žanrovska književnost

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

žanrovska književnost

Unread post by Ire »

pa kaže:
I da, znam da će mi mnogi zamjeriti ovo, ali doista nisam ljubiteljica hard – boiled SF – a i fantasya (jasno, radi svoje kulture sam pročitala klasike i malo manje „tehničke“ primjerke tih žanrova, kao što je cijeli Tolkienov opus ili neke priče Darka Macana – to je ono što mi trenutno pada na pamet – ali nisam se zadubljivala u žanr dovoljno da bih počela uživati u svemirskim pucačinama ili borbama prsa o prsa između patuljaka i vilenjaka)
a s druge strane:
Ipak, moram priznati i to da pamtim i one, izvanžanrovske primjerke, koje ne mogu uvrstiti praktički nigdje, niti u visoku niti u žanrovsku književnost, kao što je roman „Klub boraca“ Chucka Palahniuka, ili „Fahrenheit 451“ Raya Bradburya
cijeli članak ovdje: http://knjizevnost.org/index.php?subact ... om=&ucat=9&

živjelo potpuno nepoznavanje tematike o kojoj se piše!
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: žanrovska književnost

Unread post by Milena »

Ama, to je samo zato što žene i nisu strukturirane da bi razumjele neke stvari... :x :x :x

Ali mi se sviđa izraz "hard-boiled fantasy". Nimrod, kako ti ide s onom Michaelsicom? :D
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: žanrovska književnost

Unread post by Porto »

Hm, ta priznala je da ne poznaje dovoljno žanr, stoga nije joj za zamjeriti.
A odgovor na pitanje zašto ljudi ne (pre)poznaju žanrovska ostvarenja, možda se nudi u upisu na njenom blogu:

Popis lektira - problem sustava vrijednosti :zbunj:

http://bookeraj.blog.hr/2009/01/1625880 ... nosti.html

Ne mogu se sjetiti da sam tijekom školovanja čuo išta o fantastici, osim nešto malo o Ivani Delač Horv... ovaj, Ivani Brlić Mažuranić u kontesktu bajki.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: žanrovska književnost

Unread post by Ire »

Porto wrote:Hm, ta priznala je da ne poznaje dovoljno žanr
pa kak onda može donositi sudove o njemu?
i ne bi bilo tako teško pogledati što SF i srodni žarovi sve obuhvaćaju ... cirka, 5 sekundi guglanja ...
Instant Geek. Just Add Coffee.
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: žanrovska književnost

Unread post by Porto »

Hm da, Ire, slažem se, no problem se javlja kad jednom stvorimo sustav vrijednosti... Čitao sam neka znanstvena istraživanja koja kažu da je ljudima potrebno 15 minuta bavljenja nekom materijom da o tome stvore stav, a da im je onda potrebno (bubnut ću...) 15 godina da taj stav korigiraju ili potpuno promjene. Ljudi su u svojoj prirodi vrlo površni a pri tome i ignoranti. Ne pomaže tu ni tih 5 sec. googlanja.

No vratimo se malo u doba kada se formiraju nejake čitateljske mladice, u školske klupe. Negdje u svojoj tintari formirao sam stav da fantastike baš i nema toliko u školskoj lektiri. Onda sam, ne budi lijen, progogoglao i otkrio da tome baš i nije tako:

http://www.skole.htnet.hr/os-zagreb-015 ... ektire.htm

Pazi ovo (dopunite ili korigirajte moj spisak):

1. razred
1. Jacob i Wilhelm Grimm, BAJKE
7. Jens Sigsgaard, PALE SAM NA SVIJETU

2. razred
1. Hans Christian Andersen, BAJKE
4. Carlo Collodi, PINOCCHIO

3. razred
7. Hugh Lofting, PRIPOVIJEST O DOKTORU DOLITTLEU
10. HRVATSKE NARODNE BAJKE
11. Barrie, J.M. PETAR PAN
14. Baum,F.L. ČAROBNJAK IZ OZA
15. Preussler,O. MALI VODENJAK ili MALA VJEŠTICA

4. razred
1. Ivana Brlić-Mažuranić, PRIČE IZ DAVNINE
3. Zvonimir Balog, NEVIDLJIVA IVA
4. Lewis Carroll, ALICA U ZEMLJI ČUDESA
7. Anto Gardaš, DUH U MOČVARI
21. Hitrec, H. EKO,EKO

