je ako zvučim kao teolog kojem je postavljena tema eseja: Isus-je li postojao ili ne, ali eto, to tako na mene djeluje.
Još jedan razlog zašto ne želim pisati o tome je da je ono što su ti ljudi doživjeli tokom tog programa uzbudljivije od nečega što bih ja mogao smisliti, to je jednostavno povijest, a ja bih pišući SF ipak trebao gledati prema budućnosti.
Iskreni pozdravi i najbolje želje, također.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Mara R. Sirako
Ewok
Posts: 30
Joined: 16 May 2009, 16:33

Re: Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem!

Unread post by Mara R. Sirako »

ratchet wrote:Misliš li sa ovim reći da ne postoje dokazi da su ljudi bili na Mjesecu?
Ne, to je ipak samo tvoja interpretacija. Ako bi pročitao gore dane linkove, video bi da pišem o tome da su bili... Ali jest malo na drugačiji način :)

ratchet wrote:Možda niti sonde nisu bile na Marsu. Možda su i podmornice samo izmišljotina, ja se nikad nisam vozio niti u jednoj, a nisam vidio u orbiti u živo niti jedan satelit, i to je sigurno neka prevara.
Pa sad... Remember The Matrix :) ... sve je samo matrica ... :)

ratchet wrote:Još jedan razlog zašto ne želim pisati o tome je da je ono što su ti ljudi doživjeli tokom tog programa uzbudljivije od nečega što bih ja mogao smisliti, to je jednostavno povijest, a ja bih pišući SF ipak trebao gledati prema budućnosti.
Zvičiš stvarno onako teološki. Naime koliko ja znam, snimljen je čak film u kome se opisuje prevara sa slijetanjem na Mars i kasnije se čak astronavte, zatvorene u nekoj bazi, želi ubiti i njihovu smrt pokazati kao posledicu nesreče prilikom ekspedicije. Nije li tako? I nije li tako da je tačno taj film aluzija na slijetanje čoveka na Mesec?

SF & F nema granica, draga moj. Svaka tema može biti prilika za dobru priču. Pa čak i slijetanje na Mesec :)

A što se prošlosti tiče, uzmimo za primjer film. Recimo film koji je meni izuzetno nikakav (ali ima dobre efekte) je Alien vs. Predator. Deo radnje odvija se u prošlosti i to dalekoj prošlosti :) A ima takvih slučajeva - ZF priča u prošlosti malo more. Dakle ZF po defaultu nije uvijek žanr koji se bavi budučnostjom nego se može radnja smestiti i u prošlost i u sadašnjost.

Pa i drugi žanrovi recimo. Baš sam pročitala knjigu u kome autor opisuje masakr u katedrali u Koelnu. Takav masakar nikad se nije desio a sama knjiga spada u isti žanr kao DaBincijev kod :) Dakle...

ratchet wrote:Iskreni pozdravi i najbolje želje, također.
Hvala i ako želiš, još uvijek možeš sudjelovati sa pričom, ilustracijom ili stripom na temu kaku su ljudi sletili na Mesec. Tema je Jesmo ili nismo a ne iskljućivo nismo kao što se tebi sve vreme čini :)

Sve dobro i lijep dan i dalje :)
Image
User avatar
Boki
Hani
Posts: 62
Joined: 06 Sep 2007, 13:34
Location: Slovenija
Contact:

Re: Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem! (do 05.06.2009.)

Unread post by Boki »

Ovako se u startu izjednačavaju oni koji trabunjaju gluposti sa znastvenicima.
Da skratimo ovu čudesnu raspravu. Opšte nije bitno, što je znanost dokazala, što je naučna istina ili što je naučno potpuno jasno. Bitna je nagradna igra, u kojoj se može vsako prepustiti i iskrivljenoj mašti i pisati, risati ili svega po malo na temu nagradne igre. :occasion9: Mara R. Sirako ima pravo zna bilo koju temu za nagradnu igru, za koji ona časti nagrade i ne nek naučni skup. Ako nekome smeta tema igre ili bilo što u vezi sa njom, onda neče sodjelovat. Nikome ništa.
Ovi argumenti protiv teme igre su potpuno bez ikakvog zdravog smisla. Prijatelju ratchet, nisi u komisiji za igru, nisi jedan od finansera igre i njena tema nije povezana sa tobom. Zašto ti onda smeta?
Image
User avatar
Mara R. Sirako
Ewok
Posts: 30
Joined: 16 May 2009, 16:33

Re: Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem! (do 05.06.2009.)