5. razred
2. Kušan,l. UZBUNA NA ZELENOM VRHU
5. Lagerlöf,S. LEGENDE O KRISTU
6. BASNE (izbor)
7. Matošec,M. STRAH U ULICI LIPA
10. Puškin,A. S. BAJKA O RIBARU I RIBICI
11. Verne,J. 20 000 MILJA POD MOREM
19. Dahl,R. CHARLIE I TVORNICA ČOKOLADE

6. razred
3. Grković-Janović,S. VELEBITSKE VILIN STAZE
10.Majer,M. DOLAZAK HRVATA
11.Nazor,V. VELI JOŽE
12.Swift,J. GULLIVEROVA PUTOVANJA
16. Noestlinger,Ch.KONRAD, DJEČAK IZ LIMENKE
20. Horvat,J. WAITAPU
22. Brlić-Mažuranić,I. PRIČE IZ DAVNINE
24. Lewis,C.S. KRONIKE IZ NARNIJE (izbor)

7. razred
5. IZBOR POEZIJE I PROZE O DOMOVINSKOM RATU

8. razred
19. Sudeta,Đ. MOR
21. Saint Exupery,A. MALI PRINC

Simptomatično je to da se, prema kraju osmogodišnjeg školovanja, fantastika sistematično plijevi iz lektire. :scratch:
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: žanrovska književnost

Unread post by Porto »

Iz popisa djela hrvatske i svjetske književnosti za gimnazije,

http://www.kgz.hr/lektira/?inc=gim

eventualno bi se dalo izdvojiti:

I. razred
Ivana Brlić – Mažuranić: KAKO JE POTJEH TRAŽIO ISTINU

II. razred
Dante Alighieri: BOŽANSKA KOMEDIJA (Pakao, I.-V.)
William Shakespeare: SAN IVANJSKE NOĆI
Edgar Allan Poe: GAVRAN i CRNI MAČAK

III. razred
Ništa!

IV. razred
Franz Kafka: PROCES i PREOBRAŽAJ
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: žanrovska književnost

Unread post by buco »

Ire wrote:pa kaže:
I da, znam da će mi mnogi zamjeriti ovo, ali doista nisam ljubiteljica hard – boiled SF – a i fantasya (jasno, radi svoje kulture sam pročitala klasike i malo manje „tehničke“ primjerke tih žanrova, ...
Paa... "tehnički" orijentirani SF i je vrlo teško razumjiv većini. Zapravo dosadan. Tu moramo biti realni. Zamislite priču čiji je zaplet (ili jedan od) promjena Plankove konstante. Pol pučanstva bi prešlo preko toga, nebi ni mrdnulo a kamoli bilo uzbuđeno tom spoznajom. :x

Sad drugo je ako netko spomonjanje brodova , warserski tip SFa, ili nabrajanje nukleona i nukleonskih zračenja (mioni, barioni, hyperioni.....) smatra SFom. :scratch:

Pravu SF priču orjentiranu ka tehnologiji ili poznavanju iste je ne samo teško napisati još ju je teže razumjti jer pretpostavlja i neko tehničko (ne malo) obrazovanje. Zato je možda fantazy-ia više i mnogi ga pišu u raznim formama. Lako je razumljiv (ak' nije moja priča :D ) gotovo svima i nema straha da će pisac pogriješiti ili upast u nelogiku zbog nepoznavanja (ili nedovoljnog poznavanja) tehnologije koja mu je srce priče.

Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: žanrovska književnost

Unread post by poison »

što se popisa lektire tiče, zanimljivo je da nitko toj djeci ne kaže: a, svidjela ti se alisa u zemlji čudesa? to ti je inače fantasy, imaš još sličnih romana. lakše je petra pana, alisu, pinokija ili narniju svrstati u "dječju književnost", i onda im se ne mora odricati nikakva književna vrijednost, a ne mora im se priznati ni žanrovska pripadnost. i tako imamo djecu koja su ustvari ljubitelji žanra u začetku, i mogla bi odrasti u pripadnike fandoma, samo da im neka dobra dušica kaže: djeco, to vam je sf.
ps
kad je narnija ušla u lektiru? zbilja nisam u toku sa stanjem u višim razredima!
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: žanrovska književnost

Unread post by ratchet »

buco wrote: Pravu SF priču orjentiranu ka tehnologiji ili poznavanju iste je ne samo teško napisati još ju je teže razumjti jer pretpostavlja i neko tehničko (ne malo) obrazovanje.
Pa što onda? A mogu ti reći da to ne mora biti tako. Dosta takvih priča nisam odmah razumio dok sam bio dosta mlađi. Pa bih iz radozalosti istraživao. Danas čitam teorijsku fiziku iz zabave. Takve priče nisu samo zabavne, iz dosta njih se, ako su napisane kako treba, može i nešto naučiti.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: žanrovska književnost

Unread post by Zoran »

Što je to "visoka književnost"?