Unread post by Mara R. Sirako »

Boki wrote: Prijatelju ratchet, nisi u komisiji za igru, nisi jedan od finansera igre i njena tema nije povezana sa tobom. Zašto ti onda smeta?
Uostalom, ratchet... Pa jasno je rečeno da se mogu na natječaj slati literarni radovi a i članci odnosno razprave na navedenu temu. Niko ti ne brani da predstaviš argumente i dokaze koji potvrđuju da je čovek doista slijetio na Mesec :) Jedino ograničenje su ti 2 autorske strane :)

Dakle umesto da se prepireš radije ti sakupi material i napiši članak. Verujem da će biti takav tekst blagonaklono primljen i na našem natečaju i kod vas u Hrvatskoj. Pošto su slični teksti više ili manje na engleskom jeziku svako će rado pročitati argumente za na svom, domaćem jeziku. A ako si već autor takvog članka, navedi nam link, pa ćemo ga uvrstiti u bazu za pomoć autorima koju ćemo objaviti preko vikanda :)

Ajd, želim ti lep i uspešan dan :)

naknadno još nešto dodajem što mislim da treba ponovo podvući: Mnogi mladi autori, pogotovo crtači stripova i ilustratori trebaju imati što više objava i referenca! Možda neće dobiti glavne nagrade ali dobit će objavu. zar se ti ne čini da je to lijepa prilika koju vrijedi iskoristiti?
Image
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem! (do 05.06.2009.)

Unread post by ratchet »

Rasprave? Argumenti? Članci? Dokazi?
I onda se čudite što me tema pomalo i vrijeđa. Let na Mjesec je povijesni događaj. I točka. Ljudi koji su sudjelovali u svemirskom programu, na obe strane, su za mene heroji. Ne samo oni koji su bili gore nego i sve one tisuće koji su se žrtvovali da san postane stvarnost. Taj događaj je veliki uspjeh ljudskog roda koji je u 60-tak godina prešao put od aviona koji se jedva podigao uvis, do leta na Mjesec.
Za sve one koji o tome nemaju pojma, idite nazad u osnovnu školu. Ili utipkajte barem Apollo u Wikipediju i pročitajte nešto o tome ako niste već do sada.
A kao dokaz sumnji nuditi stari hollywoodski film o lažiranom letu na Mars ( kojeg sam usput rečeno gledao i od kojeg je dosta toga poteklo ) je u najmanju ruku glupo. A zašto me to živcira? Jer mogu shvatiti da raja u birtiji, kad se spomene let na Mjesec, odmahuje rukom i tvrdi da je to ionako lažirano. Ali kad ovdje takvo nešto pročitam u stilu, jesmo li ili nismo, kao da je to uopće relevantno pitanje, e onda se živciram.
Ako želite nešto znati ili objaviti o letovima na Mjesec prepišite povjesne fakte, u godini kad se slavi 40-godišnjica, ima ih dovoljno na sve strane. Ne moram vam ja stavljati linkove. Niti je to tema za nekakvu raspravu.
A znam da se niti ja nisam trebao upuštati u raspravu, trebao bih biti pametniji od toga, ali eto, htjeli ste objašnjenje moje prve rečenice, odnosno komentara, pa sam vam ga i pružio. Iako nisam u komisiji niti financiram vaš natječaj, ipak imam pravo na svoje mišljenje i sa onom prvom rečenicom sam ga i napisao a sad i pojasnio. A makar bio samo marginalni pisac SF-a i inženjer ipak se zbog toga na neki način osjećam povezanim sa tim ljudima i sa tom temom, makar samo kao obožavatelj i vrijeđa me sumnja u njihova postignuća, a ako vama smeta moj stav što vam mogu.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Mara R. Sirako
Ewok
Posts: 30
Joined: 16 May 2009, 16:33

Re: Nagradna igra - zaradi knjigu sa pisanjem! (do 05.06.2009.)

Unread post by Mara R. Sirako »

ratchet wrote:Rasprave? Argumenti? Članci? Dokazi?
I onda se čudite što me tema pomalo i vrijeđa. Let na Mjesec je povijesni događaj. I točka. Ljudi koji su sudjelovali u svemirskom programu, na obe strane, su za mene heroji. Ne samo oni koji su bili gore nego i sve one tisuće koji su se žrtvovali da san postane stvarnost. Taj događaj je veliki uspjeh ljudskog roda koji je u 60-tak godina prešao put od aviona koji se jedva podigao uvis, do leta na Mjesec.
Za sve one koji o tome nemaju pojma, idite nazad u osnovnu školu. Ili utipkajte barem Apollo u Wikipediju i pročitajte nešto o tome ako niste već do sada.
A kao dokaz sumnji nuditi stari hollywoodski film o lažiranom letu na Mars ( kojeg sam usput rečeno gledao i od kojeg je dosta toga poteklo ) je u najmanju ruku glupo. A zašto me to živcira? Jer mogu shvatiti da raja u birtiji, kad se spomene let na Mjesec, odmahuje rukom i tvrdi da je to ionako lažirano. Ali kad ovdje takvo nešto pročitam u stilu, jesmo li ili nismo, kao da je to uopće relevantno pitanje, e onda se živciram.
Ako želite nešto znati ili objaviti o letovima na Mjesec prepišite povjesne fakte, u godini kad se slavi 40-godišnjica, ima ih dovoljno na sve strane. Ne moram vam ja stavljati linkove. Niti je to tema za nekakvu raspravu.
A znam da se niti ja nisam trebao upuštati u raspravu, trebao bih biti pametniji od toga, ali eto, htjeli ste objašnjenje moje prve rečenice, odnosno komentara, pa sam vam ga i pružio. Iako nisam u komisiji niti financiram vaš natječaj, ipak imam pravo na svoje mišljenje i sa onom prvom rečenicom sam ga i napisao a sad i pojasnio. A makar bio samo marginalni pisac SF-a i inženjer ipak se zbog toga na neki način osjećam povezanim sa tim ljudima i sa tom temom, makar samo kao obožavatelj i vrijeđa me sumnja u njihova postignuća, a ako vama smeta moj stav što vam mogu.
Stvarno se sad osjećam kao da je moj hrvatski toliko loš da je već nerazumljiv. Medjutim čisto mislim da ti i ne čitaš druge! Pa da se ponavljam: "Pošto su slični teksti više ili manje na engleskom jeziku svako će rado pročitati argumente za na svom, domaćem jeziku. A ako si već autor takvog članka, navedi nam link, pa ćemo ga uvrstiti u bazu za pomoć autorima koju ćemo objaviti preko vikanda."

Nikad nisam radila na način, kakav ti ovde prezentuješ. Uvek sam se potrudila i probala da kad već nešto radim dam mogućnost i mašti i nauci, a svakako i popularizaciji upravo toga o čemu ti pišeš.

Ako ne želiš sudjelovati - to je tvoja odluka. medjutim stvarno nemoj da si dosadan jer koliko si vremena potrošio ovde da mi dokazuješ kako nemam pojma o pojmu već si mogao sastaviti taj stručni članak. I možda bi sa njim nekom ladom čoveku koji tek traži informacije i pomogao :)

Meni ne smeta tvoj stav i mislim da mi nije još jednom potrebno ponavljati to, što sam već napisala. Smeta mi nešto drugo. Smeta mi to, da ti zbog svojih neakvih stavova ne dopuštaš nikakve mašte, nikakve reinterpretacije, nikakvih uopšte razmišljanja na temu slijetanja na Mesec osim zvanične verzije pošto je to navodno uvredljivo.... Pa dobro, zar ti stvarno ne shvaćaš da sve, ama sve može biti predmet umetničkog dela ili ZFF žanra, da si svako može zamisliti svoju verziju nekog dešavanja i da to uopšte nije uvrijedljivo? Postavljaš sebe maltene u položaj neakvog cenzora!

Izvini, prijatelju, ali daj ili nešto učini za popularizaciju, prevedi, obradi, objavi, predstavi zainteresiranoj javnosti, ili daj mašti slobodna krila ali nikako nemoj određivati gde su granice mašte.
Laku noć!
Image
Locked