Koje su odrednice tog žanra?

edit: i još nešto... tko će od vas pogođenih osoba napisati smisleni članak ispravke i poslati ga tom istom sajtu da ga objave?
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: žanrovska književnost

Unread post by Porto »

poison wrote: kad je narnija ušla u lektiru? zbilja nisam u toku sa stanjem u višim razredima!
A čuj, Narnija je ušla u lektiru kada se zalaganjem dviju uglednih američkih katoličkih ustanova "Catholic Exchangea" i "Ascension Pressa pojavio "Vodič kroz kronike iz Narnije - 100 pitanja i odgovora o Kronikama iz Narnije: Lav, vještica i ormar", koji je izdan i kod nas i koji pomaže da se na to djelo ne gleda samo kao umjetničko ostvarenje, nego da u njemu otkrije bogatstvo kršćanske poruke koja je predočava na alegorijski način.

http://www.kriz-zivota.com/tekstovi.php ... rubrika=20

"Ispod površine te očaravajuće priče, međutim, krije se nešto mnogo veće – divan metaforički prikaz Isusa Krista i Božjega plana spasenja"

Tolkienovi hobiti su previše gej za lektiru, mali čarobnjak iz Hogwartsa je oličenje sotone, a iz pouzdanih izvora znam da je Krušvar osobno potegao do ministarstva kako bi uručio notu protiv Stephenie Meyer. :lol:
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: žanrovska književnost

Unread post by Sandman »

Zoran wrote:Što je to "visoka književnost"?

Koje su odrednice tog žanra?
To ti je ona koja po defaultu stoji ba tako visokoj polici da moraš imati barem 1,85 m da bi je dohvatio.

Sorry za OT, ali to je ipak jednako dobra definicija visoke književnosti kao i bilo koja druga.


Da se vratim temi. Trenutno je u svijeti vrlo popularno, a samim time i unosno, pisanje tzv. Young Adult romana. Odnosno onoga što se kod nas davno lijepo zvalo Omladinskim romanom. I u pravilu se tu radi o fantastici (koju niti oni sami ne žele baš svrstat u fantasy, jer je kao smještena u moderna vremena), odnosno o nečemu što se između ostalog naziva i Magic Realism. Što je po meni fantasy, al eto ga na kad su zapeli.

Eto ti sad na kakve će sve termine izvuć samo da ne upotrijebe taj "mrski" izraz SF/fantasy.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: žanrovska književnost

Unread post by Ire »

Sandman wrote:odnosno o nečemu što se između ostalog naziva i Magic Realism. Što je po meni fantasy, al eto ga na kad su zapeli.

:shock: :pale: :shaking:
:shaking: :shaking: :shaking:

u glavi mi se upravo desio kuršlus
Instant Geek. Just Add Coffee.
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: žanrovska književnost

Unread post by Porto »

Hah, baš sam pomislio napisati kako je, ne tako davno, Irena imala vrlo zanimljivo predavanje i unijela malo reda glede, a u svezi proze s elementima fantastike, začudnosti, sna i materijala izvedenih iz mita i bajke, a koja se može svesti pod zajednički nazivnik "magijskog realizma".

Ire, bilo dobro da te svoje crtice za predavanjeuobličiš u kakav esejčić?

A u mojim crticama piše:

... I baš kao što Rambo Amadeus nije izmislio turbofolk nego mu je samo dao ime, tako je termin »magijski realizam« smislio njemački kritičar umjetnosti Franz Roh (1925) kako bi opisao magičnu predodžbu stvarnosti, to je bio način da otkrije tajnovite elemente skrivene u svagdašnjosti. »Magijski realizam« rabi se za opisivanje proze J. L. Borgesa, G. G. Márqueza, Carlosa Fuentesa, Johna Fowlesa, Güntera Grassa... itd.
Post Reply